Phpde Masterpage Denemesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodLike
    GodLike's avatar
    Erkek

selamlar,

sorunumu ve sorumu özetlemeden önce olaydan biraz bahsedeyim, orta düzey programlama yeteneğim var, web konularında çok da bilgili değilim.

php kullanmaya yeni başladım, bazı konularda sıkıntılar yaşıyorum haliyle..

online kitap satışı ile ilgili bir web sayfası hazırlamam gerekiyor..temasından anlaşılacağı üzere pek de karlı bişey olmayacak gibi, ama biraz olaya vakıf olabilmem açısından benim için de faydalı oldu.

bence şık bir tasarım yaptım, ve pek de karlı olmayan fikirler nedense cezbediyor.

şimdi problemi özetlersek;

zamanında html sayfalar yazarken index.html, aboutus.html filan gibi 50 tane çoğu içeriğin copy paste olduğu siteler hazırlıyorduk..

şimdi aklımda şöyle bişey var, maindiv id li divimizi bir php değişkeni haline getirebilirsek, about us a tıklandığında sayfada sadece maindiv değişkenini kaldırıp, yerine aynı ebatlardaki aboutusdiv değişkenini getirip, masterpage mantığını phpde uygulamak istiyorum.

fakat sorun şu ki, örneğin bir textboxın idsini değişken haline getirebiliyor veya içeriği değişkene atabiliyorken, divin idsini değişken haline getiremiyorum.

maindivdeki bütün içeriği değişkene atıp da tıklanan butona göre maindivdeki içeriği komple değiştirme fikri de pek sağlıklı bir çözüm gibi gelmiyor..

beynim durdu gibi..butona tıklandığında urlye bişey ekletip her yenilemede urlnin kontrolünü yapıp ona göre ortadaki divi ekleyen bişey de yazılabilir mi veya ben yazabilir miyim emin değilim..

aklıma başka çözüm de gelmiyor (50 farklı sayfa hazırlamaktan başka)

ilgili kod bloğu olsun, algoritma olsun, fikir olsun, herhangi bir şekilde yardımcı olabilecek mürid varsa çok güzel olur.. 

İlgisiz ve Uzmanlık alansız üye.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo

anlamışmıyım bi bakalım:

hocam header , content, sidebar, footer tarzı php dosyaları oluştur ihtiyacın olan yerde include et ? 

0x656e tarafından 28/Mar/13 01:32 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meczup
    1049
    1049's avatar
    Homo

Demek istediğiniz olay, index.html yi yaptığınızda sonra about.html ya da contact.html ye tıkladığınızda tema hiç değişmeden sadece <body> </body> etiketlerinin arasındaki değerlerin değişmesini sağlamaksa eğer bunun o kadar da zor olmadığını düşünüyorum. php bilgim kıttır ama şöyle bir şey yardımınıza dokunabilir.

önce temanızı bir sayfaya giydirirsiniz. bu sayfaya da atıyorum tema.php adını verirsiniz sonra diğer bütün sayfalarda yalnızcaiçeriğini tanımlarsınız. sonra diğer tüm sayfalarda tema.php sayfasını include edersiniz. bu sayede de gereksiz bi dünya koddan kurtulursunuz.

1049 tarafından 28/Mar/13 01:42 tarihinde düzenlenmiştir

dudaklarına değen yağmur bir parça rujundan çalar. dudaklarına değen yağmur bile, bir parça rujundan çalar. benim değemediğim o dudaklarına değen yağmur, bir parça rujundan çalar. // bi gün buralarda yeni bir ağaç yeşerecek ve biz gölgesinde mürekkepler tüketeceğiz //
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodLike
    GodLike's avatar
    Erkek

include olayı mantıklı geldi, şimdi ne olduğuna baktım..

sadece ihtiyacım olan içerik divlerini koyarsam diğer sayfalara ve gerekli yere çağırırsam olacak gibi görünüyor..

teşekkürler..

benim php bilgim daha kıt işte bikaç günlük :)

çok hoş aslında..

sonuç elde edemezsem veya benzer sorunlar yaşarsam uplarım, tekrardan teşekkürler.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hunter
    j4x
    j4x's avatar
    Erkek

Ya bi template motoru kullan, ya da arkadaşın dediği gibi header footer diye dosyalar oluştur onları include et gerektikçe.

Mesela <html>den <body>e kadar olan kismi header </body> den </html> ye kadar olan kısmı footer de sadece body içini yazarsın diğer sayfalarda. Tabi süper bi yöntem değil sayfa başliklari falan değiştirmek sıkıntı olacak en temizi template motoru.

The king is bleeding.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

http://youtu.be/ytKc0QsVRY4

kvasir tarafından 28/Mar/13 08:57 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cradex
    Cradex's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

ortak olan kısımları ortak.php'nin içine koy.sonra istediğin yerden include et.

Stanford University
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sniperscope
    sniperscope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Tecrubeyle sabittir.

Sakin oyle bir sey yapma.

Diyelimki index in icerigini a.php ye, hakkimizda nin icerigini b.php ye koydun bunlari url de parametre ile okuyacaksin.

Eeee sonucta yine ayni kodu yazmis olacaksin.

Onun yerine her sayfayi klasorlere ayirip iclerine index.php koy.

Eger sayfanin en ustu ve en alti her sayfada ayni ise o zaman include diye bir klasor olusturup icine top.php ve footer.php koy butun sayflarina include et.

"Yer yuzunde hic bir pislik yoktur ki; altindan bir yahudi cikmasin" Adolf Hitler... "Turkiye de hicbir pislik yokturki altindan cemaat cikmasin" SniperScope "Nerede yavşak, hırsız varsa hepsi Allahçı" Fazil Say
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheMayk
    TheMayk's avatar
    Erkek

Basit bir örnekle temayı bölerek şu şekilde yapabilirsin

<?php

include ("meta.php");

include ("ust.php");

switch($_GET['icerik']){

case 'hesapla':                 // index.php?icerik=hesapla şeklinde çağırıyoruz

include('hesapla.php');

break;

case 'iletisim': 

include('iletisim.php');

break;

case 'bizeyazin': 

include('bize-yazin.php');

break;

default: // Yukarıdaki koşşular gerçekleşmez ise anasayfa.php gelecek.

include('anasayfa.php');

break;

}

include ("sag.php");

include ("alt.php");

?>

Sperm Gibi Adamlar Var İnsan Olma İhtimalleri Milyonda Bir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodLike
    GodLike's avatar
    Erkek

ajax yöntemi ayrı güzel geldi gözüme, include yöntemi ayrı güzel.

js koşulunun bir sefer yazılması daha avantajlı tabi..bugün başlamayacaktım aslında ama heveslendim faydalı fikirler gelince :)

teşekkürler..

sniper hocam ben denemeden öğrenemiyorum bu tarz şeylerin sonuçlarını..bana faydalı olacakmış gibi geliyor ama olası kötü sonuçlarda kayıtlara geçer bidaha yapmamam gerektiği

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Maresca
    Maresca's avatar
    Erkek
    <?php
    @$dosya = './inc/'. $_GET['sayfa'] .'.php';
    switch(@$_GET['sayfa']){
    case @$_GET['sayfa']:
    	if(file_exists($dosya))
    		require $dosya;
    	else
    		require "./inc/anasayfa.php";
    	break;
    }
    ?>

örneğin index.php?sayfa=hakkimizda şeklinde hakkımızda sayfasını oluşturmak için /inc/ içerisine hakkimizda.php oluşturup atıyorsun. böylece yığınla switch caseden kurtuluyorsun

Gel bili bili gates
Toplam Hit: 1320 Toplam Mesaj: 13