folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Osmanlı Sultanlarının Ölüm Nedenleri

Osmanlı Sultanlarının Ölüm Nedenleri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ultrAsker
    ultrAsker's avatar
    Erkek

sağda ay yıldızlı 'nişan' tarzı aksesuarı görüyormusunuz? acaba kime ait o. fotograftaki ingiliz amiral nelson. florida kaynaklarına bak nasıl biri oldugunu anlarsın :D o nişanı neden taktığını da anlarsın belki.

i ve got nothing against god. its his fan club i cant stand.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

HaYVaN bunu yazdı:
    -----------------------------

Proxykaspersky bunu yazdı:

http://www.clas.ufl.edu/users/oren/Ottoman%20Empire,%20peak.gif

bu ne uydurma haritadır la

arap yarım adasını bile almamaış içine yalan oldugu burdan belli

Onu geç yemen bile haritada yok :D Yakın tarihte dedemin dahi orda ingilizlere karşı savaştığı kağıdı var. Kurtuluş savaşından önce :D

Ben haritada pek bir yanlışlık görmüyorum.Hatta bazı türkçe kaynaklarda da gördüm.Haritanın böyle olmasının sebebi arap yarımadasının iç kısmı ve trablusgarb ın aşağısının çöl olmasıdır yani aslında asıl yerleşim yerleri haritadaki gibidir ama hayvanın gösterdiği harita da sonuçta o bölgenin yerleşim yerlerini alınca toptan çöl filan hepsi senin olduğu için büyük çizilmiş.Aslında öle arap yarımadasının iç kısımlarında bi bok yok.Ama yemen için birşey diyemeyecem arap yarımadasının çevresinin osm. toprağı olması gerekiyor.

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    maximuss
    maximuss's avatar
    Erkek

sirpence bunu yazdı:

PriesTBT bunu yazdı:

Maximus, tarih bilincine sahip olmamakla birlikte üç beş uydurma yabancı kaynağın arkasına geçip insanların kafasını bulandırıyorsun. Yapma etme tarihine sahip çık. Bu zihniyetde bir insanın sözde ermeni soykırımını kabul etmemesi gibi bi duruma inanmak gülünç olur. İlber hocanın güzel bir sözü vardı. Sen bu zihniyetde gidersen senin dedelerin, ataların Kasap, torunlarında Kasap'ın torunları diye anılır. O yüzden tarihine sahip çık. Eğer o kaynakların 1 gr senin tarihine sahip çıkabileceğini düşünüyorsan o kaynakları okumuya devam et. Kukla olmaktan öteye gidemezsin bunuda bil.

bak iyi dedin. yabancı kaynaklarda Soykırımda yaptık. :) yaptık demi maximuss?  yabancı kaynaklar hani? belgeye bakmadan hazırlanan yabancı kaynaklar :)

yabanci kaynaklarda soykirim yapilmistir denmez , dikkat edin. Adamlar bir kac dingil ermenin iddalarini kaynak olarak gosterirler.

Benim gosterdiklerim gercek kaynaklardir . Osmanlinin abartili kaynaklarindan degil. Tarihte bize skenberg gosterilmez fatih zamaninda. Hep hahali sasali fatih gosterilir. Skenberg fatihi madara etmistir bu bir gercek . Istanbul iki defa kusaltilmistir , ilkinde basarisiz olunmustur cunku , osmanli surlari gecememistir bizansin . Sonrasinda macar topcuya o devasa toplar dokturulmus , savas alinmistir . ayrica osmanli ordusu 100 .000 ken bizans ise 7.000 kisilik bir guc oldugu soylenir . yani bu mudur imkansiz istanbul zaferi ? Macar olmasaydi osmanli birsey yapamiyacakti istanbul konusunda belkide .

Beyazit konusuna degindim , onunda sonucu belli . Timur beyaziti madara etti iste , bu kadar basit . Detaylara inersek , musluman kervanlarini yagmalayan ak koyunlu hanedanin timura karsi osmanliya siginmasiydi. Ama ilahiyatcilar dagnik Turk beyliklerine baglarlar . Detayli incelerseniz timurun turk oldugunu anlarsiniz , onun amaci turk islam birligi idi. Muslumandi ama milliyetciydi, Timur sayesinde siilerin , sunnilerin uzerindeki hakimiyeti kaybolmustu , timur o bolgedeki sahte tureyen peygamberleri oldurttugu soylenir . Ama bizim tarihimizde , ilahiyatcilar timuru "barbar" olarak adlandirirlar . ilginc ...

sonra akdeniz ustundeki hakimiyet meselesine degindim . Arkadas italyan-ispanyollar duramadi demis . Osmanlinin italyan kiyilarini bombaladigi dogru ama ustunluk kuramadi . iste ispanyollara kaybettiler barbarostan sonra .

yani tarih o kadar temiz degil . Yani demek istedigim osmanli turk degildi , padisahlarida yabanci annelerden olmaydi , turk kelimesi koylu demekti . bu kadar basit . Ben onun icin osmanliyi turk olarak gormuyorum . Keske Timur osmanliyi himayesine aldiginda geri donmeseydi semerkanta . belki su anda turkler asyada ve batida birlik olurduk . Ama dogudaki turklerinde , oldukten sonra toprak paylasma konusu kotu olurdu . Hunlardaki gibi guclu kardes yoneticek en iyisi o . kardeslerin birbirini oldurmesi sacma geliyor bana osmanli sisteminde oldugu gibi .

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sirpence
    sirpence's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

maximuss bunu yazdı:

sirpence bunu yazdı:

PriesTBT bunu yazdı:

Maximus, tarih bilincine sahip olmamakla birlikte üç beş uydurma yabancı kaynağın arkasına geçip insanların kafasını bulandırıyorsun. Yapma etme tarihine sahip çık. Bu zihniyetde bir insanın sözde ermeni soykırımını kabul etmemesi gibi bi duruma inanmak gülünç olur. İlber hocanın güzel bir sözü vardı. Sen bu zihniyetde gidersen senin dedelerin, ataların Kasap, torunlarında Kasap'ın torunları diye anılır. O yüzden tarihine sahip çık. Eğer o kaynakların 1 gr senin tarihine sahip çıkabileceğini düşünüyorsan o kaynakları okumuya devam et. Kukla olmaktan öteye gidemezsin bunuda bil.

bak iyi dedin. yabancı kaynaklarda Soykırımda yaptık. :) yaptık demi maximuss?  yabancı kaynaklar hani? belgeye bakmadan hazırlanan yabancı kaynaklar :)

yabanci kaynaklarda soykirim yapilmistir denmez , dikkat edin. Adamlar bir kac dingil ermenin iddalarini kaynak olarak gosterirler.

Benim gosterdiklerim gercek kaynaklardir . Osmanlinin abartili kaynaklarindan degil. Tarihte bize skenberg gosterilmez fatih zamaninda. Hep hahali sasali fatih gosterilir. Skenberg fatihi madara etmistir bu bir gercek . Istanbul iki defa kusaltilmistir , ilkinde basarisiz olunmustur cunku , osmanli surlari gecememistir bizansin . Sonrasinda macar topcuya o devasa toplar dokturulmus , savas alinmistir . ayrica osmanli ordusu 100 .000 ken bizans ise 7.000 kisilik bir guc oldugu soylenir . yani bu mudur imkansiz istanbul zaferi ? Macar olmasaydi osmanli birsey yapamiyacakti istanbul konusunda belkide .

Beyazit konusuna degindim , onunda sonucu belli . Timur beyaziti madara etti iste , bu kadar basit . Detaylara inersek , musluman kervanlarini yagmalayan ak koyunlu hanedanin timura karsi osmanliya siginmasiydi. Ama ilahiyatcilar dagnik Turk beyliklerine baglarlar . Detayli incelerseniz timurun turk oldugunu anlarsiniz , onun amaci turk islam birligi idi. Muslumandi ama milliyetciydi, Timur sayesinde siilerin , sunnilerin uzerindeki hakimiyeti kaybolmustu , timur o bolgedeki sahte tureyen peygamberleri oldurttugu soylenir . Ama bizim tarihimizde , ilahiyatcilar timuru "barbar" olarak adlandirirlar . ilginc ...

sonra akdeniz ustundeki hakimiyet meselesine degindim . Arkadas italyan-ispanyollar duramadi demis . Osmanlinin italyan kiyilarini bombaladigi dogru ama ustunluk kuramadi . iste ispanyollara kaybettiler barbarostan sonra .

yani tarih o kadar temiz degil . Yani demek istedigim osmanli turk degildi , padisahlarida yabanci annelerden olmaydi , turk kelimesi koylu demekti . bu kadar basit . Ben onun icin osmanliyi turk olarak gormuyorum . Keske Timur osmanliyi himayesine aldiginda geri donmeseydi semerkanta . belki su anda turkler asyada ve batida birlik olurduk . Ama dogudaki turklerinde , oldukten sonra toprak paylasma konusu kotu olurdu . Hunlardaki gibi guclu kardes yoneticek en iyisi o . kardeslerin birbirini oldurmesi sacma geliyor bana osmanli sisteminde oldugu gibi .

şimdi ilk olarak Benim gosterdiklerim gercek kaynaklardir demişsin ama ben kaynak maynak gösterdiğini hatırlamıyorum. :)

İstanbulun iki kere kuşatıldığınıda ilk defa duydum. kaynak istemiyecem öncekine de daha vermedin. Macar Topçu olayına gelelim. Macar Topçunun yanında 2 Tane De birisinin adını hatırlayabiliyorum az buçuk muhyiddindi galiba. iki de Türk mühendis Topları yaptılar. Ve asıl ilginç olan senin gibiler hiç bu iki Türkten bahsetmezler. Ve ilginç birşey daha macar topçunun yaptığı top. savaş sırasında aşırı ısınmadan infilak etmiştir. 10-15 kişinin ölümüne sebep olmuştur.. falan filan faşmekan... belkide senin gibi düz kafalılar biraz tarihi öğrenseydi adam gibi.

Timur'un yendiğini kabul ediyoruz zaten. ama hele daha Bayezid'i yerden yere vurmaya çalışıyorsun aklınca. Ayrıca Timurun barbar olduğunu da kabul etmiyorum ben. O da büyük ve alim bir devlet adamıdır.. Ama sen illa hata ararsan AltınOrda'yı yok ettiğini Rus prensliklerini kendi eliyle birleştirdiğinide görürsün Timur'un. ama senin amacın sadece Osmanlı'ya laf atmak olduğu için karşısında ki adamın yanlışlıklarını görmezden gelmek zorundasın. Ha bide tutturmuşsun bi İlahiyatçı şu bu.. Ben kaynak belge diyorum. sen İlahiyatçılar şöyle diyor diyosun.. Osmanlının Müslüman olması. Halifeliği eline alması. Türk ve İslam kelimelerinin yan yana gelmesi. Size batan şeyler iyi bilirim ben :W "Hayretle gördüm ki, bu ülkede Türk kelimesinden ürkenler var. Yine hayretle gördüm ki, bu ülkede İslam kelimesinden ürkenler var. Ve yine ürpererek gördüm ki, bu ülkede Türk ve İslam kelimelerinin yan yana gelmesinden dehşete kapılan kişi ve çevreler var.” S.Ahmed Arvasi..

İspanyollar ve Portekizliler üzerinde üstünlük kuruldu. Onları Hint Denizine iten sebepde bu oldu zaten.

Ha senin ne gördüğün Umrumda da değil. Ama osmanlıda Mesela Akıncıların Sadece Türk çoçuklarından seçilmesi falan nedense göze batmaz. Araştırsak Türklerin nasıl ve ne şekilde olduğunu daha rahat görürüz. Osmanlı Türk'tü ve bende Türküm. Ama sen ve senin gibilerden her daim şüpheliyim.

Kardeş öldürme olayı saçma geliyor demişsin. Hunlarda en güçlü çoçuk mu yönetiyordu yoksa devlet parça tike mi oluyodu? Osmanlıda devletin bekası için böyle bi fedakarlık yapmış olmaları Onların büyüklüklerini gösterir..

Ha bişe daha yukarıda yazmışsın benim verdiklerim gerçek kaynaklar falan diye. Agam bir ver şu kaynakları görelim yahu. Kaynak belge falanda istemiyom. şöyle senin gibi birisi absürt bi yazı yazmış olsun bende onu okuyayım haa bari böyle iddaalarda varmış ortada dolanıyomuş diyeyim...

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MelancholiTr
    MelancholiTr's avatar
    Erkek

yavuz sultan selim şark çıbanından ölmemişmiydi ?

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakultesi
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sirpence
    sirpence's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

MelancholiTr bunu yazdı:

:W kanser diyo lan harbiden S: Yavuzu Öldüren Çıban Bkz; Nickim

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    maximuss
    maximuss's avatar
    Erkek

In 1451 a new Sultan, Mahomet II, came to the Turkish throne and swore to capture Constantinople. He trained an army of fighters called ‘janissaries’ and engaged a Hungarian engineer to cast guns which proved to be the world’s largest; one was nearly eight metres long and fired a 545 kilogram ball. Within two years he was ready and by April 1453 his army was ready to attack.

Within the great walls the garrison, weakened and impoverished, could only muster seven thousand men, whereas Mahomet II had an army of over eighty thousand.

http://www.youtube.com/watch?v=WgPO3jRbaeo ---> buda skanberged midir nedir o albanyali .

timur hakkinda da okudugum cesitli kaynaklar vardi , simdi onlari aramam bulmam zor internette . ama parca parca yazilara rastliyabilirsin ...

Osmanliyi sevmeme nedenlerimi soyledim .

osmanlinin turk olmamasi , yani padisahlarin turk olmamasi ve turklerin , bir turkun kurdugu imparatorlukta ezilmeleri ... Ustune bu ilahiyatci kesimin bunlari saklamalari , gerekse ugruna memluk gibi turk devletini turk tarihinden silmek , timuru barbar gostermek vb... sifatlarda bulunmak . 

Ben turkum ama osmanli ne kadar turktu o supheli .

he bide bu ilahiyatci dememin sebebi , bazi dingiller Turk tarihini osmanli ile sinirlandirmalari. :D en uyuz oldugum tiplerdir , genelde asyadakilerine "cinliden turkmu olur" ama kurd icin " 1000 yildir yasadigimiz kardeslerimiz " diyen tiplerdir .  

dine vurmussun isi , ben timuru destekledim simdi ne oldum ? onu soyle bari . dine karsi degilim bazilari boyle anliyor nedense.

Gecen actigim israil konusu olsun bu konu olsun. Hadi onceki turkler musluman degildi , peki timuru destekledik ? :D

ama osmanliyi elestirmek hemen "islam dusmani " yakistirmalarina magruz birakiyor insani .

gerci harem kulturunun oldugu imparatorluklarin ne kadar musluman oldugu tartisilir . Padisahsa ustunlugu nedir ? o 100 kariyla yapinca gunah degilde biz yapincami zina ?

:D herneyse, ben yaticam . sonra yazarim yarin ...

herkeze cumleten iyi geceler. Allah rahatlik versin ...

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SilenC3
    SilenC3's avatar
    Erkek

sirpence bunu yazdı:

MelancholiTr bunu yazdı:

:W kanser diyo lan harbiden S: Yavuzu Öldüren Çıban Bkz; Nickim

ulan bende diorum bi muridin nickname ile ilgili bi hastalıktan öldü falan :S aklıma geldi şirpençeyle öldü bende biliyorum ayrıca 4.muradın içki ve afyona karşı olduğunu ve normal halk kıyafetleriyle geziğini halkı gözlediğii içkinin engellenmesi için çalıştığını biliyorum :S içkiden öldü ne demek :S yalan yanlış şeyler :S

Ben giderken sen dönüyodun, sen benden daha fazla şey bilirsin vs.
Toplam Hit: 6752 Toplam Mesaj: 59