folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Neden Variz Ey Cemaat

Neden Variz Ey Cemaat

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realseyler
    Realseyler's avatar
    Erkek

Bu konuyla ilgili felsefik görüşleriniz neler :)

Gülünç bir konu gibi ama ara ara sorgulanması zihin açıcı..

Baktığınız benim gördüğünüz sizsiniz
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek

Neden mi varız ?

Bunu sorgulamak nereden aklına geldi ki ? Benim arada aklıma geliyor daha sonra beynimin olduğunu ve bu tarz gereksiz şeylere kafa yorup doğru olmayan cevaplar bulmak yerine başka işlerle uğraşıp en azından 0.00001 IQ bile geliştirsem kârdır diyorum.

Velevki neden dünyada olduğumuzu buldun. Dünyanın anasını bellemek için dünyadayız diyelim. Şimdi bu cevap ile ne yapacaksın ? Gece rahat uyumanı mı sağlayacak ? Kişisel tatmin mi ?

Velev ki buldun cevabı napcan bununla :D Adın gibi real şeylerle ilgilen hocam. Herkesin herşeyin bir limiti var. 10kg kaldırabilirsin ama 100kg kaldıramazsın, 100kg belki kaldırabilirsin ama 1000kg kendin kaldıramazsın.

Dünyanın en büyük hatta evrenin en büyük vincini kullanabilirsin ama hala yapamayacağın şeyler var. Kısaca limitin var. Bu limitinin üstünde olduğu için zaten cevabı bulamıyorsun.

Tek başına hepsiburada gibi bir sistemi yazamazsın ama 100 kişi bir araya gelip ekip olarak yapabilirsin bu projeyi. Ama 100 kişi ile microsoft'un yazılımını yapamazsın. 1000kişi lazım.

Bu sorun da bu şekilde bir çıkmaza giriyor. dünyadaki ~8 milyar insanı kullansan dahi elde edemeyeceğin cevaplar var.

Çok kurcalama yakarsın contayı (:

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Darkparadise
    Darkparadise's avatar
    Dişi

Tek değiliz. Bir aileyiz. Bir toplumuz. Tüm insanlığız. Yani kedimiz için değil bütün herkesi düşünerek hareket etmeli ve ona göre yaşamalıyız, çünkü hepimiz birbirimize bağlıyız.

Aile ve çevre kendi karakterimizi belirliyor. Aile ve çevreyi ne yazık ki seçme şansımız olmuyor. Mesela kavgacı bir aile veya çevrede yetişmiş insanlar neyi örnek aldıysa ona göre şekillenip o karaktere bürünebiliyor. Önemli olan doğru ve yanlışı görebilmek ve seçimlerimizi bu yönde yapabilmek.

Akıl burada devreye giriyor. Seçimler konusunda. Anlayacağın aklımızı kullanabiliyor muyuz? Doğru seçimler yapabiliyor muyuz? Yol ayrımlarındaki seçimlerimiz bizi biz yapan şeyleri belirliyor. Herşeye rağmen kendimizi değiştirebiliyor muyuz? Doğuştan gelen karakterimizi iyi yönde geliştirebiliyor muyuz?

Zorluklarda sabredip Allaha tevekkül edebiliyor muyuz?

Ya da Rabbimin bize verdiği nimetlere şükredebiliyor muyuz?

iman-ibadet-dua-şükür-sabır sahibi miyiz? İş biraz bunlara dayanıyor kardeşim. Bu dünyada gelip geçici biri olarak yapmamız gerekenleri yapmalı, sonrasını da Allaha tevekkül edip beklemeliyiz.

Akarsudaki balık misali kendini suyun akışına bırakırsan yorulmaz ve yolunu bulursun, ama direnir ve zorluk çıkarırsan yorulan ve zararda olan sen olursun.

Zarara uğramayan, kârda olan insanlardan olalım inşaAllah 🤲🏻  Birbirimize dua edersek, maddi manevi yardımlaşırsak, yardıma muhtaç kişileri gözetirsek ancak iyi olabiliriz. Gönlümüzdeki saf sevgiye ulaşanlardan olalım inşaAllah 🤲🏻

Es-Selamünaleyküm ve rahmetullah 👋🏻

Dışarıda Issızlık Bensiz, Bendeyse Yalnızlık Issız...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Baturay_Turkmen
    Baturay_Turkmen's avatar
    Erkek

Evrim sonucunda ortaya çıktık ve evrim ile yok olup gideceğiz. Varlığına kutsal bir sebep bulmak isteyen bulur.

Ne Mutlu Türk Doğana..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realseyler
    Realseyler's avatar
    Erkek
    GodKlaus bunu yazdı

Neden mi varız ?

Bunu sorgulamak nereden aklına geldi ki ? Benim arada aklıma geliyor daha sonra beynimin olduğunu ve bu tarz gereksiz şeylere kafa yorup doğru olmayan cevaplar bulmak yerine başka işlerle uğraşıp en azından 0.00001 IQ bile geliştirsem kârdır diyorum.

Velevki neden dünyada olduğumuzu buldun. Dünyanın anasını bellemek için dünyadayız diyelim. Şimdi bu cevap ile ne yapacaksın ? Gece rahat uyumanı mı sağlayacak ? Kişisel tatmin mi ?

Velev ki buldun cevabı napcan bununla :D Adın gibi real şeylerle ilgilen hocam. Herkesin herşeyin bir limiti var. 10kg kaldırabilirsin ama 100kg kaldıramazsın, 100kg belki kaldırabilirsin ama 1000kg kendin kaldıramazsın.

Dünyanın en büyük hatta evrenin en büyük vincini kullanabilirsin ama hala yapamayacağın şeyler var. Kısaca limitin var. Bu limitinin üstünde olduğu için zaten cevabı bulamıyorsun.

Tek başına hepsiburada gibi bir sistemi yazamazsın ama 100 kişi bir araya gelip ekip olarak yapabilirsin bu projeyi. Ama 100 kişi ile microsoft'un yazılımını yapamazsın. 1000kişi lazım.

Bu sorun da bu şekilde bir çıkmaza giriyor. dünyadaki ~8 milyar insanı kullansan dahi elde edemeyeceğin cevaplar var.

Çok kurcalama yakarsın contayı (:

Hacı istediğin kadar kurcala conta bu şekilde yakılmıyor :)

Aksine bir yol alıyorsun delilik var olan bir zekanın yok oluşudur şairin dediğine göre bu yüzden düşünmekten korkmamak gerek. Aksine varoluşu sorgulamak beyinde bir koşuya çıkmak gibi yada bir arazide birşeyler aramak gibi keyif vericidir. Başka işlerim var elbet bir iş gücüm var kazancım da var ama öyle düz de yaşamiyalim arada bir sorgulayalim :)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realseyler
    Realseyler's avatar
    Erkek
    Darkparadise bunu yazdı

Tek değiliz. Bir aileyiz. Bir toplumuz. Tüm insanlığız. Yani kedimiz için değil bütün herkesi düşünerek hareket etmeli ve ona göre yaşamalıyız, çünkü hepimiz birbirimize bağlıyız.

Aile ve çevre kendi karakterimizi belirliyor. Aile ve çevreyi ne yazık ki seçme şansımız olmuyor. Mesela kavgacı bir aile veya çevrede yetişmiş insanlar neyi örnek aldıysa ona göre şekillenip o karaktere bürünebiliyor. Önemli olan doğru ve yanlışı görebilmek ve seçimlerimizi bu yönde yapabilmek.

Akıl burada devreye giriyor. Seçimler konusunda. Anlayacağın aklımızı kullanabiliyor muyuz? Doğru seçimler yapabiliyor muyuz? Yol ayrımlarındaki seçimlerimiz bizi biz yapan şeyleri belirliyor. Herşeye rağmen kendimizi değiştirebiliyor muyuz? Doğuştan gelen karakterimizi iyi yönde geliştirebiliyor muyuz?

Zorluklarda sabredip Allaha tevekkül edebiliyor muyuz?

Ya da Rabbimin bize verdiği nimetlere şükredebiliyor muyuz?

iman-ibadet-dua-şükür-sabır sahibi miyiz? İş biraz bunlara dayanıyor kardeşim. Bu dünyada gelip geçici biri olarak yapmamız gerekenleri yapmalı, sonrasını da Allaha tevekkül edip beklemeliyiz.

Akarsudaki balık misali kendini suyun akışına bırakırsan yorulmaz ve yolunu bulursun, ama direnir ve zorluk çıkarırsan yorulan ve zararda olan sen olursun.

Zarara uğramayan, kârda olan insanlardan olalım inşaAllah 🤲🏻  Birbirimize dua edersek, maddi manevi yardımlaşırsak, yardıma muhtaç kişileri gözetirsek ancak iyi olabiliriz. Gönlümüzdeki saf sevgiye ulaşanlardan olalım inşaAllah 🤲🏻

Es-Selamünaleyküm ve rahmetullah 👋🏻

Ateist olduktan sonra daha dürüst bir insan oldum :) Daha gerçekçi yalanlardan dolandan ve kötülükten daha uzak. Benim bir şeytanim yada iyilik meleğim yok o yüzden daha sorumlu davranıyorum işlediğim günah benim yani demem kandırıldim. Kişilik kimliği konusunda haklısın da ama o varlık sebebimiz değil sosyolojik yapimizdir o durumu kurcalamiyorum az çelişki iyidir ama ister istemez çelişkisiz de olmuyor. Aleykum selam 😊

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realseyler
    Realseyler's avatar
    Erkek
    Baturay_Turkmen bunu yazdı

Evrim sonucunda ortaya çıktık ve evrim ile yok olup gideceğiz. Varlığına kutsal bir sebep bulmak isteyen bulur.

Hacı öyle de neden RNA DNA bunları yapıyor derdi ne amacı ne . :) Kopyalanarak nereye varmak istiyor bu hücreler. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Darkparadise
    Darkparadise's avatar
    Dişi
    Realseyler bunu yazdı

Ateist olduktan sonra daha dürüst bir insan oldum :) Daha gerçekçi yalanlardan dolandan ve kötülükten daha uzak. Benim bir şeytanim yada iyilik meleğim yok o yüzden daha sorumlu davranıyorum işlediğim günah benim yani demem kandırıldim. Kişilik kimliği konusunda haklısın da ama o varlık sebebimiz değil sosyolojik yapimizdir o durumu kurcalamiyorum az çelişki iyidir ama ister istemez çelişkisiz de olmuyor. Aleykum selam 😊

Ateist olduktan sonra değil, sen öyle olmayı istedikten ve seçtikten sonra dürüst bir insan olmuşsundur. Bir şeyler nedenmiş sebepmiş gibi gözükse de aslında tercih eden sensindir. Bu sebepler senin bahanendir sadece.

Gönlünde ne hissediyorsan tabi ki ona inan kardeşim. Kimse seni hiçbirşeye ikna etmek zorunda veya birşeylerden uzaklaştırmak zorunda değil. Zaten sen istemedikten sonra kimse de bunu yapamaz.

Çelişki her zaman her konu için var olabilecek bir kavramdır. Hangi konuyu konuşursak konuşalım, inanmadığın sürece çelişki içinde kalırsın ve onu düşünür, onu savunursun.

Önemli olan senin neyi istediğin, neye inandığın ve ne yapmak istediğindir. Gönlündeki doğruya ulaşman dileğiyle 👋🏻

Darkparadise tarafından 13/Ara/20 01:54 tarihinde düzenlenmiştir

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rahmandaburda
    rahmandaburda's avatar
    Homo

Benim Düşünceme göre;

Tanrı yı yaratmak için varolduk. Kutsal kitap Kur'an da, hatta belkide Kutsal KitapLARDA; Hepimizin Tanrı'nın ruhundan üflendiği yazıyor. Yani Tanrı şuan parça parça!

İnsanların Tanrı dediğine, Bilim adamlarının Enerji dediğini daha önce eminim duymuşsunuzdur! 

Tanrı neden kendi ruhunu parça parça etsin ki??

Bence etmedi. O zaten parça parça. Yanlışlar elene elene sonunda Doğru ortaya çıkacak. Evrim zaten budur öyle değil mi?!?

The Secret belgeselini izlemiştim. Neyi hayal edersen başına o gelir.. Bence bu da çok doğru.

-

Hayat aslında basittir ve Basit olan iyidir. Onu biz zorlaştırıyoruz;

Doğa da Mükemmel; Uygun olanların kolay kavuşmasına denir.

Kiraz mükemmeldir ama türleri vardır, aşlanabilir. Ceviz ise mükemmel ötesidir, onu aşlayacak başka bi ağaç yok. (Elbette insan eliyle müdahale edilebilir ama Atom bombası da bir müdahale çeşididir, onu kastetmiyorum!) Ceviz en son aşamadır, İklimine göre farklı çeşitleri varolsa da, onu aşlayamazsın! Evrimsel açıdan En son aşamaya ulaşmak aslında zor değil. Mükemmel olanlar Vasat olanların yanında olmaz. Mükemmel olan, mükemmel olanla çok rahat kavuşur.

Biz birşeye Mükemmel deniyorsa onun zor yapılabilir olduğunu zannediyoruz.
    Halbuki içimiz de gizlediklerimiz; (Genellikle dini)Tabular, Bahaneler, Korkular ve Yorgunluklardır. Mükemmel olmak için, Özgür olmak gerek, Özgür olmak deyim yerindeyse Kadere boyun eğmektir. İslam dininde Tevekkül etmek diye bişey vardır.

Tevekkül etmek; Teslim olmaktır, "Su akar yolunu bulur" düşüncesine tamamen teslim olmak demektir. Tevekkül eden kişi; Hiç bir durumda Endişe duymaz. (Demek şimdi de gözlerimi dağlayacaksınız!, Hadi devam edin..) Her zaman Tanrının kendisiyle olduğunu bilir.. (Tabi bu Müslüman için geçerli) Ben bunun yukardaki düşüncemle birleştirilmesi gerektiğine inanıyorum.

Tanrı Biziz! Peki nasıl olurda yanımda bir Tanrı yokken, Bu denli Teslim olabilirim.

O zaman da Sülyeman Çakır 'ın dediğini diyeceksin; "Ölümden öte köy mü var!"

Aslında Bir Tanrı gibi bişeylerin olması için emredebiliriz. Hemde hemen oluverirler, büyü gibi! Ama bunu yaparken; Öfke, Hüzün ve Sevinç karışımı bir duyguyla yapmalıyız. Zira Bu duygu en derinden Tevekkül edebilen bir insanın duygusudur!

Dindar bi insan iken, Tevekkülü denemiştim. Hayat mükemmele dönüyor.

1 mkyb gitsin yerine 20 Pakistanlı'nın bu ülkeye gelmesini kabul ediyorum. Pakistanlılar terbiyeli insanlar ayrıca da kültürümüze ayak uydurmaya çalışıyorlar, bu konuda oldukça çaba gösteriyorlar. Misal Afganlar öyle değil, yine Afganlar da terbiyeli insanlar 1 mkyb gitsin 2 Afganlı gelsin. Ama bu Afganlar darülharpcı yinede inanıyorum ki, kültürümüzden kısa sürede etkilenip ayak uydurucaklar. 1 mkyb gitsin 25 Moğol gelsin, şu budist olanlardan, çok saygılı insanlar, şimdiye kadar bir terbiyesizliklerine şahit olmadım. 1 tane yamyam gelsin, 1 tane mkyb gitsin ülkeden. Niyet önemli benim için; Yamyamların insanları yemesine karşı değilim. Ama insanların anasına, bacısına sövülmesine karşıyım. O yüzden mkyb gitsin. Yerine her millet den en az 1 kişiyi kabul edebilirim.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Darkparadise
    Darkparadise's avatar
    Dişi
    rahmandaburda bunu yazdı

Benim Düşünceme göre;

1-Tanrı yı yaratmak için varolduk. Kutsal kitap Kur'an da, hatta belkide Kutsal KitapLARDA; Hepimizin Tanrı'nın ruhundan üflendiği yazıyor. Yani Tanrı şuan parça parça!

2-İnsanların Tanrı dediğine, Bilim adamlarının Enerji dediğini daha önce eminim duymuşsunuzdur! 

3-Tanrı neden kendi ruhunu parça parça etsin ki??

4-Bence etmedi. O zaten parça parça. Yanlışlar elene elene sonunda Doğru ortaya çıkacak. Evrim zaten budur öyle değil mi?!?

5-The Secret belgeselini izlemiştim. Neyi hayal edersen başına o gelir.. Bence bu da çok doğru.

-

6-Hayat aslında basittir ve Basit olan iyidir. Onu biz zorlaştırıyoruz;

7-Doğa da Mükemmel; Uygun olanların kolay kavuşmasına denir.

8-Kiraz mükemmeldir ama türleri vardır, aşlanabilir. Ceviz ise mükemmel ötesidir, onu aşlayacak başka bi ağaç yok. (Elbette insan eliyle müdahale edilebilir ama Atom bombası da bir müdahale çeşididir, onu kastetmiyorum!) Ceviz en son aşamadır, İklimine göre farklı çeşitleri varolsa da, onu aşlayamazsın! Evrimsel açıdan En son aşamaya ulaşmak aslında zor değil. Mükemmel olanlar Vasat olanların yanında olmaz. Mükemmel olan, mükemmel olanla çok rahat kavuşur.

9-Biz birşeye Mükemmel deniyorsa onun zor yapılabilir olduğunu zannediyoruz.
    Halbuki içimiz de gizlediklerimiz; (Genellikle dini)Tabular, Bahaneler, Korkular ve Yorgunluklardır. Mükemmel olmak için, Özgür olmak gerek, Özgür olmak deyim yerindeyse Kadere boyun eğmektir. İslam dininde Tevekkül etmek diye bişey vardır.

10-Tevekkül etmek; Teslim olmaktır, "Su akar yolunu bulur" düşüncesine tamamen teslim olmak demektir. Tevekkül eden kişi; Hiç bir durumda Endişe duymaz. (Demek şimdi de gözlerimi dağlayacaksınız!, Hadi devam edin..) Her zaman Tanrının kendisiyle olduğunu bilir.. (Tabi bu Müslüman için geçerli) Ben bunun yukardaki düşüncemle birleştirilmesi gerektiğine inanıyorum.

11-Tanrı Biziz! Peki nasıl olurda yanımda bir Tanrı yokken, Bu denli Teslim olabilirim.

12-O zaman da Sülyeman Çakır 'ın dediğini diyeceksin; "Ölümden öte köy mü var!"

13-Aslında Bir Tanrı gibi bişeylerin olması için emredebiliriz. Hemde hemen oluverirler, büyü gibi! Ama bunu yaparken; Öfke, Hüzün ve Sevinç karışımı bir duyguyla yapmalıyız. Zira Bu duygu en derinden Tevekkül edebilen bir insanın duygusudur!

14-Dindar bi insan iken, Tevekkülü denemiştim. Hayat mükemmele dönüyor.

Her daim doğru anlamak ve anlaşılmak duası ile. Bismillahirrahmanirrahim

1- Sonsuz Kudret Sahibi olan Allah, tabi ki ruhundan üfleyerek bizi var etti. "Sonsuz" ve "Kudret" sahibi olan bir yüceliği nasıl olurda biter ve parça parça olur diye söylebiliriz/nitelendirebiliriz? Hem de bilmediğimiz/görmediğimiz bir konu hakkında nasıl bu kadar kesin ve net hüküm verebiliriz??

Alıntı (Allah kendisini tanımamızı beynimize yükleyip gönderebilirdi. Hatta kendisini gösterebilirdi. Her insan zaten doğuştan Tanrı’sını çok iyi tanıyabilirdi. Hatta (sadece bir simge olarak) bulutlar üzerinde gezinirken kendisini her gün görebilirdik. Fakat bu bilgi elimize hazır olarak sunulan diğer bilgiler gibi değersizleşir ve anlamını yitirirdi. Tanrı kendisini mücadeleyle, çalışarak, düşünerek, anlayarak, aklımızı ve kalbimizi kullanarak tanımamızı istedi, bunun için evrenin her yerine kendi delillerini bulmacalar şeklinde serpiştirdi.)

Alıntıya ithafen: Allah kendisini gösterseydi, gizlemeseydi, bu gönderiliş/varoluş iman ve inanç meselesi dışında korku veya saygı için hüküm sürme olayına dönüşecek/benzeyecekti. Bence, benim fikrimce iman ve inanç bu yüzden çok önemli. Çünkü sadece iman edip, salih amel işleyen ve inanlar kurtuluşa erecek.

2- Ruhu, metafiziksel bir enerji olarak adlandıran ve ne olduğunun tam anlamını veremeyen bilim sence bilinmeyen bir şeyin cevabını ne kadar verebilir. Evet bir çok bilinmeyen var sorgulanması gereken ama bu dünyada bazı şeylerin cevabını ne yazık ki veremeyiz/bulamayız kardeşim. Çünkü herşeyde sınırımız olduğu gibi düşüncelerimiz ve idrak konusunda da sınırlara sahibiz. Hiçkimsenin cevabını veremediği/görmediği/bilmediği birşeyin nasıl olur da cevabını verebiliriz? Nasıl ki duvarın arkasını görebilecek bir göze sahip değilsek, bir sınırımız varsa, bu konudaki idrakımız ve anlama kapasitemiz de bu kadar sınırlı işte..

3-"Sonsuz" ve "Kudret" sahibi olan bir yüceliği nasıl olurda biter ve parça parça olur diye söylebiliriz? Ya da söylenilen sözleri kendi lisanımızca ve düşüncemizle, kendi sınırlarımızla anlamlandırdığımız için yanlış düşünüyor ve algılıyor da olabiliriz. Öyle değil mi?

4- Evrim, bir konu/cisim/varlık hakkında kimsenin hiçbir bilgisi yokken "tesadüfen" (tevafuken) bulunması ve o şeyin herkes tarafından kabul görülüp uygulanması, eski düşüncenin/bilginin/görselliğin/varlığın değişmesidir. Genel olarak bakarsak. Elbette hata ve yanlış diye nitelendirebileceğimiz herşey bizi doğruya ulaştırır.

Örneğin: "Thomas Edison’a, 999 denemeden sonra yaptığı bininci deneyde ampulü bulmasıyla ilgili olarak şöyle bir soru yöneltmişler:

-        999 kez hata yapmanıza rağmen, bininci deneyi yapacak gücü nereden buldunuz?

Edison şu yanıtı vermiş:

-        Ampulün icadı bin aşamalı bir süreçti. Hata gibi görünen ilk 999 aşama, bininci ve son aşamaya götüren öğrenmelerle doluydu."

Örneğe ithafen: Yaptığımız hataları hata olarak değil, bizi doğruya götürecek olan tecrübeler ve deneyimler diye nitelendirmeliyiz.

5- Göremediğimiz ve bilemediğimiz bir metafizik enerjiye/ruha/auraya sahibiz.. Her şeyde, her canlı/varlıkta da bu enerji sözkonusu.

Örnek: Mıknatısın göremediğimiz ama bildiğimiz bir çekim gücü olması ve demirleri çekmesi gibi, biz de bilmediğimiz bir çekim gücüne sahibiz. Düşünceler çoğu zaman düşünülen şeyleri çeker, (Düşünmek, başarmanın/sahip olmanın/yapmanın yarısıdır) lafını boşuna söylememişler bence :))

6- Hayat hem basit hem de zor olabiliyor yerine göre, ama evet çoğu zaman zorlaştıran bizleriz. Bazen gereksiz çaba, gereksiz sorgu, gereksiz cevap, gereksiz inanç, gereksiz bilgiler vb. şeyler bizi hayatı zorlaştırmaya iter. Ve tabi ki bunun kararını verecek olan ve hangi yönde adım atacağımıza karar veren biz olacağız. Bunun için düşüncelerimiz/inançlarımız/doğrularımız/hislerimiz devreye girer. Bu sebeple bu "Düşüncemizi, inancımızı, doğrularımızı ve hislerimizi" iyi idame ettirmeli ve geliştirmeliyiz, her söylenene inanmamalı ama bu konuyu da araştırmadan kapatmamalıyız. Sonuca ulaşmazsak, yarım kalırsa bir bilgi o çoğu zaman vesveselerle şüpheye dönüşebilir. Bu yüzden duyduğumuz konuları da araştırmalı ve o konuda kendimizi ikna edecek cevaplara ulaşmalıyız şüphede kalmamak için.

7-8- Mükemmel 1) .Olabileceği en üstün, en kusursuz şekilde olan, eksiksiz, kusursuz, tam. 2) Beğenilen, takdir edilen bir iş veya davranış için “çok iyi, pek güzel, fevkalâde” anlamında kullanılır

9- Özgür olmak... Özgürlük... Tek soru sorucam.. Nefsimizin isteklerine boyun eğip, nefsimize göre hareket edip, her istediğimize sahip olup nasıl olurda özgürüz diyebiliriz? Öyleyse bu soru veya cevaba göre Nefsimizin kölesi olmaz mıyız? Bu örnekten/sorudan/cevaptan diğer konulardaki özgürlüklerimizi ve köleliklerimizi sorgulayabiliriz sanırım.

10- Tevekkül “Allah’a güvenmek” anlamındaki vekl kökünden türeyen tevekkül “birinin işini üstüne alma, birine güvence verme; birine işini havale etme, ona güvenme” mânasına gelir. Nasıl ki doğarken kendi irademiz ve annemizin iradesi dışında (yoluna koyulmuş bir olay ile) doğduysak, bir çok olayı da bu şekilde Allah'a güvenerek teslim etmek ve bırakmak gerekir. Bu kesinlikle boyun eğmek değildir. Bizden bizi ve yaşanılacak şeyi daha iyi bilen ve bizim için en hayırlısını isteyene işi bırakmaktır. "Her insanın tâirini/kuşunu (amelini) boynuna yükledik. Kıyamet günü kendisine, açılmış olarak karşılaşacağı bir kitap çıkaracağız." (İsra/13)

Ayetteki Kuş kelimesinin açıklaması:

“Sorumluluk” diye çevirdiğimiz 13. âyetteki tâir kelimesi sözlükte “kuş” demek olup burada mecaz olarak sorumluluk anlamında kullanılmıştır. İslâm’dan önce Araplar, bir işi yapmanın hayırlı olup olmayacağını anlamak için bir kuşu salıverirlerdi. Kuşun sağ tarafa doğru uçması hayra, sol tarafa doğru uçması şerre işaret sayılırdı. Bu sebeple tâir kelimesi “şans, uğur, talih” anlamında da kullanılmaya başlandı. Buradan hareketle tefsirlerde tâir kelimesine “kader” mânası verildiği gibi, “hayır ve şer, mutluluk ve mutsuzluk, amel, rızık, yükümlülük” gibi değişik açıklamalar da getirilmiştir (bk. Kurtubî, X, 233-234). Bize göre bunlar içinde tercihe en uygun olanı “amel ve yükümlülük” anlamıdır; bunu “sorumluluk” diye ifade etmek daha uygun düşmektedir. Âyetin devamında gelen “kitap” yani amel defteri kavramı da bunu desteklemektedir. Buna göre herkes kendinden sorumludur; her insan yaptığı ile kendini bağlamış, sorumluluk altına girmiştir, sonucunu da önüne amel defteri konularak görecektir. "

Bu da her işi Allah'a havale etmeliyiz fakat ilk önce kendi sorumluluklarımızı bilmeli ona göre yaşamalı ve aşamadığımız ve yoluna koyamadığımız yerlerde Allah'a havale edip tevekkül etmeliyiz.

İyi öyleyse ben evden dışarı çıkmayayım, yemek yiyebilmek için çalışmayayım, Nasılsa Allah beni ve en hayırlısını düşünüyor ve herşeyi yoluna koyacak diyeyim ve bekleyeyim. Yok kardeşim böyle bi dünya, Allah sadece hiçbir şeyle yükümlü olmayan/anlamayan/bilmeyen/idrak edemeyecek annesine muhtaç olan durumdaki bebeğin rızkını annesinin göğsüne veriyor. Ve bebek bile o süte erişebilmek için bir çaba harcıyor, ağlıyor... İnsan düşünceye ve bütün fiziksel iradeye sahip kişiyken bu kadar bağnaz olamaz. Öyleyse biz hiçbir şey yapmayalım, yan gelip yatalım, herşeyi Allah yapacak nasıl olsa deyip kenara çekilelim.. Ne yazık ki böyle yaşamak için gönderilmedik, bunun için yaratılmadık :)

11-Haşa biz öyle bir şey diyemeyiz. Bu şirk koşmaktan farksızdır. Allah'ın sıfatlarının bazılarının/bir kısmının tecellisiyiz. Örneğin: Rahim: "Her bir varlığa sınırsız şefkati ve merhametiyle muamele etmek." Rahim kelimesi genelde annelerin çocuklarına verdiği merhamet ve şefkat olarak nitelendirilir. Bu da Allah'ın bu sıfatının özellikle anne ve insanlar üzerindeki tecellisidir. Haşa biz Allah olamayız. Ama evet O'nun da sahip olduğu şefkat ve merhamet sıfatının çok cüzi bir kısmı kadarına biz de sahibiz.

Diğer isimlerinin tecellileri: Bkz: https://sites.google.com/site/uhreviyat/allah-in-bazi-isimlerinin-alemdeki-tecellileri

12- İnsanlık için Ölümden öte köy yok, ama beden öldükten sonra ruh için bir ahiret hayatı var. Buna ister inanalım ister inanmayalım, bu bizim ancak öldükten sonra göreceğimiz ve idrak edebileceğimiz birşey. Bu dünyada kabul edip, inanmak ve ona göre yaşamak da bizim elimizde ve bizim seçimimizle olacak birşey.

13- Büyü: "Tabiat üstü güçler yardımıyla tabiatı etkileyerek olağan üstü sonuçlar elde etme esasına dayanan faaliyetler için kullanılan bir terim."

Büyücülük/Sihir birçok toplumda halen inanılan ve yapılan birşey ne yazık ki. Evet büyü ve sihir var. Bu kesinlikle dinimizce kati bir şekilde yasaklanmış ve cezalandırılacakları emredilmiştir. Ama inananlar ve Allah'tan korkanlar böyle birşeye insansa da yapmaz, kendilerine yapılan büyü için de ancak Allah'a havale edip, bunlardan korunmak için de Allah'ın sure ve dularını okuyarak ondan yardım isterler.

14- Allah'a iman edip inanan herkesin hayatı güzelleşir, tefekkür ve tevekkül sahibi olanlar ancak bu inanca ve ruha sahiptir. (Onlar gibi inanmayı ve iman etmeyi nasip etsin Rabbim inşaAllah) Bu dünya gelip geçici, bu hayat için tasalanmak yerine oturup düşünmek idrak etmek gerekli. Aldığımız nefes belli, alacağımız nefes belli. Hangi nefesi verirken alamayıp öleceğimizi, hangi nefesi alırken veremeyeceğimi bilemeyiz. Hayat bu kadar kısa, iki nefes arası kadar bir ömre sahipken, dünyaya kazık çakıp kalacakmış gibi düşünmek neye? Sonsuz hayat olan ahiret için iman edip çalışmak varken özelliklede.

Örneğin:

Asgari maaş alabilmek için müdürün/patronun dediği herşeyi bilmem kaç saat çalışıp yapıyorken, sırf kira ödeyeyim, ya da biriktirip bir şeylere sahip olayım, yiyeyim içeyim biraz rahat edeyim diye çalışıyorken, ahirette/cennette bize bahşedilen milyonlarca güzellik ve rahmet için, sonsuz yaşam için, yorulmadan kazanacağımız sonsuz rızık için, hem de günün 24 saatini bize tahsis eden bize veren Allah'a günün toplamda 1 saat bile sürmeden yapacağımız "namaz" ibadetini Sonsuz Kudret sahibi olan Allah'a inanmayarak veya bahaneler uydurarak yapmamak ve ona bunu layık görmemek akıl almaz birşey kardeşim..

Es-Selamün Aleyküm ve Rahmetullah..

Selametle, Eyvallah..

Darkparadise tarafından 14/Ara/20 19:00 tarihinde düzenlenmiştir

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realseyler
    Realseyler's avatar
    Erkek
    rahmandaburda bunu yazdı

Benim Düşünceme göre;

Tanrı yı yaratmak için varolduk. Kutsal kitap Kur'an da, hatta belkide Kutsal KitapLARDA; Hepimizin Tanrı'nın ruhundan üflendiği yazıyor. Yani Tanrı şuan parça parça!

İnsanların Tanrı dediğine, Bilim adamlarının Enerji dediğini daha önce eminim duymuşsunuzdur! 

Tanrı neden kendi ruhunu parça parça etsin ki??

Bence etmedi. O zaten parça parça. Yanlışlar elene elene sonunda Doğru ortaya çıkacak. Evrim zaten budur öyle değil mi?!?

The Secret belgeselini izlemiştim. Neyi hayal edersen başına o gelir.. Bence bu da çok doğru.

-

Hayat aslında basittir ve Basit olan iyidir. Onu biz zorlaştırıyoruz;

Doğa da Mükemmel; Uygun olanların kolay kavuşmasına denir.

Kiraz mükemmeldir ama türleri vardır, aşlanabilir. Ceviz ise mükemmel ötesidir, onu aşlayacak başka bi ağaç yok. (Elbette insan eliyle müdahale edilebilir ama Atom bombası da bir müdahale çeşididir, onu kastetmiyorum!) Ceviz en son aşamadır, İklimine göre farklı çeşitleri varolsa da, onu aşlayamazsın! Evrimsel açıdan En son aşamaya ulaşmak aslında zor değil. Mükemmel olanlar Vasat olanların yanında olmaz. Mükemmel olan, mükemmel olanla çok rahat kavuşur.

Biz birşeye Mükemmel deniyorsa onun zor yapılabilir olduğunu zannediyoruz.

Tevekkül etmek; Teslim olmaktır, "Su akar yolunu bulur" düşüncesine tamamen teslim olmak demektir. Tevekkül eden kişi; Hiç bir durumda Endişe duymaz. (Demek şimdi de gözlerimi dağlayacaksınız!, Hadi devam edin..) Her zaman Tanrının kendisiyle olduğunu bilir.. (Tabi bu Müslüman için geçerli) Ben bunun yukardaki düşüncemle birleştirilmesi gerektiğine inanıyorum.

Tanrı Biziz! Peki nasıl olurda yanımda bir Tanrı yokken, Bu denli Teslim olabilirim.

O zaman da Sülyeman Çakır 'ın dediğini diyeceksin; "Ölümden öte köy mü var!"

Aslında Bir Tanrı gibi bişeylerin olması için emredebiliriz. Hemde hemen oluverirler, büyü gibi! Ama bunu yaparken; Öfke, Hüzün ve Sevinç karışımı bir duyguyla yapmalıyız. Zira Bu duygu en derinden Tevekkül edebilen bir insanın duygusudur!

Dindar bi insan iken, Tevekkülü denemiştim. Hayat mükemmele dönüyor.

Tanrı demiş  Ben bir sirdim bilinmek istedim.. ama Tanrı yok bu benim türüm de olan bir insan duygusu yada piskolojisidir.  Tanrıyla kafanı yorma tanri olmayandir. 

Bence bu varliğin bir espirisi olmali biz onu keşfetmemişsiz. Zaman benim için yaşlı ama kızım için yeni bir başlangıç.. Çocukluğumuzda ki zamandan aldığımız tadı şuan alamıyoruz birşeyler yanlış işliyor. 😊

Toplam Hit: 1511 Toplam Mesaj: 14
felsefik