folder Tahribat.com Forumları
linefolder Asp - Php - Cgi - Perl
linefolder PHP'de Aldığım Bir Hata ( MVC'ye Yeni Başladım )

PHP'de Aldığım Bir Hata ( MVC'ye Yeni Başladım )

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karakutu
    karakutu's avatar
    Erkek

Hocalarım selamlar,

PHP'ye yeni başladım ve MVC mimarisi üstüne kendimi eğitmeye çalışıyorum fakat bir yerde takıldım. Udemy'den izlediğim video da herşey düzgün çalışıyorken ben hata alıyorum. Yardımcı olabiliecek birileri vardır inşallah.

Aldığım hata şu : 

Warning: require(app/modules/($module}/view/{$action)View.php): failed to open stream: No such file or directory in /Applications/MAMP/htdocs/app/core/View.php on line 11

kodum:

<?php

class View
    {
        public static function renderView($module, $action, $data = null, $return = false)
        {
            if ($return == false) {
                require(APP_DIR . '/modules/($module}/view/{$action)View.php');
            } else {
                ob_start();
                require(APP_DIR . '/modules/($module}/view/{$action)View.php');
                $text = ob_get_contents();
                ob_end_clean();
                return $text;
            }
        }

public static function renderLayout($layout, $module, $action, $data = null)
        {

$data['VIEW'] = $action != NULL ?  view::renderView($module, $action, $data, true) : null;
            require(APP_DIR . '/Layout/{$layout}Layout.php');
        }
    }

karakutu tarafından 04/Eki/22 09:57 tarihinde düzenlenmiştir

Mevzu derin | Papikolas Planet
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

Dikkatli bakarsan kume parantezi acmak yerine duz parantez acmis oldugunu goreceksin.

{$degisken} olmali yani ($degisken} degil.

Bir de, yanlis hatirlamiyorsam php single quote icindeki variable'lari yorumlamiyordu. Onlari ya double quote yap, ya da stringleri ve variable'lari ayirip dot concatenation ile birlestir.

echo "Passing variables in double quotes {$var}" ya da echo 'Passing variables in single quotes ' . $var

Edit: Tavsiyem once php sentaks kurallarini ogrenmen, sonra design patternlere bakman yonunde olacaktir.

end tarafından 04/Eki/22 10:03 tarihinde düzenlenmiştir

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karakutu
    karakutu's avatar
    Erkek
    end bunu yazdı

Dikkatli bakarsan kume parantezi acmak yerine duz parantez acmis oldugunu goreceksin.

Bir de, yanlis hatirlamiyorsam php single quote icindeki variable'lari yorumlamiyordu. Onlari ya double quote yap, ya da stringleri ve variable'lari ayirip dot concatenation ile birlestir.

echo "Passing variables in double quotes {$var}" ya da echo 'Passing variables in single quotes ' . $var

Edit: Tavsiyem once php sentaks kurallarini ogrenmen, sonra design patternlere bakman yonunde olacaktir.

Teşekkür ederim, hatalı yazdığımı sayende fark ettim. Ama hata aynı :)

"Onlari ya double quote yap, ya da stringleri ve variable'lari ayirip dot concatenation ile birlestir."   bunu örnekle açıklaman mümkün mü hocam? 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    karakutu bunu yazdı
    end bunu yazdı

Teşekkür ederim, hatalı yazdığımı sayende fark ettim. Ama hata aynı :)

"Onlari ya double quote yap, ya da stringleri ve variable'lari ayirip dot concatenation ile birlestir."   bunu örnekle açıklaman mümkün mü hocam? 

tek tirnak icinde yazdigin degiskenler yazi olarak degerlendirilir. Degiskenin yaziyla birlestirilmesini istiyorsan ya tek tirnaktan vazgecip cift tirnak kullanacaksin, ya da tek tirnaklarin disinda nokta ile degiskenleri birlestireceksin.

valid ornek: 

echo "Passing variables in double quotes {$var}"
    echo 'Passing variables in single quotes ' . $var
    echo "Passing variables in single quotes " . $var
    echo "Passing variables in single quotes $var"

invalid ornek:

echo 'Passing variables in single quotes $var'
    echo 'Passing variables in single quotes {$var}'

#####

Daha fazla string birlestirme ornegi:

echo $degisken1 . ' biraz yazi ' . $degisken2 . ' biraz daha yazi' . ' tekrar yazi' . $degisken3 . ' azicik daha yazi' . 55

end tarafından 04/Eki/22 10:26 tarihinde düzenlenmiştir

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karakutu
    karakutu's avatar
    Erkek

Anladım hocam, çok teşekür ederim yönlendirmen ile sorunu çözdüm 

require(APP_DIR . "/modules/" . $module . "/view/" . $action . "View.php");

karakutu tarafından 04/Eki/22 10:41 tarihinde düzenlenmiştir

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    karakutu bunu yazdı

Anladım hocam, çok teşekür ederim yönlendirmen ile sorunu çözdüm 

require(APP_DIR . "/modules/" . $module . "/view/" . $action . "View.php");

Zamanla oturacaktir hocam, surekliligini saglamaya bak :)

alternatifler:

require(APP_DIR . '/modules/' . $module . '/view/' . $action . 'View.php')

require(APP_DIR . "/modules/{$module}/view/{$action}View.php")

require(join([APP_DIR, 'modules', $module, 'view', $action, 'View.php'], '/'))

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

hangi dersi izliyosun hocam ? hangi framework bu.

bence direkt laravele giriş ya.bir sürü konsepti ve "best practice"i öğretir sana

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

mini3 ile bende bunu öğreneyim diyorum. giriş için mantıklı mı?

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    taskafa
    taskafa's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

o nasıl bir class yapısı laaaaaa. 

yazık evladım beynini böyle şeylerle kirletme.

izleme bunu kimden izliyorsan.

bunu böyle anlatıp rakip mi elemeye çalışmış acaba :D classa bak awwww

önce object oriented programming ve design patterns öğren ondan sonra mvc öğren, yoksa böyle yazılım eğitmeniyim diye gezinen kekoları zengin edip yerinde sayarsın.

taskafa tarafından 04/Eki/22 14:15 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karakutu
    karakutu's avatar
    Erkek

Tavsiye ve önerileriniz için çok teşekkür ederim.

@taskafa : Hocam bir arkadaşımın udemy hesabı var satın aldığı bir çok kurs var php ile alakalı bende hepsinden faydalanmaya çalışıyorum. Bu udemy kursunu izlememdeki amacım MVC mantığını anlamak PHP konusunda biraz kitabın ortasından girmiş hiç anlamayan biri için çok karmaşık gelir bana öyle oldu dediğim gibi PHP değilde MVC'nin mantığı için izlediğim derslerden biri. Kurs bu : https://www.udemy.com/course/php-ile-sifirdan-nesne-yonelimli-programlama-oop/

@NoktaliVirgul : Hocam eğer bana sorduysan inan hiç bir fikrim yok mini3 hakkında hiç bişr bilgiye sahip değilim.

@yolbulucu : Hocam hazır bir framework değil sıfırdan MVC yapısı oluşturmayla alakalı.  Kurs bu : https://www.udemy.com/course/php-ile-sifirdan-nesne-yonelimli-programlama-oop/

@end : Tekrardan çok teşekkür ederim, yavaş yavaş yol katetmeye başladım. :)

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    karakutu bunu yazdı

Tavsiye ve önerileriniz için çok teşekkür ederim.

@taskafa : Hocam bir arkadaşımın udemy hesabı var satın aldığı bir çok kurs var php ile alakalı bende hepsinden faydalanmaya çalışıyorum. Bu udemy kursunu izlememdeki amacım MVC mantığını anlamak PHP konusunda biraz kitabın ortasından girmiş hiç anlamayan biri için çok karmaşık gelir bana öyle oldu dediğim gibi PHP değilde MVC'nin mantığı için izlediğim derslerden biri. Kurs bu : https://www.udemy.com/course/php-ile-sifirdan-nesne-yonelimli-programlama-oop/

@NoktaliVirgul : Hocam eğer bana sorduysan inan hiç bir fikrim yok mini3 hakkında hiç bişr bilgiye sahip değilim.

@yolbulucu : Hocam hazır bir framework değil sıfırdan MVC yapısı oluşturmayla alakalı.  Kurs bu : https://www.udemy.com/course/php-ile-sifirdan-nesne-yonelimli-programlama-oop/

@end : Tekrardan çok teşekkür ederim, yavaş yavaş yol katetmeye başladım. :)

faydadan cok zarari olur bu kursun gibi duruyor. 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
Toplam Hit: 3301 Toplam Mesaj: 15
mvc hata