Ortaokul Öğrencisi İçin Öneri Belgesel, Film

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arcsinx
    arcsinx's avatar
    Erkek

Tüm tbt ailesine selam;

6. ve 7. sınıf'a giden 2 kuzenimin dersleri yeterli başarıda olmadığından dolayı yanıma aldım.Sürekli onlarla ilgileniyorum derslerini düzeltene kadar.Onlar için ders çalışma saatlerinin dışında eğlence,kültür vs. etkinlikler olarak neler yapabilirim, önerileriniz neler? Yada izletebileceğim o seviyede eğitici dizi, belgesel gibi neler izletebilirim.

Şimdiden önerileriniz için teşekkürler.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patates
    patates's avatar
    Erkek

bilimsel şeylere değer veriyorsan.

cosmos serisini izlet 13 bölüm

birde morgan abinin sunduğu solucan deliği serisi var 7 sezon   sürüyor muzaamlar

https://t.me/pump_upp
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Khan23
    Khan23's avatar
    Erkek

3 idiots'u izlemediler ise olabilir. birde bridge to terabethia'yı öneririm  

We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patates
    patates's avatar
    Erkek
    Khan23 bunu yazdı

kessinlikleeeeeeeeeeeeeeeeeee

gzl bir konu. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arcsinx
    arcsinx's avatar
    Erkek
    patates bunu yazdı
    Khan23 bunu yazdı

kessinlikleeeeeeeeeeeeeeeeeee

gzl bir konu. 

yazdıklarını not aldım hocam. daha 25 yaşındayım,hiç cocuklarla muhatap olmadım. benim için güzel bi tecrübe olacak. Perşembe yada cuma günleri tiyatro veya sinema günü belirledim.

cosmos ağır gelebilir.Çocuklar yaşlarına göre eğitimde geri kalmışlar. çünkü cocuklar aile kavgasından hiç yetişmemişler.dersleri kötü. hiçbirşey beğenmiyorlar. sıkılmadan eğitici şeyler arıyorum daha çok. onlara keyifli genel kültür kartları ile oynanan oyunlar aldım. önerilerin devamını bekliyorum.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Cosmos ağır olur. Şuand onlara rol model vermen gerekiyor. O yüzden rol model alabilecekleri şeyler izlemeleri gerek. Bir hayalleri olmalı ve bu hayallere motive olmamılar. Etrafında böyle doktor moktor tadında arkadaşların varsa onlarla tanıştır konuştur. Bol bol kitap okut. Hayal güçlerini arttır. Eğlenmeyi sadece dışarıyı çıkmak olarak değil, beraber oyunlar oynayıp. Beraber birşeyler üretin. Birşeyler tasarlayın kutudan ev yapın içine elektrikle lamba yapın filan gibi. İnternette bir sürü blog, intagram hesabı ve youtube videoları var oralara bakabilirsin biraz.

Ek: Kitaplık hocam. Mesela benim yeğenlerde benim kalıyor. Ben öğrenciyken ve çalışırken evdeki zamanımın tamamı bilgisayar başında ya ders çalışarak geçiriyordum. İlk yeğen bunları gördü ve benimle sürekli ders çalışıyor gibi oyun oynadı. Kitaplarımı okumaya çalıştı. Erken yaşta parladı çocuk. Sonrasında benim kitaplığımdan ona bir yer ayırdım ve deli gibi kitap okuyor. Kitap okuyup öğrendikçe ve benim kitaplığımı görünce "ne kadar çok şey biliyorsun bende öğrenicem" diyor. Ve kitaplığımı yavaş yavaş onun kitaplığına çeviriyorum. 

TeRRoR tarafından 10/Şub/17 15:52 tarihinde düzenlenmiştir

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arcsinx
    arcsinx's avatar
    Erkek
    TeRRoR bunu yazdı

Cosmos ağır olur. Şuand onlara rol model vermen gerekiyor. O yüzden rol model alabilecekleri şeyler izlemeleri gerek. Bir hayalleri olmalı ve bu hayallere motive olmamılar. Etrafında böyle doktor moktor tadında arkadaşların varsa onlarla tanıştır konuştur. Bol bol kitap okut. Hayal güçlerini arttır. Eğlenmeyi sadece dışarıyı çıkmak olarak değil, beraber oyunlar oynayıp. Beraber birşeyler üretin. Birşeyler tasarlayın kutudan ev yapın içine elektrikle lamba yapın filan gibi. İnternette bir sürü blog, intagram hesabı ve youtube videoları var oralara bakabilirsin biraz.

Ek: Kitaplık hocam. Mesela benim yeğenlerde benim kalıyor. Ben öğrenciyken ve çalışırken evdeki zamanımın tamamı bilgisayar başında ya ders çalışarak geçiriyordum. İlk yeğen bunları gördü ve benimle sürekli ders çalışıyor gibi oyun oynadı. Kitaplarımı okumaya çalıştı. Erken yaşta parladı çocuk. Sonrasında benim kitaplığımdan ona bir yer ayırdım ve deli gibi kitap okuyor. Kitap okuyup öğrendikçe ve benim kitaplığımı görünce "ne kadar çok şey biliyorsun bende öğrenicem" diyor. Ve kitaplığımı yavaş yavaş onun kitaplığına çeviriyorum. 

hocam  her ne kadar kendi mesleğimi yapmasam da mekatronik mühendisiyim. arkadaşlarım genelde hep okumuş mühendis ağırlıklı,doktor avukat,öğretmen vs. daha yanıma alalı 1 hafta oldu çocukları. dediğin gibi hedef edindirmek lazım. fazla boş vakit öldürsünler istemyorum. kitap okumaktan nefret ediyorlar.onlarla alışkanlık kazandırmam lazım.tavsiyelerin için saol hocam. hepsini not aldım.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

Cosmos ağır gelebilir diyenler olmuş bence o yaştaki bir çocuk için gayet ilham verici bir yapım.

Bunun dışında David Attenborough emmiden şaşmayın

http://www.imdb.com/title/tt1766363/

http://www.imdb.com/title/tt0795176/

http://www.imdb.com/title/tt2244001/

Sonunda da şunu izlet de ilerde fast food bağımlısı obez nesilden olmasınlar:

http://www.imdb.com/title/tt1286537/

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MorganBlacK
    MorganBlacK's avatar
    Erkek

Belgesel için öneri yapamam ama;
    Film olarak Amir Khan filmlerini tavsiye ederim. İzlediği şeyler sadece hollywoodun aksiyonlu vurdulu kırdılı filmleri olmasın. Yada paso amerikan kültürünü bağıran diziler olmasın derim.
    3 idiots harika bir film, ardından "P.K." filmini tavsiye ederim.

Edit: Güzel ahlak, iyi insan olabilme, saygı duyma, hoşgörülü olma vs. gibi ana temaları işler bu filmler belki bilirsin. Çocuk kendi kendine düşünür, aile ve gelecek kavramları pekişir aklında ders çalışmaya başlar. İyi bir gelecek için vs vs.

MorganBlacK tarafından 10/Şub/17 17:20 tarihinde düzenlenmiştir

Osuranın karşısında sıçmazsan götü yok derler.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Bu tip ailesinde sorun olan , eğitim eksiği olan bir çocuğu halk diliyle " adam edecekseniz"

birşeyler yüklemeye çalışmaktansa öncelikle karşınıza alıp dinlemelisiniz. Çünkü bu tip çocukların anlatacakları çok şeyi vardır.

devamlı sor anlatsın. sor sor sor.   çocuğun içinde zerre birşey bırakma. dolu bardak dolmaz.

Ama sözlüye kaldırır gibi değil.  Çşitli etkinlikler arasında ağzından alacaksın lafı.

Yine bu tipler ketumdur. içine atmayı öğrenmiştir. bu noktada durum senin meziyetine kalmış

Bu aşama geçtikten sonra Önce hareketli oyundan ( basketbol) yavaş yavaş daha sakin oyunlara geçeceksin (masa tenisi ) sonra daha daha sakinlerine geçeceksin Balık tutma

Hareketlerini azalttıktan sonra yavaş yavaş masa oyunlarına geçiş yap  monopoly, puzzle, satranç.. oyunun  üstündeki yazıları onlara okut. böylece oturup odaklanmayı öğrenecek

mesela balık tutma için ne lazım minik kitapçık al ona okut sen malsemeleri hazırla

böçyle böyle kademeli okumaya başlat. ilgi alanıyla ilgili dergi al. araba dergisi mesela..

belgeselele gelince cosmos ?????

hayatta izlemezler o belgeseli. ilgi alanlarıyla alakalı birşeyler izlersiniz. kısa youtube den videolarda izleyebilirsiniz

futurist tarafından 10/Şub/17 18:19 tarihinde düzenlenmiştir

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patates
    patates's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı

Bu tip ailesinde sorun olan , eğitim eksiği olan bir çocuğu halk diliyle " adam edecekseniz"

birşeyler yüklemeye çalışmaktansa öncelikle karşınıza alıp dinlemelisiniz. Çünkü bu tip çocukların anlatacakları çok şeyi vardır.

devamlı sor anlatsın. sor sor sor.   çocuğun içinde zerre birşey bırakma. dolu bardak dolmaz.

Ama sözlüye kaldırır gibi değil.  Çşitli etkinlikler arasında ağzından alacaksın lafı.

Yine bu tipler ketumdur. içine atmayı öğrenmiştir. bu noktada durum senin meziyetine kalmış

Bu aşama geçtikten sonra Önce hareketli oyundan ( basketbol) yavaş yavaş daha sakin oyunlara geçeceksin (masa tenisi ) sonra daha daha sakinlerine geçeceksin Balık tutma

Hareketlerini azalttıktan sonra yavaş yavaş masa oyunlarına geçiş yap  monopoly, puzzle, satranç.. oyunun  üstündeki yazıları onlara okut. böylece oturup odaklanmayı öğrenecek

mesela balık tutma için ne lazım minik kitapçık al ona okut sen malsemeleri hazırla

böçyle böyle kademeli okumaya başlat. ilgi alanıyla ilgili dergi al. araba dergisi mesela..

belgeselele gelince cosmos ?????

hayatta izlemezler o belgeseli. ilgi alanlarıyla alakalı birşeyler izlersiniz. kısa youtube den videolarda izleyebilirsiniz

:) 

öneriler çok teknik ve çok güzel. Baya çocuk gelişimi ahkkında filan bilgi sahibisin sanırım rastgele birşey söylemek gibi olmamış.

bu arada cosmos için demiyorum sadece fakat ağır gelir filan onu bilemem, tabiki çocuğun yaşına uygun olmalı fakat şu var.

herşeyi çocuğa bırakmakta pek doğru değil sanırım. Rehberlik edip sevdirilebilir. severmi diye zaman tanınabilir.

ama bu cosmos olmaz başka birşey olur onu bilemem.

Burda mesajı yazdığım kişi bir öğretmen.

Cosmos belgeselini izletti diye evrim anlattı diye

müfredatta yok diye öğrenciler şikayer ediyor ve öğretmen hakkında soruşturma açılmıştı. Nacizane elimden gelen buydu.

Bunuda bahsetmek isterim. 

Toplam Hit: 2356 Toplam Mesaj: 15
ortaokul