folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Neden Void Kullanılmaz ? (Yazılım)

Neden Void Kullanılmaz ? (Yazılım)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Ben çoğu programları okumaya çalışıyorum. Program okuma yeteneğim gelişsin diye. Bazı farklı algoritmaları çözmek için. Kafama takılan ufak bir soru işareti var.

Örneğin Adam bir fonksiyon çalıştırıyor. ama void'i kullanmayıp int yazıyor return -1; yada return 1 gönderiyor. bunun sebebi nedir. Aslında 3-4 ingilizce kaynakta Void. denilen şeyin algoritma yapılarına aykırı birşey olduğu için bunu kullandıkları söyleniyor tıpkı GO TO yapısı gibi. Zıpla zıpla git çok saçma geldiği için kullanılmıyor muş .. Böyle yapan mürit var mı acaba ? Yapma sebebi ve ne gibi + ları var söylerse bizde öğrenelim ilerde saçma sapan void methodları yazmayız hiç yoktan . 

Dip not : WebServis de hiçbir zaman void yazmadım yanlış anlaşılmasın normal kodda yazıyorum servisin her zaman cevap vermesi gerektiğini biliyorum. Sadece JAVA,C# .... gibi dillerde yazılan methodlardaki void den bahsediyorum..

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    intialcatalog
    intialcatalog's avatar
    Erkek

Hocam merhaba,

Belki sonuca göre loglama vb işlem yapıyordur.

intialcatalog tarafından 16/Mar/16 17:21 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Hiç böyle bişey duymamıştım, java projelerinde hep void kullanırım hiç de bi ters bişeyini görmedim :D

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

@intialcatalog abi ilk önce nickin initialcatalog galiba :D neyse bu işin esprisi. Void int String türlerini sormuyorum sorduğum soru o değil yanlış anladın sanıdım :/ adamlar void'i kullanmıyor . int ve string veya Object değer dönderiyor...

@ozgunlu Allah allah vallaha çok merak ettim ya. Acaba kullanan var mı :D Yada Örneğin Fortran da void methodu yoktu da adamlar ona mı alıştı acep anlamadım gitti :D

MhmdAlmz tarafından 16/Mar/16 17:24 tarihinde düzenlenmiştir

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

Ben çoğu programları okumaya çalışıyorum. Program okuma yeteneğim gelişsin diye. Bazı farklı algoritmaları çözmek için. Kafama takılan ufak bir soru işareti var.

Örneğin Adam bir fonksiyon çalıştırıyor. ama void'i kullanmayıp int yazıyor return -1; yada return 1 gönderiyor. bunun sebebi nedir. Aslında 3-4 ingilizce kaynakta Void. denilen şeyin algoritma yapılarına aykırı birşey olduğu için bunu kullandıkları söyleniyor tıpkı GO TO yapısı gibi. Zıpla zıpla git çok saçma geldiği için kullanılmıyor muş .. Böyle yapan mürit var mı acaba ? Yapma sebebi ve ne gibi + ları var söylerse bizde öğrenelim ilerde saçma sapan void methodları yazmayız hiç yoktan . 

Dip not : WebServis de hiçbir zaman void yazmadım yanlış anlaşılmasın normal kodda yazıyorum servisin her zaman cevap vermesi gerektiğini biliyorum. Sadece JAVA,C# .... gibi dillerde yazılan methodlardaki void den bahsediyorum..

Böyle bir genellemeyi neye göre yazdın bilmiyorum. Fonksiyon geri dönüş değeri olarak çok kişi void yapar niye int yapıyorlar diyorsun anlamıyorum. Okuduğun kodun yorumuda senin düşündüğün gibi olmayabilir. Mesela C++ da main() fonksiyonunda return olduğu zaman çoğu kez return 0 döndürülür. Bunun sebebi, işletim sistemine "Ben düzgün çalıştım ve sorun olmadan kapandım" anlamı vermek içindir. ama return -1 gibi bir değer gönderildiğinde "program çalışırken bir hata oluştu OS. Haberin olsun!" demek içindir.

Gördüğün kod parçacıklarıda geri döndürdüğü yerlerde bunun gibi bir anlam için dönüş yapıyor olabilirler.

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WarHead
    WarHead's avatar
    Erkek

void  birşey döndüremezsin ondandır belkide

Emekli
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Anladığım kadarıyla o Programcının zevkine bağlı birşey. Programda hata almamak için adam bi return değer dönderiyor . void yazmıyor  

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fatih54
    Fatih54's avatar
    Erkek

Bildiğim kadarıyla ne döndüreceği fonksiyonun tanımına bağlı. Bunu da programcı işletim sistemini düşünerek ayarlar, örneğin yukarıda da dendiği gibi entry fonksiyonunun Windows işletim sistemine göre bir değer döndürmesi gerekir.

Eğer döndürmeye ihtiyaç yoksa da zaten return kullanılmaz (özel nedenler dışında).

Yani "return void;" yazmaya özel nedenler dışında gerek kalmaz.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Hmm Biraz anladım gibi ben belli bi standarda göre kod yazdıkları için böyle diye düşünmüştüm . Örneğin kod yazarken ArabaMarkasi/BtnKabloTuru gibi bi standart kod yazımı var da ona uyuyormuş gibi düşündüm 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

Anladığım kadarıyla o Programcının zevkine bağlı birşey. Programda hata almamak için adam bi return değer dönderiyor . void yazmıyor  

Hocam zevk falan yok ortada, bisey dondurmesi gerekmiyorsa void yazarsin. Niye donduresin -1 :D

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Aslında mantıklı he. Mesela bi işlem yapıyoruz hata aldık o hatayı return ederiz yada olmazsa succesfull değer göndeririz her seferinde. Ama bu da programı yavaşlatır :D Neyse o an void yada String yazmamı ruh halime bırakıyorum :D 

Toplam Hit: 1923 Toplam Mesaj: 17
method void