folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Networkcüler Bakabilir Mi

Networkcüler Bakabilir Mi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek

Arkadaşlar merhaba.

Çalışmış olduğum şirkette tek IP bloğu yeterli gelmediği için DHCP sunucusunda 2 IP bloğu aktif. Ağa bağlanan tüm cihazlar DHCP sunucusundan otomatik IP alıyor. Şimdi hemen yan tarafta yeni bina yapılıyor ve depo taşındığı için fiber kablo ile yan binadaki depoda sisteme bağlı. Yeni binada sistemi kuran kişiler sabit ip tanımlaması olamayacağını söylediler ama bana çok mantıksız geldiği için birde sizlere sormak sistedim. Rakamlarla anlatmakta fayda var

Bir IP bloğunda (192.168.1.1 - 192.168.1.255) 255 adet sabit IP tanımı yapılabiliniyor. Şirket içerisinde ki cihazlar 255 ten fazla olduğu için mecburen 2. ip bloğuda kullanılıyor. Ağ yapılandırması ise örnek olarak şu şekilde

192.168.1.100

255.255.254.0

192.168.1.254

Şimdi biz Access pointlere sabit IP vermeyi düşünüyoruz ancak daha önce sistemi kuran kişiler sabit IP vermeye çalıştığında bildiğim kadarıyla 1. blokla iletişim kuramamışlardı. Yani IP si 192.168.2.100 olan cihaz IP si 192.168.1.95 olan cihazla iletişim kuramamıştı bu sebeple otomatiğe çevirdiler diye hatırlıyorum.

Bu yapıyı otomatikten tamamen çıkarıp sabitlesek bu işi nasıl yapmamız gerekir. Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler

Titanyumun gücü adına!!!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Muhalif Yorumcu
    SeRDaR
    SeRDaR's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

araya router kuracaksınız hocalar zaten vardır 

nat üzerinden birbiriyle konuşturacaksınız hocam içeri izizn vereceksin 

serverde mutlaka kuruludur routing and remote acces protokolü 

sistem dışarı bağlı olan bacağından hangi servisleri konuşturacaksınız açacaksınız 

buradaki arkadaş kısaca anlatmış iki farklı networkü konuşturmayı işini görür 

http://www.yazilimdevi.com/Makaleler-1237-windows-server-2008-r2-routing-and-remote-access-services-network-address-translation.aspx

Emekçiler ekmeklerini, emeklerinin karşılığı olarak ve önlenemez tarihi sürecin sonucu olarak mutlaka kazanacaklardır. Şüphesiz bu, zorlu bir dönemdir kısa vadeli ve göreceli yenilgilerden geçer.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek

Serdar hocam cevap için teşekkürler ancak başka network den gelen bağlantı yok. Hepsi aynı networkün parçası. Sadece IP aralığımız geniş ve 1 ile 2. bloğu sabit ip tanımlaması yaptığımızda konuşturamıyoruz. Yoksa hepsi aynı DHPC server ı üzerinden dağılıyor ve aynı networkün parçaları

Titanyumun gücü adına!!!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

192.168.1.0 / 24 normalde classfull c sınıf ip adresidir. sonundaki 24 ise 255.255.255.0 ı ifade eder ki

toplamda 2 üzeri 8 yani 256 PC 1 Broadcast, 1 Network adresi 254 IP verebilirsiniz.

Eğer ki networkunuz uzerinde 254 den fazla PC varsa,

192.168.0.1 den başlayıp 192.168.1.254 e kadar IP vermek için ağ maskenizi /23 yapacaksınız ki bu da

255.255.254.0 a tekabul eder. (2 üzeri 9  - 2 yani 512-2 den 510 host bu networke girer)

sizin arkadaşlar 192.168.1.1. ile 192.168.2.1 i konuşturmaya calıştıysa olmaz, çünkü ikisi /23 de aynı networkde değiller.

Kısaca

192.168.0.1 - 192.168.1.254 / 255.255.254.0 ile aynı networkdedir

192.168.2.1 - 192.168.3.254 / 255.255.254.0 ile aynı networkdedir.

Dolayısı ile 0.1 ile başlayıp 1.254 arasındaki tüm networkü 255.255.254.0 maskesini kullanarak konuşturabilirsiniz.

Bu aralıklara sadık kalmak şartı ile DHCP server da kurabilirsiniz, Access Pointlere de ıp verebilirsiniz.

renegadealien tarafından 09/Şub/15 22:26 tarihinde düzenlenmiştir

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek

subnet / 22

http://www.leyladansonra.com/
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

Bu arada sorduğun soru ile avatarın tam bir ironi oluşturmuş hocam :)

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Muhalif Yorumcu
    SeRDaR
    SeRDaR's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

otomatik aldığınızda ip yi 2. bloğun gatewayi ne oluyor   yani otomatik aldığınız tarafın  

Emekçiler ekmeklerini, emeklerinin karşılığı olarak ve önlenemez tarihi sürecin sonucu olarak mutlaka kazanacaklardır. Şüphesiz bu, zorlu bir dönemdir kısa vadeli ve göreceli yenilgilerden geçer.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek
    renegadealien bunu yazdı

Bu arada sorduğun soru ile avatarın tam bir ironi oluşturmuş hocam :)

:D Network işinden anlamam hocam. Öylesine o avatarı seçmiştim. Cevap içinde ayrıca teşekkürler. O zaman biz DHCP server ı sıfırdan kurup 1 ve 2. blokları değilde 0 ve 1. blokları kullanabileceğim şekilde yapılandıralım.

SeRDaR bunu yazdı

otomatik aldığınızda ip yi 2. bloğun gatewayi ne oluyor   yani otomatik aldığınız tarafın  

Ona hiç dikkat etmedim hocam. Rene nin söylediğine göre aynı gateway i almaması lazım.

Titanyumun gücü adına!!!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DeepHouse
    DeepHouse's avatar
    Erkek
    SeRDaR bunu yazdı

gatewaylerin değişio mu ki ipler aynı havuzda olursa gatewaylerde aynı kalmıo mu?

Bu işler zordur, özveri ister; hatta özveriden fazlasını, ruhunu ister...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Muhalif Yorumcu
    SeRDaR
    SeRDaR's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    DeepHouse bunu yazdı
    SeRDaR bunu yazdı

gatewaylerin değişio mu ki ipler aynı havuzda olursa gatewaylerde aynı kalmıo mu?

yok ben başka bir şeyi merak etmiştim anlattığı duruma göre görede onun için sordum 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Farklı networkler routing islemi yapmadan  anlasamazlar.  

Senin networke benzer bir senaryo bendede var 2 dsl hatti ,networkler farklı - lokasyonlar ayni... vpn ile halletmistim zamaninda,5-6 yildir sorunsuz tikirinda. cisco sagolsun :D

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
Toplam Hit: 2286 Toplam Mesaj: 25