Metalurji Ve Malzeme Mühendisliği

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tigin59
    tigin59's avatar
    Erkek

iyi akşamlar müritler.malumunuz sonuclar acıklandı ve tercih dönemindeyiz.aramızda metalurji ve malzeme mühendisi(mmm) olan arkadaşlar varsa yoksa bile bize bölümün içeriğini,çalışma koşullarını,mezun olduktan sonra iş imkanlarını anlatacak kimse varmı acaba

öğle yemeğini yemez o marinada kesti hızı, mühendis değil sanki jigolo.iremde üzdü onca kızı,az saplamadı çuvaldızı,bir nogay vardı bilir o.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sunyy2003
    sunyy2003's avatar
    Erkek

ben metalografi mezunuyum hocam yani metalurjinin 2 yıllığı o işi de yapmıyorum

bu hayat biterkende aklımda hep sen olacaksın B bu dilden firar eden her söz yaydan çıkmış ok gibi (sagopa kajmer) Sago sıcak ekmek üzerine bal kaymak. "Bla bla" larını tartıda tartar bakkal aylak. Aşkın bir sabunsa köpürt beni Pentax
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pc-ErrOr
    Pc-ErrOr's avatar
    Erkek

Oda arkadaşım okuyordu bu bölümü.

Bildiğim tek şey baya bi zor bölüm olduğu, bilmek istersin belki.

Dalgasız denizde herkes kaptan.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SinusX
    SinusX's avatar
    Erkek

Pc-ErrOr bunu yazdı:
    -----------------------------

Zor mu yata yata geçti benim arkadaşlar hep :) kimya ağırlıklı birde çok fazla deney yapıyorlar gerisi basit matematik birazda ezber

Si vis pacem para bellum.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bamboocha
    bamboocha's avatar
    Erkek

benim kuzen gidiyo sivasta takılıyo amk bi zik yaptıgı yok :D

kızgın mermi namluda, azgın pipi donda durmazmış.derviş dervişe sırayla binermiş.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pc-ErrOr
    Pc-ErrOr's avatar
    Erkek

SinusX bunu yazdı:

Pc-ErrOr bunu yazdı:

Zor mu yata yata geçti benim arkadaşlar hep :) kimya ağırlıklı birde çok fazla deney yapıyorlar gerisi basit matematik birazda ezber

Benim arkadaşta o kadar çalışmasına rağmen 8 dersle yaz okuluna kaldı =)

Dalgasız denizde herkes kaptan.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    angels_demos
    angels_demos's avatar
    Erkek

aynı yerde yaşadığım 2 arkadaşım gidiyor.

kimyayı seviyorsan git.ben düşünmüştüm bi ara ama iyiki gitmemişim bana göre bir bölüm değil. iş olanağı da para da var derler hep

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

MAlzeme mühendisliği aslında en önemli mühndislik dallarından birisidir .. ne yapacaksanız bir malzemeyle yapacaksınızdır..

ancak zor bir bölümdür.. bir makina mühendis olarak söylüyorum bunu .. malzem dersleri sürdürmüştü biiz.. 

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

bence senelerce ızdırap çekeceğine ben bu bölümden çıkınca ne olacak para kazanacakmıyım la bu ne biçim bölüm diyeceğine, mmm ne la diyen eş dostunu ister istemez takacağına, bir sene olmadı iki sene daha sınava gir paşalar gibi tıpa git dişe git odtü ye felan git ki üniversitedede aç parantez GELECEĞİNİ DÜŞÜNEN BİRİ OLARAK kapa parantez Sıkıntı yaşama. bir dünya adam bomboş bölüm okuyor bilmem kaç kişi fizik okuyor yok öğretmen olacaklarmış nereye oluyorlar. Bak şu da var bu insanların en başarılı olanları her dalda olduğu gibi çok paralar kazanacaklardır ama %80-90 ı 4 sene sonra pişman olacaktır. Ben hala emin değilim. Bİlgisayarı seviyorum mühendisliğini okumaya geldim ama BM deyince HII HAYIRLISI ARTIK demeleri insanı düşündürüyor. Ha önüm gayet açık 2-3-4..200 binlere gider kazancım eğer adam gibi çalışırsam ama ÇALIŞMAYI TAKAN biri olarak bu 4 sene tıpçıların dişçilerin ve odtülülerin altında nasıl gider emin değilim (: ha odtüde mmm okuyacaktırsın üsteki yazdıklarımı unut.

Mesaj 21 Temmuz 2012 (Cumartesi) Saat: 11:11'da zeybekustasi tarafından düzenlendi.

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xxspiderxx
    xxspiderxx's avatar
    Erkek

metalurji ve malzeme mühendisiyim hocam.Ayrıntılı bir şekilde yazayım.

Alacağın dersler; 

İlk 2 sınıfta temel mühendislik dersleri(yüksek matematik,teknik resim,autocad,c programlama,fizik,kimya vb.) ve malzeme yapısı (faz diyagramları,malzeme bilgisi,enerji malzeme dengesi,termodinamik vb.) üzerine dersler  göreceksin.

Son 2 sınıfa ise daha çok üretime yönelik dersler.Alacağın dersler döküm teknikleri,plastik şekillendirme,metallerin ısıl işlemleri,yüzey işlemleri,kaynak teknolojisi,toz metalurjisi,demir çelik metalurjisi,kompozit malzemeleri,nano malzemeler gibi dersler alacaksın ki bunların hepsi de tek başına meslek niteliğindedir.Kendini geliştirebilirsen toz metalurjisi,döküm,demir çelik met. gibi alanlarda sağlam paralar kazanabilirsin.

Yalnız makine mühendisliğinin statik,mukavemet,ısı ve kütle transferi gibi taşaklı derslerini de alacaksın.Bu dersler haricinde termodinamik,enerji ve malzeme dengesi çoğu kişiyi zorlar.

çalışma koşulları,

Çalıştığın iş yerine göre değişir ancak çoğu mezun döküm sektöründe çalışmaktadır.Dökümde kendini biraz geliştirebilirsen asla boş kalmazsın.

yapacağın işe kısaca değineyim.

Örneğin fabrikaya bir parça gelecek ve senden o parçadan bilmem kaç tane üretmen istenecek,önce gönderilen model adı verilen parçayı inceleyeceksin.malzemenin sertlik,mukavemet gibi değerlerinin istenen değerlerde olması için gerekli işlemleri belirleyeceksin.ardından modele uygun kalıplamayı belirleyeceksin.ve malzeme analizini yaparak sıvı metal içeriğini düzenleyeceksin.gerisini işçilere bırakacaksın.:)

Üretimden sonra bu malzemelerin özelliklerini geliştirip değiştirmek için ısıl işlem uygulayacaksın.(ısıl işlem de çok önemlidir.tek başına meslek niteliğindedir.)sonuçta istenen malzemeyi istenen yapıda elde edeceksin.

Döküm dışında genel olarak kalite kontrol,ısıl işlem,yüzey işlemleri gibi alanlarda da çalışabilirsin.

Benim sana tavsiyem.Severek okuyacaksan yaz.Bölüm güzeldir,eğlencelidir ama ağırdır.(okuldan okula değişebilir)

herhangibir sorun olursa pmle.hadi kolay gelsin.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kakaO
    kakaO's avatar
    Erkek

çok güzel bi bölüm fakat baya bi zor ben makine mühendisliği okuyorum ama 2 yıldır malzeme dersinden geçemedim ah galip hoa ahh ....

zafer yakındır!
Toplam Hit: 2949 Toplam Mesaj: 13