Namus Nedir?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    attackatak
    attackatak's avatar
    Erkek
    domino bunu yazdı:
    -----------------------------

sana gülüyorum.. 7 yaşındaki yeğenimle aynı cümleleri kuruyorsun.. sana tavsiyem git biraz klasikleri oku.. dostayevski, tolstoy, john lennon vs. vs..

noldu bilader kanına dokunan bir şey mi oldu? yeğenin bile anlamış o kavramı öyleyse lol.gerisi senin gibilerin başına..hatalı olduğum bir yer varsa düzelt ve kendi fikrini söyle.aksi taktirde sus oke? polemik yaratma.! canımı sıkma..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ferhatmartin
    ferhatmartin's avatar
    Erkek
    Z-CHAN bunu yazdı:

felsefe hocama anarşizmi sordum gelen güçlü olan kazanır tepkisi üzerine. evet ilk anarşist akımlar bu şekildeydi fakat daha sonra gelişti. 

ahlakın yerini samimilik aldı merhametin yerini sevgi aldı bilmiyorum velki bu benim anarşizm anlayışımdır. 

ama toplumun değerlerinden çok daha dürüst değerler olduğunu iddaa ediyorum. 

1**benim anlayışıma göre para çalmanız adam öldürmeniz nükleer savaş başlatmanız sizi cehenneme filan götürmez. çünkü bunların bir kıymeti yok. kıymeti biz oluşturuyoryz.

2**ama kendimizi birbirimize zarar vermekten ne alı koyacak? 

3**bugünkü toplum düzeninde ise içtenlik her zaman sağlanamayacak korkusuyla sahte davranıilar üretildi. ve ilk başlarda çok yararlı ve verimli görüldü. 

4**fakat yıllar geçtikçe insanların içinde büyük bir kaos oluşmaya başladı çünkü kendileri değillerdi artık. ve suç sürekli artmaya başladı. savaşlarımızın özünde de bu var artık

kim amerikanın "demokrasi" için gittiğine inanıyorki. ama söylenen bu ve oradan çıktıklarında da bunu söylemeye devam edecekler. etrafımız kanunlarla ve sistemlerle

çevrili ama kim durdurabilir ki onları. dünyanın dürüstlüğe ve içtenliğe ihtiyacı var 

Bazı şeyleri anlamışsın. Fakat sanırım daha iyi anlaman için yazdığım o uzun yazıyı okumamışsın ya da geçiştirmişsin artık neyse. Neden böyle diyorum çünkü yukarıdaki alıntının bi kaç bölümünü numaralandırdım ve yıldız koydum. Eğer sana yazdığım bu yazıyı dikkatli bi şekilde okumuş olsaydın bu cümleler şu an olmayacaktı. Şimdi son bir kere daha açıklayacağım. Bu sefer şu an olmaması gereken cümleler üzerinde anlatacağım.

1** için: Evet senin için bir kıymeti yoktur. Doğrudur. Bahsettiğin eylemlerin bi şekilde ucu bize dokunmuyorsa, bizim içinde kıymeti olmaz. Bahsettiğim gibi toplum düzen ister. Düzenin olması için değerler belirler. O coğrafyadaki toplum kendi değer yargılarını kendisi belirler. 'Kıymeti' kendileri oluşturur. Her yerde farklılık gösterir. Dediğin doğrudur. Fakat sanki başka bi şekilde varmışşın gibi bu kanıya. Neyse bu anladığın kısmıydı.

2** Etme eyleme bu soruyu sorma barı. 1 Saat oturdum, anlaman için yazı yazdım o kadar. Hala bu soruyu mu soruyorsun. Cevabı o uzun yazımda var. Bi daha oku.

3**içtenlik ve benzeri şeyler sağlanamayacak diye sahte davranılar üretilmedi. Onlar adem ve havva dan beri vardı. Yakın yüzyıllarda üretilmiş bir şey değil. Ayrıca sahte kaba bir isim. Sen o düzene karşı geldiğin için belkide böyle bir isim verdin ona. Şiddetle tavsiyem, düzene karşı gel fakat başkaları için değerli olan şeylere olumsuz eylemlerde bulunma. Sen kendi dünyanı yaşa. Bırak onlar öyle kalsın. Sen kendi doğrunu yapmışsın, eyvallah. fakat başkalarının değer yargılarına el sürme. Bu onlar ve senin için daha iyi olacaktır.

4**Yıllar geçtikçe derken acaba ne kadar bir zamandan bahsediyorsun. O yıllar bence insalığın başlangıcından itibaren süregeliyor. O kaos hep vardı. İşte bu kaos dizilerinin olmaması için biz birey olarak evlatlarımızı kendi değer yargılarımızla paralel yönde yetiştirmeliyiz. Sen birey olarak istediğini yap. Fakat senden bir sonraki nesli tehlikeye atma. İşte geçmişte tehlikeye atıldığı için yüzyıllardır benzer durumlar yaşıyoruz. Amerika yüzyılımızın örneği. Kaç amerika geldi geçti bu zamana kadar. İnsanlar kendileriydi hep. Değerlerimize bağlılık gösterdiğimiz sürece insanlık hep kendisi olacak. Suç sürekli arttı neden? İşte 'tehlikeye atılmış' toplum örnekleri bunlar. Sen birey olarak, istediğini yaptın. fakat iki cocuğunada fikirlerini aşıladın. Onlarda çocuklarına aşıladı. 1 di. 2 yaptın. onlarda 4 yaptı. Sen kendi içinde ne olursan ol, kendin haricindeki insanlara kendi anlayışını aşılama. Bırak boşver sen devam et kendin olmaya. Savaşların özünde bu var demişsin ama bağlantı kuramadım. O konu çok farklı bir boyutta ele alınmalı bence.

İnşallah bu sefer açıklayıcı olabilmişimdir. Tavsiyem bu konudaki bütün cevapları teker teker okuman. Uzun yazıları da ihmal etme :)

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Z-CHAN
    Z-CHAN's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

bilomusun yazıların o kadar düzene bağlı ve ölüki içimden okumak bile gelmiyor ama zar zor yazını bitirdim.

amerikalar bu sistemin ürünüdür "kapitalist" sistemin. onların bizim anladığımız anlamdaki ahlakı daha farklıdır. onlarda kendi "para" ahlakını oluşturmuştur.

bu yüzden paralarını olabildiğince kutsal yapmaya çalışırlar ve üzerlerine tanrıya güveniriz yazarlar, en dikkatli şekilde onu korurlar ve kendi vatandaşlarını veya diğer insanları bunun uğruna tehlikeye atarlar. dünyayı 10 kere yokedecek kadar nükleer silahları vardır ama bu yetmez- neden 100 kere yoketmeyelim !! Ve açlıktan doğan ölümlerin çoğunlukta olduğu ülkeler bile yemekten önce silah almayı düşünürler. Ve evet ben hala bu düzene ait olmalıyım :P

bu sistem bozulmalı ve bunun için çaba gösterip fikir üretmeye çalışıyorum.

empoze etmeye çalıştığım fikirler için filan değil, birgün gerçekten insan olabileceğimize inandığım için... sistem en temelinden tartışılmalı ki sarsılsın ve çöksün. sitemizin sloganı da bu amaca hizmet etmeli "kökten devrimci" olduğu için hepimiz bu sitedeyiz.

.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AntiOksidan
    AntiOksidan's avatar
    Erkek
    Dünyaya hükmetmen için illaki paraya tapmana gerek yok benim bildiğim Osmanlı paraya tapmıyordu.
    Dünyaya hükmetmen için paran olmalı ama bu onlar gibi olacağın anlamına gelmez.Annelerle çocukların birbiriyle ilişkiye girdiği,ergen olmamış çocukların fahişe olarak kullandıldığı bir sistemi bozmak istiyorsan namusunu güçlendirmen gerekir,inancını (bunu din anlamında söylemiyorum) güçlendirmen gerekir.
    Hangi tank,hangi roket  namusu uğrunda savaşan bir insandan tehlikelidir,ya da kaç para karşılığında .
    Açlıktan ölen çocukların olduğu ülkeler silah alma derdinde diyosun.Bak bakalım o ülkeler neden silah alıyolar ya iç savaştalar ya karışıklık var ya da tehdit altındalar sen bu sisteme ait olma,kimse sana sait ol demiyor.O insanlar aç mı,evet aç ama en azından onurları için açlar,kimsenin kölesi olmadan açlar,ANNELERİNİN ÜZERİNDEN AMERİKAN ASKERLERİNİN GEÇMEMESİ için SİLAHLANIYORLAR,evet bence sen bu sisteme ait olma,çünkü gördüğüm kadarıyla onur,namus gibi değerler yok.Sen de asla ama asla filistinde (filistinlileri sevmem gerçi) tanklara panzerle saldıran bir çocukta ki inanç yok.
    Yıkmak istediğin sistemin karşıtı olan ve onu yıkabilecek tek sistem var,o da birlik olma ve milli değerleri korumaya dayalı sistemdir.
    Beğenmiyorsan git uzakdoğuya,namus pek yok orda 12 yaşındaki kızlar striptiz yapıyorlar,belki kardeşin falan varsa yollarsın da sen oralara? 
    Kökten devrimci zihniyete sahip olduğumuz için buradayız ama bu kökten devrimci zihniyet asla ama asla milli değerlerimize karşı olan,zedeleyici,tahrip edici bir sistem değil öyle olsaydı burda bir kişi bile olmazdı.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ferhatmartin
    ferhatmartin's avatar
    Erkek
    Z-CHAN bunu yazdı:

bilomusun yazıların o kadar düzene bağlı ve ölüki içimden okumak bile gelmiyor ama zar zor yazını bitirdim.

amerikalar bu sistemin ürünüdür "kapitalist" sistemin. onların bizim anladığımız anlamdaki ahlakı daha farklıdır. onlarda kendi "para" ahlakını oluşturmuştur.

bu yüzden paralarını olabildiğince kutsal yapmaya çalışırlar ve üzerlerine tanrıya güveniriz yazarlar, en dikkatli şekilde onu korurlar ve kendi vatandaşlarını veya diğer insanları bunun uğruna tehlikeye atarlar. dünyayı 10 kere yokedecek kadar nükleer silahları vardır ama bu yetmez- neden 100 kere yoketmeyelim !! Ve açlıktan doğan ölümlerin çoğunlukta olduğu ülkeler bile yemekten önce silah almayı düşünürler. Ve evet ben hala bu düzene ait olmalıyım :P

bu sistem bozulmalı ve bunun için çaba gösterip fikir üretmeye çalışıyorum.

empoze etmeye çalıştığım fikirler için filan değil, birgün gerçekten insan olabileceğimize inandığım için... sistem en temelinden tartışılmalı ki sarsılsın ve çöksün. sitemizin sloganı da bu amaca hizmet etmeli "kökten devrimci" olduğu için hepimiz bu sitedeyiz.

Yazık olmuş tüm yazılarıma. Hala da anlayamışsın. Ben senle benzer fikirlere sahip olmama rağmen sen tüm yazılarımı karşıt fikir olarak algılamışsın. İnce noktalar vardı o yazılarda. Anlayamamışsın. Yazıları kimsenin kalbi kırılmayacak şekilde yazdım. Yüz yüze olmuş olsaydık, çok daha farklı cümleler kurabilirdim sana. Fakat bu forumda en güzeli böyle oldu. Ayrıca bi çelişki içindesin. Yazdıklarıma karşı geldin, fakat bir adım sonra, varacağın yer yazdığım satırlardan ibarettir. Ben sana o yazıların hiçbirinde düzene ait ol demedim. Aksine açık  kapı bırakıp, düzene sezdirmeden karşı gel dedim. En uygunu buydu çünkü. Çoğunluğun içinde sivrilmeye çalışıyorsun. Bende sana dedim ki, sezdirmeden sivril. Biraz daha olgunlaşınca anlaman dileğiyle... 

not: ölü kelimesi o kadar canımı acıttı ki anlatamam. Sırf senin ulaşacağın yere daha çabuk ulaş diye yazmıştım onları. Sense anlamamışsın

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Z-CHAN
    Z-CHAN's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

açlıktan ölen insanla bush aynı madalyonun iki yüzü. bu sistemin ürünü. söylediğiniz namuslu olmak bu düzene karşı gelmenin bir yolu ehüeh kusura bakmayın da ben osmanlıvari bir sistemin geri gelmesinden sözetmiyorum. devlet-din-dil-ırk bunlara sadece birbirimize o kadar çok zarar veriyoruz ki koruma kalkanları olarak kullanıyoruz.

belki bugün olmayacak ama bir gün insanlık savaşmanın aptallığını anladığında kimse ait olmak istediği bir millet aramayacak. herhangi bir dine de inanacaklarını sanmıyorum çünkü o barış geldiğinde hayali cennetlere ihtiyaç kalmayacak. BUNLAR bugün olmayacak.... bu yüzden bana sorduğunuzda ben türküm derim çünkü bunu ülkeme saldıranlar yüzünden kullanmak zorundayım. Tekrar ediyorum bu sorumda öncelikli amaç sizdekileri öğrenmek. tabi hepsini şimdi okumayacağım yorumların çoğunu logluyorum. devrim günü geldiğinde ki bu evrensel bir olay olacak hepsine ihtiyacım var :) bir gün gelecekler arkadaşlar bir gün inandığım tek aydınlık bu.......

.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Android
    Android's avatar
    Erkek

1001 tane namus kavramına gıren sey wardır

demekkı burdanda anlasıldıgı gıbı namus gorecelı bı kavramdır kısıden kısıye gore degısebılır

sımdı bana sorarsın ben anlatırım sana sacma gelır senınkı belkı bana sacma gelır onun ıcın namus kavramını kafanda dusunup tasınıp sonra bide kasınıp kendın belırlıyeceksın

(M.Sc) Master Science, Electronics and Communication Engineering
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yusufyusufyusuf
    yusufyusufyusuf's avatar
    Erkek

.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kelv1n
    Kelv1n's avatar
    Erkek

malum bölge isteyince ne namus kalıyor ne ırz yanlışsam söleyin?

Hatalıysam..... aramızda kalsın ;)
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    weskeyy
    weskeyy's avatar
    Erkek
    Birakin bir kere de dumeni kendisi sursun gemiyi fazla direksiyona sarilmayin rotasyonunuz sasiyo.fazla abuk sabuk sinirlar cizmeyin kaldirin sainirlarinizi ne demis Jim Rhon 'eger onunuzde bi engel varsa o sizsiniz demis'Delete edin bu terimi cop kutusuna.o dediginiz seyin anlami sizin kafanizdaki dusuncelerin yasaminiza yansittiginizdir.

Bedenin BAKİRE olmasi onemli degil,Yeterki ruhun OROSPU olmasin!!!
Toplam Hit: 9070 Toplam Mesaj: 67