folder Tahribat.com Forumları
linefolder Yazılımlar / Diğer Programlar
linefolder Özgür Yazılım Geliştiriciyi Nasıl Koruyor?

Özgür Yazılım Geliştiriciyi Nasıl Koruyor?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek
    SkynetX bunu yazdı

Sadece yazılımı satarak kazanmak yok. Bunun çok derin felsefik tartışmaları bile var. Ki RMS en başta geliyor zaten.

Eğitim, destek, kurulum gibi işlemlerle para kazanabiliyorsunuz. Tabi yazılımı da satabilirsiniz ama pek satan yok.

Sorun şurada, özgür yazılıma çok fazla destek verilen bir yerde para kazanamamak gibi bir durum yok.

Mesela Türkiye. Özgür yazılım  yerine, en basit işler için bile lisanslı yazılımlara çuval çuval para harcıyor. Ama bunun yerine herkes elinden geldiğince özgür yazılım kullansa, bu alandan para kazanmak zor olmayacak.

Linus Torvalds ın kazandığı para 30 milyon dolar (en son).

Özgür bir yazılım sizin oluyor. Özgür olmayan yazılımı ise kiralıyorsunuz, asla sizin olmuyor. Bu ayrım önemli.

Kusura bakmayın biraz yorgunuz çok dağınık yazdım herhalde.

Hocam gece 5 gibi su ve tuvalete kalkmıştım sonra resmen kafamda bir kıvılcım parladı, daha sonra bir ışık kaynağı oluştu ve cok geniş bir karanlık aydınlandı. Ufkum genişledi. 

Bu söylediğinle fark ettim ki esasen emeğinin karşılığını almanın yolu özgür yazılım! 

Şöyle ki, diyelim bir hastanem var ve bu hastanemde 300 tane bilgisayar var. Bu bilgisayarların istediğim şekilde çalışmasını istiyorum. Bunun için şöyle seçeneklerim var. Ya elin özgür olmayan A şirketine vereceğim parayı diyelim 300$ x 300 = 90000$ ya da vereceğim benim yurdumun özgür yazılımcısına bana ayarlayacak istediğim sistemi. Böylelikle param bilgiyi muhafaza edip kendine saklayan ve kendine sakladığı bilginin faturasını kesen adama değil de, özgür bilgiyi kullanarak benim isteklerim doğrultusunda yorumlayan, doğrudan işe emeğini verip ürün oluşturan adama vereceğim.

Böyle düşününce gerçekten mesleğini bu iş olarak belirlemiş adamlar emeğinin karşılığını almış olacak. Burdaki tek sorun şu ki: esasen benim bu işi milli duygularımdan ziyade gerçekten akılcı çözüm bu olduğu için tercih etmem gerek. Yani özgür yazılımların yarışacak düzeyde olması gerek. Birçok alanda belki bu böyledir o konuyu tam bilmiyorum. Ama bu fikir ilerledikçe, bunun karşısında eminim hiçbir özgür olmayan şirket duramayacaktır. Sonuçta mantıklı olan emek verenin kazanması. Sonuçta o şirketlere kazandıranlar da emek verenler.

Üzerinde düşününce insanların bilgiyi muhafaza ederek diğer insanların parasını ve emeğini sömürdüğünü fark ettim.

Bulunduğumuz düzende yaşadığımız için bilgiyi muhafaza ederek, başkalarından saklayarak çıkar sağlamak normal olan gibi geliyor. Oysa bunun, yukarda anlattığım şeyleri düşününce doğru olmadığını fark ettim. Yani soruyu ilk sorarken de bu kaygı ile sormuş oldum: "Ya bilgimi muhafaza ederek bundan çıkar elde edemezsem?" Esasen bilgiyi muhafaza etmenin diğerlerinden saklamak olduğunu ve bunun doğru olmadığını sonradan fark ettim. Bilgi özgürce paylaştıkça çoğalır, özgürce paylaşılan bilgi de kullanıldıkça kazandırır. 

Katkıda bulunan tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Gerçekten kafamdaki büyük bir karanlık aydınlandı...

kofcu tarafından 20/Mar/17 10:20 tarihinde düzenlenmiştir

ben de sevgiden yanayım...
Toplam Hit: 2005 Toplam Mesaj: 12
geliştirici özgür yazılım