folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Model Uçak Yapımında Sinir Levha Lazer Kesimi İçin Elinde Dosya Olan Var Mı?

Model Uçak Yapımında Sinir Levha Lazer Kesimi İçin Elinde Dosya Olan Var Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Konunun açılma yeri ve sorusu konusunda tam karar veremedim

Açıklarsam

Model uçak ( ATA) yada diğer LEYLEK, FLAMİNGO... gibi uçakların parçalarını lazerde kesimini yapacağız ancak kalıp yok

hangi makinede yapılıyor yani hangi formatta olması lazım dosya nın bilen varmı?

Elinde bu dosya olan varsa verirse süper olacak. Benim istediğim özellikle  LEYLEK modeli (yinede yarın kesin yazacağım. )

bahsettiğim şey şu ( en alttaki tahtadaki şekilleri kast ediyorum ) Tabi her uçağın kalıbı farklı

futurist tarafından 13/Tem/16 09:18 tarihinde düzenlenmiştir

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dos_Attach
    Dos_Attach's avatar
    Erkek

çocuktum buna benzer bir uçak almıştık. eve geldim nasıl hevesliyim anlatamam. neyse başladık montaja, tak diye o direklerden birini kırdım. nasıl üzülmüştüm anlatamam görünce ne duygulandım. 

konuyla alakası yoktu kusura bakma.

CAD ( Computer Aided Desing ) aşamasında imal edilecek olan iş parçasının modeli tasarlanabilmekte ve imalat resmi yapılabilmektedir. İş parçasının imalat resimlerinin AutoCAD yazılım kullanılarak gerçekleştirilmesi büyük kolaylık sağlamaktadır. Lazer kesim tezgahlarına ait programlarla da çizim gerçekleştirilebilmektedir. Eğer AutoCAD ile çizim yapılmışsa çizim .dwg uzantılı dosya halinde oluşturulur ve çizimde birden fazla katman (layer) bulunmamalıdır. Daha sonra bu çizim AutoCAD programında .dxf uzantılı dosya olarak kaydedilmektedir. Lazer kesimde tezgahına ait program, alt programlar yardımıyla çizime dönüştürülerek (convert) programda kullanılacak olan .geo uzantılı dosya haline getirilmektedir. Eğer çizim lazer kesimde tezgahına ait programda yapılırsa bunlara gerek kalmadan .geo uzantılı dosya olarak kaydedilebilmektedir. 

alıntı

Dos_Attach tarafından 13/Tem/16 00:24 tarihinde düzenlenmiştir

Dolar Ve Euro zulada elimde çek defteri, bir imzayla işin tamam arabanı çek serseri.!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivirus
    antivirus's avatar
    Erkek

bu işin ustası rene dir model uçak  yapımında   bi ulaş istersen ona.

Nev-i Şahsına Münhasır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Levhanin meğer bir adı varmış :) düzeltme yaptım.

@dos-attach. Bilgi için teşekkur ederim bende öyle tahmin ettim. Autocad uzun zamandir kullanmiyorum biraz üşendim. İllustratorde yapsam dedim :( dosya bulamazsam artik 

@antivirus mesaj attim benimde aklimda kalmis. 

futurist tarafından 13/Tem/16 09:23 tarihinde düzenlenmiştir

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Herhangi vektorel bir programda çizip dwg,  dxf 1.1 ölçekte çıktı alman yeterli. 

Ölçek kazalarina karşı en az bir ölçüyü belirtmeni oneriririm.  Atiyorum 6mm çapında bir delik var, ölçek 1.1 olmazsa 12mm çıkar o delik. Ufacık bir parça beklerken somun ekmek gibi birşey gelebilir. 

Grabcad.Com gibi yerlerde bulabilirsin hazir modeller. 

Her kuşu yaptin,  bir kaldi Leylek. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo
    Kaan bunu yazdı

Herhangi vektorel bir programda çizip dwg,  dxf 1.1 ölçekte çıktı alman yeterli. 

Ölçek kazalarina karşı en az bir ölçüyü belirtmeni oneriririm.  Atiyorum 6mm çapında bir delik var, ölçek 1.1 olmazsa 12mm çıkar o delik. Ufacık bir parça beklerken somun ekmek gibi birşey gelebilir. 

nefes boruma pirinç patlağı kaçtı sayende :D 

valla futurist bu işler satın alınmadan olmuyor, elimizde bir örnek olsa "pazardan aldım bir tane, eve geldim 1000 tane" sözüne uyarlarız ama önce birinin elini vicd.. cüzdanına koyup satın alması lazım. 

Çok sıkılıyom
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Internette opensource illaki modeller vardır. Yoksada THK'dan aldığın modelleri scannerda 1'e 1 taratıp bir programlamla vectore çevirebilirsin diye düşünüyorum.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    Kaan bunu yazdı

sokakta kahkaha attırdın :)))

Aslında basit birşey çizilmeyecek gibi değil de bu sıralar çok yoğunum. açıkçası gözüme bayağı bir büyüdü. hazırını ondan istedim.

Leylek değilmiş merak etme.   bugün sordum FLAMİNGOymuş :)))

Aslında ben ata modelini yapıyorum fakat arkadaşlardan bazıları yarışmaya hazırlanıyorlar. o kalıpları elleriyle çizip yontuyorlar.

hamallık tabi. onlar için yapacağım. hem ilerde o modele geçersem banada faydası olur

@sweetyvolty örnek kağıtta var bilgisayar dosyası olarak olacak.

@teror bende öyle dedim önce ama formatı bilmediğimden makineci ne ister diye öyle kaldı

Neyse pazartesine kadar yapamam zaten. ama araştıracağım dediklerinizi sağolun var olun.

sonucu yazarım

futurist tarafından 14/Tem/16 01:05 tarihinde düzenlenmiştir

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı

sokakta kahkaha attırdın :)))

Aslında basit birşey çizilmeyecek gibi değil de bu sıralar çok yoğunum. açıkçası gözüme bayağı bir büyüdü. hazırını ondan istedim.

Leylek değilmiş merak etme.   bugün sordum FLAMİNGOymuş :)))

Aslında ben ata modelini yapıyorum fakat arkadaşlardan bazıları yarışmaya hazırlanıyorlar. o kalıpları elleriyle çizip yontuyorlar.

hamallık tabi. onlar için yapacağım. hem ilerde o modele geçersem banada faydası olur

@sweetyvolty örnek kağıtta var bilgisayar dosyası olarak olacak.

@teror bende öyle dedim önce ama formatı bilmediğimden makineci ne ister diye öyle kaldı

Neyse pazartesine kadar yapamam zaten. ama araştıracağım dediklerinizi sağolun var olun.

sonucu yazarım

Ornek kagitta varsa parca parca tarat veya hepsini tarat corelde vektore cevir al sana cizim dosyasi her ihtimale karsi olc olceklendir ve mutlu son.

delimiyim ben?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeadBanger
    HeadBanger's avatar
    Erkek

Habgi il hangi ulke neresi sen soyle hele.

Ayrica solid e aktar teknik cizimini. Gerisi basit.

Boş İşler Uzmanı..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeadBanger
    HeadBanger's avatar
    Erkek

https://m.youtube.com/watch?v=lKecMXUi1M8

Boş İşler Uzmanı..
Toplam Hit: 2410 Toplam Mesaj: 14
kalıp lazer model uçak ata leylek flamingo