folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Oda Aydınatlamanız Nasıl?

Oda Aydınatlamanız Nasıl?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

Ben pek göz ve ışık konularından anlamıyorum.75 wat bi tane ampül alıp bizim küçük lambaya taktım.Şimdi oda biraz loş bir ışıkla ve bilgisayarıda orta derece ekran karanlığıyla kullanıyorum.Normal ışığı açınca çok aydınlık oluyor sevmiyorum.Bu şekilde kullanmak zararlı mıdır?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ricin
    ricin's avatar
    Erkek

Işık herzaman arkanda olsun hacı...Ben evde çizim vs. yaparken evin 4 köşesinde alçıpanların içindeki tasarraflu ampulleri yakıp birde tavanın ortasındaki lambayı yakıyorum..Ne gözüm ağırıyo ne uykum geliyo...

Ama kısık ışık seviyorsan sana tavsiyem lamba anahtarının yanına dimmer al böylecede ruh haline göre ayar yaparsın...Fakat bu dimmer ile tasarraflu ampüller çalışmaz gibime geliyor...Akkor flaman lambalar ideal..

Birde atelyede devamlı akkor flaman lı lamba kullanıyorum hacı..Herşeyi daha net görüyorum ve gözlerim ağrımıyor...

Bunların dışında gün ışığı diye satılan florasanlardan alır kullanırsan hem gözü yorar hem baş ağrısı yapar...Pc satışı yapan bir mağzada çalıştım o spotlar anamı ağlatıyodu :D 

Son olarak ta şunu söyliyim..Florasanlar 50hz yani bir saniyede 50kez yanıp söner...Göz bunu algılar ama beyin bunu devamlı yanıyormuş gibi algılıyor sanırım...Fakat göz bu yanıp sönme olayından çok acayip yoruluyor...

üniversite öğrencilerine devre tasarımı yapılır...! tekdag-elektronik.blogspot.com/
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek

iki gündür araştırıyorum bende, özellikle hava karardı mı tepemdeki sikko ampül yüzünden, ekrandan daha çok ışık geliyo başımı ağrıtıyo. bişi okumak istesem karanlık gibi geliyo hem uykum geliyo hem gözüm yoruluyo. led florasan diye bişi varişe yarar mı bu bilen var mı? 
    ya da böle odamı adam gibi aydınlatıcak şekilde ne lazım, karanlık loş vs olmasın adam gibi aydınlansın. tabi hayvan gibi faturada şeyetmesin başımıza :D

.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sserkan
    Sserkan's avatar
    Erkek

Odada lamba yaktığımı hatırlamam anca bişey aradığım zaman 

karanlık iyidir her zaman :)

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Reskam
    Reskam's avatar
    Erkek

hocam bende karanlığı severim Bilgisayar ekranı cok kısk derecede ampul kapalı :) o zaman zevki gör 

Memento Mori
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oldwolf
    oldwolf's avatar
    Erkek

8-10 liraya falan almıştım belki ama inanılmaz aydınlatıyor, güç tüketimi de 8W, 10 yıl falan ömrü var diyodu sanırım ambalajında ben tavsiye ederim:

Philips%208W

*Resimdekinde cool daylight diyo bu iyi, bi de sarı renk ışık vereni vardı ona dikkat etmek lazım.

Edit: http://www.teknosa.com/urunler/135140122/philips-genie-8w-865-e14-230-240v-1ppf6-ampul

oldwolf tarafından 19/Oca/13 00:54 tarihinde düzenlenmiştir

Metallica Rules
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rebellisch
    rebellisch's avatar
    Erkek

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

Bu wat aydınlatma gücüyle alakalı değil mi ? Düsü watlı nasıl cok aydınatlıyor ki.Bide elektrik harcama konusu önemli değil elektrik parası ödemiyorum ben.

Verilen 2 albüme bakıcam.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

şerit led ile :)

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek
    kaygusuz bunu yazdı

şerit led ile :)

gelde bi aydınlat benim odayı müdür ya :D

.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Aydınlanma önemli bir konu. Daha önce bunla ilgili bir kaç makale okudum, hatırladığım kadarıyla ışığı tepeden,karşıdan ya da arkadan değil de yandan alınmasının daha sağlıklı olduğu yönündeydi. Düşük ışıkta çalışmak iyi değil hatta karanlıkta. 

Ekran parlaklığı için ben özel bir program kullanıyorum uzun zamandır

http://stereopsis.com/flux/

tavsiye ederim kurun bilgisayarnıza sonra ayarlardan location ınızı bulacaksını ve onun koordinatını programa gireceksiniz. Bu sayede gün ışığına

göre parlaklığı ayarlıyor daha doğrusu ekranın renginin yumuşaltıyor. ilk kullandığınızda baya turuncu görünecek ekran ama yarım saat içinde

tamamen alışacaksınız. Daha önce gözlerim çok ağırıyordu, bu program sayesinde ağrılar geçti.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
Toplam Hit: 6567 Toplam Mesaj: 64