folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Mobile Ve Görüntü İşleme Geliştiricileri Aranıyor

Mobile Ve Görüntü İşleme Geliştiricileri Aranıyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Merhabalar,

Şirkette mobil bir arge projemiz için ekip arkadaşları arıyoruz.

React-Native (Objective-C veya Swift bilen Must) ve daha önce OpenCV ile çalışmış veya aşina olmuş Senior/Mid developer aranıyor.(2x)

NodeJs bilen ve görüntü işleme konusunda deneyimli. Görüntü işleme mühendisi aranıyor.

İsteyenler bana Pm den Özgeçmişini iletirse CTO ya göndereceğim Özgeçmişleri. Ekip çok donanımlı olacak en az 3 senelik bir proje (Devamı da olacak yaşayan bir arge projesi).

Kendisine güvenen sağlam developerlar arıyoruz. Lokasyon İstanbul / Zincirlikuyu maaş konusunda da endişeniz olmasın. Eğer iyiyseniz maaş sizi kesinlikle tatmin edecektir. Ekip benim ekibim birlikte çalışacağız :) Tabi bana katlanmak isterseniz :P

EDİT ; Burada 3 developer aranıyor yanlış anlaşılma olmasın.

EDİT : Senior maaşı 7.000-18.000 arası değişecek bilgiye göre.

MhmdAlmz tarafından 13/Haz/20 13:43 tarihinde düzenlenmiştir

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

editted

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek

"React-Native (Objective-C veya Swift bilen Must).." bu kısmı anlamadım hocam. Bir senior ilanı için çok yetersiz bir ilan olmuş ayrıca. Daha fazla detay verirsen aradığınız kişilere daha hızlı ulaşabilirsiniz bence.

Bütçeyi önden belirten ilanlara/işyerlerine sonsuz saygım var bu arada, o kısım takdire şayan. Tabii böyle geniş bir aralık ilk defa görüyorum :)

Sen hiç kaval çaldın mı?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Hocam bazı şirketlerde Senior diye gerçekten çok ama çok sağlam kişiler çalışıyor çünkü Arthitect, vb ünvanlar genelde tekil şahıslar üzerine oluyor. Bundan dolayı bir aralık var. Yani tek bir mimar olmalı projede. Gelecek kişi Mimar düzeyinde fakat Senior olarka çalışmak ister diye eklendi.

Çalışacağı iş bu hocam. Yapacağı iş de bu daha fazla detaya neden gerek olsun ki? Sen Back-end dev ilanına XXXXXX bilsin XXXX bilsin yazmak yerine adam neler biliyor bunu öğren önce yoksa çok sağlam adamları elinden kaçırırsın.

Çünkü adam mesela 20 yıldır backend yazıyor sırf Redis bilmedi diye abi ben bunu bilmiyorum başvurmayayım diyor. Ama belki biz Redis bilmese bile kolay öğreneceğini bildiğimiz için abi senin tecrüben var sen iyisin Redisi de öğrenir misin bizim için deriz işe alırız O yüzden daha fazla detay yok. Detayı işte çalışacak kişiler belirtiyor :)

Objective-C must dememizin sebebi Native de yazıyoruz React-Native den ziyade. Bazı SDK ve Libraryler native.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Aşağıdaki sorular doğru kişiyi bulmanda yardımcı olacaktır.

-Ek mesai ücreti ödeniyor mu? 

-Sağlık sigortasının kapsamında neler var?

-Yemekhane mi multinet mi ne kadar?

-Servis var mı?

-Haftasonu/bayramlarda çalışıyor musunuz?

-Sigorta maaşla paralel mi ödeniyor?

zeybekustasi tarafından 13/Haz/20 16:19 tarihinde düzenlenmiştir

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    zeybekustasi bunu yazdı

-Servis var mı?

Hocam iş görüşmesinde sorulan sorular :D

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    zeybekustasi bunu yazdı

-Servis var mı?

Hocam iş görüşmesinde sorulan sorular :D

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

Hocam bazı şirketlerde Senior diye gerçekten çok ama çok sağlam kişiler çalışıyor çünkü Arthitect, vb ünvanlar genelde tekil şahıslar üzerine oluyor. Bundan dolayı bir aralık var. Yani tek bir mimar olmalı projede. Gelecek kişi Mimar düzeyinde fakat Senior olarka çalışmak ister diye eklendi.

Çalışacağı iş bu hocam. Yapacağı iş de bu daha fazla detaya neden gerek olsun ki? Sen Back-end dev ilanına XXXXXX bilsin XXXX bilsin yazmak yerine adam neler biliyor bunu öğren önce yoksa çok sağlam adamları elinden kaçırırsın.

Çünkü adam mesela 20 yıldır backend yazıyor sırf Redis bilmedi diye abi ben bunu bilmiyorum başvurmayayım diyor. Ama belki biz Redis bilmese bile kolay öğreneceğini bildiğimiz için abi senin tecrüben var sen iyisin Redisi de öğrenir misin bizim için deriz işe alırız O yüzden daha fazla detay yok. Detayı işte çalışacak kişiler belirtiyor :)

Objective-C must dememizin sebebi Native de yazıyoruz React-Native den ziyade. Bazı SDK ve Libraryler native.

Biz gençken bir büyüğümüz konuşurken, bizden daha tecrübeli insanlar bir şeyler anlatırken ağızlarının içine bakardık biz de öğrenelim, anlattıklarından faydalanalım diye. Hâlâ öyleyiz gerçi, değişen bir şey olmadı bu konuda. Zamane gençlerini anlamak çok zor. İşi bilen adamdan gelecek bir feedback hazine değerindedir, şunu bi öğrenin artık ya. Millet kaliteli feedback alabilmek için büyük servetler ödüyor.

Burda yazılan eleştirileri bedava code-review gibi düşün, adam sana tavsiye veriyor karşılığında takındığın şu üsluba bak. İlk mesajımda elimden geldiğince kibar bir şekilde naçizane tavsiyelerimi söylemişim ama yazdığın yorumdan sonra bu sefer bir cevap hakkı doğuyor bana. Cahille tartışmaya girmeyi bırakalı yıllar oldu ama arada birkaç istisna kaideyi bozmaz sonuçta.

Yazılım sektörü ve bu sektördeki iş ilanları konusunda, üzerine birkaç kelam edebilecek kadar tecrübe biriktirdim. Danışmanlık ve eğitim verdiklerim hariç, 10 kadar farklı firmada full time çalıştım bugüne kadar. Senin o çok sağlam senior ve architect dediğin adamlara işlerini nasıl daha iyi yapacakları konusunda eğitim de veriyorum yıllardır. Bugüne kadar binlerce farklı ilan inceledim, yüzlercesini ya hazırladım ya da hazırlanmasında katkıda bulundum. Hala birçok arkadaşım ilanlarını yayınamadan önce review etmem için bana gönderiyor. Bu paragrafı niye yazdım? Okuyan kişi bunları kimin yazdığını bilirse belki daha farklı bir gözle okur bundan sonrasını diye. Farklı bir gözle okur da hakkında neredeyse hiçbir şey bilmediği konularda karşısındakine ders vermeye kalkmaz belki diye.

Şu junior developerların anlamsız özgüvenlerine hastayım. Yazdığı kod çalışınca, üç beş aferin alınca evrenin sırrını çözmüş havasına giriyorlar. Dünyada onbinlerce firmada milyarlarca dolar bütçeleri yöneten koca koca yöneticiler, iş hayatında 50 yılını devirmiş yetki sahibi insanlar bu İK departmanlarının gereksiz olduğunu göremiyorlar, o kadar HR çalışanı ilan hazırlama, yayınlama, CV toplama & işleme, mülakat süreçlerini gereksiz yere yapıyorlar yıllardır ama bizim yeni mezunlar hemen çözüyorlar bütün gizemi. "Bunların hepsi gereksiz, detaya falan hiç lüzum yok. Neci aradığımızı söyleyelim, parasını verelim oturup çalışsın eşek gibi" kafasındalar.

Öncelikle çok belli ki neyi bilmediğinin bile farkında değilsin. Önce onlar hakkında birkaç şey yazayım. Şöyle yazmışsın "Çalışacağı iş bu hocam. Yapacağı iş de bu daha fazla detaya neden gerek olsun ki?". Detaydan anladığın şeyi de sonraki cümlende yazmışsın. Şunu bilsin bunu bilsin vs. Ondan sonraki iki paragrafına yorum yapmaya bile gerek yok da, en azından bu cümlen için birkaç şey konuşabiliriz. İyi bir iş ilanı nasıl olur, birkaç örnek üzerinden gidelim, daha anlaşılır olur belki. Mesela şu ilana bi göz atalım:

https://stackoverflow.com/jobs/122570/java-software-engineer-imc-trading

Ne detaylar var bi görelim.

* İlan / pozisyon başlığı
    * Lokasyon
    * Maaş aralığı (min-max arasında 3 kata yakın fark olmadığı hemen görülüyor)
    * Şehir ya da ülke dışından gelecek adaylar için vize sponsorluğu ve taşınma masrafları karşılanıyor bilgisi
    * Şirket bilgileri (Hangi sektördeler, kaç çalışanları var vs.)
    * Pozisyon bilgileri
    * Teknoloji stackleri
    * Şirketin tarihi ya da genel bilgileri
    * Yazılımcıların hayatı o şirkette nasıldır
    * Adaydan beklenen yetkinlikler/şartlar
    * Şirket kültürü
    * Şirketi tanıtıcı video
    * Yan hakların uzunca bir listesi
    * Şirkette çalışan diğer bazı developerların profillerine linker

Gördüğün gibi uzun bir liste ve adaydan beklenenler kısmı sadece arada küçük bir madde olarak kalıyor. Burada karşılaştırdığımız şeyler şirketin sağladığı şartlar, maaş ve/veya yan haklar değil. İlandan bahsediyoruz sadece.

Adaydan beklenenler kısmına da bakalım, onu da bilsin şunu da bilsin diye mi yazmışlar? Kullandıkları programlama dili dışında spesifik hiçbir şey yazmamışlar.

Başka bir ilana bakalım:
    https://stackoverflow.com/jobs/396778/senior-java-developer-bux

Hemen hemen aynı format. Ama bak burda çok yanlış yapmışlar, bi teknoloji listesi yayınlamışlar. Ama başlığına ne demişler? "Nice to Have". Adayda bunlar varsa güzel olur ama yoksa hiç problem değil gibisinden.

Birkaç örnek daha bırakayım, iyice pekiştirmiş olalım:

https://stackoverflow.com/jobs/391438/java-engineer-m-f-x-remote-anywhere-in-germany-scalable-capital-gmbh

https://stackoverflow.com/jobs/400640/senior-java-developer-backend-m-f-d-berlin-solactive-ag

Yani detaydan kastımızın ne olduğu artık apaçık ortadadır herhalde.

Şimdi soruna geri dönelim. Detaya neden gerek var? Çünkü iş ya da personal arama süreci tek taraflı değil iki taraflı bir süreçtir. İki taraf da (şirket ve aday) karşısındakine neler verebileceğini ve ondan neler beklediğini açıkça belirtmelidir. Başvuracak aday işsizlikten kırılan, paraya muhtaç olmuyor bu pozisyonlarda, senin şirketinin de ona cazip gelmesi lazım her şeyden önce. İnsan odaklı olan, insana kıymet veren şirketler böyle yaparlar. Bir de işi bilmeyenler var tabii. Şu işleri yapacaksın işte bu kadar da para alacaksın detaya gerek yok deyip kestirip atanlar.

Bunlar dışında ayrı bir nokta daha var. Kendinden daha üst pozisyonda bir aday için ilan hazırlama, mülakat yapma, işe alma vs gibi süreçlerin her bir adımını tek tek titizlikle sürdürmek lazım. Çok tehlikeli süreçlerdir çünkü bunlar. Orda kendi başına değilsin, bağlı olduğun kurumu da temsil ediyorsun. Yapabileceğin en ufak hata senin değil şirketin hatası olarak yansır dışarıya.

Bu üslubu ve tutumu sürdürürseniz, sadece parasını ödeyerek istediğiniz adamları bulabileceğinizi düşünürseniz sonunuz pek hayır değil. Bu strateji işe yarasaydı dünyanın en iyi okulları listesinde ilk sırada her zaman King Abdullah University olurdu.

Sen hiç kaval çaldın mı?
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

@JPriest 

Öncelikle bahsettiğin kişi ben değilim. Ben hadsizlik etmedim hiçbir şekilde. Bahsedilen durum şu; Adama oraya neler bilmesi gerektiğini yazıyoruz ve kişi kendini özgüvensiz hissediyor fakat biz bu kişileri de kazanmak istiyoruz. Bu yüzden çalışacağı pozisyondaki esktraları kendisinin özgeçmişinden öğrenmiş oluyoruz. Pm atan arkadaşlara zaten detaylı bir şekilde anlatıyorum durumu. Bize React-Native developer lazım bunu bilecek bir defa geri kalan şeyleri konuşarak halledebiliriz. Adam Redux bilmiyordur MobX biliyordur sırf bu yüzden başvurmayan kişiler oluyor. İlanı da bu yüzden değiştirdik title yeterli olacağı söylendi bende paylaştım.

Ben işe alım uzmanı vs değilim tamamen developerim. Sizinle sidik de yarıştırmıyorum. Burada sana veya senin şahsiyetine ait herhangi bir ithamda bulunmadım. Koyu kısma aldığın yerde de anlatmak istediğimi zaten anlattım. Ben bu cümlede veya düşüncede yanlış bir şey göremiyorum. Sana veya senin tecrübene karşı herhangi bir tavır takınmadım. zeybekustasının da soruları bana değil IK uzmanına yada iş görüşmesinde soracağı sorular olacak. Ben bu detayları bilemem yan hakları vs pazarlık ile çözmeleri gerekiyor.

Ek olarak ben bu zamana kadar bana bir şey öğretene de bu denli hadsizlik etmedim. Ben hiç bir zaman da kendime Junior / Senior / Mid tarzı title yakıştırmasını hoş bulmadım https://www.linkedin.com/in/muhammedalmaz/ bana gelip de Junior xxxxxx gibi bir seviye belirleyici cümleler kurman kırıcı. Senden iyi biliyorum gibi bir şey söylemedim. Daha 4 sene öncesine kadar sana her dk mesaj atıp bir şeyler kapmaya çalıştığımı hatırlıyorum. Kaldı ki şu an hala bir çok kişiye pm/mesaj vs atıyorum bu forumdaki insanlara. 

Bu pozisyonda çalışacak kişi benim üstüm olacak. Ben benim ekibim derken şu an çalıştığım ekip olarak nitelendirdim. Ben şu an mimar, CTO vb pozisyonda değilim. Daha çalışalı 1 yıl olmuş...

Sana karşı yanlış bir cümlem yada tavrım var ise özür dilerim. Fakat dönüp konuyu tekrar okuduğumda ben bir problem göremedim. Böyle bir yaklaşımı hiç beklemiyordum.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6677168111243853824/?commentUrn=urn%3Ali%3Acomment%3A(activity%3A6677139606598668288%2C6677168089320218624)

Buda ilanın gerçeği. İlanın içerisindeki detayları teknik mülakatta sormayı daha uygun görüyorlar. Sadece çalışacağı ana görevi belirtiyorlar teknolojileri bilmese bile, kişinin öğrenmesi için zaman tanınıyor. Umarım kendimi anlatabilmişimdir.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    JPriest bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı

Biz gençken bir büyüğümüz konuşurken, bizden daha tecrübeli insanlar bir şeyler anlatırken ağızlarının içine bakardık biz de öğrenelim, anlattıklarından faydalanalım diye. Hâlâ öyleyiz gerçi, değişen bir şey olmadı bu konuda. Zamane gençlerini anlamak çok zor. İşi bilen adamdan gelecek bir feedback hazine değerindedir, şunu bi öğrenin artık ya. Millet kaliteli feedback alabilmek için büyük servetler ödüyor.

Burda yazılan eleştirileri bedava code-review gibi düşün, adam sana tavsiye veriyor karşılığında takındığın şu üsluba bak. İlk mesajımda elimden geldiğince kibar bir şekilde naçizane tavsiyelerimi söylemişim ama yazdığın yorumdan sonra bu sefer bir cevap hakkı doğuyor bana. Cahille tartışmaya girmeyi bırakalı yıllar oldu ama arada birkaç istisna kaideyi bozmaz sonuçta.

Yazılım sektörü ve bu sektördeki iş ilanları konusunda, üzerine birkaç kelam edebilecek kadar tecrübe biriktirdim. Danışmanlık ve eğitim verdiklerim hariç, 10 kadar farklı firmada full time çalıştım bugüne kadar. Senin o çok sağlam senior ve architect dediğin adamlara işlerini nasıl daha iyi yapacakları konusunda eğitim de veriyorum yıllardır. Bugüne kadar binlerce farklı ilan inceledim, yüzlercesini ya hazırladım ya da hazırlanmasında katkıda bulundum. Hala birçok arkadaşım ilanlarını yayınamadan önce review etmem için bana gönderiyor. Bu paragrafı niye yazdım? Okuyan kişi bunları kimin yazdığını bilirse belki daha farklı bir gözle okur bundan sonrasını diye. Farklı bir gözle okur da hakkında neredeyse hiçbir şey bilmediği konularda karşısındakine ders vermeye kalkmaz belki diye.

Şu junior developerların anlamsız özgüvenlerine hastayım. Yazdığı kod çalışınca, üç beş aferin alınca evrenin sırrını çözmüş havasına giriyorlar. Dünyada onbinlerce firmada milyarlarca dolar bütçeleri yöneten koca koca yöneticiler, iş hayatında 50 yılını devirmiş yetki sahibi insanlar bu İK departmanlarının gereksiz olduğunu göremiyorlar, o kadar HR çalışanı ilan hazırlama, yayınlama, CV toplama & işleme, mülakat süreçlerini gereksiz yere yapıyorlar yıllardır ama bizim yeni mezunlar hemen çözüyorlar bütün gizemi. "Bunların hepsi gereksiz, detaya falan hiç lüzum yok. Neci aradığımızı söyleyelim, parasını verelim oturup çalışsın eşek gibi" kafasındalar.

Öncelikle çok belli ki neyi bilmediğinin bile farkında değilsin. Önce onlar hakkında birkaç şey yazayım. Şöyle yazmışsın "Çalışacağı iş bu hocam. Yapacağı iş de bu daha fazla detaya neden gerek olsun ki?". Detaydan anladığın şeyi de sonraki cümlende yazmışsın. Şunu bilsin bunu bilsin vs. Ondan sonraki iki paragrafına yorum yapmaya bile gerek yok da, en azından bu cümlen için birkaç şey konuşabiliriz. İyi bir iş ilanı nasıl olur, birkaç örnek üzerinden gidelim, daha anlaşılır olur belki. Mesela şu ilana bi göz atalım:

https://stackoverflow.com/jobs/122570/java-software-engineer-imc-trading

Ne detaylar var bi görelim.

* İlan / pozisyon başlığı
    * Lokasyon
    * Maaş aralığı (min-max arasında 3 kata yakın fark olmadığı hemen görülüyor)
    * Şehir ya da ülke dışından gelecek adaylar için vize sponsorluğu ve taşınma masrafları karşılanıyor bilgisi
    * Şirket bilgileri (Hangi sektördeler, kaç çalışanları var vs.)
    * Pozisyon bilgileri
    * Teknoloji stackleri
    * Şirketin tarihi ya da genel bilgileri
    * Yazılımcıların hayatı o şirkette nasıldır
    * Adaydan beklenen yetkinlikler/şartlar
    * Şirket kültürü
    * Şirketi tanıtıcı video
    * Yan hakların uzunca bir listesi
    * Şirkette çalışan diğer bazı developerların profillerine linker

Gördüğün gibi uzun bir liste ve adaydan beklenenler kısmı sadece arada küçük bir madde olarak kalıyor. Burada karşılaştırdığımız şeyler şirketin sağladığı şartlar, maaş ve/veya yan haklar değil. İlandan bahsediyoruz sadece.

Adaydan beklenenler kısmına da bakalım, onu da bilsin şunu da bilsin diye mi yazmışlar? Kullandıkları programlama dili dışında spesifik hiçbir şey yazmamışlar.

Başka bir ilana bakalım:
    https://stackoverflow.com/jobs/396778/senior-java-developer-bux

Hemen hemen aynı format. Ama bak burda çok yanlış yapmışlar, bi teknoloji listesi yayınlamışlar. Ama başlığına ne demişler? "Nice to Have". Adayda bunlar varsa güzel olur ama yoksa hiç problem değil gibisinden.

Birkaç örnek daha bırakayım, iyice pekiştirmiş olalım:

https://stackoverflow.com/jobs/391438/java-engineer-m-f-x-remote-anywhere-in-germany-scalable-capital-gmbh

https://stackoverflow.com/jobs/400640/senior-java-developer-backend-m-f-d-berlin-solactive-ag

Yani detaydan kastımızın ne olduğu artık apaçık ortadadır herhalde.

Şimdi soruna geri dönelim. Detaya neden gerek var? Çünkü iş ya da personal arama süreci tek taraflı değil iki taraflı bir süreçtir. İki taraf da (şirket ve aday) karşısındakine neler verebileceğini ve ondan neler beklediğini açıkça belirtmelidir. Başvuracak aday işsizlikten kırılan, paraya muhtaç olmuyor bu pozisyonlarda, senin şirketinin de ona cazip gelmesi lazım her şeyden önce. İnsan odaklı olan, insana kıymet veren şirketler böyle yaparlar. Bir de işi bilmeyenler var tabii. Şu işleri yapacaksın işte bu kadar da para alacaksın detaya gerek yok deyip kestirip atanlar.

Bunlar dışında ayrı bir nokta daha var. Kendinden daha üst pozisyonda bir aday için ilan hazırlama, mülakat yapma, işe alma vs gibi süreçlerin her bir adımını tek tek titizlikle sürdürmek lazım. Çok tehlikeli süreçlerdir çünkü bunlar. Orda kendi başına değilsin, bağlı olduğun kurumu da temsil ediyorsun. Yapabileceğin en ufak hata senin değil şirketin hatası olarak yansır dışarıya.

Bu üslubu ve tutumu sürdürürseniz, sadece parasını ödeyerek istediğiniz adamları bulabileceğinizi düşünürseniz sonunuz pek hayır değil. Bu strateji işe yarasaydı dünyanın en iyi okulları listesinde ilk sırada her zaman King Abdullah University olurdu.

İlk giris cumlesinde  küçük bir su tabancasiyla  ateş edecek sandim .  Bir anda bazukayi cikarip  bütün binayi patlatti :)

Ardindan el bombasi ard arda .

Beyfendi sizi forumdan görüyordum. Hic tanimasamda , iki kelam etmemis olsam da ve yazdiklarinizdan birsey anlamasam da ( alanim degil o yuzden) bilgili  birine benziyor derdim hep. Öyle bir imaj cizdiniz bende. Ne is yaptiginizi da simdi ogrendim.

Soylediklerinize sonuna kadar katiliyorum.

Ancak sunu yazmak icin geldim. Bu arkadas aslinda buyuklerine cok saygili bir arkadastir.  Az cok biraz sohbetimiz var ve onun konusma tarzi biraz her yone cekilebilecek ve yanlis anlasilmalara acik bir tarz.

Size akil vermek gibi bir amacla yapmadigina inaniyorum.

O ne demek istemistir tahminimce.  şöyle bir cumle kurmak istemistir

Sen Back-end dev ilanına XXXXXX bilsin XXXX bilsin yazmak yerine adam neler biliyor bunu öğrenelim ki,   çok sağlam adamları elimizden kacirmayalim diye düşünüyorum.

futurist tarafından 14/Haz/20 14:42 tarihinde düzenlenmiştir

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

@JPriest ve MhmdAlmz sorun türkiye'deki ilan mantigi sorunu... bir kisiye binlerce is yigildigi icin (maliyet sebebiyle), sömürebilecekleri en iyi elemani arar firmalar.. iki kisiye maas yerin bir kisiye biraz daha fazla maas vermek daha cazip geliyor.. 

Normalde is ilani dedigindeki kriter sudur

firma kendini tanitir

firmamiz su'dur, su kadar calisani var, su su teknolojilere yönelik calisiyoruz

daha sonra calisilacak pozisyon ve ise alinacak kisinin görevleri tanitilir

bu pozisyonda su su islerden sorumlu olunur, sunlara rapor sunar, sunum yapar, sunlari gelistirir vs

daha sonra aranan nitelikler sayilir

bize sunlari sunlari iyi bilen, sunlardan haberdar olan birilri lazim ve su akademik gecmise sahip, su dili iyi bilen

ve en son avantajlardan bahseder

eger calisirsaniz su kadar tatil, yeni ofis, yeni bilgisayarlar, merkeze yakin yerde is imkani, kendini gelistirme icin kurs ücretlerini ödeme destegi vs

en sonda da iletisim

ilgileniyorsaniz lütfen burayla iletisime gecin..

benim gördügüm is ilanlari avrupa'da böyle hzirlanir.. Simdi burda MhmdAlmz in sucu yok, ilani hazirlayan IK'nin cahilligi ya da türkiyede isler böyle yürüdügü icin böyle bir ilan hazirlanmis. Iyi de arkadasim ben bu ise basvurmak istiyorum ama benim ilgi alanim mi? Ben mobil gelistiriciyim ama muhasebe tabanli uygulama gelistirmekten nefret ediyorum, ee bu is muhasebe tabanli bir isse ben neden basvurayim, mülakatlarla vs zaman kaybedeyim ki? Isin ne ile ilgili oldugu anlatilmasi, ilgi alanina giren kisilerin neyle karsilasacagini bilerek basvurmalari gerek. Böylece zaman efektif kullanilir

Sonra IK'cilar sikayet ediyor, alakasiz bir sürü sey geliyor diye.. Ama düsünmüyorlar ki acaba biz acikca her seyi belirttik mi..

örnek olmasi acisindan su iki ilana bakin

https://jobs.nzz.ch/vacancy/195420/eth-zurich-software-developer-for-mobile-health-interventions

https://www.jobs.ch/en/vacancies/detail/9674584/

özellikle ilk ilandaki detaylara bakin.. Nerdeyse bu bilgilerle oturup program bile yazilabilecek :)) Iste kalite farki, iste isi bilmek, uzmanlik... O yüzden bizim gibi ülkeler 3. dünya ülke kateogirisnden ayrilamiyorlar.. Cünkü daha is ilani acmaktan bile acizler, ne aradiklarini bile bilmiyorlar... MhmdAlmz sikinti olmazsa bu yazdiklarimi IK'ciya iletirsen sevinirim :)) 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
Toplam Hit: 1644 Toplam Mesaj: 14
mobile dev