folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Nefse İşkence Etmek Niye?

Nefse İşkence Etmek Niye?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balbazar
    balbazar's avatar
    Erkek

Gözlemlediğim üzere çoğu insan Allah'a ibadet ettiğini sanarak nefsi kamçılama yoluna gidiyor.  Bunu vahdet-i vücud anlayışı çercevesinde hareket eden biri olarak çok yazık diyorum.

Ukalalık ediyorum gibi anlaşılmasın ancak, bu nefsi kaçılamak nedendir? 

En basitinden yapacağı  zaman yüzünü  kızartacak olan bir şeyi (yaptığınızda kendinize itiraf etmekden kaçındığınız herşey olabilir) bastırıp, nefsini döverek yoketmeye çalışmaktan bahsediyorum. Halbuki ne kadar dövsenizde  o  yüzünüzü kızartacak eylemin düşüncesi yine aklınıza gelecektir. Daha sonrasın da ise nefsi daha çok dövmek için kişi gider namaz kılar, kabeye gider,(Halbuki insanın kabesi kalbidir.) Kuran okur durur. Ancak bana göre tüm bunlar bir döngü içerisine girecek kişiye huzur eylemeyecektir. Eylese bile bunun bir kendini kandırma olacağını düşünmekteyim.

Kişi tüm bunun yerine hepsinden daha zor olan bir şeye ulaşmaya çabalamaz? Kanaatimce (benimle aynı düşünceye sahip olan bir çok kişi olduğuna eminim.) diğer yolun kısa ve kolay olmasıdır. İnsan kolaya kaçar.  Peki ben "daha zor şey" derken ne kastediyorum? Bakmayın benim daha zor dediğime bu öyle bil yoldur ki zorlukla tarif edilemez. İşte bu yol Allah'a ulaşma çabasıdır. Tanrı ile bir olma yoludur. Bu son cümleden ne demek istediğimi doğru anlamanızı dilerim tabi ki... Tam olarak kastetdiğim şey işe insan "kolayı" bırakıp "Kamil-i İnsan"a ulaşmaya çabalamalıdır.(Hac-ı Bektaş,Mevlana ve  diğer Anadolu Erenleri gibi) O zaman ne utanç duyacağınız birşey kalır ne de başka bir şey. Çünkü o zaman tüm kötü olandan uzaklaşmış, bir olmuş, özünüze dönmüşsünüz demektir... Tabi bunu elde etmek bir "eşhedü" ile müslüman olmaya, bir namazla huzurlu hissetmeye, bir Kuran okumayla nefsi dövmeye benzemez. 4 kapı 40 makamı gördükden sonra ne gereği vardır? Nesimi der "Biz bir Kur'an okuruz, bir Kur'an'a benzemez." 

Doğru anlaşılmışımdır umarım.

Bir de

https://www.youtube.com/watch?v=v9zXvbgydcM

balbazar tarafından 27/Eyl/15 22:57 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Yazdıklarından birşey anlamadım aslında 

Ama soruya cevap vereyim. İşkence etmek değil terbiye etmek desek daha doğru bakış açısı. Mesela diet yapmak gibi düşün yemek yemek elinde ama onu yemeyerek biraz insan kendine zulüm yapıyor.  Ne icin

Daha sağlıklı yaşamak için. Daha iyi birşey için daha az önemliyi secmek

Senin dediğinde böyle birsey

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SDANACI
    SDANACI's avatar
    Erkek

Bütün dinlerin tek bir hedefi vardır: insandaki egoyu yıkmak... Mutluluğun ve huzurun tek yolu budur... Üç Kâğıtçı din adamlarını çıkarın, samimi olanlarda bunu rahatlıkla görürsünüz...

All is well !
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek

konuyla alakası yok belki ama kendini sunni ve hanif olarak tanıtan ne kadar arkadaşım varsa, hepsi ahlaksızdı yahu.

alevi olarak ne kadar arkadaşım varsa, bunun %99 u karakterli, ahlaklı ve sözüne sadık adamlardı. en basititnden 

herhangi bi etkinlik için sözleştik mi o vakit o saat orada olur yada varsa bir sebebi telefonla açıklarlar. :/

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
Toplam Hit: 795 Toplam Mesaj: 4
nefis