PHP 8 Çıktı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek
    Hannibal_King bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı

php bitmeyecek, hele laravel gibi efsane bi framework varken bitmez. sikimi çıkarıp klavyeye vursam random şeyler yazsam, php alıp bunu "kanka ne güzel kod yazmışın be " diye çalıştırıyor.

php den nefret edenlerin de 99% somut bir sebebi olmuyo, aynı macbook kullananlar gibi "ya macbook efsane yaa". özel bir ihtiyacın yoksa webe hızlıca bir ürün çıkarmak için en makul dil php. yazması kolay, deploy etmesi kolay, sorun çözmesi kolay, her bokun hazırı var zaten

:))) Hocam güldürdün :)

Bence JavaScript kolay kolay php veya başka bir backend'in yerini alamaz. Daha geçen sene web tabanlı hasta takip uygulaması yazılımım vardı. Js de arrow functionları kullandım. Müşteride macbook vardı şu 2010 model olanlardan. Eski bi cihaz. Hiç güncelleme yapmamışlar safarinin sürümü de eski. Benim uygulama patlıyor çalışmıyor. Ben desemki "ya biz Arrow functionları kullandık sizin safari'nin sürümü eski vs vs." bir şey anlamalarına imkan yok. O an anladımkı JavaScript e fazla sorumluluk yüklemek tehlikeli. Sonuçta çıktıyı veren backend benim kontrolumde. Tek bir nokta çıktıyı veriyor. 1000 farklı kişi istek atsada verdiğim sonuç aynı. Ve ağırlıklı olarak html. Ben bütün işi Js ye vermeye çalışsam aynı çıktı 1000 farklı tarayıcıda yorumlanacak. Kaldıki .Net tarafından Razor gibi şahane bir view engine ım de var. Neden uygulamayı komple Js ile yazayımki.

İnternet hızlanmış, HTTP 2-3 çıkmış, protokolün işleyişi güçlenmiş. Her istekte biraz fazlaca html sunmanın hiç bir zararı yok. Js ve frontend frameworkleri hiç bir şeyin yerini alamayacak. Gerekli ölçüde kullanılmaları işleyişi kolaylaştırıyor sadece. ASP.NET Core ile uygulama geliştiriyorum. Ne react, ne angular ne de diğer frameworkler bunun alternatifi değil. İşimi kolaylaştırmak için gerektiği yerde vue + jquery kullanıyorum o kadar. Fazla aşık olmamak lazım js frameworklere.

+1  Bende Js tabanlı frameworkların browser kaynaklı kısa sürede piyasayı ele geçiremeyeceğini düşünüyorum. Css de bile browserlerin hepsinde uyumluluk sorunları oluşuyor. İlerde standartlar belirlenip yaygın kullanılan browserler anlaşırsa o zaman tadından yenmez.

Ayrıca @yolbulucu dediği gibi Laravel gibi bir framework varken, hatta wordpress ve php bu kadar yaygınken bitmesi mümkün değil. 

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Karşılaştırma saçma olur. Hepsinin ayrı ayrı avantajları ve dezavantajları var, iyi ve kötü yaptığın projeye göre değişir.
    Evet php eskisi gibi değil çok büyük rakipleri var ama hala milyonlarca sayfa kodu php ve php geliştirmekte bir sakıncası yok,

Eğer js kötü dersen; NodeJs back-end de bütün hepsinden daha hızlı, doğuştan async, hepsini ezer geçer derdim.
    Sonuç olarak nodejs de kodladığın dil javascript... (bknz; nodejs vs php vs asp.net core) ama saçma olur.

cukurova tarafından 19/Ağu/20 12:47 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı

Karşılaştırma saçma olur. Hepsinin ayrı ayrı avantajları ve dezavantajları var, iyi ve kötü yaptığın projeye göre değişir.
    Evet php eskisi gibi değil çok büyük rakipleri var ama hala milyonlarca sayfa kodu php ve php geliştirmekte bir sakıncası yok,

Eğer js kötü dersen; NodeJs back-end de bütün hepsinden daha hızlı, doğuştan async, hepsini ezer geçer derdim.
    Sonuç olarak nodejs de kodladığın dil javascript... (bknz; nodejs vs php vs asp.net core) ama saçma olur.

Nodejs in en hızlı olduğu kanısı geçmişte geçerli olan bir durum hocam.

https://stackoverflow.com/questions/43920942/unexpected-outcome-of-node-js-vs-asp-net-core-performance-test 2017 yılında aynı muhabbet yapılmış. İlk çıktığında nodejs in devrim yaptığı vs söylenmiş bu asenkron muhabbetinden dolayı. Ancak asenkron muhabbeti zaten .Net dünyasında da epeydir var. 

https://github.com/csainty/nodejs-vs-aspnetcore burada eleman 2017 de testi yapmış ve demişki bakın thread blocklanmadığında nodejs ve ASP.NET Core için çıkan sonuçlar aynı.

Php zaten doğası gereği asenkron değil diye biliyorum. Hız açısından baktığımızda o nedenle nodejs ve ASP.NET Core 'un gerisinde kalabilir belki.

Şuanda günümüzde ASP.NET Core a baktığımızda  https://www.techempower.com/benchmarks/#section=data-r19&hw=ph&test=plaintext&a=2  nodejs e fark attığı rahatça görülüyor hocam. .NET Core ve ASP.NET Core ikilisi, .NET Framework ve ASP.NET  ikilisine göre gerçekten oldukça güçlü.

ASP.NET Core un NodeJs'e göre ne kadar güçlü olduğunu tek tek sekmelere bakarak görebilirsin.

JSON Serialization, Single Query, Multiple Query, Fortunes, Data Updates, Plaintext vs vs. sekmeleri paylaştığım link üzerinden tek tek inceleyebilirsin.

Zaten .NET Core isminde yeni bir framework oluşturulmasına öncülük eden ekip Microsoft içerisinde ASP.NET i geliştirmekten sorumlu olan ekip. Adamlar çok daha hızlı bir web frameworkü ortaya koymak istiyorlar o nedenle .NET Core un doğuşu başlıyor.

Şu linkide koyayım isteyen okur; https://www.ageofascent.com/2019/02/04/asp-net-core-saturating-10gbe-at-7-million-requests-per-second/

Hannibal_King tarafından 19/Ağu/20 13:42 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek
    Hannibal_King bunu yazdı

Nodejs in en hızlı olduğu kanısı geçmişte geçerli olan bir durum hocam.

https://stackoverflow.com/questions/43920942/unexpected-outcome-of-node-js-vs-asp-net-core-performance-test 2017 yılında aynı muhabbet yapılmış. İlk çıktığında nodejs in devrim yaptığı vs söylenmiş bu asenkron muhabbetinden dolayı. Ancak asenkron muhabbeti zaten .Net dünyasında da epeydir var. 

https://github.com/csainty/nodejs-vs-aspnetcore burada eleman 2017 de testi yapmış ve demişki bakın thread blocklanmadığında nodejs ve ASP.NET Core için çıkan sonuçlar aynı.

Php zaten doğası gereği asenkron değil diye biliyorum. Hız açısından baktığımızda o nedenle nodejs ve ASP.NET Core 'un gerisinde kalabilir belki.

Şuanda günümüzde ASP.NET Core a baktığımızda  https://www.techempower.com/benchmarks/#section=data-r19&hw=ph&test=plaintext&a=2  nodejs e fark attığı rahatça görülüyor hocam. .NET Core ve ASP.NET Core ikilisi, .NET Framework ve ASP.NET  ikilisine göre gerçekten oldukça güçlü.

ASP.NET Core un NodeJs'e göre ne kadar güçlü olduğunu tek tek sekmelere bakarak görebilirsin.

JSON Serialization, Single Query, Multiple Query, Fortunes, Data Updates, Plaintext vs vs. sekmeleri paylaştığım link üzerinden tek tek inceleyebilirsin.

Zaten .NET Core isminde yeni bir framework oluşturulmasına öncülük eden ekip Microsoft içerisinde ASP.NET i geliştirmekten sorumlu olan ekip. Adamlar çok daha hızlı bir web frameworkü ortaya koymak istiyorlar o nedenle .NET Core un doğuşu başlıyor.

Şu linkide koyayım isteyen okur; https://www.ageofascent.com/2019/02/04/asp-net-core-saturating-10gbe-at-7-million-requests-per-second/

Yine beni anlamamışsın :) Benim açaım bu iyi diğeri kötü demek değil. Aslen bende .net kullanıyorum ve güzel yazmışsın. Peki hiç asp.net core da proje geliştirdin mi?

Ben net core v1 ve core v2 kullandım. Stabilite problemleri, linux ile olan sorunlar, random hatalar üretmesi beni hayattan soğuttu. örneğin 50 mb civarında bir xml parse etmesi 10 sn kadar zaman aldı, ufak bir python script yazarak 1 sn kısa sürede çözdüm. Yani kütüphanedi bütün hazır classlar aynı hıza sahip değil. Ayrıca .net core daki asenkron kodlama mantığı da harbi zorlama geldi bana. v3 bu yüzden hiç kullanmadım, muhtemelen daha stabildir ama daha emekleme çağında.

Burada nodejs veya .net core daha iyi demek saçma olur. Eğer çok büyük proje tasarlayacaksam ve düzen istiyorsam asp.net kullanırım, ama ufak bir api yazacaksam nodejs doğrudan kullanırım çünkü nodejs proje büyüdükçe kodların yönetilmesi zor.

Daha da mantıklısı asp.net Core’da NodeJs ile çapraz platform mvc veya webapi geliştirmek en doğrusu olur ki benim seçiminde bu olur.

Developer Survey Results 2020 sonuçlarına bakarsan açık ara nodejs tercih konusunda önde olduğunu görürsün, bunu sebeblerinden bir tanesi ptyhon'dan bile onlarca kat daha fazla açık kaynak hazır kütüphanelerinin bulunması.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

Anladım hocam. Ben doğrudan 3.1 ile başladım. Zaten v1 tam oturmamıştı dediğin gibi. V2 ve 2.2 de sürekli bazı yapıları degiştirdiler. iyice bekledim ve 3.1 ile başladim. Şuanda startup projem var ve 3.1 ile yaziyorum. Kesinlikle çok stabil. Hiç düşünmeden proje geliştirebilirsin.

Ben nodejs e soğuk bakıyorum. Nodejs ile bir proje acinca 60.000 tane dosya cekilecekmiş ve sürekli biryerlerde hata firlayacakmis gbi geliyor. NodeJs güncellemeyi dahi bilmem. Benim için nodejs hiçbir zaman alternatif değil :)

Konu hakkında bilgi sahibi olmadığını ve .NET yazmadığını düşünerek mesajımda uzunca açıkladım. Çünkü pek çok insanın kafasında .NET teknolojileri yeterince oturmuş değil. Özellikle php yazan kişiler microsoft teknolojileri hakkında gerçekten çok az bir bilgiye sahipler. Sen zaten yeterli bilgi ve tecrübeye sahipsin sanırım. Konu hakkındaki yetkinliğin benden daha iyide olabilir. Dediğim gibi asenkron muhabbeti ve ASP.NET Core a ilişkin benchmarklar paylaşmak istedim. Ve gerçekten ASP.NET Core 3.1 şahane olmuş.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Musait bir zamanda v3.1 bakarım hocam ama yıldım bu microsoftun .net teknolojisinden. Aklına geldikçe yeni birşeyler çıkartıyor veya değiştiriyor. EF, ASP.NET Core, ASP.NET MVC, Webform, Winform, .NET Core, WPF, WCF, ADO.NET, Xamarin ... ve bunların bir kısmı yeni gelecek frameworkde artık desteklenmeyecek. O kadar bokunu çıkardılar ki VS full paketini indirirsen kurulum dosyaları > 65 GB.

Sana tavsiyem sadece .net ve c# bağımlı kalma, mutlaka ara ara diğer rakiplerinede ufak ufak bak. Zaten python, nodejs gibi yapılar vs içinde hazır geliyor ve sorunsuz birlikte çalışıyor.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    neverland
    neverland's avatar
    Erkek

Nedir bu hız sevdanız yahu. Ne kadar time-critical uygulamalar çıkartıyorsunuz da bu kadar hız bağımlısı oldunuz.

Çok gereksiz bir tartışma olmuş.

Oturup da devasa milyonlarca kişinin interaction içinde olduğu uygulamalar yapmıyorsanız ya da bir tür ai çalıştırmıyorsanız. Çok da mühim değil perdenin arkasında ne olduğu.

Böyle şeyler yapıyorsanız da arkada tek bir dil koşmaz zaten. Hepsinin etinden butundan yararlanırsın.

Not: php'nin biraz old fashion kaldığı doğrudur.

neverland tarafından 19/Ağu/20 18:41 tarihinde düzenlenmiştir

Bir gece her zamanki gibi yatağına girip gözlerinin ağırlığına dayanamayıp huzurla uyuduğunu düşün. Sonrasında da hiç uyanmadığını düşünmeye çalıştığında aklında hiçbir şey canlanmayacaktır, çünkü beynin kapalıyken neler olup bittiğini bilemezsin, bu yüzden bu noktayı hayal edebileceğin bir veri yok elinde. Ölüm de tam olarak böyle bir şey. Uykunun 4. saatindeki hissettiklerin, yani; hiçlik, hissizlik. Varlığından ya da yokluğundan haberinin olmaması. Böyle düşününce ölüm biraz daha tanıdık geliyor, daha kabullenilebilir geliyor. Belki de içindeki o çılgın yaşama arzusuna sahip olan egonu ancak böyle ehlileştirebiliyorsun. Aksi halde çılgınca yaşama arzusuna sahip egon sana tanrılar yaratıyor, cennetler vaat ediyor, seni sonsuz bir yaşamın varlığı ve zevkleri ile kandırıyor.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

Haklısın neverland hocam.

Toplam Hit: 4181 Toplam Mesaj: 19
php php 8