folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Power Supply Dan Gelen Tuhaf Sesler

Power Supply Dan Gelen Tuhaf Sesler

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    halogen
    halogen's avatar
    Erkek

Merhabalar

Masaüstü bilgisayarımı açtığım andan 1-2 dakikaya power supplydan rahatsız edici boyutta sesler geliyor. Şifre ekranı açılıp masa üstü tam yüklendiğinde sesler kesiliyor. Bunu gidermek için elektrik süpürgesinin ulaşabilceği yerlerdeki tozları aldım, belki tozdandır diye. Ama fayda etmedi. Sizin bir fikriniz var mı nedendir? Olayı çözmezsem sıkıntı büyüyebilirmi?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SanitariuM
    SanitariuM's avatar
    Erkek

aga sök temizle yağla biraz fanı sanırım sorun çözülücektir.

" Bir Türk dünyaya bedeldir " Mustafa Kemal Atatürk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

fanı kablosuna deyiyor olabilir birde açmayı dene ama önce o sesin tam olarak neye benzediğini anlamak lazım

bende de ekran kartı ve anakart fanı pc bios u geçene kadar çok hızlı çalisiyor sonra kesiliyor bazen öyle bios ta takılı kalıyor ve öyle bir ses çıkartıyor ki bıraksan

10 saat kalır öyle 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    halogen
    halogen's avatar
    Erkek

Kasanın arkasına bi tokat attımmı duruyor aslında :) Ama olayı kaba kuvvetle çözme taraftarı değilim. İçini sökeyim madem.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BaD_BoYs
    BaD_BoYs's avatar
    Erkek

Hocam güç kaynağında rahatsız edici ses yapabilecek tek parça fandır. Açarsın içini varsa bi komprasör ile temizlersin. Fanını çıkartırsın göbeğine biraz makina yağı damlatırsın. iş çözülür hocam. Yada kesersin kablolarını sökersin fanını yerine aynı ebatta sıfır fan takarsın sorunun çözülür... :)

.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fatosss
    fatosss's avatar
    Dişi
    sorun fanda ya fani değiştir yada geçici çözüm olarak fani yağla
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    halogen
    halogen's avatar
    Erkek

fanı söktüm, temizledim, tekrar takarkende alt üst ettim. şimdi ses yok. ama en güzel çözüm fanı değiştirmek sanırım. almışkende hem performansı iyi hemde sessiz bir fanda alırsam bilgisayarın bir sorunu kalmıcak inşallah

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crimeangel
    crimeangel's avatar
    Erkek

bu işlerden anlayan her bilgisayar kullanıcısının evinde olması gereken alet, yağlı kontakt spreydir oca. aktın fan ses yapmaya başladı. açarsın fanın tozunu alırsın. kompresörün yoksa eski bi dişfırçasıyla üzerindeki tozu alırsın. sonra fanın altındaki boşluktan sargıların olduğu yere 3 farklı noktadan speryi sıkarsın. bak bakalım ses kalıyormu :)

ESKİ NİCKİM "HAYALETKURT"TUR....................... WE TANRI TÜRK"Ü YARATTI. ZAFERLER KAZANIP YEDİ CİHANA NAM SALSIN DİYE...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    halogen
    halogen's avatar
    Erkek

İlk yapacağım iş 2 tane fan almak olucak :) 1 tanesi yedekte beklesin ne olur ne olmaz. 1 tanede o spreyden alayım. Pratik çözümleriniz için sağolun arkadaşlar

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jubei
    Jubei's avatar
    Erkek

halogen bunu yazdı:
    -----------------------------

fanı söktüm, temizledim, tekrar takarkende alt üst ettim. şimdi ses yok. ama en güzel çözüm fanı değiştirmek sanırım. almışkende hem performansı iyi hemde sessiz bir fanda alırsam bilgisayarın bir sorunu kalmıcak inşallah

Fan,ı alt üst ettim derken yeni model powersupply,lerden ise yani powersupply pc kasasının tavan bölümünde ise fan işlemcinin hemen üstünde ise şu an sakat bi durum yaptın çünkü o fan hem işlemciden gelen sıcak havayı hemde kendi sıcaklığını dışarı atmak için çalışıyordu ama sen fan,ı alt üst yaptım derken şu an sıcak havayı işlemciye doğru üflüyor ama eğer powersupply pc kasasının taban bölününde ise pek bi etkisi olmaz sakıncalı bi durum olmaz ama yinede orjinal şekilde olması daha mantıklıdır çünkü bunu yapan adamda bunu düşünmüştür diye düşüyorum ?

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    halogen
    halogen's avatar
    Erkek

Jubei bunu yazdı:

halogen bunu yazdı:

Fan,ı alt üst ettim derken yeni model powersupply,lerden ise yani powersupply pc kasasının tavan bölümünde ise fan işlemcinin hemen üstünde ise şu an sakat bi durum yaptın çünkü o fan hem işlemciden gelen sıcak havayı hemde kendi sıcaklığını dışarı atmak için çalışıyordu ama sen fan,ı alt üst yaptım derken şu an sıcak havayı işlemciye doğru üflüyor ama eğer powersupply pc kasasının taban bölününde ise pek bi etkisi olmaz sakıncalı bi durum olmaz ama yinede orjinal şekilde olması daha mantıklıdır çünkü bunu yapan adamda bunu düşünmüştür diye düşüyorum ?

ters derken o kadarda ters değil, saat yönünde çevirdim azcık. tam ters çevirirsem havanın içeri gidebileceğini tahmin ettim.  

Toplam Hit: 2543 Toplam Mesaj: 13