folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Mest Giymeyle Alakalı

Mest Giymeyle Alakalı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek

sa. arkadaşlar malum kazamı bilirsiniz yıllarca teyemmüm abdesti aldım. iki-üç sene olmuştur normal abdeste dönebildim. işte abdest alırken ayaklarımı yıkayamazdım. o kadar dengeli ve kuvvetli değildim (; mest giyerek abdest almaya başladım. çoğunluk bu mest giymeyle alakalı bişey bilmiyordur, benimde bilmediğim gibi (: giymeye başlayınca araştırdım öğrendim. öğrendiğim kadarıyla söyleyim mest giymenin adabı şöyle; ayakları yıkayacak durumda değilsek "kaza olabilir, yaşlılık olabilir, veya herhangi bir geçerli sebep" hergün ilk seferinde normal abdest alıyoruz. sabah namazı için abdesti normal abdest aldık bu normal abdeste bile yardımcı olabilirler, sonra mesti giyiyoruz. sonra herhangi bi durumda abdest alacaz, abdest için ayaklar hariç herşeyi normal yapıyoruz sıra ayaklara gelince elimizin üç parmağıyla ayak ucundan başlayıp yukarı doğru bir kere sürtmemiz yeterli oluyor. 

bide şöyle bi ekstra bişey öğrendim lazım olabilir diye söyleyim; sabah namazı sonrası mest giymedik diyelim işte bişey oldu giymedik. mesti giymek için normal abdestli olmak lazım. farz gibi bişeydi galiba. yani öyle sabah namazı sonrası uyuduk yada işimiz var yada unuttuk mest giymedik mesti giyebilmek için ABDESTLİ olmak lazım.

benim gibi emekli adamın paylaşımı böyle olur :DDD

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek

Mes't değil o, mes'h olması lâzım. 

Bi de gaz çıkarıp, ön'lü veya arka'lı kaçırınca yatsı vakti'ne kadar bozulmuyor mu? yada uyuklama sonrası? ^^` ya meni kaçırınca? 

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek
    RitmFarbRacourci bunu yazdı

Mes't değil o, mes'h olması lâzım. 

Bi de gaz çıkarıp, ön'lü veya arka'lı kaçırınca yatsı vakti'ne kadar bozulmuyor mu? yada uyuklama sonrası? ^^` ya meni kaçırınca? 

bende öyle biliyordum ama mest'miş google babada bile mest diye aratınca bunlar çıkıyor;

https://www.google.com/search?q=mest&safe=active&sxsrf=ACYBGNQTZfGy2alplywNgJ00FG48kEG42g:1581414354566&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjx0eLGm8nnAhVOwqYKHTnAAIIQ_AUoAXoECBAQAw&biw=1440&bih=757

mesh yazınca değişik şeyler çıkıyor;

https://www.google.com/search?q=mesh&tbm=isch&ved=2ahUKEwjM0dXJm8nnAhVMw4UKHbUZBhAQ2-cCegQIABAA&oq=mesh&gs_l=img.3..0l10.6030.6247..6616...0.0..0.115.228.0j2......0....1..gws-wiz-img.......0i67.wRby85-grMY&ei=2HdCXsyFJ8yGlwS1s5iAAQ&bih=757&biw=1440&safe=active

abdest bozuluyor tabi hocam işte mest'le tekrar abdest almada sıkıntı yok. abdest alırken önce günün ilk abdestini normal alıyoz sonraki abdestlerde ayakları yıkayacağımız zaman sadece mestin üzerine sürüyoz ellerimizi. meni kaçırınca gusül abdesti lazım gusül abdesti alırken çıkartırız dimi, sonraki normal abdestlerde çıkarmaya gerek yok (;

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
Toplam Hit: 787 Toplam Mesaj: 3
mest giymek