folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Ömrünüzde Yalnızca 1 Kez Görme Şansına Sahipsiniz!Ömrünüzde Yalnızca 1 Kez Görme Şansına Sahipsiniz!

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  unstopable
  unstopable's avatar
  Kayıt Tarihi: 16/Eylül/2003
  Erkek

  gafman bunu yazdı:
  -----------------------------
  yaw o 1 sene önce olmadı mı :S 
  -----------------------------

  doru dersin hajım.

  Mars asparagası

  Mars, Dünya'ya hiç bu kadar yakın olmadı. Bu gece Mars, dolunay kadar büyük görünecek.
  19 / 08 / 2007 08:01

   

       Dünya gökyüzünde iki tane Ay’ın olacağı 27 Ağustos’u bekliyor. Mars, gece 00.30’da dolunay kadar büyük görünecek. Mars’ın dünyaya bu kadar yakın geçeceği bir sonraki tarih 2287. Arkadaşlarınızla bunu paylaşın çünkü bugün hayatta olan kimse bu olayı tekrar göremeyecek. Tabii, inanırsanız!

       27 Ağustos akşamı kafalarını kaldırmış havaya bakan insanlar görürseniz şaşırmayın. 2003’ten beri, her iki yılda bir ortalıkta dolaşan Mars asparagası, bu yıl da elektronik postaları, blogları, hatta gazete sayfalarını doldurmaya başladı. Söylentiye göre Mars, 27 Ağustos’ta Dünya’ya o kadar yaklaşacak ki, gökyüzünde iki dolunay birden görünecek. Bugün yaşayan kimse bu olayı bir daha göremeyecek çünkü bir sonraki 2287 yılında gerçekleşecek.

       27 Ağustos’ta Afyon’un kurtuluşunu, Kosova Meydan Zaferi’ni kutlayabilir ya da İnönü Üniversitesi’nde 21. Ulusal Kimya Kongresi’ne katılabilirsiniz. Ama yapmanız gereken son şey gökyüzünde Ay büyüklüğünde Mars aramak. Çünkü astronomlar Mars’ı dolunay büyüklüğünde görmemiz için ya Dünya’nın ya da Mars’ın yörüngesinden çıkması gerektiğini söylüyor. Eğer 27 Ağustos’ta ikinci bir dolunay farkedecek olursanız hemen kelime-i şehadet getirmeye başlayın çünkü bu, 28 Ağustos olmayacak demek.

       Hal böyleyken elektronik postalar Mars mail’leriyle dolmaya, birçok internet sitesi, blog, hatta gazete, insanları 27 Ağustos’ta Mars seyretmeye çağırmaya başladı. Bu durum 2003’ten beri iki yılda bir tekrarlanıyor. Bu yıl, Mars asparagasının tuzağına düşen ilk gazeteci Akşam’dan Şakir Süter. Süter köşesinde 27 Ağustos’taki Mars seyrine yine bir okur mail’ine dayanarak yer verdi: "Okurumuz Celal Kurt, "seçim dışı bir haber kafa dinlendirici olabilir" diyerek göndermiş: Mars gezegeni Ağustos’tan itibaren geceleri gökyüzünün en parlak cismi olacak. 27 Ağustos’ta Mars dünyaya 34.65 milyon mil yaklaştığında, "en büyük" göründüğü gün olacak. Mars’ın dünyaya bu kadar yakın geçeceği bir sonraki tarih 2287 yılı."

  ASTRONOMLAR BIKTI ASTROLOGLAR UYARIYOR

       Astronomlar Mars asparagası konusunda kendilerine gelen sorulardan bunalmış durumda. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi "internet balonu" başlığıyla bu konuda duyurular yapıyor, yanlışları düzeltiyor. Kandilli Rasathanesi de aynı şekilde internet sitesine bir Mars açıklaması koymak zorunda kaldı. Rasathanenin astronomi laboratuvarından Dr. Tamer Ataç’a göre durumun tek nedeni cehalet.

       Mars’ın dünyaya yaklaşmasının hayatımızda hiçbir önemi yok da değil. Astronomların aksine, astrologlar Mars’ın bu ziyaretlerinin hayra alamet olmadığı görüşünde. Mars yakınlaşması dünyada cinsel aktivitenin yanısıra savaş ve terörün artışına işaret. Astrolog İslam Akar "güç ve enerji gezegeni Mars, Koç ve Akrep burçlarının yönetici gezegeni. Eğer bu burçların mensupları asabi ve negatiflerse, yakınlaşma onları daha da sinirli yapabilir" diyor. Eh, buna da şaşmamak lazım. Çünkü Güneş Sistemi’nin dördüncü gezegeni olan Mars, adını bile Romalıların savaş tanrısı Mars’tan alıyor.

  DALGASI GEÇİLİYOR

  - Tatilimizi Mars’ta geçirelim mi şekerim, bi

  merdiven dayar çıkarız, nolcak.

  - Mars uzayda ama hayatım nefes alamayız ki!

  - Biz nerdeyiz bitanem?

  - Dünyada.

  - Dünya nerde?

  - Bi kaplumbağanın üzerinde sanırım.

  - Kaplumbağa neyin üstünde aşkım?

  - Aa hayatım, gerisi hep kaplumbağa...

  (Ekşi Sözlük, Dünya-Mars yakınlaşması)

  5 SORUDA MARS GERÇEĞİ

  Mars Dünya’ya niye yakınlaşır?

       Gezegenlerin yörüngeleri yuvarlak değil elips şeklinde olduğundan. Elipsin güneşe yakın olduğu zamanlarda Dünya ile arasındaki mesafe de azalıyor.

  Ne kadar yakınlaşıyor?

       Mars 26 ayda bir Dünya’ya yakın bir yörüngeye geliyor. Fakat bu durum yıllara göre değişiyor. En son 2003 yılında 56 milyon kilometreye kadar dibimize sokuldu.

  Bir daha ne zaman gelecek?

       Mars’ın dünyaya bu kadar yakınlaşacağı ilk tarih 2018. 27 Temmuz 2018’te Mars tekrar 57 milyon kilometre civarlarından gezegenimize göz kırpacak.

  27 Ağustos’un önemi ne?

       Astronomik açıdan hiçbir önemi yok. Ağustos’ta Mars karşı kavuşum denilen yakınlaşma sürecine başlıyor. Bu yıl en yakın olacağı tarih 24 Aralık.

  Peki 24 Aralık’ta ne olacak?

       Hiiiç. Mars Aralık’ta 88 milyon kilometre mesafede, büyüklüğü ise Ay’ın ancak yüzde biri kadar olacak. Çıplak gözle, büyüteç ya da dürbünle farkı anlamak imkansız


  ut veniant omnes!
 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Quetzalcoatl
  Quetzalcoatl's avatar
  Kayıt Tarihi: 21/Mayıs/2006
  Erkek
  bu kadar yaklaşması çok ilginç..
  bu olayı kaçırmamak gerek saol söylediğin için =)

  Özgürlüğü anladıkça ona daha az sahip olursun.
 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  nickhel
  nickhel's avatar
  Kayıt Tarihi: 24/Ağustos/2005
  Erkek

  güzel parlak kırmızı bi yuvarlaklık..

 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  retrem
  retrem's avatar
  Kayıt Tarihi: 19/Kasım/2005
  Erkek
  hadü lan.. sipi.. 5 sene önce gördüğümüz o parlayan şey benim götümmüydü ? :) 2. kez görecez ama müthüş,fantastik,egzotik,neyüm neyim bişey..
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  LostDream
  LostDream's avatar
  Kayıt Tarihi: 28/Mart/2007
  Erkek

  inş. kolpa değildir.Görürüz...

  280 yıl bekleyemem bi mars için..

 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Sharp
  Sharp's avatar
  Kayıt Tarihi: 02/Temmuz/2007
  Erkek
  konuyu hortlatalım tarih yaklaştı kimsenn kaçırmasını istemem :)

  www.yesilgrow.com - Growshop
 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  noel_baba
  noel_baba's avatar
  Kayıt Tarihi: 02/Ocak/2006
  Erkek
  ii ettin ..::zaten topici görünce ha szekter bee dedüm ..yoksa kaçırdıq mı die takvime kaydı gözlüklerim :) .::yarınmış :)

  Kral nerde diye Sorma. SENde ..BENde ..SİZde ..Onda Çıplak giyen kral olur ..Taç giyen oturur tahtına::. Emeğe Saygı ..kürtaja hayır!! Soruya bak: Dünyaya Tekrar Gelseniz Ne Yaparsınız ? E dedim ben; Eminim herkez yine aynı şeyi yapar aynı şeyi yaşardı... Hani sözüm ona; ..Ben siktiğim eşşeğin huyunu bilmem mi? die ...E sen söyle bilmem mi usta :)
 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Sharp
  Sharp's avatar
  Kayıt Tarihi: 02/Temmuz/2007
  Erkek

  noel_baba bunu yazdı:
  -----------------------------
  ii ettin ..::zaten topici görünce ha szekter bee dedüm ..yoksa kaçırdıq mı die takvime kaydı gözlüklerim :) .::yarınmış :)
  -----------------------------

  1 saat sonra olmasın buqun 26 sı 27 00,30 da bu qece oluo :) 


  www.yesilgrow.com - Growshop
 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  noel_baba
  noel_baba's avatar
  Kayıt Tarihi: 02/Ocak/2006
  Erkek
  yogh hacı yaklaşık 25,5 saat sora  :) .::tabii oda olayın aslı varsa :)

  Kral nerde diye Sorma. SENde ..BENde ..SİZde ..Onda Çıplak giyen kral olur ..Taç giyen oturur tahtına::. Emeğe Saygı ..kürtaja hayır!! Soruya bak: Dünyaya Tekrar Gelseniz Ne Yaparsınız ? E dedim ben; Eminim herkez yine aynı şeyi yapar aynı şeyi yaşardı... Hani sözüm ona; ..Ben siktiğim eşşeğin huyunu bilmem mi? die ...E sen söyle bilmem mi usta :)
 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Media
  Media's avatar
  Kayıt Tarihi: 08/Mayıs/2007
  Erkek
  Görenler Fotorafını Ceksin burda yayınlayalım gormeyenler fılan olur ;)

  ....
Toplam Hit: 11114 Toplam Mesaj: 96