folder Tahribat.com Forumları
linefolder Asp - Php - Cgi - Perl
linefolder Mysql Like Komutu Sorunu (ÇÖZÜLDÜ)

Mysql Like Komutu Sorunu (ÇÖZÜLDÜ)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek
    <?php 
    $sorgu = $baglanti->query("SELECT distinct r.id,r.evadi FROM evler as r INNER JOIN rezervasyonlar as b ON r.id = b.rezno WHERE ('2021-01-01' NOT BETWEEN giris AND cikis) AND ('2021-12-31' NOT BETWEEN giris AND cikis) order by sira ASC"); 
    while ($sonuc = $sorgu->fetch_assoc()) {
    $evadi = $sonuc['evadi'];
    ?>

<?php echo $evadi; ?>

<?php }?>

burada herşey güzel tarih aralarında boş olan evadlarını evler tablosundan yazdırıyorum fakat benim istediğim like komutu ile evadinda ahmet geçen evleri listesin istiyorum like nereye kondurucağımı çözemedim. tşk ederim.

cybermole tarafından 10/Şub/21 17:03 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

Bi tane daha and ekleyince olmuyo mu

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

Bi tane daha and ekleyince olmuyo mu

and ekledim denedim ama olmuyor like i nereye koyacamı bitürlü çözemedim like ='%ahmet%' ile yazdırmam lazm kafayı yedirtdi. :)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek

@NighT_JudGe @dupi help

cybermole tarafından 09/Şub/21 20:07 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arkinfes
    arkinfes's avatar
    Erkek

hocam geç laravele orm kullan kafan rahat etsin relation olayları falan efsane

Do majör soylu ve açık sözlü , Do minör patetik , Re majör parlak , Re minör melankolik , Mi bemol majör soylu ve patetik , aydinlik ama soylu ve karamsar tonmu lazim ozaman; mi majör , Mi minör doğanin ilk minör tonu olmasina karsin biraz melankoliktir , Fa majör karışıktır , Fa minör hepsinden patetiktir , Fa Diyez majör iste güçtür çünkü degiştirgeçlerle asiri yuklenmistir , Si majör parlak ve oyun bozannn :))
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shuqufe
    Shuqufe's avatar
    Erkek

yaa şuraya bir türlü düzgün kod ekleyemedimmm

Sql : "SELECT distinct r.id,r.evadi FROM evler as r INNER JOIN rezervasyonlar as b ON r.id = b.rezno WHERE r.evadi like '%ahmet%' and ('2021-01-01' NOT BETWEEN giris AND cikis) AND ('2021-12-31' NOT BETWEEN giris AND cikis) order by sira ASC"

Shuqufe tarafından 09/Şub/21 20:25 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek

SORUN ÇÖZÜLDÜ:

SELECT distinct r.id,r.evadi FROM evler as r INNER JOIN rezervasyonlar as b ON r.id = b.rezno WHERE ('2021-01-01' NOT BETWEEN giris AND cikis) AND ('2021-12-31' NOT BETWEEN giris AND cikis) r.evadi like ‘%ahmet%’ order by sira ASC

bu şekilde çözüldü . yardımlarınız için tskler.. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek

Çözüldü Sandığım SQL Sorgusu:
    SELECT distinct r.id,r.evadi FROM evler as r INNER JOIN rezervasyonlar as b ON r.id = b.rezno WHERE ('2021-01-01' NOT BETWEEN giris AND cikis) AND ('2021-01-31' NOT BETWEEN giris AND cikis) and r.evadi like 'ahmet' order by sira ASC

malesef dün bi sevinçle oldu sandım ama sorguda rezervasyon olan evleride göstermeye basladı. tablo yapısını veriyorum.

#evler

id-evadi-sira

#rezervasyonlar

id-evid-giris-cikis

** burda giris ve cikis tarihi arasında rezervsayon olan evlerin değilde o tarih arası rezervasyon olmayan evlerin cıktısını almak istiyorum. tskler.

cybermole tarafından 10/Şub/21 12:47 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cosmic
    Cosmic's avatar
    Erkek

Inner join değil de left join ile dener misin son sorgunu

Bittik biz bittik
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trooper
    trooper's avatar
    Erkek

mobilim bakamadım detaylı fakat inner join yerine not in sub query döndürsen daha iyi olur yani

select id,evadi from evler where id not in (select evid from rezervasyonlar where giriş çıkış rezervasyonlara göre doldur) 

subqueryde: rezervasyonlu evleri çek. Detay için sqlfiddle tablo örnek data yükle yine sorgu yazarım

ZzZzZzZ...!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek
    trooper bunu yazdı

mobilim bakamadım detaylı fakat inner join yerine not in sub query döndürsen daha iyi olur yani

select id,evadi from evler where id not in (select evid from rezervasyonlar where giriş çıkış rezervasyonlara göre doldur) 

subqueryde: rezervasyonlu evleri çek. Detay için sqlfiddle tablo örnek data yükle yine sorgu yazarım

bu sekilde hic rezervasyon olmayan evler geliyor mesela 2021-01-01 ile 2021-01-31 tarihlerini sec hic rezervasyon yapılmayan evler geliyor 2021-01-01 ile 2021-01-10 arasında rezerve olan ev gelmiyor 

mesela aynı eve 01.01.2021 - 10.01.2021 tarihinde bi rezervasyon  15.01.2021 - 20.01.2021 tarihi arasında bir rezervasyon da var ama senin yazsdıgın sekilde yapınca hiç rezervasyon yapılmayan evler geliyor. :(

Toplam Hit: 3579 Toplam Mesaj: 12
mysql