MSSQL Hosting

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    furkiak
    furkiak's avatar
    Erkek

Hocam mssql yerine postgresql kullansan provider konularında da başarılı 

Android Mobil Uygulama - Web Sitesi - Masaüstü Yazılım yapılır. Vitaminsiz Palyaço
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AsayisciAsayisci
    Asayisci
    Asayisci's avatar
    Erkek
    furkiak bunu yazdı

Hocam mssql yerine postgresql kullansan provider konularında da başarılı 

hocam mevcut bitmiş bir proje var. 1 yıldır üzerinde çalışıyoruz. mssql i postgresql e nasıl çevirebilirim?

tüm projeyi değiştirmem gerekir.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AsayisciAsayisci
    Asayisci
    Asayisci's avatar
    Erkek

Bu arada amazon RDS açtım

ücretlendirme neye göre

performans nasıl?

bilgisi olan arkadaş var mı?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    Hannibal_King bunu yazdı

@unbalanced hocam cosmos db ne oluyor? Azure un döküman tabanlı veritabanı mı? Mongo db gibi. Bu yönetilen hizmet sunan firrmaların hepsi belirli bir data trafiğinden sonra fiyatı kitliyor sanırım.

azure un sunduğu managed mongodb diye biliyorum. 

@unbalanced hocam managed db her yerde pahalı ya, azure a özel bir şey değil. gcp de de pahalı

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    Hannibal_King bunu yazdı

@unbalanced hocam cosmos db ne oluyor? Azure un döküman tabanlı veritabanı mı? Mongo db gibi. Bu yönetilen hizmet sunan firrmaların hepsi belirli bir data trafiğinden sonra fiyatı kitliyor sanırım.

@unbalanced hocam managed db her yerde pahalı ya, azure a özel bir şey değil. gcp de de pahalı

evet hocam managed db onlar... o yüzden pahaliya geliyor.. 

@Asayisci  olusturacagin sanal makinenin gücüne bagli performansi.. ücretlendirme isi de yine kullanimla alakali.. O yüzden deneme hesabi acip bakman gerek.. genelde günlük görebiliyorsun ne kadar ücret tuttugunu.. Veri kullanim siniri da degisebiliyor.. Birden fazla parametre var, cünkü sen adamlarin hem ram'ini hem cpusunu hem hdd'sini hem de network'unu kullaniyorsun. Bu parametrelere göre ücretlendiriliyor

cok yüksek hizlara ihtiyac duymuyorsan basit bir vps isini görecektir diye düsünüyorum. yazdigim gibi hetzner  firmasindan bir tane cloud alip deneyebilirsin... 5 euroluk olanlardan.... 20 tb aylik trafik veriyorlar.. Ekstra trafik ekstra ücret demek..

amazon, google cloud platform ve azure aslinda cok ucuz degil.. Bir cok seyi kendileri hallettikleri icin pahali.. Azure'da mesela 1 cpu, 2gb ram olan bir makine 23 dolarken, ayni makine hetzner de 3 euro. (belki hdd boyutlari vs biraz farkediyor) (ikisi de shared makine bu arada)

hetzner

azure

google cloud platform da pahali..

1 cpu 1.7 GB bellekli bir makine  google cloud da

burada linux secili, windows secili olunca lisans parasiyla birlikte 48 dolar ediyor. Tabi kendi lisansin varsa (ki almani tavsiye ederim 15-20 liraya oem lisanslar satiliyor). o sekilde halledersin

amazon da ise

yine linux makine üzerinden gidersek 1 cpu, 2 gb ram aylik fiyati 18 dolar ediyor..

O yüzden maddiyat önemliyse bu tarz cloudlara bulasmaya gerek yok..

Eger ugrasmak istemiyorsan azure üzerinden bir tane mssql olusturacaksin.. aylik belki 50 beki 100 dolar ödersin.. Ancak veri kaybi yasanmaz, veriler sürekli yedeklenir. Yok ben kendim bir sanal makine olusturup ypacagim dersen, belirli araliklarla verileri yedeklemen gerek (veriler cok fazla ise bir tane süre limizsiz cloud storage alirsiniz mesela pcloud da 500 gb (ömür boyu) 175 euro, 2 tb ise 350 euro)... Ve verileri oraya yedeklersiniz günlük olarak..

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    unbalanced bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    Hannibal_King bunu yazdı

evet hocam managed db onlar... o yüzden pahaliya geliyor.. 

@Asayisci  olusturacagin sanal makinenin gücüne bagli performansi.. ücretlendirme isi de yine kullanimla alakali.. O yüzden deneme hesabi acip bakman gerek.. genelde günlük görebiliyorsun ne kadar ücret tuttugunu.. Veri kullanim siniri da degisebiliyor.. Birden fazla parametre var, cünkü sen adamlarin hem ram'ini hem cpusunu hem hdd'sini hem de network'unu kullaniyorsun. Bu parametrelere göre ücretlendiriliyor

cok yüksek hizlara ihtiyac duymuyorsan basit bir vps isini görecektir diye düsünüyorum. yazdigim gibi hetzner  firmasindan bir tane cloud alip deneyebilirsin... 5 euroluk olanlardan.... 20 tb aylik trafik veriyorlar.. Ekstra trafik ekstra ücret demek..

amazon, google cloud platform ve azure aslinda cok ucuz degil.. Bir cok seyi kendileri hallettikleri icin pahali.. Azure'da mesela 1 cpu, 2gb ram olan bir makine 23 dolarken, ayni makine hetzner de 3 euro. (belki hdd boyutlari vs biraz farkediyor) (ikisi de shared makine bu arada)

hetzner

azure

google cloud platform da pahali..

1 cpu 1.7 GB bellekli bir makine  google cloud da

burada linux secili, windows secili olunca lisans parasiyla birlikte 48 dolar ediyor. Tabi kendi lisansin varsa (ki almani tavsiye ederim 15-20 liraya oem lisanslar satiliyor). o sekilde halledersin

amazon da ise

yine linux makine üzerinden gidersek 1 cpu, 2 gb ram aylik fiyati 18 dolar ediyor..

O yüzden maddiyat önemliyse bu tarz cloudlara bulasmaya gerek yok..

Eger ugrasmak istemiyorsan azure üzerinden bir tane mssql olusturacaksin.. aylik belki 50 beki 100 dolar ödersin.. Ancak veri kaybi yasanmaz, veriler sürekli yedeklenir. Yok ben kendim bir sanal makine olusturup ypacagim dersen, belirli araliklarla verileri yedeklemen gerek (veriler cok fazla ise bir tane süre limizsiz cloud storage alirsiniz mesela pcloud da 500 gb (ömür boyu) 175 euro, 2 tb ise 350 euro)... Ve verileri oraya yedeklersiniz günlük olarak..

sql serveri kurarken docker ile kurarsan büyümek/taşımak istediğinde daha kolay yaparsın bu işi

https://hub.docker.com/_/microsoft-mssql-server

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

sql serveri kurarken docker ile kurarsan büyümek/taşımak istediğinde daha kolay yaparsın bu işi

aynen hocam cok güzel fikir :)

Ancak benim sahsi tavsiyem, DB icin server'dan port acmak pek akil kari degil (ki hetzner'e de sormak lazim böyle bir sey mümkün mü. Azure'da amazonda vs web arayüzden acabiliyorsun ama digerlerini bilmiyorum). Bunun yerine arada bir WS olursa 80 ya da 443 port üzerinden webservis üzerinden DB ye erisilir.. Güvenlik acisindan da iyi olur..

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    unbalanced bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı

aynen hocam cok güzel fikir :)

Ancak benim sahsi tavsiyem, DB icin server'dan port acmak pek akil kari degil (ki hetzner'e de sormak lazim böyle bir sey mümkün mü. Azure'da amazonda vs web arayüzden acabiliyorsun ama digerlerini bilmiyorum). Bunun yerine arada bir WS olursa 80 ya da 443 port üzerinden webservis üzerinden DB ye erisilir.. Güvenlik acisindan da iyi olur..

onlar sana bütün portlar açık veriyor, sen kendin sunucuya fw kurup istemediğin portları kapatıyon diye biliyorum

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AsayisciAsayisci
    Asayisci
    Asayisci's avatar
    Erkek

peki AWS hakkında bilgisi olan var mı. sanırım ilk 12 ay ücretsiz.

şuan bir tane mssql db oluşturdum. bir yıl sonunda ücretlendirme nasıl?

keşke vps alsaydım dedirtecek cinsten bir fiyatlandırma ile karşı karşıya kalmayalım sonra..

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

ücretsiz diye bir sey yok bir sekilde ücretlendiriyorlar.. adamlarin istedigi kaynaklari neredeyse hic kullanmaman.. biraz kullandiginda ücretlenme olayi basliyor.. amazon ya da google cloud ya da azure farketmiyor.. bu sekilde para kazaniyorlar

ücretsiz dedigin seye bakalim.. bu server'da daha yeni biraz download islemi yapiyoruz ücretsiz olmasina ragmen gecen ay bir kac günlük kullanimda 2.5 dolar faturalandi.. Tabi yapilan ise göre bu fiyat degisebilir.. belki kesmeyebilirler de.. denemen gerek

Toplam Hit: 5371 Toplam Mesaj: 25
mssql hosting