folder Tahribat.com Forumları
linefolder Vukuatlar
linefolder Ne Kadar Özgürüz?

Ne Kadar Özgürüz?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Çok sevdiğim bir soru. Kafamda dolaşır durur, düşünürüm ara ara. "Eğer ne isteyeceğimizi seçemiyorsak, istediğimizi yapabilmemiz gerçekten de özgürlük müdür? Özgür olduğumuz anlamına mı gelir?"

Wikipedi;

Özgürlük veya erkinlik, birinin engellenmeden ya da sınırlandırılmadan istediğini seçebilmesi, yapabilmesi ve hareket edebilmesi durumudur

Ne diyon la sen değişik?

Diyorum ki, sokağa çıktın. Cebinde paran sırtında kıyafetin gözünde güneş gözlüğün sahilde turluyorsun. Dondurma yiyen insanları gördün, canın çekti ve gidip bir çilekli dondurma aldın. 
    Bu durum özgürlüğüne bir işaret midir? Çikolatalı yerine çilekli dondurma yemek istedin, kimse sana engel olmadı, istediğini aldın ve yedin. Basit anlamda özgürlük. Kimsenin dediğini yapmak zorunda olmayarak kendi istediğini seçtin.

Peki ya ne isteyeceğini seçebilir misin? Neden çilekli dondurma yemek istedin de çikolatalısını istemedin? 

Başka bir örnek verelim. Tatildesin. Altında araban, cebinde paran yine hazır. Denize mi gitsem, havuza mı gitsem, pikniğe mangala mı gitsem diye düşünürken sinemaya gidesin geldi. Gittin, filmine girdin izledin çıktın. Mutlusun. Özgürsün çünkü. Seni kısıtlayan hiç bir şey yok... Değil mi?

Peki ya niçin denize girip güneşin altında hatunları keserek güneşlenmek yerine patlamış mısır ve kola eşliğinde bir bilim kurgu yapıtını izlemek istedin? Hadi sinemaya gitmeyi seçtin diyelim, neden aşk & dram filmleri dururken bilim kurguyu seçtin? Onu daha çok seviyorsun çünkü. Peki ya neden onu daha çok seviyorsun?

Örnekler tam karşılamasa da şimdilik soruyu açıklamaya yetiyorlar gibi. Biraz dağınık oldu sanırım, kusura bakmayın;

Özgürlük, insanın istediği şeyleri, başka hiç bir şeyin kısıtlamasına girmeden yapmasıysa, buna rağmen ne isteyeceğini, neyi seveceğini seçemiyorsa, ne derece özgürüz?

Canımızın neyi çekeceğini, hangi tür müzik,film vs. 'den hoşlanacağımızı seçemiyorsak, hoşlandığımız şeyleri yapabiliyor olmamız gerçekten de özgürlük müdür?

Bizi gerçekten yönlendiren şey ne? Daha önceden karar verilip programlanmış zevklerimiz üzerine yaşayıp, özgür olduğumuzu mu düşünüyoruz?

Şuan CS:GO oynamak istiyorsam ve oynuyorsam, ben bu oyunu kendi içgüdülerimin kölesi olarak yapmıyor muyum?...

...said addicted.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mastika.
    Absolut
    Absolut's avatar
    Erkek

bu konu hakkinda bir video vardi dayiyi bir kac mahalle gezdiriolardi sorna bize aklindaki reklamda kullanmak istedigin maskotu cizermisin diolardi dayi cizior sonunda adamlar dayidan once cizdikleri maskot ile %80 uyusuordu 

yani butun yol boyunca dayiya dayiyolardi gizli msjlari adam aslinda onlar ne istiorsa onu istemis oluordu baya etkilenmistim 

Nice babayigitler kirayi kim odeyecek, coluk cocuk ne yiyecek derdinden dolayi dunyayi degistiremiyor.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lotus
    Lotus's avatar
    Homo

şöyle diyelim sigara içmeyi karizmatik gösteren bir reklam olduğunu varsayalım bu durumda birinin zihni bulanarak sigara içmediği halde karizmatik görünme isteğinden ötürü sigaraya yönelebilir reklam sayesinde zihni manipüle olmuştur ve karizmatik görünmek için sigara içer ve karizmatik göründüğünü düşünür yani istediğini elde etmiştir ortada bir manipülasyon olsada bunun adı özgürlüktür

cs go örneği vermişsin oradanda açıklayayım şimdi eğlenceli birşeyler yapmak istedin ve aklına cs go oynamak geldi cs oynamak zihninin yönlendirilmesi sonucu oluşan birşey olabilir ama sonuç itibariyle oynarken eğleniyorsun ve zaten amacın eğlenmekti bu durumda özgür kararın uygulanmış oldu, eğer sen eğlenceli birşeyler yapmak istediğin zaman bir anda kendini seni sıkan şeyleri yaparken buluyorsan işte o zaman birisi özgür kararlarınla oynamış demek oluyor

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Damat
    A_REX
    A_REX's avatar
    Erkek

Çok kasma başkan hayatı basit yaşa.

(Biber acıdır...)  Sadece elindeki biberin acı olup olmadıgını sorgula. ( Neden acı ? Kime göre acı ? Acı tadı veren madde ne ? )

1+1 =2   hayatını bundan başka karmaşık probleme sokma.

Dur be kadınnnn....
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

Özgür değiliz. Hemde hiç bir  konuda .

insanları özgür braksan 2. gün birbirlerini yok etmeye başlarlar zaten. 

samaccc tarafından 24/May/15 20:37 tarihinde düzenlenmiştir

Minimalist Değilim Tembelim
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

"Başkasının özgürlüğünün başladığı yerde seninki biter"

Diğer konudaki fikrim de hepimiz egolarımızın kölesiyiz. Egonu yendiğinde (-ki yenmeye çalışırsan, bunu da egon yaptırıyor demektir yani seni yenicem lan ego derken bile egon devreye giriyor) gerçekten özgür olabilirsin. 

Tabi kapitalist dünyada egonu yenmek kadar zor birşey de yoktur. Her yerden herşeyden tahrik edilirsin :)

Yani senin özgürlüğü belirleyen şey, egondur. O ne derse, sende yaparsın.

ozgunlu tarafından 24/May/15 21:02 tarihinde düzenlenmiştir

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

Senin ne kadar özgür olduğun wikipedia'nın özgürlük tanımına göre oluyorsa, sen zaten özgür değilsin aga.

Wikipedia'nın özgürlük ile ilgili tanımı özgürce yazılmış bir tanım mı?

Özgürlük kişiden kişiye değişen bir algı mı?

Peki anayasa ve hukuk gibi kavramlar varken insanlar yeterince özgür müdür?

Özgürlüğün yeterliliği nasıl ölçülür?

Özgürlüğün yeterliliği herkeste eşit midir?

Özgürlüğün eşitlikleri insanların birbirine zarar vermesine sebep olur mu?

Bu soruları cevaplamanı beklerim.

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    angelofhope
    angelofhope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Absolut bunu yazdı

bu konu hakkinda bir video vardi dayiyi bir kac mahalle gezdiriolardi sorna bize aklindaki reklamda kullanmak istedigin maskotu cizermisin diolardi dayi cizior sonunda adamlar dayidan once cizdikleri maskot ile %80 uyusuordu 

yani butun yol boyunca dayiya dayiyolardi gizli msjlari adam aslinda onlar ne istiorsa onu istemis oluordu baya etkilenmistim 

https://www.youtube.com/watch?v=rDwr1-LOHRQ

şu video hocam

Programming is our Religion, Algorithms are Our Bible & We ./make Our Own GOD
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek
    angelofhope bunu yazdı
    Absolut bunu yazdı

https://www.youtube.com/watch?v=rDwr1-LOHRQ

şu video hocam

focus die bi film vardı geçenlerde izledim orda da bi teknik uyguluyorlardı böle spoiler yapmayım:D

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    omega3
    omega3's avatar
    Erkek

özgürlük evet dogru bir soru ne kadar özgürüz.

mesela ben okumak ve çalışmak istemiyorum ama günün sonunda karnım açıkıyor, yemek yemek zorundayım yemek için para lazım, para için çalımak lazım, çalışmak için okumak gerekiyor ama bununları istemiyorum okumakta calısmakta. neden karnımız acıyor ki özgürüz ya karnım acıkmasın istiyorum. özgür bir karar ve seçim deyil mi bu ? yumakta istemiyorum özgürüm sonucta ? 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TOMBLACK
    TOMBLACK's avatar
    Erkek

fazla takmamak lazım böyle şeylere saçma gelmeye başlıyor herşey sorguladıkça

Toplam Hit: 4690 Toplam Mesaj: 32