folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Merkür Güneş'e Daha Yakın Ama Venüs Daha Sıcak. Neden ?

Merkür Güneş'e Daha Yakın Ama Venüs Daha Sıcak. Neden ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DadasAdam
    DadasAdam's avatar
    Erkek

Merkür Güneş'e Daha Yakın Ama Venüs Daha Sıcak. Neden ?

Merkür'de yanardağlar olmadığı farzediliyor ve buna karşın Venüs yüzeyi asitlerle, yanardağlarla ve lavlarla kaplı olduğu için Venüs Merkür'den daha sıcak diye düşündüm.

Ancak saçma olan şu ki Merkür, Güneş'e daha yakın ama Venüs'ten neredeyse 100 C derece daha soğuk.

Güneş elbette yeryüzündeki yanardağlardan daha güçlü. Bu bakımdan Merkür'de yanardağ vs olmamasına rağmen Venüs'ten daha sıcak olması gerekmez mi ?

Ek soru: Tamamen buzdan oluşan dev bir göktaşı, Güneş'in yakınından geçince içindeki buz buharlaşıp uzaya aktarılıyor. Göktaşı buhar salarak ilerlerken arkasında buhar yığını bırakıyor tıpkı bir uçak gibi. Oluşan bu görüntüden dolayı da kuyruklu yıldız deniyor. Buraya kadar tamam ama peki uzaya salınan bu dev su buharı; havasız, rüzgarsız, ısı olmayan uzay boşluğunda nasıl dakikalar içinde kayboluyor ? Nereye gidiyor bu kadar kısa sürede ?

Gece gece belgesel izliyim dedim ama izlediğime pişman oldum. Aydınlanacak yerde soru işaretlerine boğuldum :)

DadasAdam tarafından 01/Oca/16 02:42 tarihinde düzenlenmiştir

Bir anadan dünyaya gelen yolcu...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KAAMOS
    KAAMOS's avatar
    Erkek

maalesef venüs bir atmosfere sahip ve atmosferi direk sera etkisi yapıyor  düşün ki bütün gezegen sera gibi amk

merkür güneşe o kadar yakın ki manyetoseferi bile yok bü yüzden atmosferide yok

kafam biraz iiy olduğu için bu kadar yazabildim ayılınca araştırıp daha güzel cevap verebilirim galiba

ayrıca bu sorunun cevabını googleda ufak bir arama ile buluabileceğini tahmin ediyorum

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    flybatwin
    flybatwin's avatar
    Erkek
    mesala şöylede bir şey var jüpiterln uydusunda çekim sebebi ile yüzeyde gelgit oluşturuyor yamulup bükülen uydu acayip ısınıyor

www.tekno50.com
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DadasAdam
    DadasAdam's avatar
    Erkek
    flybatwin bunu yazdı
    mesala şöylede bir şey var jüpiterln uydusunda çekim sebebi ile yüzeyde gelgit oluşturuyor yamulup bükülen uydu acayip ısınıyor

Uydunun ismi "io" mu ?

Bir anadan dünyaya gelen yolcu...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SaO
    SaO's avatar
    Erkek

İki gezeden birbirinden farklı özelliklere sahip. Bu sıcaklık farkı da mevcut atmosferlerinin farklı oluşlarından. Uzun uzun yazmaya üşendim. Wikipedia'dan Merkür ve Venüs hakkında yazılanları okursan kafandaki karışıklığı gidermiş olursun.

Ek soru için ise; (Basitçe) uzayda basınç olmadığından, buharlaşan buz kütlesinin yoğunluğu azalır dolayısıyla da görünmeyecek duruma gelir. Yok olur mu? Olmaz. Sen yok olduğunu sanıyorsun sadece. Gazların Davranışı diye aratırsan kafana takılan soruları da yanıtlar.

/\/\___æ~~~~~
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    flybatwin
    flybatwin's avatar
    Erkek
    DadasAdam bunu yazdı
    flybatwin bunu yazdı

Uydunun ismi "io" mu ?

O sanırım aklıma gelmedi şuanda

www.tekno50.com
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    uzaylioglan
    uzaylioglan's avatar
    Erkek

Venüs daha sıcak çünkü sera etkisi gösteren bir atmosfere sahip. Bir belgeselde izlemiştim böyle demişlerdi.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XanTos
    XanTos's avatar
    Erkek

Sayın mürid, benim alanım bu ve kesin açıklama olarak @sao'nun dedikleri doğru. 

Atmosfer, özellikle karbondioksit olmamasından dolayı böyle oluyor. Kapağı açık kalan bir fırın gibi düşünülebilir.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Cevap = Sera etkisi

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Apolitik
    Apolitik's avatar
    Erkek

Çünkü venüs cana daha yakın.

Şeyh uçmaz, mürit ot çekmiştir.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Tebrik ediyorum cok güzel soru

birilerine sorayim zevkliymiş

Bu tip konular açılsın. Arastirmaya itiyor insani

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
Toplam Hit: 3786 Toplam Mesaj: 24
venüs merkürden neden daha sıcak en sıcak gezegen