folder Tahribat.com Forumları
linefolder C#, Asp.Net, .Net Core
linefolder Paralel Port Kontrolü İçin Yazılım.

Paralel Port Kontrolü İçin Yazılım.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    musa-90
    musa-90's avatar
    Erkek

Müridler bir elektronik ve programlam üzerine bir sistem ile uğraşıyorum bitince forumda bomba gibi bir konu ile anlatım yapacağım.Şimdi bir proğram buldum ve bu proğram ile paralel porta sinyal gönderip led yakabiliyorum. Ama bu proğram bu toplu şekilde olduğu için işe yaramıyor.Benim istediğim bir exe dosyası olacak çalıştırınca paralel portun atıyorum 2. çıkışına voltaj verecek sonra proğram kendini kaptacak sinyal vermeye devam edecek. Sonra aynı şekil bir exe dosyası olacak buda çalıştırıldığında parallel portun 2. çıkışının voltajı kesecek.Ms dos ile yapabilirmiyim diye zorladım ama yapamadım ms dos ile yapabilseydim dosyaları bat olarak kaydedip yapacaktım ama yapamadım.Okul dönemindeyken böyle bir şey yapmıştım ama unuttuk tabi sizden ricam benim için yazabilirmisiniz ? İnanın çok önemli şu an kullandığım bilgisayar tarihi eser bir bilgisayar olduğu için fazla çalışamıyorum bu siteyi bile zor açıyor :)

indirme linki

http://www.elektronikmagazin.com/page.php?id=82&a=dl

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

acil değilse ben yardımcı olurum hocam, çok zor bir şey değil.. ama bat dosyası ile olacak iş değil. o verdiğin zip in içindeki inpoutput32 ile portları kolaylıkla kontrol edebilyorsun. hangi portu kontrol edeceksin kesin mi o? nasıl bi şeyi istiyorsan şekil şemalini belirt, istersen konsol uygulaması da yapabilirm ... ama büyük ihtimalle yarın bakabilirm.. ama deneme imkanım yok. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    musa-90
    musa-90's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

acil değilse ben yardımcı olurum hocam, çok zor bir şey değil.. ama bat dosyası ile olacak iş değil. o verdiğin zip in içindeki inpoutput32 ile portları kolaylıkla kontrol edebilyorsun. hangi portu kontrol edeceksin kesin mi o? nasıl bi şeyi istiyorsan şekil şemalini belirt, istersen konsol uygulaması da yapabilirm ... ama büyük ihtimalle yarın bakabilirm.. ama deneme imkanım yok. 

Hocam bu akşam olursa süper ama seni de sıkıştırmak istemem. Konsol filan istemiyorum yani ben elle tıklayarak butonla filan uğraşmaycağım atıyorum. Port 2 Aç.exe diye dosya çalıştırılınca aktif olacak. Port 2 Kapat.exe tıklanınca port iki pasif olacak. Yani toplam 16 adet exe dosyası olacak biri aç, diğeri kapat dosyaları olacak 16 adet deyince aman gözün korkmasın :) biliyorsun kopyala yapıştır portnosnu değiştir kaydet :)

Şimdiden çok teşekkürler.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

2 tane lpt portu birlikte mi kullanacaksin 16 tane dedigine gore ? lpt'de 8 out 4 status 4-5 tane de in olmasi lazim.

statusleride out olarak kullanabilirsin 12 tane yapar bir portta.

uln ile role surdurup isitici vs calistirtmistim ben lisede bitirme odevi olarak. kopyala yapistir ile olmaz da istedigini daha net anlatirsan denerim birseyler

edit : c# ile zimbirdatilmis hali mevcut : http://www.codeproject.com/Articles/4981/I-O-Ports-Uncensored-1-Controlling-LEDs-Light-Emit

rakkoc tarafından 04/Kas/13 23:14 tarihinde düzenlenmiştir

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    musa-90
    musa-90's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı

2 tane lpt portu birlikte mi kullanacaksin 16 tane dedigine gore ? lpt'de 8 out 4 status 4-5 tane de in olmasi lazim.

uln ile role surdurup isitici vs calistirtmistim ben lisede bitirme odevi olarak. kopyala yapistir ile olmaz da istedigini daha net anlatirsan denerim birseyler

Lpt 1 tane var hocam 16 deme amaçım her port için hem açma dosyası olacak hemde kapatma o yüzden toplamda 16 oluyor bu 8 portu kontrol etmem için atıyorum 2.portta sinyal vermek için açma dosyası olacak birde kapatma yani ayrı ayrı.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    musa-90 bunu yazdı
    rakkoc bunu yazdı

Lpt 1 tane var hocam 16 deme amaçım her port için hem açma dosyası olacak hemde kapatma o yüzden toplamda 16 oluyor bu 8 portu kontrol etmem için atıyorum 2.portta sinyal vermek için açma dosyası olacak birde kapatma yani ayrı ayrı.

port dedigin pin heralde. ayri exe olmasa da parametre alsa ?

"lpt.exe 5" desen mesela command line dan "00000101" için ?

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    musa-90
    musa-90's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı
    musa-90 bunu yazdı
    rakkoc bunu yazdı

port dedigin pin heralde. ayri exe olmasa da parametre alsa ?

"lpt.exe 5" desen mesela command line dan "00000101" için ?

Aynen  hocam pin diyecektim adını bulamadım. Ayrı exe olması gerek hocam. Düşünüyorum belki başka şekilde olabilir mi diye düşünüyorum.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

https://dl.dropboxusercontent.com/u/56102591/LPT%20mng.zip

suan bu linkteki halinde programin kaynak kodlari ile parametrik de ayarladim. ayri exe yerine bat yapabilirsin ama o zmnda config'de son hali tutmak gerekir, simdi onla ugrasamam sonra bakarim istersen. pin'e gore.

yine parametrik yaparim sen bunlari cagiran batlar yap :) 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    musa-90
    musa-90's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı

https://dl.dropboxusercontent.com/u/56102591/LPT%20mng.zip

suan bu linkteki halinde programin kaynak kodlari ile parametrik de ayarladim. ayri exe yerine bat yapabilirsin ama o zmnda config'de son hali tutmak gerekir, simdi onla ugrasamam sonra bakarim istersen. pin'e gore.

yine parametrik yaparim sen bunlari cagiran batlar yap :) 

Hocam sağol uğraşmışsında çalıştıramdım hata verdi. Bide sonradan düşündümde son hali tutması filan uğraştırır ama şu şekilde de olabilir. Her pin için bir exe dosyası olur 1 kez çalıştırdığımda pin 2 ye voltajı verir tekrar çalıştırdığında voltajı keser bu şekilde de olabilir yani.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

verdigi hatanin resmini gondere bilirmisin ? işletim sistemi win7 eng 32 bit ile denedim ben oluyor

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Hocam öncelikle io olayları nasıl çalışıyor anladınmı?

Device managera gel mesela paralel portun özelliklerine bak, adresinin 378h olduğunu görürsn.
    Bu donanım adresine yazdığın zaman aynı çıktı porttan çıkar.

8 output 5 inputun var. inputu 2 lik düzende düşünüp adrese yazıyorsun, ucuna taktığın ledeler de yanıyor. örn sondaki 3 ledi yakmak için 00000111 = 7 yazıyosun adrese

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
Toplam Hit: 4965 Toplam Mesaj: 21