folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilgisayarla İlgili Diğer Konular
linefolder Özgür Yazılımcılar Nasıl Para Kazanıyor

Özgür Yazılımcılar Nasıl Para Kazanıyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KizilS
    KizilS's avatar
    Homo

http://www.youtube.com/watch?v=9sJUDx7iEJw

bu dayının videoları izlerim arada , özgür yazılım der durur.

Anlamadığım mevzu şu , rönesansta yaşamıyoruz kimse sanatçılara(coderlara) hayatını idame ettirecek kadar bağış yapmıyor.

Herkes ekmeğinin peşinde. Bu soruyu aklıma hemen geldi diye sordum zannetmeyin araştırdım. 

Revolution OS u izledim mevzuyu kavrayabilmek için. Yok olmadı. Filmde ürün geliştir bedava dağıt destek sat mantığını gösteriyor para kazanma kaynağı olarak.

Normal bir yazılımcı nasıl destek satacak bir proje geliştirir? Çözemedim çünkü küçük oluşumları örnek vermemiş. Red Hat örneği vermiş. Red Hat kadar olmak mesele zaten.  Birkaç kişilik gruplardan örnek vermemiş. 

O kadar felsefesi yapılan özgür yazılım nasıl para kazandırıyor , aranızda kazanan var mı bu yolla?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

Adam ayağındaki ve göbeğindeki pamukçukları yiyerek karnını doyuruyor

Edit: espri şaka felan değil gayet ciddiyim

by_Tet tarafından 14/May/15 14:49 tarihinde düzenlenmiştir

iyibu! yeniden..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

pazarlamacı gibi düşünmek lazım bağış toplama yöntemi de olsa. geçen bi program çok işime yaradı. lan dedim vereyim parasını alayım, 30-40 lirayı gözden çıkarmıştım. bi baktım 100 euro istiyor. siktir lan dedim crackliden devam ettim.

sözün özü, cidden iş gören bişeyler yapıp uygun miktar bağış istersen veya programa (uygulamalar daha revaçta) reklam koyarsan kazanırsın diye düşünüyorum. 

zıplayan bi kuş vardı oldukça sikimsonik grafikli bi oyun hatırlarsınız, adam günde 10k dolar kazanıyordu reklamlarından.

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistzombie
    pesimistzombie's avatar
    Erkek

Özgür yazılımı derinlemesine bilmiyorum ancak özgür yazılımın farklı lisanslama yöntemleri mevcut. Örneğin bir script geliştirdin. Bunu free olarak dağıtıyorsun. Karşılığında yazılımını beğenenlerden bağış bekliyorsun. Biz belki bağış nedir bilmiyoruz ancak yrutdışında 3 5 bağış atan çok insan var.

Bununla beraber, yazılımını tek kişi kullanabilir, satıp çoğaltamaz veya tek bir domainde pcde kullanılabilir gibi kısıtlamalarda yayınlayabilirsin. Bu yazılımını kullanacak kurum ve kuruluşlar ya da birden fazla pcde domainde kullanacak şahıslar belirli bir ücret karşılığında sınırsız lisans satın alabilir tabi bu da türkiyede geçerli değil. Yazılımının yanında destek satabilirsin kurulum, bakım, onarım, 0 day güncellemeleri veya özel geliştirmeleri ücretle satabilirsin.

Yani piyasadaki bir özgür yazılım aslında özgür değil belirli bir lisansa oturtulmuş özgürlüktedir. Ha babasının hayrına komple özgür yaparak dağıtanlar da var ama genelde illaki bir yerden para getiren bir seçenekleri olduğundan dolayı keyfine yapılmış projeler oluyor onlar.

Büyük tamamen özgür yazılımlardaysa yüzlerce binlerce kişi tek bir projeyi geliştirdiği için kimse yazdığı 2 3 satır koddan ücret beklentisine zaten girmeyecektir bu nedenle özgür yazılım olması sorun çıkarmıyor.

Benim gördüklerim bu şekilde.

:|
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Opensource servisleri kullanan kurumlar danışmanlığa ve desteğe verdiği parayı öğrendiğimde evde hayatımı gözden geçirmiştim.

Bir çok opensource servisi yazan adam danışmanlıktan ciddi para kazanıyor

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviEkran
    MaviEkran's avatar
    Erkek

Özgür yazılımdaki özgür kelimesi, her zaman bedavayı anlatmaz, bedava olmak zorunda da değil. Para verdiğimiz windows işletim sistemi asla bizim olmaz, sadece kullanım hakkını bize verirler, bir nevi kira. Özgür yazılımda bu yoktur, yazılımı parayla veya bedava edinirsin, üzerinde oynama değişiklik yapma ve ona buna yayma hakkın vardır.

Bedava dağıtan arkadaşlara gelince; başarılı özgür yazılım projelerinin arkasında genelde büyük bir şirket olur. Google, Facebook, Amazon, Red Hat, IBM, Oracle,vs gibi şirketler ya sponsor olur, ya projeyi kendi bünyelerine katarlar. Bir şirket desteğini arkasına alana kadar yazılımcı bu işten para kazanmaz, ama ün yapar, isim yapar, kendini pazarlar.

Bu işi tam zamanlı değil de, hobi olarak, sadece yapmak istedikleri için ve yapmak istedikleri zamanlarda yapan Hacker abiler de vardır. Bunların zaten ya başka bi işi gücü vardır, yada parayla pek bi olayları yoktur; yani asıl amaçları para değildir, yapabildikleri için yaparlar. (Özgür yazılım olmasa da: bknz: Tahribat.com ) 

Lakin iş büyükse ve ufak bir kaç satır koddan ziyade bir projeyse genelde arkasında bir şirket vardır.

Blue Screen of Death
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Odd Emoji 3D
    BerkayCit
    BerkayCit's avatar
    Erkek

https://www.youtube.com/watch?v=igt7kENkdKU

BerkayCit tarafından 14/May/15 14:59 tarihinde düzenlenmiştir

havalı bir şeyler yazdığımı hayal edin
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fdumanli
    Fdumanli's avatar
    Erkek

açlıktan nefesleri kokuyor amk

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Buremba
    Buremba's avatar
    Erkek

ürün bedava olur ama destek verebilirsin. enterprise'lara özel başka versionlar yayınlayabilirsin. yetmedi tek bilgisayara kısıtlama getirmezsin ama birden fazla bilgisayara kurulum için başka lisans gerektirirsin. güzel paralar kazanan bir sürü firma var açık kaynak modellerle. elasticsearch hazelcast riak cassandra falan bilmemkaç milyon dolarlık şirketler hepsi. açık kaynak iş modeli değildir, dağıtım modelidir. yukarda saydığım veritabanları açık kaynak olmasalardı komüniteleri bu kadar büyük olmazdı, dolasıyla da bu kadar büyüyemezlerdi muhtemelen.

. . .. . ... .
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    sandman bunu yazdı

Opensource servisleri kullanan kurumlar danışmanlığa ve desteğe verdiği parayı öğrendiğimde evde hayatımı gözden geçirmiştim.

Bir çok opensource servisi yazan adam danışmanlıktan ciddi para kazanıyor

Tam olarak yukarda yazılanlardan para kazanıyorlar, hem de öyle böyle değil.

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Destek, eğitim, ekleme-çıkarma yapma (geliştirici kiralama), barındırma vs. gibi bir hizmetle beraber ücretlendirme, bağış, reklam gelirleri (uygulamanın içinde değil, uygulamanın web sitesinde. Uygulamanın kendisinde olursa adware oluyor), kitap yazıp satma (bizim ülkede gelir kaynağı değil fakat Amerika vs. iyi geliri var)...

Örnekler:

1) Ekleme-çıkarma: https://ffmpeg.org/consulting.html
    2
    ) Eğitim: http://www.redhat.com/en/services/training/ways-to-train
    3
    ) Destek: https://www.mysql.com/why-mysql/white-papers/oracle-premier-support-for-mysql/
    4
    ) Barındırma: http://corp.kaltura.com/
    5
    ) Bağış: https://www.eclipse.org/donate/

6) Kitap: https://pragprog.com/book/tpantlr2/the-definitive-antlr-4-reference

YeniHarman tarafından 14/May/15 15:13 tarihinde düzenlenmiştir

Olaylara karışmayın!
Toplam Hit: 2117 Toplam Mesaj: 15