folder Tahribat.com Forumları
linefolder Ulaşım Araçları ve Seyahat
linefolder Paris Seyahati - Öneri / Tavsiye

Paris Seyahati - Öneri / Tavsiye

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    THT2005
    THT2005's avatar
    Erkek
    garga bunu yazdı

Ve tabiki Notre Dame.

Notr Dam'ın Kamburu dene hikayedeki katedral.

Gidin görün tabimki.

Paris metrosu iyidir her yere gidilebiliyore diye hatirliyore.

Ve money talks biraz...

Dipnot: ibneler (biletciler ve genel olarak devlet memurları) asla ingilizce konusmaz :P sen ingilizce konuşursun anlar, Fransızca cevap verir..ulan dersin höd höd dersin yine anlar yine Fransızca cevap verir :P değişmiş olabilir ama sen yinede hazırlıklı ol, telefondan translate mi acarsin, sözlük mu alırsın...

Ama Google maps her türlü çözer genel olarak, nerde binecen nerde inecen yazıyor. Makina falan vardır metroya bilet alırken herald o zaman kimseye konuşmana gerek kalmaz..

bide zencilerin yarısı Türkçe bilir :) İstanbul görmüşler çoğu :P Ben öyle hatirliyore...

Türkçe değil de dembaba dersen bir kaçı bir araya gelip tezahürat yapyıor :)

Tamamen yakınlaşmak amacı ile samimi gözüküp sürekli sırıtarak elindekileri satmaya çalışıyor. Ekmek parası :D

Burası Türkiye... Yaşanacak , Yaşanmış , Yaşanan olayların hepsi normaldir.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    byugr
    byugr's avatar
    Erkek

Hocam geçen hafta ordaydım, disneylands gittik araba park ücreti 30 euro haberin olsun. 

Otel olarak ucuz kahvaltı ve otopark dahil kaldık https://www.premiereclasse.com/en-us/ burası. 

(fiyatını bilmiyorum arakdaş ödedi)

Araba vardı heryere araba ile gittik gündüz eyfeli gezebilirsin  sonra yakınlarda dönerci var caddede. 

Akşam piramit şeklinde yer var orası çok güzeldi binalar falan. 

İsimlerini tam bilmiyorum 

Bir namazlık saltanatın olacak, Taht misali o musalla taşında.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    Dryrock bunu yazdı
    Castaway bunu yazdı

Eğer bilet alıp rezervasyon yapmadıysanız, maaliyetiniz olmadıysa bence farklı alternatifler araştırın. Oraya ayırdığınız bütçeye çok daha güzel ülkelere çok daha keyif alacağınız seyahatler yapabilirsiniz.

Pegasus kampanyasından 2 kişi gidiş-geliş 3k tl ye bilet aldıydık bayadır da görmek istiyorduk askında hocam

@husnuweb öneriler için teşekkürler hocam çok faydalı oldu :)

@yolbulucu Paris'te su çeşmeden içilir hocam 😅 italyada öyleydi umarım orda da öyledir :) göçmenlerden yana baya ızdırap varmış diye okudum ben de 

@Antikky hanıma valla ben önerdim diyebilirim 😅 yaşamak için yer de bakıyoruz bir yandan.

@garga sağolasın hocam güze fikir 30 yaşındayım ama severim :)

ucuz market bulcam diye 2-3km gezdim bi yarak bulamadim. cesme de goremedim.

3 euro verdim 1 litre suya.

her yudumda "50 kuruş gitti amk" diye karnıma sancılar girdi.

parisini de sikim zencisini de sikim. bi daha gidersem o maymun suratlı zenciler beni siksin.

amına koduumun zencileri cidden çok değişik, trdekiler insan bunlar maymun. anasını avradını siktiklerimin dişleri bile yukarı aşağı değil direkt dışarı doğru uzamış. 

insan bekliyo ki fransaya gittim, şöyle boylu poslu yakışıklı bi fransız adam göreyim vay amk diyeyim, güzel bi fransız hatun göreyim tatlı tatlı fransızca konuşsun vs di mi  . yok amk her yer zenci arap bilmemne.

berlin de aynıydı. almancadan çok türkçe duydum. markette kasiyere almanca teşekkür edeyim dedim, 2 kelime dil öğrenirim belki "türk değil misin" diyo bana amcık ağızlı :P

anladım ki popi şehirlere gitmeyeceksin. en güzel tatili budapeşte de geçirdim. insanından doğasına kadar her şeyi on numaraydı.

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek
    Castaway bunu yazdı

Eğer bilet alıp rezervasyon yapmadıysanız, maaliyetiniz olmadıysa bence farklı alternatifler araştırın. Oraya ayırdığınız bütçeye çok daha güzel ülkelere çok daha keyif alacağınız seyahatler yapabilirsiniz.

daha önce gittiğin yerlerden nereyi önerirsin hocam?

goo.gl/qBNZmW
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Biz Eiffel ile aynı mahalledeki Ibis otelde kalmıştık. Elimizde kahvelerle yürüyerek Eiffel e gidebiliyorduk. Kruvasan ve çay ücretsizdi.

Bence arabayla gezmeyin yürüyerek gezin çoğu yeri.

Şanzelize

Ressamlar Tepesi

Senn Nehri Turu

Notre Dama 

Tabiki Louvre müzesi

Touleri Bahçeleri 

Sacre Coure

Disney

vs vs.

Bir sürü başka yer. Harika bi vakitte gidiyorsunuz bu arada.

Evlilik teklifini orda yapmıştım :)) 

Eşine özel bi akşam yemeği süprizi de ayarla bence.

zeybekustasi tarafından 18/Eki/22 00:00 tarihinde düzenlenmiştir

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Castaway
    Castaway's avatar
    Homo
    LynXMaSTeR bunu yazdı
    Castaway bunu yazdı

Hocam nasıl bir tatil (tarih, kültür, eğlence, yeme içme gibi) ve ne kadar bir bütçelik tatil aradığına göre değişir. 

Fakat ölmeden önce muhakkak tekrar gideceğim 2 yer var. Birincisi Bali ikincisi Rovaniemi

...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alibaba
    alibaba's avatar
    Erkek

Hocam öncelikle güvenlik, hırsızlığa dikkat epey sıkıntılı konu. Çantalarınızı yanınızdan ayırmayın toplu bagaj vs. Yerlere koyacaksanız mutlaka takipte olun. 

Zaten google dan gezilecek sabit yerleri çıkartırsınız. Onun disinda tavsiyelerimi yazayim. Louvre için yarim gün ayirmistik yetmedi mümkünse uzun tutun. Laduree (türkiye de var ama ithal mi burada mi üretilir bilmiyorum) ve pierre herme den makaron tavsiye ederim. L'escargot ta salyangoz ve soğan çorbası iyidir. Rezerve gerekli maille yapılıyordu sanırım. Tekne turu güzel. Modern sanat istersen pompidou merkezi var, gece gezmiştik gündüz diğerleri gece burası olarak plan yapabilir. Pere lachaise mezarlığı ile montparnasse mezarlıkları var epey ünlü kimselerin mezarlarının olduğu. 

Rakı, şarap içiyorsam sana ne, Yoksa sana bir zararı içerim. İkimiz de gelsek kıldan köprüye, Ben dürüstsem sarhoşken de geçerim.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cyrpt
    cyrpt's avatar
    Erkek

Hocam aşağıda yazıyorum. 2019 da 7 günlüğüne gitmiştim. Faydası olacaktır.

Kalacak yer: İlk olarak otellerle ugraşma airbnbden ev kirala mümkün olduğunca metroya ve 1. bölgeye yakın olsun 2. bölgede olabilir. Paris merkezden itibaren daireler halinde bölgelere ayrılıyor.  Yanlış hatırlamıyorsam 4 yada 5 bölge olmalıydı. 2019 da 7 günlüğüne gitmiştim. Bölgelerin önemi metro hatlarında biletler bölgelere göre farklılık gösteriyor. Evda kalmanı tavsiye etmemin nedeni her zaman aksam dışarıda yemek maliyetli olabilir. Zaten arkadaşların kahvaltı kulturu 0 tabi ben sabah sedece kahve ile yaşıyorum derseniz sıkıntı yok. Akşam yemkelri fransızlarda biraz farklı. Bir çok rest. 12-14 ve 18-23 arası acık oluyor. Bizim gittimiz orta üst sınıf rest. lar oyleydi. Onlarda aksam yemeği kuluturu geç saate dayalı. Evde kaldığın zaman sabah kahvaltını kahveni yemekleri pratik yemeklerle çok uyguna gelir. Marketten etini şarabını birde mumunu :) alır basit romatik bir yemeye dönüşür. Tavsiyem ev olur. 

Ulaşım: Hava alanından inip metroya gidince oradan haftalık abonman al. Mavi bir kart. Normal bilete göre çok daha uyguna geliyor. Bazı bilet istasyonunda çalışanlar turistlere gıcıklık olsun diye bu abonmanı vermek istemiyor. "turistlere satış yok" diyebiliyor. Kurallarda böyle bir şey yok herkes alabilir. Vermek istemezlerse özellikle sitelerde herkesin alabileceği yazıyor diye belirtin hatta bulabilirseniz internet yazısını olara gösterin. Gerek kalamaya bilir ama yinde tebbirli olmakta fayda var. Yanınızda resim bulundurun. Abonmana yapıştırmak için isteniyor. Parisin metro apk sı var çok işe yarıyor. İndirip kurun. Ayrıca mutlaka scooter (martı) apksı kurun. Orada yanış hatırlamıyorsam line diye bir uygulama vardı. Soğuk bir zamanda gidiyor olsanızda gerekli olacaktır. Heryere metroyla ulaşımınız var ama bir metro istasyonundan yakındaki bir baska metro istasyonuna ulaşmak için  bazen 3 hat değiştirmeniz gerekebilyor. Bu durumda scooter cok daha kullanıslı oluyor. Zaten metroda yaptıgınız yolculuktan cok zamanı metro tunellerinde yuruyerek gecirebiliyorsunuz. 

Ben yer gezmiştim zamanı tadını çıkarta çıkarta gezmiştim. Size 12-13 yere mutlaka gitmenizi tavsiye edicem. Arkadaşın biri bazı yerlerde zencilerden yardım alın demiş. 2 nokta hariç kurul sıkıntısı yoka yakın. Eyfel kulesi ve louvre müzesi buralarda sıra sıkıntısı oluyor. Bunlara ben getyourguide.com dan (apksıda var) direk geçiş biletleri almıştım. Hiç beklemeden expres geçiş yaptım. 3 kurus fazla verdim ama değdi.

Gelelim gezmenizi tavsiye edeceğim yerlere. Ben paylaşıyorum yakınlıklarına uzaklıklarına  ve zamanlarına göre ratayı siz çizersiniz. (istersen maptan konumlarıda paylaşa bilirim.

Notre Dame kadetrati: Ne kadar sürede gezilirbilemiyorum. Ben gittiğimde yangın nedeniyle bakımdaydı.

Pantheon müzesi (sarayı): yaklaşık 1 saat kadarını alır 

Paris yer altı mezarları: parise gidip gezdiğim en etkilendiğim 3 yerden biri. Biraz ürkütücü gelebilir ama ben çok etkilenmiştim. (sanırım ruh hastasyıyım) 2 saat kadar zamanını alır.

Louvre müzesi : Buraya saat 10-11 gibi gitmeni yavsiye ederim ben kostur kostur gezmeme ragmen tum gunumu yemişti. Buaraya bir günü ayır kalan zamanını gezerek değerlendirirsin. Buraya girerken getyourguide dan expres geciş bileti aldım. Expres geçiş yeri ayrı hiç beklemeden girdim.

Ressamlar Tepesi: Buraya ufak bir teleferik var eğer metro hattından yeryuzune ulaşabilirsen :) (metrodan yeryuzune cıkmak ıcın baya efor sarfetmen lazım) birde merdivenlerle uğrasma yolda mundar olursun. Teleferikle çık. buraya 3-4 saat ayır manzaranın vs tadını cıkar. Burada ufak tefen büfe pastane kırması dükkanlar var bunlarda mutlaka farklı seyler dene. Bu dukkanların içinde yemekle alıp dışarıda yemek arasında fiyat farkı var. Dukkanda yersen misal 12 dısarda yersen 10 gibi. Ben en uygun hediyelikleride hatıralıklarıda orada bulmuştum tavsiye ederim. Almadan önce pazarlık yapmanı tavsiye ederim. 

Palais Garnier (Paris operası): Mutlaka gitmeni tavsiye ederim. Hatta bulabilirsen opera vs bilet al oranın havasını yaşa. Ben bilet bulamamıştım. Eğer bilet bulursan şık giyinmen dahada hoş olur. Gezmeye gidersen 2 tarzda tur var. biri operanın içine sokmuyor. Çalışmaların olduğu günler sadece ufak bir tur atabiliyorsun. Ben bazı bölümlere gizlice girmiştim. Bir süre sonra yakalandım. Salağa yatıp kayboldum demiştim :). Duruma göre 30-60 dakikanı alır.

Vendom Meydanı: Geçerken ufak bir göz atabileceğin bir yer bir kac foto bitti.

Orsay Müzesi: 1-2 saatini alır.

Concord meydanı: Geçerken ufak bir göz atabileceğin bir yer bir kac foto bitti.

Eyfel Kulesi: Buaraya girmek için gene expres bilet al. Burası 2 kat olarak geçiyor. ilk kata merdivenle çıkabilirsin. 2. kat olarak gecen en üst kata (tepesine) asansör ve merdiven seceneğin var biletlerde. Tavsiyem 2. kata asansorle çık Merdivenden in. Yok benim kendime garezim var yada fantezi lsun diyorsan allah kolaylık versin. Dediğim gibi bence inisi merdivenden yap. indikten sonra gölün kenarında ufak bir tepecik var orada agacın altında bankta oturup eyfele karsı bir sigara kahve yapmanıda tavsiye ederim. Tepecik eyfelin alanının içerisinde sakin sesiz bir yer buraya 2-3 saat ayır.

Batobus Station: Eyfel turu burada eyfelin etrafındaki nehirde tur atıyorsun. Akşam keyif için yapmanı tavsiye ederim. Bütcevarsa bir kadehde şarap...

Zafer takı: yanlış hatırlamıyorsam Şanzelize  ye giderken yol uzerindeydi bir kaç foto yeterli. 

Şanzelize Caddesi: yürü gez kahveni şarabını iç. Araplardan önceki istiklal caddesi gibi.

Geriya kalan zamanlarını kendiniz organize edersiniz. Tavsiyem bol bol yürü.

Yemek işine gelice 3 yer tacsiye edicem.

Boullion Julien: Güzel bir rest. çok dolu oluyor. içeri girdiğin zaman bizim esanf lokantasını anımsatsada tavlar güzel. Yanlı değilsem ördek ayağı çorbası vardı güzeldi. Mutlaka şarap işte sürahiyle gelecek :). Birde güzel bir yemegi ve tatlısı vardı. İsimlerini hatırlamıyorum. Devamını anlatmayayım gidersen gör. :)

La Couple:  Deniz mahsulleri rest. detay vermiycem :)

Birde konumu kaydettiğim çok güzel bir et rest. var. Konumu kayıtlı ama adını hatırlıyamadım. Arkadaşım götürmüştü. Etleri az pişiriyorlar tadı muhtesem. Çok güzel dondurmalı bir tatlısı var. Sokağın konumunu almışım ama diğer bilgiler yok.

Son ve bence en önemli bilgi. Fransada şarap şişelerinden çok net bilgiler alabilirsin. Dik kavisli olan şişeler deniz bölgesinin (tuzlu bölgelerin) üzümlerinden yapılıyor. Daha yumuşak geçişli olanlar iç bölgelerin  şarapları(denizden kısmen uzak). Deniz bölgelerini şarapları biraz daha pütürlü gibi. İç bölgelerinkiler daha pütürsüz. Benim damak tadıma iç bölgeler hitap etti. Mantar kapaklarının zerinde S N E gibi farklı renklerde kodlar var. Bunların anlamları: Bir bağınmı yoksa 2 bağın üzümlerimi. Yada aynı bağın 2 farklı sezonunanmı ait gibi bilgiler anlatıyor. Tavsiyem bir bağın bir sezonuna ait şarapları alman. Yanlış hatırlamıyorsam Yeşil S yazan bunlardı. Kodlamaları hatırlamıyorum internetten bula bilirsin. 

Sormak isteiğin birsey olursa çevaplamaya çalışırım.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek

Hocam öncelikle iyi yolculuklar.
    Power FM'de duyguğuma göre Paris'in hatırlamadığım bir yerinde yakın zamanda elektrikli otomobil fuarı olacakmış. Listeye eklenebilir.

Kendimi bir akşam toplumun ete kemiğe bürünmüş hali ile yemeğe çıkarken hayal ediyorum şimdi; yemekler gelmiş ve çiğnemeye devam ediyoruz. Tam o sırada topluma doğru bakıyorum, ben aseksüel olmaya karar verdim, diyorum ve toplumun yüzü düşüyor. Başlıyor neden ve sonuçlarını sorgulamaya, felaket senaryoları anlatmaya ve yer yer yaftalamaya. Hayal ediyorum, yerimden kalkıyorum ve masanın etrafında bir yarım tur atıyorum, artık toplumun yanı başında, tabiri caizse ensesindeyim. Bir kolumu masaya dayıyorum ve kısa kollu tişörtümden uzanan kollarım yılların emeği sonucu bir kas yığını şeklinde, tam da toplumun bakacağı yerde duruyor. Kulağına doğru eğiliyorum ve şöyle diyorum; desene sen her bi sikimi çok iyi biliyorsun lan ?!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek
    Castaway bunu yazdı
    LynXMaSTeR bunu yazdı
    Castaway bunu yazdı

Hocam nasıl bir tatil (tarih, kültür, eğlence, yeme içme gibi) ve ne kadar bir bütçelik tatil aradığına göre değişir. 

Fakat ölmeden önce muhakkak tekrar gideceğim 2 yer var. Birincisi Bali ikincisi Rovaniemi

tatilde görmek istediğim daha çok tarihi mekanlar, doğal güzellikler olur. onun haricinde deniz veya okyanus kenarı olursa sahilleri iyi olan yerleri tercih ederdim.

sıkıcı şehirleri gezmek pek bana göre değil. daha çok aklımda italya vardı, tarihi mekanlar bakımından. finlandiyadaki yeri kutup ışıkları için mi öneriyorsun hocam?

goo.gl/qBNZmW
Toplam Hit: 2161 Toplam Mesaj: 28
fransa paris turistik gezi