folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder NASA Tarihi Açıklamayı Yaptı!

NASA Tarihi Açıklamayı Yaptı!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shaban Interactive
    Dj_DooM3
    Dj_DooM3's avatar
    Erkek

NASA'dan tarihi keşif! Yeni kanıtlar ortaya çıktı

NASA, Dünya dışında canlı hayatının bulunabileceği en olası yerlerin, Jüpiter'in uydusu Europa ve Satürn'ün uydusu Enceladus olduğuna dair yeni kanıtları olduğunu açıkladı.

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), Satürn'ün uydusu  Enceladus'da yüzey altı okyanusun içinde canlı yaşamını destekleyebilecek kilit  bileşen olan hidrojen bulunduğunu açıkladı. 

NASA, Güneş Sistemi'nde ve ötesinde su ile ilgili bulguları kamuoyuyla  paylaştığı "Okyanus Dünyaları" başlıklı basın toplantısında, Satürn keşif aracı  Cassini'nin, gezegenin uydusu Enceladaus'daki gözlem faaliyeti sırasında canlı  yaşamını destekleyecek bir kimyasal enerji reaksiyonu gözlediğini duyurdu.

Cassini'nin ilk kez 2005 yılında uydunun yüzeyinde keşfettiği gaz ve  buz püskürten bir gayzeri, 28 Kasım 2015'te özel bir dalışla incelediği ve bu  gayzerden fışkıran materyalin yüzde 98 oranında su, yüzde 1 oranında hidrojen ve  geri kalanının karbondioksit, metan ve amonyaktan oluşan bir bileşke içerdiğinin  anlaşıldığı belirtildi.

Uydunun yüzeyine sürekli olarak fışkıran maddenin içinde hidrojen  bulunmasının, yüzey okyanusundaki soğuk suyun derinlerdeki sıcak kayalarla  karşılaşmasıyla oluşan hidro-termal aktivitenin varlığına işaret edebileceğini  ifade eden bilim adamları, bu sıcak alanların mikrop ve bakteriler gibi küçük  organizmaların yaşaması için ideal koşullar sunabileceğini vurguladı.

Organizmaların, hidrojeni suda çözünmüş halde bulunan karbondioksitle  birleştirerek enerji üretebileceğine dikkati çeken NASA araştırmacıları,  "metanojenesis" denilen kimyasal tepkimenin, yeryüzünde canlı yaşamının temelini  oluşturduğunu ve yaşamı meydana getiren süreçlerden biri olduğunun altını çizdi.

Yeryüzünde bildiğimiz haliyle canlı yaşamının üç temel koşulunun, sıvı  haldeki suyun, metabolizma için gerekli bir enerji kaynağının ve karbon,  hidrojen, nitrojen, oksijen, fosfor ve sülfür gibi bazı temel bileşenlerin  varlığına bağlı olduğunu kaydeden bilim adamları, Cassini'nin bulgularıyla  Enceladus'ta bunların hemen hepsinin var olduğunun anlaşıldığını vurguladı.

Her ne kadar Cassini, yüzey altı okyanusunda sülfür ve fosfor izine  rastlamasa da gezegenin katı çekirdeğinin göktaşları gibi bu iki ana unsuru  ihtiva ettiği tahmin ediliyor.

Cassini proje sorumlusu Linda Spilker, bulgunun Dünya'nın ötesinde  yaşanabilir yerler bulma arayışında önemli bir mihenk taşı olacağını kaydetti.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/nasa-tarihi-kesfi-acikladi-dunya-2431990/

Shaban Interactive Pro.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Florenzi
    Florenzi's avatar
    Erkek

Çocuktum bu iki uyduda hayat olduğu söylenirdi, büyüdüm hala söyleniyor. Galiba Nasa'nın amacı olayın tazeliğini koruyup kendilerine ayrılan bütçeden kesintiye gidilmesine engellemek.

Tek Yol Atatürk 1881 - ∞
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek
    Florenzi bunu yazdı

Çocuktum bu iki uyduda hayat olduğu söylenirdi, büyüdüm hala söyleniyor. Galiba Nasa'nın amacı olayın tazeliğini koruyup kendilerine ayrılan bütçeden kesintiye gidilmesine engellemek.

+1 Somut olmayan bir sürü varsayım yapılıyor. 

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    Florenzi bunu yazdı

+ Aynen. 

Varsayım oldiktan sonra o açıklamayı bende

yaparım :)

" Düşündüm taşındım uzaylılar bu samanyolunda değil. Plutonu az geçince solda "

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shaban Interactive
    Dj_DooM3
    Dj_DooM3's avatar
    Erkek

3 yil once gayzerlerde canli yasam formu olabilecegi zatan konusulmustu. NASA bazi seyleri hazmettirmeden aciklama yapmiyor. O.cocuklari Marsla ilgili aciklama yapmiyorlar. yayimladiklari her video her resim manipule edilmis uzerinde oynanmis. Ama gercek olan birsey var ki dunya disi yasami hazmettire hazmettire acikliyorlar. ki bunu cok uzun zaman once yapmaliydilar.

Shaban Interactive Pro.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

NASAnın dünya dışı yaşamdan anladığı: mikroorganizmalar. Öyle UFO kullanan canlı aramıyorlar....

Yoksa ben de biliyorum bir yerlerde bakteri virüs falan illa ki vardır. :))

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DadasAdam
    DadasAdam's avatar
    Erkek
    Florenzi bunu yazdı

Amerika güneş sistemindeki mikroorganizmalara değil güneş sisteminden gelebilecek maden kaynaklarına bütçe ayırıyor. Milyarlarca doları birkaç bakteri bulmak için harcadıklarını düşünmüyorsunuz herhalde :) Dünya dışı yaşam araştırmalarına harcanan para projelerin çok çok ufak bir kısmını kapsıyor, geçen yıllarda bu ufak bütçe kesilip diğer araştırmalara harcanmak istendi ancak sonra ne olduysa kesilmeyip kısıldı. 

Dünya dışı yaşamın olup olmaması biz siviller haricinde kimsenin umursayıp para döktüğü bir konu değil bence :)

Bir anadan dünyaya gelen yolcu...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    flybatwin
    flybatwin's avatar
    Erkek

Marsda yaşam varmış

https://www.youtube.com/watch?v=pEo85_SoqvQ 

www.tekno50.com
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    umit
    umit's avatar
    Erkek

salusa reyizi bulsalar keşke :(

le le le sakine
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    flybatwin
    flybatwin's avatar
    Erkek
    Florenzi bunu yazdı

15 yıl önce discovreychannel da izlerdik ordan duymuştum yaşam var diye  ozamanlar karasal yayın yapıyordu Sonra paralı platforma geçti çok kızmıştım 

www.tekno50.com
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    whopper
    whopper's avatar
    Erkek

Mumkunse bilim teknik teknoloji basliklari altinda tasak yapmayin arkadaslar. Faydaniz yok, bilgiye ulasmaya calisani sikmeyin  bari.

Toplam Hit: 3022 Toplam Mesaj: 13
nasa