folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Pcye 2. Sata Hard Diski Bağlama ?

Pcye 2. Sata Hard Diski Bağlama ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zndmn
    zndmn's avatar
    Erkek

arkadaşlar taşınabilir hard diskim bozuldu asıl diskimde bi sıkıntı yok bağlantı noktalarında nemden dolayı kısa devre varmış bnde bu diski kasanın içine takmak istiyorum ama beceremedim

sıkıntım sanırım jumper ayarları konusunda... hani yüzde yüz hakim olduğum bi konuda değil

iki diskime de sata ve kablolarını bağlıyorum

asıl diskimdebu bağlantı noktalarının yanında 8 diş var şu şekilde dizili (::::)

ikincide yani eskiden taşınabilir olanda ise 4 tane yanyana (....)

ilkini master yapmak için ilk çifti jumperla bağladım fakat ikinciye ne uygulamalıyım yada hangi iki dişi bağlamalıyım bilmiyorum.. ikinciye bi işlem uygulamaya gerek yok dendi bana ama o şekilde olmadı

yeni ekliycek olduğum harddisk seagate barracuda 7200

Zugzwang
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yanak
    yanak's avatar
    Erkek

aynı durum bende de vardı.1.cil hddyi hiç ellemedim 2.yi powersuptan gelen fişe ve sata bağlantısına taktım çalıştı jumper olayına girmedim

Sene 2011 evliliğimin ilk ayları, pc başında Tahribat'da takılıyorum, açılış sayfa falan direk tahribat açılıyor. Bi gün hanım "beni mi daha çok seviyorsun Tahribatı mı?" dedi. "Hatun sen yokken Tahribat vardı." dedim, demez olaydım..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zndmn
    zndmn's avatar
    Erkek

yanak bunu yazdı:
    -----------------------------

aynı durum bende de vardı.1.cil hddyi hiç ellemedim 2.yi powersuptan gelen fişe ve sata bağlantısına taktım çalıştı jumper olayına girmedim

hocam sanırım aynı şeyi yapıyorz bunu denedim ama işe yaramıyo... bilgisayarı açınca windows açılmadan bekliyo öle

Zugzwang
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yanak
    yanak's avatar
    Erkek

hddlerin yerlerini değiştirdin mi?

Sene 2011 evliliğimin ilk ayları, pc başında Tahribat'da takılıyorum, açılış sayfa falan direk tahribat açılıyor. Bi gün hanım "beni mi daha çok seviyorsun Tahribatı mı?" dedi. "Hatun sen yokken Tahribat vardı." dedim, demez olaydım..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Balyoz99
    Balyoz99's avatar
    Erkek

Satalarda master/slave olayı varmıydıki? Ben direk takıyorum hiçbir sorun yaşamadım.

arbeit macht frei
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yanak
    yanak's avatar
    Erkek

olmazsa 2.ye hdd kutusu al pratik olur.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Balyoz99
    Balyoz99's avatar
    Erkek

Windows diskini takıp format ekranına baksan. İkiside düzgün çalışıyormu diye. Olmadı ikinci hdd'yi(eskiden harici olan) veri kablosu olmadan sadece güç kablosunu takıp denermisin?

arbeit macht frei
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zndmn
    zndmn's avatar
    Erkek

yanak bunu yazdı:

hddlerin yerlerini değiştirdin mi?

hocam kastın biosta hani öncelik vermekse evet yaptım

bide hdd de sorun yok ondan eminim şuanda sıkıntı bağlantısını usbye çeviren kasasında arada bi çalıştırıyo sonra ısınınca gidiyo kısa devre varmış onda...

Zugzwang
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Satalarda jumper ayarı gerekmez diye biliyorum yıllardır çift sata  kullanıyorum hiç jumper ayarı yapmadım zaten

kayıplar yani sen de bu durumda jumperleri çıkarabilirsin o jumperler eski bordalar sataII yi desteklemiyordu

bazıları sataII yi sataI gibi göstermek içindir..

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zndmn
    zndmn's avatar
    Erkek

ltcelik bunu yazdı:

Satalarda jumper ayarı gerekmez diye biliyorum yıllardır çift sata  kullanıyorum hiç jumper ayarı yapmadım zaten

kayıplar yani sen de bu durumda jumperleri çıkarabilirsin o jumperler eski bordalar sataII yi desteklemiyordu

bazıları sataII yi sataI gibi göstermek içindir..

anladım abi ama jumperları çıkarıp napıcam çalıştıramıyorum öylede :d

Zugzwang
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

bismillahirrahmanirrahim

ÇÖZÜM: sata hdd lerin çoğu jumper istemez

ikisinide bilgisayara bağla biostan sistem yüklü olan hddyi 1. yap diğerinide 2. (zaten bios ayarlarında  bu ayar mevcut)

soru : hacı iide biosta görünmuyor hdd lerden biri

cevap : hocam zaten sata hddlerin biosta gorunmememesi normal bi durum

uğraş kazanan sen olacaksın kolay gelsın...

edit: sistem yüklü hddyi 1. yapmanın sebebi işletim sistemi açıldıgında biosta göremediğin diğer hddin sistemin açılışına izin vermesi

Toplam Hit: 2479 Toplam Mesaj: 15