Photo Printer (Ne Almak Lazım)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı

Dediğin doğru ama ben sonuçta profesyonel fotoğrafçı için almayacağım çıktısını alıp sağa sola yapıştırmak için bir makine olacak. Birde su var ki 2 yil sonra dolsun at yenisini çıkart sonuçta Google drive var :)

Fotoğrafı para kazanmak için yapıyorsan profesyonel deniyor ona :) Zevkine para almadan yapıyorsan o zaman hobi olur.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    DarkSkull bunu yazdı
    rakkoc bunu yazdı

Dediğin doğru ama ben sonuçta profesyonel fotoğrafçı için almayacağım çıktısını alıp sağa sola yapıştırmak için bir makine olacak. Birde su var ki 2 yil sonra dolsun at yenisini çıkart sonuçta Google drive var :)

Fotoğrafı para kazanmak için yapıyorsan profesyonel deniyor ona :) Zevkine para almadan yapıyorsan o zaman hobi olur.

Hocam bence burada yanlışın var. 200 liraya site yapan var, 200.000 liraya site yapan var. sence hangisi prof bir iş ? Her para verdiğin profesyonel demek değildir. Hakkini ödediğin şey profesyonel dir.

Bu noktada 450-500 liraya profesyonel bir cekim beklememek gerekir. Canon'un compact bir makinesi ile cekim yapiyor suanda kendine biraz sermaye kazanınca tabiki işini profesyonelleştirmek adına yatırım yapar yada bu kalemde devam eder. Bunlar işin ticaret kısmı. Ben amator işi bir printer arıyorum. indigo gibi dijital ofset cihazı değil.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    DarkSkull bunu yazdı
    futurist bunu yazdı

Bakma  bu arkadaş doğru söylüyor aslinda. Ben bir dönem araştırmıştım önceden.  Şöyle demişlerdi. Büyük makinenin mürekkebi özel,  uzun süreli gidiyor. Yani yıllarca parlak. Digerleri ucuz basılan,  zamanla kalitesi gidiyor demişlerdi. Soluyor.. 

Ancak şu gerçek var fotoğrafçılar da kusura bakma kaz gibi yoluyor. Tanesi 1 tl. Çok bastirirsan 75 kuruş. Ben nerdeyse 200-300 tane fotoğraf bastiracağim bu ay belkide.  Hesapla

Biyometrik foto 4 tanesi 15 tl. Fotoğrafçı arkadaşlara sorarim maliyeti 1 tl olan şey niye 15 tl ? Biyometrik dediğin şey arkasi beyaz vesikalik fotoğraf değil mi ?  Biliyorum.  çünkü evde  araştırdım kurallarını. kendim çektim üniv. gönderdim. Hiç fark etmediler :)

Seninde dedigin gibi macera niye arayım. Ama maddiyat insanlari buna itiyor. 

Mağazadan aldığın pantolonların, tişortların maliyeti 5 TL, 10 TL. 100 - 150 TL'ye satıyorlar sesiniz çıkmadan gidip alıyorsunuz. Bir de sezon sonu indirim deyip yarı fiyatına indirdi mi bedavaya aldınız sayıyorsunuz. Benim dükkanın giderlerini basit bir şekilde yazayım 5000 TL kira stopajla 6000'i geçiyor. Elektrik parası, tabela vergisi falan ıvır zıvır masrafı koy etti 7500 TL. 3 kişi çalışan bir yer için aylık 1000 TL de yemek var 8500 etti. O banyolu makineyi 5 yıl önce 30 000'e aldım onu da aylara bölelim istersen. Aldıktan sonra 5000 TL'den fazla da zaman içinde bozulan parçalarına harcadım. Stüdyoda kullanılan ışıkların 2 tanesi 3000 TL fotoğraf makinesi 5000 TL bunların da bir ömrü var ara sıra arızası falan var. Eleman maaşlarını da saymadım daha. Hayır işi yapmıyoruz para kazanmak için çalışıyoruz. Doktor da 10 dk seni dinliyor yeri geliyor 300-400 TL para alıyor. Doktor 6 sene okul okudu diyeceksin ben de 7 senedir bu işi yapıyorum devamlı kendimi geliştiriyorum. Logo yapıyorsun maliyet 0 ama 150-200 TL para alıyorsun. Kuaföre git gelin başı en ucuz 500-600 TL. Gider ne: 3-5 tel toka, en fazla 15-20 TL'lik makyaj malzemesi. Her şeye maliyet olarak bakarsan sayfalarca sayarım sana. Villalarımız, altımızda bmw'lerimiz yok dükkana 5 senede 110 000 TL para yatırdım ne diye, daha kaliteli fotoğraf vermek için. Hala borç ödüyorum. Her meslek havadan para kazanıyor herkes zengin, herkes uyanık çakal tuttuğumuza geçiriyoruz ama kendiniz ekmek parasına köpek gibi çalışıyorsunuz dimi. Bu söylediklerimi sadece kendi işim için söylemiyorum bir çok sektörde olay böyle herkesin kendine göre giderleri var kimin ne kazandığını bilemezsin.

Konuyla alakalı olarak banyolu makine dediğim makinesi pahalı mürekkebi ucuz makine değil. Banyolu sistemde mürekkep yoktur kağıdın üstüne püskürtülen malzeme olmadığı için uzun ömürlü oluyor. Fotoğraf ışık olarak kağıda düşer kağıt banyolardan geçer. Banyolar fotoğrafın kağıtta kalmasını, ışığa çıktığı zaman etkilenmemesini sağlar. Eve falan alamazsınız 2. el en ucuz dandikleri 10 000 TL'den başlar ve her gün baskı yapılması gerekir.

Bu arada vesikalığın maliyeti 1 TL değil 30 kuruş. Ama senin mantığınla kağıt maliyeti 30 kuruş. Diğer giderleri koyarsan çok daha yukarı çıkıyor.

Sen çok dolmuşsun :))

Ne diyeyim sende çok haklısın.

Herkes şahsi düşünüyor tabi.  Ama amacım yaptığınız işi basitleştirmek değildi. Direk sizede demedim. Genel bir eleştiriydi.

Bende grafikerim. Benzer sektördeyiz. ne dediğini çok iyi anladim :)

Öncelikle diger 5 tlik tsortu 100 e almam. Terziligim var . İndirime girince sevinenlere de gülüyorum.  Gidip almiyorum. 

Kuaforede kiziyorum. Hatta kendi patronuma bu is icin cok para aldik diye kiziyorum. Logo var 5 tl, logo var 1000 tl ver. 

Tabi kâr edilecek. Benim itirazim 10 a 20  almak degil. 10 a 100 almak. 

Ben ezilenden yanayım :))

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı

Sen çok dolmuşsun :))

Ne diyeyim sende çok haklısın.

Herkes şahsi düşünüyor tabi.  Ama amacım yaptığınız işi basitleştirmek değildi. Direk sizede demedim. Genel bir eleştiriydi.

Bende grafikerim. Benzer sektördeyiz. ne dediğini çok iyi anladim :)

Öncelikle diger 5 tlik tsortu 100 e almam. Terziligim var . İndirime girince sevinenlere de gülüyorum.  Gidip almiyorum. 

Kuaforede kiziyorum. Hatta kendi patronuma bu is icin cok para aldik diye kiziyorum. Logo var 5 tl, logo var 1000 tl ver. 

Tabi kâr edilecek. Benim itirazim 10 a 20  almak degil. 10 a 100 almak. 

Ben ezilenden yanayım :))

Grafiker olduğun için mümkün olsa da 500 TL para kazanacağıma adama 1000 TL vereyim gitsin uğraştırmasın dediğin müşteri bile oluyordur. Seni saatlerce uğraştıracak ek iş için ya halledersin işte ne olacak dediklerinde neler hissettiğini düşün. Bana da bazen diyorlar yaaa bilgisayar yapıyor işte ya da 2 tuşa basıp yapıyorsun ne olacak ki. Öyle dediklerinde anında kalkıyorum neredeyse zorla koltuğuma otutturacağım al kendi işini sen yap diyorum para da almayacağım hatta üstüne para bile veririm. Fiyatlandırmayı ben normal yapıyorum müşteri öpen fotoğrafçı değil her sektörde tek tük vardır ama senin dediğin fiyatlar işin öpme kısmı değil. 1 TL dediğin fotoğrafı 2-3 TL'ye basan, 20 TL'lik vesikalığı 40-50 TL'ye çeken olursa ona ben de söverim.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı

Hocam bence burada yanlışın var. 200 liraya site yapan var, 200.000 liraya site yapan var. sence hangisi prof bir iş ? Her para verdiğin profesyonel demek değildir. Hakkini ödediğin şey profesyonel dir.

Bu noktada 450-500 liraya profesyonel bir cekim beklememek gerekir. Canon'un compact bir makinesi ile cekim yapiyor suanda kendine biraz sermaye kazanınca tabiki işini profesyonelleştirmek adına yatırım yapar yada bu kalemde devam eder. Bunlar işin ticaret kısmı. Ben amator işi bir printer arıyorum. indigo gibi dijital ofset cihazı değil.

Ben kelime anlamı olarak söyledim 1 TL bile olsa para kazanıyorsan onun adı amatörlük, hobi olmuyor normalde. Ona bakarsan benim olduğum ilçede benden başka düzgün fotoğraf çeken 3-5 fotoğrafçı daha vardır geri kalanların hepsi amele.

Ben ısrarla makine alma diyorum ama ille de alacağım diyorsan epson'un 1000 TL civarına L800 falan olması lazım onlara bak. Yenisi çıktı L805, L810 modelleri falan olabilir 800 serisine bakarsın. Orjinal olarak doldurma tank sistemi ile geliyor fotoğrafçıların bazıları da ondan kullanıyor.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

bir işin maliyeti ile sunumu çok farklı şeyler.

dark ın dediği gibi bir salata yemek istediğinde 2 hıyara 18 tl ödüyorsun ( yerine göre 12tl de olabilir 45 de olabilir )

adam ı işini idame edebilmesi düzgün yapmaya devam edebilmesi için kağıt giderinin üstüne tabiki diğer maliyetleri de eklemesi gerekiyor.

69 tl ye 110 tl ye ekran koruyucu satıyoruz  10 tl ye satan da var ? sonuçta hepsinin maliyeti 1 dolar belki daha az.

fakat ben 25.000 tl kira 7 personel gideri elektrik yemek vs saymıyorum işin içine kattıgımda o 69 tl lik ekran koruyucunun yanına güzel birde kılıf satmam gerekiyor ki gelir gideri karşılasın.

bunun aynısını H&M de yapıyor , zeki triko da , fotografçıda.

fotografçıya verdiğin para önemli değil , kimliğe baktıgında gördüğün resim önemli. Aynı kişi farklı yerlerde birinde maymuna diğerinde adama bezeyebiliyor.

emek pahalı birşey.

yoksa gidip web cam ile çek , kırtasiyede bastır 300 tane. :) ( yapan yokmu ? var. onlar mezuniyetlerinde de fotograf çektirmeyip duvarına asmayıp sadece sosyal medyada paylaşan insanlar genelde)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    DarkSkull bunu yazdı

Ben kelime anlamı olarak söyledim 1 TL bile olsa para kazanıyorsan onun adı amatörlük, hobi olmuyor normalde. Ona bakarsan benim olduğum ilçede benden başka düzgün fotoğraf çeken 3-5 fotoğrafçı daha vardır geri kalanların hepsi amele.

Ben ısrarla makine alma diyorum ama ille de alacağım diyorsan epson'un 1000 TL civarına L800 falan olması lazım onlara bak. Yenisi çıktı L805, L810 modelleri falan olabilir 800 serisine bakarsın. Orjinal olarak doldurma tank sistemi ile geliyor fotoğrafçıların bazıları da ondan kullanıyor.

https://www.conzumr.com/br/PRINTER/compare?prodList=8331,3297,3298,3301,9789 Bu listeye baktiğimda en mantikli cihaz L810 gibi geliyor. 

Bu arada senin dükkan ne tarafta dostum istanbuldami ?

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek

Dükkan İstanbul Ümraniye'de. Arkadaşın Örnek Mahallesi'nde dükkan var L805 kullanıyor baskısına orada bakabilirsin.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    DarkSkull bunu yazdı

Dükkan İstanbul Ümraniye'de. Arkadaşın Örnek Mahallesi'nde dükkan var L805 kullanıyor baskısına orada bakabilirsin.

Bende esenyurttayım. Mehter çesme mah. Örnekmah sine gidip bakarım tabi ki dükkanın adı ne

Toplam Hit: 4265 Toplam Mesaj: 20
photo printer fotoraf yazıcı