folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Ofiste Ağaç Yetiştirmek

Ofiste Ağaç Yetiştirmek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Merhaba,

Ofiste bitki yetiştirmek istiyorum. Çiçek filan değil ayva erik ağacını tohumdan yetiştirmek gibi. Yani bi işe yaramalı. Domates de olur ama uzayınca bi yere asması zor olur. Masam ışık almıyor ama tepe lambasıyla fotosentez olayı çöZülür diye düşünüyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Teşekkürler.

zeybekustasi tarafından 11/Ağu/17 10:37 tarihinde düzenlenmiştir

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yigit
    Yigit's avatar
    Erkek

normal ışık ile fotosentez olayı mümkün değil diye hatırlıyorum sanki ama :) merak ettim şimdi

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TxT
    TxT's avatar
    Erkek

Hem kolay hemde faydalı sevdiğim aktif olarak da ektiğim bitkiler,

- Fesleğen (kokusu, yenilebilir olması minik bir ağacı andıran yapısı ile çok motive edici)

- Limon ağacı, (farklı türleri var bakımı kolay meyvelerini kullanabilirsin, görünümü güzel)

- Aloevera (yara bere olduğunda üzerinden kır biraz sür yara olan yere çok hızlı iyileştiriyor, yanık varsa ağrısını da alıyor)

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cevdet
    Cevdet's avatar
    Erkek

Sayın mürid,

Bazı ağaçlar için ışık her şey iken, bazı ağaçlar ışıya "o kadar da" ihtiyaç duymaz. Örneğin, benim x ağacım için ışık topraktan bile daha önemli. Birkaç gün en az 12 saat yüksek lümende ışık almazsa yaprakları sararıyor ve çiçeklenme döneminde problemler oluyor. Öncelikle ağacın ne kadar ışık istiyor onu öğren (gelişme aşaması için) eğer midilli bir ağaç bulursan yetişir neden olmasın.

Işık problemini çözmek için:
    - Metal halide(mh)
    - high pressure sodyum(hps)
    - CFL (compact floresan ışık)
    - Led (light emittin diot)

genelde bunlar kullanılır, senin ne kadar ışığa ihtiyaç duyduğun önemli (kaç lumen, kaç watt) ona göre bunlardan birini seçersin.
    Led tavsiye etmem, neden dersen led ışıklar çalıştıkça ısınır, ateş gibi yanar. ısıyı göndermezsen led kısa sürede bozulur, bozulmasa bile gün içinde verdiği ışık gitgide azalır ısındıkça.
    100w bir power ledi sağlıklı çalıştırmak için nerdeyse arge yapmak gerekiyor. (genelde soğutucu bağlarsın ama soğutucu da bir süre sonra ateş gibi olur, fanla soğutman lazım:))

CFL kullanırsan duylara takarsın kullanırsın

hps ve mh; tünellerde yolları, futbol maçlarında sahayı ışıklandıran ışıklara deniyor. onların çalışması için ampül balast ve kasa gerekiyor. hazırı da satılıyor.
    magicplant . net sitesinde indoor yetiştiricilikle ilgili ürünler var ama biraz tuzlu

Kolay gelsin

Cevdet tarafından 11/Ağu/17 11:19 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cevdet
    Cevdet's avatar
    Erkek
    Yigit bunu yazdı

normal ışık ile fotosentez olayı mümkün değil diye hatırlıyorum sanki ama :) merak ettim şimdi

hocam ışığın dalga boyu var.
    örneğin yeşil ışık verirsen bitkiye genelde tepki vermez
    gelişme döneminde en çok kırmızı ve mavi
    çiçeklenme döneminde de genelde mavi ister vs ama bunlara takılmayın full spektrum ışık alırsın, gün ışğı, fotosentez de yapar diskotek de

Burada önemli olan ışığın bir alandaki lumeni, lux yani

Bir de sakın halojen lambalarla ağaç yetiştirmeye çalıştırmayın çünkü lümeni diğerlerine göre az. en iyisi MH dir ya da çalıştırabilirsen LED

Cevdet tarafından 11/Ağu/17 11:14 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LeveragEffect
    LeveragEffect's avatar
    Homo

Bir tane bonsai'm var idi, ilk maaşımla aldığım. Malesef okuduklarımı uygulamamıştım ve ölmüştü. Tohumdan bonsai yetiştirmeni tavsiye ederim, o topraktan çıkarken yaşadığım mutluluk az rastladığım türdendi.

Direkt güneş ışığı istemeyen ancak aydınlık bir ortam arayan bir bitki, daha fazlası için şu sayfaya göz atabilirsin. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek
    LeveragEffect bunu yazdı

Bir tane bonsai'm var idi, ilk maaşımla aldığım. Malesef okuduklarımı uygulamamıştım ve ölmüştü. Tohumdan bonsai yetiştirmeni tavsiye ederim, o topraktan çıkarken yaşadığım mutluluk az rastladığım türdendi.

Direkt güneş ışığı istemeyen ancak aydınlık bir ortam arayan bir bitki, daha fazlası için şu sayfaya göz atabilirsin. 

Bonsai deyince dalga geçiyon sandım mürit.

Cevdet hocam bilgiler için çok teşekkürler. İnceliyoruım yazdıklarınızı.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cevdet
    Cevdet's avatar
    Erkek

Hocam indoor ağaç için yardıma ihtiyacın olduğunda her zaman öm gönderebilirsin. özellikle nutrient(gubre) ve ışık konularında yardımcı olurum.
    Ancak şunu unutma ne verirsen onu alırsın.15wattlık cfl ile hiçbir şey yetişmez
    55watt yapsan toplam gücü, yine yetmez
    250watt veya 1kwatt ışık veren insanlar var. Demek istediğim harcadığın güç için bir elektrik masrafın olacak. ne kadar güç o kadar çok ve sağlıklı çiçek alırsın. 3 kuruşa 5 köfte olmaz bu işlerde

Ama elektrik faturan senin olduğu için harcadığın parayı sen bilirsin

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek
    Cevdet bunu yazdı

Hocam indoor ağaç için yardıma ihtiyacın olduğunda her zaman öm gönderebilirsin. özellikle nutrient(gubre) ve ışık konularında yardımcı olurum.
    Ancak şunu unutma ne verirsen onu alırsın.15wattlık cfl ile hiçbir şey yetişmez
    55watt yapsan toplam gücü, yine yetmez
    250watt veya 1kwatt ışık veren insanlar var. Demek istediğim harcadığın güç için bir elektrik masrafın olacak. ne kadar güç o kadar çok ve sağlıklı çiçek alırsın. 3 kuruşa 5 köfte olmaz bu işlerde

Ama elektrik faturan senin olduğu için harcadığın parayı sen bilirsin

220V ile dediklerini yapamaz mıyız? Ofiste kullanacağım nur yağmış gibi parlatmasın etrafı :=)

zeybekustasi tarafından 11/Ağu/17 11:36 tarihinde düzenlenmiştir

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cevdet
    Cevdet's avatar
    Erkek

volttan ziyade watt meselesi (güç)

hoca sen sistemi kur bir tek ışık kalsın, yerini de ayarla gerisini hallederiz

Toplam Hit: 3172 Toplam Mesaj: 23
ayva çiçek açmış yaz mı gelecek