folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Proton Pompası İnhibitörü (Mide Koruycu) Kullananların Dikkatine

Proton Pompası İnhibitörü (Mide Koruycu) Kullananların Dikkatine

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    do_som
    do_som's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Selam arkadaşlar. mide koruyucu olarak satılan proton pompası inhibitörü ilaçlar hakkında bir kaç şey söyliyicem.

1 seneden beri mide tedavisi oluyordum bu ilacı bir senedir kullanıyorum. hiç araştırmadım zararlarını fakat bir çok zararı varmış öğrendim size yazayım bilgilendirmek için dedim.

Bu ilaç mide asidini azalttıgı için besinler bagırsakta emilmeye başlanıyor ve  bagırsağa yük binmiş oluyor proteinleri olması gerektiği gibi sindiremediği için vucut bir kısmını alıyor bir kısmı çöpe gidiyor. vitamin vs lerde öyle.

%5-6 kg aldırıyormuş insanda bu ilaç uzun kullanımda bende kg aldım biraz eklemlerimde ağrı ve vitamin leride vucut sindiremediğinden dolayı  garip bazı yan etkiler yaşadım. 

Vitaminleri ve besinleri vucut alamıyor.

kalp krizi riskini arttırıyor

kemik kırılma durumu normalden daha fazla artıyor

ve bir ton daha şey var bakmak isteyen yazabilir.

Bırakmak isteyincede  ilacı 2 gün almadıgınızda mide aşırı derece asit salgılayıp mide yanması yapıyor 10-15 gün sürüyormuş bu durum.

ben hâla içiyorum 1 ay içinde bırakıcam tamamen.

Uzun kullanımda yararından çok zararı var kullananlar varsa dikkate alsınlar budurumu.

illa mide yanmasını engellemek isteyenler h2 bloker tipi ilaç kullanmaları daha iyi olabilirmiş.

ppi lerden daha az zararı varmış.

Doktorlar yüzünden çok taklaya geldim yine geldim. ağır bagımlılık yapan bir ağrı kesici kullanmıştım bagımlılık yaptıgını bilmeden tamamen bırakabilmek çok zorlamıştı ben.

Şimdi bide bu ilaç çıktı başımıza :D

https://www.youtube.com/watch?v=WYK94Lz4UrM

do_som tarafından 15/Kas/20 14:13 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EnableTurk
    EnableTurk's avatar
    Erkek

benim mide ağzıma sçıyor ama asla mide koruyucu falan kullanmıyorum. çok dayanılmaz şekilde midem yanarsa gaviscon şuruptan 1 yudum alırım. ama o da ayaktaysam değil yatıp uyumam gerekiyorsa. 

seni 4 kere döverim yarın 🤙
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

Beypazarina abaniyorum. Bobrek tasi yapmaz insallah

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    do_som
    do_som's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    EnableTurk bunu yazdı

benim mide ağzıma sçıyor ama asla mide koruyucu falan kullanmıyorum. çok dayanılmaz şekilde midem yanarsa gaviscon şuruptan 1 yudum alırım. ama o da ayaktaysam değil yatıp uyumam gerekiyorsa. 

1 şişe gavisconu 2 gecede bitirmeye başlayınca doktora gitmeye karar verdim gittim ve durumlar oldu.

dikkat etmek lazım ben  kolayı domatesi kahveyi ve mideye dokunan bilindik şeyleride kestim. yatmadan 3-4 saat önceye kadar birşeyler yemeyin yastıgınızı biraz yüksek yapın demişler bunlarda işe yarıyor bir miktar

@italyan mide taşını bilmemde midede yara varsa gazlı olan herşeyi yasaklıyorlar buna maden suyuda dahil.  aşırı kullanmamak lazımbu tip gazlı şeyleri. 

do_som tarafından 15/Kas/20 14:27 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

2 günde bir midem yanar yanar dururdu.  Talcid atardım, bazen kesmez ikincisini atardım. 

Şuanda aylardan beri yanmıyor. 

1. ev yemekleri yiyorum sadece, abur cubur çok az, hazır yemek aylardır yemedim. Midenin içine giren yağların vs. kalitesi düşük olunca ister istemez etkiliyordu sanırım.

2. alkol alma sıklığım 2 haftada 1 e düştü. içtiğimin ötekisi günlerinde bir ekşime oluyor ama yanma olmuyor artık. özellikle 5+ bira içtiysem ötekisi günü yanıyor. mayalı olduğu için sanırım.

3. sigarayı bıraktım. neredeyse 2 aydır sigara içmiyorum. ağzımızda zebilyon tane zehir oluyor, tükürükle de mideye çekiyoruz bunları. sigarayı bıraktığımdan beri bu olmuyor dolayısıyla. nikotin sakızı bazen hıçkırık yapıyor ama o da normal sanırım. 

biraz yaşam kalitenizi arttırın bu tarz şeylerle, bence kendiliğinden geçecek. hem bu yukarıdakiler sadece mide için değil, bir çok alanda çok yararlı. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    TheAvenqer
    TheAvenqer's avatar
    Erkek
    EnableTurk bunu yazdı

benimde mide yanması çok fena talcid kullanmaya başladım bu aralar o iyi geliyor yoksa uyutmuyor

Bot ve lisans ihtiyaçlarınız için pm atınız.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

ben kendimi bildim bileli 50-55 kilo arasındaydım, 3-4 sene önce ilk defa raneks kullandım ve kilo almaya başladım. ilaca hiç bağlamamıştım bunu. 1-2 ay kullandım, sonra bıraktım ama aldığım kiloları hiç veremedim :/ 

acaba bu yüzden mi aldım kiloları

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    do_som
    do_som's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

ben kendimi bildim bileli 50-55 kilo arasındaydım, 3-4 sene önce ilk defa raneks kullandım ve kilo almaya başladım. ilaca hiç bağlamamıştım bunu. 1-2 ay kullandım, sonra bıraktım ama aldığım kiloları hiç veremedim :/ 

acaba bu yüzden mi aldım kiloları

bende raneks kullanıyorum.  evet 2 ayda 70 kg den 85 e çıktım. 

şuan 75-78 arasındayımdır bakmadım.  ilaç midenin görevini yapmasını biraz engellediği için besinler direk bagırsağa gidiyor bagırsakta yağ olarak depolama yapıyor tamamen sindiremediği için heralde veya garip birşey yapıyor kg aldırıyor buda. 

4-5 ay önce dün ne yaptıgımı dahi hatırlamıyordum bu benim için normal birşey değil, hafızam çok iyidir. demekki  çeşitli vitaminler eksildiği içindengesizlik oldu vucudumda. 

haâlada hafızam kötü sanırım b vitamini ve bir kaç çeşit şey eksildi.

Kemiklerim bazen garip bir agrı gibi birşey oluyor. spor yapayım dedim kemiklerim nasıl agrıdı geçengün.

tabi ilaca ilk başladıgımda bunların hiçbiri olmadı bir sene sonra fark etmeye başladım bunları

@TheAvenqer: kolayı kes, domatesi kes, filitre kahveyi kes, çayı kes, yatmadan 4 saat önce en son yemek yemiş ol.

ben 1 senedir domates yemiyorum turşu felanda yemiyorum geçen yarım ekmek döner + turşu domates felanda vardı içinde nasıl yedim amına koyayım domatesi özliyeceğim hiç aklıma gelmezdi :D

do_som tarafından 15/Kas/20 17:28 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sansar55
    sansar55's avatar
    Erkek

tahin helvasi yada tahin pekmez-kudret narı  (antepsin şurup)

https://www.haber7.com/saglik/haber/2981245-zeytinyagli-kudret-narinin-faydalari-nelerdir-kudret-nari-faydalari-ve-zararlari/?detay=2

sansar55 tarafından 15/Kas/20 17:43 tarihinde düzenlenmiştir

- ahmet abi sen hala ölmedin mi ya? - yok yok ölmedim - e öldü demişlerdi? - yok ölmedim
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    do_som
    do_som's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    sansar55 bunu yazdı

tahin helvasi yada tahin pekmez-kudret narı  (antepsin şurup)

bundan el yapımı bitane kurdum 35-40 gün önce. deniyicem ilacı bırakırken

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lazmania61
    Lazmania61's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Uzun süreli mide koruyucu kullanımlarında mide kapakçığı işlevini yitirip büyümeye başlıyor mide deliğini kapatamıyor... Bunun da geri dönüşü yok ya ameliyat olacaksını yada ölene kadar ilaç kullanacaksınız. Dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Bize Tahribat.com'da TRABZON:)
Toplam Hit: 3018 Toplam Mesaj: 30
proton pompası inhibitörü (mide koruycu) kullananl