Müridler Oyun Bağımlısı Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Odd Emoji 3D
    BerkayCit
    BerkayCit's avatar
    Erkek

Herkese merhaba hocalar.

İlginç bir konuyla karşızdayım. Durumu kısaca açıklayayım. Statistical computing dersim için veri topluyorum. Bu verilerle R dilinde çeşitli işlemler yapıp kendimizce sonuç çıkartacağız.

Bende oyun bağımlılığı üzerine anket yapayım dedim. Anket İngilizcedir, hızlıca çevirdiğim için yanlışlıklar olabilir. İsterseniz söyleyin düzeltebilirim ama daha çok anlaşılıyorsam sıkıntı yok benim için.

Ankete gidebilirsiniz: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSejb6HD7aSDwzXaIk4HqtgUvAdPvUCmHvh93-y938FGq7-weg/viewform?usp=sf_link

Az çok demeyelim anketi boş geçmeyelim, öğrenciye yardım.

İngilizce bilmeyenler için soruların Türkçelerinide paylaşayım.

1) Yaşınız?

2)Cinsiyetiniz?

Not: bundan sonraki cevaplar şöyle: hiç, nadiren, bazen, sıklıkla, her zaman

3)Bütün gün boyunca bilgisayar oyunu oynamayı düşündünüz mü?

4)Oyun oynadığınız süreyi arttırdınız mı?

5)Günlük yaşamdan uzaklaşmak için oyun oynar mısınız?

6)Oyun oynamadığınız zaman kendinizi kötü hisseder misiniz?

7)Oyun oynamak için sorumluluklarınızı ihmal eder misiniz?

Cevaplanması zorunlu olmayan soru

8)En çok zaman harcadığınız oyun türü?

Not: bu konuyla ilgili daha önceden yayınlanmış bir makale var, isterseniz inceleyebilirsiniz: http://toad.edam.com.tr/sites/default/files/pdf/dijital-oyun-bagimliligi-olcegi-toad.pdf

Peki sonuç? Oyun bağımlısı mısınız? Anketi cevapladıktan sonra altdaki beyaz yaptığım yazıyı okuyun.

Eğer 3 tane bazen, sık sık ve her zaman seçeneğini işaretlediyseniz, oyun bağımlısı olabilirsiniz(KESİN DEĞİL)

Son olarak bu konu sadece ödev çerçevesinde değil, belirli bir seviyede tartışabiliriz. Elimden geldiğince sorularınızı yanıtlamaya çalışabilirim. Bu konuda az çok fikir sahibiyim.

havalı bir şeyler yazdığımı hayal edin
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

36 yaşındayım yaşımı seçemedim . 

bide ingilazca olmuş. ben türkçe cevaplasam sen onu ingilazca çevirsen olmazmı . 

Minimalist Değilim Tembelim
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Odd Emoji 3D
    BerkayCit
    BerkayCit's avatar
    Erkek
    samaccc bunu yazdı

36 yaşındayım yaşımı seçemedim . 

bide ingilazca olmuş. ben türkçe cevaplasam sen onu ingilazca çevirsen olmazmı . 

söylediğin için teşekkürler hocam, geceleyin kafam dalgınken bir yanlışlık olmuş :D 

sen istediğin gibi cevap olarak yaz buraya, ben geçiririm ankete sıkıntı yok :)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    angels_demos
    angels_demos's avatar
    Erkek

+

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xxjokerxx
    xxjokerxx's avatar
    Erkek

evet oyun bağımlısıyım ama neden bence araştırılması gereken soru bu oyun bağımlılığının sebebi

okmam yazmam yok möhür yada barnak bassam olmamı
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    maserati
    maserati's avatar
    Homo

Yanıtınız kaydedildi.

Doldurdum ama son 6 ay dediği için benden pek bir şey çıkmaz. İşten güçten fırsat bulamıyoruz. 

Ünv zamanımda olsaydı kesin bağımlı, keş cikardim.

Türkiyede kim sevdiği işi yapıyor ki?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Odd Emoji 3D
    BerkayCit
    BerkayCit's avatar
    Erkek
    xxjokerxx bunu yazdı

evet oyun bağımlısıyım ama neden bence araştırılması gereken soru bu oyun bağımlılığının sebebi

hocam geçen haberi çıktı bu olay artık dünyada bir bağımlılık olarak kabul ediliyor ve hastaneye gidersen bunun üzerine yardım alabiliyorsun

bağımlılığın iyisi, kötüsü yok ve çok ciddiye alınması gereken bir durum. benim bir kaç görüşüm var onları belirtirim. ancak direk bu konuda bir uzmanlığım olmadığı için bu görüşlerimin doğruluğu da tartışılır onuda belirteyim. ama kesin olarak bildiğim bir şey varsa durumun gerçekten ciddi olduğunu düşünüyorsan önce ailenden sonra arkadaşlarından destek almalısın. hatta sırf bunun için tbt de oyun bağımlısı olduğunu veya önceden oyun bağımlılığı olduğunu düşünen kişiler discord dan vs bir araya gelip ayda 1 kere veya 2 haftada 1 kere birbirimize destek amaçlı konuşma yapabiliriz.

yok hala bu olayın devam ettiğini düşünüyorsan profesyonel psikolojik yardım alman iyi olabilir.

kendi fikrimi belirtmek gerekirse

bazen gerçekten sorumluluklarımız bize ağır geliyor ve bunlardan kaçmak için oyun oynuyoruz ve bu bir bağımlılığa dönüşebiliyor.

bazen arkadaşlarımızla oyunlarda o kadar güzel vakit geçiriyoruz ki sürekli o keyfi almak için arkadaşım şimdi gelir, o gelinceye kadar ben biraz daha oynayayım diyerek bir oyuna bağımlı hale gelebiliyoruz

bazen bir oyunda insanları sıklıkla yenince ve ödül kazandıkça beynimiz bize daha fazla o oyunu oynamamız gerektiğini ve daha fazla ödül kazanmamız gerektiğini söyleyebiliyor ve bu bir bağımlılığa dönüşebiliyor

bunlar şimdilik aklıma gelenler.

Not: oyun dizayn dersleri de alıyorum. ve açık konuşmak gerekirse hiç birimiz masum değiliz. oyunlar zaten insanları bağımlı hale getirmek için yapılıyor ve bunun üzerine kafa yoruyoruz.

BerkayCit tarafından 16/Mar/18 14:30 tarihinde düzenlenmiştir

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FCN
    FCN's avatar
    Erkek

son soru şıkları radio button dğeil checkbox olmalı :D

FCN tarafından 16/Mar/18 14:33 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

8.sorudaki kisaltmalar nedir?

Gönderdim cevaplarim :3/4/5/6/7 : asla

Sanirim bagimliyim :)

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Odd Emoji 3D
    BerkayCit
    BerkayCit's avatar
    Erkek
    FCN bunu yazdı

son soru şıkları radio button dğeil checkbox olmalı :D

düzelttim geri bildiriminiz için teşekkür ederim.

BerkayCit tarafından 16/Mar/18 14:36 tarihinde düzenlenmiştir

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

eklisiniz görüyorsunuz beni devamlı :D

günde en az 3 saat

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
Toplam Hit: 2591 Toplam Mesaj: 22
oyun bağımlılığı