folder Tahribat.com Forumları
linefolder Mobil Programlama
linefolder Mobil Programlamaya Başlayacağım Kafam Karışık !?!?

Mobil Programlamaya Başlayacağım Kafam Karışık !?!?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    shock56
    shock56's avatar
    Erkek

Başlıkta da belirttiğim gibi kafam bir hayli karışık. Şu ana kadar internet programcılığı konusunda kendimi belirli bir noktaya taşıdım. Artık tablet ve cep uygulamaları için bir şeyler yapmak istiyorum. Bu konuda kafam biraz karışık. 

Şu an için flash ile mobil uygulama geliştirebilirim. Flashın geleceği hakkında birçok söylenti var ama flash bitecek gibi değil. özellikle flasch cs6 dan itibaren mobil programlama bir hayli önem vermiş gibi. 

Jquery ile mobil programlamayı da gözüme kestiriyorum. Yani uğraşsam bir şeyler çıkar gibi.

C# kullanarak da bir şeyler yapabilirim. 

Bildiğim diller php(orta düzey), aspx(giriş düzey). Actionscript de severim:)

Java ve android konusuna hiç başlamadım. 

Evet dostlar biraz tavsiye. Nerden başlasam ben bu işe?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crafty
    crafty's avatar
    Erkek

hocam java tahminimce hepsinin atasıdır öncelikle java öğrenmeni tavsiye ederim ha yok öle kasamam uğraşamam diyosan android iidir... microsoft ürünlerine yönelme de ne yaparsan yap hacı

Kasnak yuvarlandı elek oldu, eski orospular melek oldu...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hackingo
    hackingo's avatar
    Erkek

http://phonegap.com/

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mettoman
    mettoman's avatar
    Erkek
    symbian yapta bizede faydan olsun
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Homer
    Homer's avatar
    Erkek

crafty bunu yazdı:
    -----------------------------

hocam java tahminimce hepsinin atasıdır öncelikle java öğrenmeni tavsiye ederim ha yok öle kasamam uğraşamam diyosan android iidir... microsoft ürünlerine yönelme de ne yaparsan yap hacı

hocam zaten android için java bilmek lazım

---

Bende şimdi böyle kararsızlık içindeyim.şimdiye kadar .NET ile uğraşdım,windows phone ilede iyi işler çıkarıla bilir.

çok iyi tecrubeli biris bu konuda yardım etmeli.windows phone geleceğini nasıl görüyor?

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek

omerelili bunu yazdı:

crafty bunu yazdı:

hocam zaten android için java bilmek lazım

---

Bende şimdi böyle kararsızlık içindeyim.şimdiye kadar .NET ile uğraşdım,windows phone ilede iyi işler çıkarıla bilir.

çok iyi tecrubeli biris bu konuda yardım etmeli.windows phone geleceğini nasıl görüyor?

Windows Phone daha Türkiye'de bile pek duyulmamışken patlama yapacak diye daldık ama 1 buçuk senedir bekliyorum o patlamayı :)

Mobil diyorsan ya iOs - Android ikilisinden biri ya da html5 - JavaScript tabanlı bir platform ile bunların çoğunda çalışan uygulamalar yapabileceğin ortamlardan birini seçmeni öneririm.

Sen hiç kaval çaldın mı?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SinusX
    SinusX's avatar
    Erkek

2020 gibi cloud sistemlerde yoğun bi patlama olacak platform bağımsızlığı içinde c++ html5 javascript revaçta olacak gibi aklında bulunsun :)

Si vis pacem para bellum.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sahinka
    sahinka's avatar
    Erkek

hocam ios lu bir mac in yoksa hiç ugraşma objective c derleyici çalıştırmak için windowsun üstüne bir şey kuruyosun oda bıldıgım 30 gb heralde, bulması sorun indirmesi sorun ama dedikleri gibi java az buçuk c biliyosan çok kolay olur kavraman 1 ay sonra apple storede 1 $ satacak bi şeyler çıkarırsın 

imza
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ramses
    ramses's avatar
    Erkek

baska guzel yol gosterici site, kaynak vs ya da yol gosterebilcek var mı, bende merak ediyorum nerden nasıl girismeli

Bugun cok farkli olacak...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SharpShooter
    SharpShooter's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

6 aydır iphone/ipad yazılımı yazıyorum. freelance olarak uçuk paralar piyasaya hakim.

kafanı kullanıp piyasa altı fiyat verim sürümden iyi paralar vurabilirsin.

android aşırı geyik bi platform freelance dışı para kazanamazsın (muhalefet yapacaklar hem ios hemde android geliştirmiş kişiler yapsın, aksi takdirde cevap bile yazmayacağım)

para ve prestij dersen ios dan şaşma.

1 haftalık emekle 5k para vurabilirsin hemde basit uygulamalarla. şuan elimde meb için bi proje var, tubitak desteğini alırsam altıma bi 2. el porsche çekicem. Mebden aldığım parayla ev almayı düşünüyorum.

tren kaçıyor, dikkatli ol piyasada kimse yokken tuttuğunu kopar aksi halde günümüz gibi (50 tlye script yazıp satan var) ancak şirketlerden para kazanırsın.

android ile zaman kaybetmemeni öneririm. para kazanmak için yatırım yapmalısın. macbook ve iphone(ipod da olur) al. bunların üzerinde uygulama geliştireceksin.

objective-c düşündüğün kadar kolay değil. hele büyük projeyse insanı çok yorar. (değişik crashler alıcaksın ve çözmesi gerçekten zor, tecrübe kazandıkça daha iyi olduğunu görüceksin)

ben birebir piyasanın içerisindeyim. piyasa dışı insanlara bakma, piyasa dışındakiler takım tutar gibi platform tutuyor (php vs asp.net , asp vs .net gibi dünyada 1 milyon tane tartışma konusu görürsün herkes kendi yazdığı platformu savunur.)

para neredeyse ben o platformu yazarım. 1 yıl sonra android geyik olmaktan çıkarsa androide geçerim.

windows phone olayı ise muamma. Tam olarak yaygınlaştığında sıralama;

IOS > Windows Phone > Android olacak. Sebebi ise microsoft ince eleyip sık dokuyor android gibi çöp uygulama yok.

apple kafasına büründüler biraz. Bence ios başlamak için biçilmiş kaftan, bakarsın windows phone tutarsa ona geçersin ama şuan tam anlamıyla piyasada olmayan bi platforma yatırım yapmak çok anlamlı değil.

kolay gelsin

- xx yerde hata var. - ya aslında kod şöyle sanıyor olabilir bla bla bla - olm kendine gel kodlar düşünmez - ...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

SharpShooter bunu yazdı:

peki hocam bu SDK in lisansı paralıydı galiba, ne kadar biliyormusun ?

Toplam Hit: 2802 Toplam Mesaj: 26