folder Tahribat.com Forumları
linefolder Yazılımlar / Diğer Programlar
linefolder Psikanaliz İçin Veri Toplayacak Bir Program Arıyorum

Psikanaliz İçin Veri Toplayacak Bir Program Arıyorum

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek

Hocamlar merhaba,

Psikologlar hastaların kullandıkları sözcüklere çok dikkat ederer çünkü bunun bir nedeni var; sizi daha iyi anlamak.

İletişim sırasında seçilen sözcüklerin arkaplanımızda dönen bi:haber olduğumuz hadisaeler hakkında güçlü ipuçları sağlayan veriler olduğuna inanıyorum. Şöyle bir örnek vereyim size: Bi ara facebookta en çok kullandığımız kelimeleri gösteren bir zımbırtı vardı bilmem hala var mı. O zaman baktığımda en çok kullandığım 4 kelimeyi hiç unutmuyorum 

1-) Melek
    2-) Şeytan
    3-) Huzur
    4-) Izdırap

Ve ben o senesi bipolar tedavisi görüyordum.

ak ve kara gibi zır kavramlar genelde aynı içinde kullanılır hadi belki melek ve şeytan da ama huzur ve ızdırap değil. Dolayısıyla ben bunları fb'de kullanırken aynı cümleler içinde değil birbirinden alakasız yerlerde kullandığımı düşündüm çünkü cümleleri göremiyordum sadece sözcükleri göstermişti fb.

Neyse uzun lafın kısası iletişim dünyamızın çok büyük bir kısmını oluşturan telefonlarımızda kullandığımız top 10 belkş 20 kelimeleri gösterebilecek bir program olsaydı kendimi dışarıdan bakan bir gözle daha net görebilirdim diye düşünüyorum. Çünkü bu kelimelerin zıt anlamlı olması, eş anlamlı olması, ya da en çok kullandığım kelimeri görüp bunların bende gerçek anlamı nedir diye düşünmek otopsikanaliz için güzel olurdu. Forumda yazdıklarımızı da loglayacak ve bunlardan top liste çıkartıp bize gösterebilecek bir program var mı ? Hadi belki forum apayrı bir konu olduğu için onu geçelim en azından whatsapp da,instagramda,tweeterda yazdıklarımız için (dm ler ddahil) böyle bir top listesi çıkartabielcek program var mı?

Edit: Otopsikanalize ya da selfpsikanaliz mi denir adına bilemiyorum her doktor karşı çıkar tabii rasyonel bir değerlendirme olamayacağı için ama bende tutup kendime tanı koyacak değilim zaten sadece kendime kelimerim vasıtasıyla dışarıdan bakabilmek arzum çünkü konuşmaktan çok yazmayı seven biriyim. Bu internet yokken de böyleydi,internet ile tanışınca da böyle oldu. 

Troubles'll come & they'll pass
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

ne demek istedğini pek anlayamadım. karışık yazmışsın. ama ilginç bir mevzu için up

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek

v'Alla bana'da ilginç geliyor bu kullanılan kelimeler, kelimelerin yoğunluğu,tercihleri, v.s.

vaktiyle, nerede okudum bilmiyorum, merâk ettiğin bir konuda özellikle düşünmeye başlayınca, 3 terim etrafında veya 3 kelimeden fazla olmaması gerektiğine dair birşey okumuşum. özellikle,  terim'sel kelimeler. zıt anlamlı kelimeler, yaklaşık zıt anlamlı kelimeler.

en basitinden, Basit ile Kolay kelimeleri, aynı anlamda kullanılmaması lâzım. ``P`

bir de bu Roşah testleri de ilginç. ^^`

çizim yaptırmak da ilginç oluyor. ^^`

RitmFarbRacourci tarafından 09/Haz/21 15:25 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı

ne demek istedğini pek anlayamadım. karışık yazmışsın. ama ilginç bir mevzu için up

özetle keylogger benzerliğiyle çalışan fakat sadece whatssapp,instagram ve tweeterda yazacağım kelimeleri loglayan ve bu kelimeler içinden de en sık kullandığım ilk 10 ya da 20 kelimeyi listeleyecek bir aplikasyon.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manglerman
    manglerman's avatar
    Erkek

https://wordcounter.net/

şöyle hazır bir site var. herşeyini kopyala bir metin belgesi haline getir ve yapıştır hangi kelimeyi kaç kez kullandığını gösteriyor. ama bu analizi yapacağını bilerek mesajlaştıysan vb bir işe yaramaz tabi :D benim top 10 kelime muthemelen "Hocam", "Evet", "Tamamdır", vb ile başlar :) hep iş konuşması yapıyorum çünkü yazılı olarak :D face insta twit hak getire :D

türk kızlarından sabun yapalım, rus kızları elini yıkasın.:)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manialith
    manialith's avatar
    Erkek

Süper fikir. Ben de buna yakın şeyler düşünüyordum su sıralar. Güzel bir tesadüf. Ben aynı datayi openAI API'dan geçirip analiz, çıkarım ve tahmin yapmayı dusundum.

Örnekse iki kişilik wassap konuşmasını alıp yapay zekaya bir sonraki cümleyi Tahmin ettirmek gibi.

Senin konu için facebook, whatsapp vs gibi applerden Download My Data özelliği ile kayıtlı her şeyini indirebilirsin. Facebook duvarın, mesajların, fotoğrafların ve diğerleri.

WhatsApp messages backup, export falan diye googleda ararsan da toplu halde mesajlarını alabilirsin.

Çoğu text data json veya csv olacaktır. Structured data olduğu için ayıklamak ve istediğini almak nispeten kolay olur. Bol bol excel veya notepad++. Bu ayiklamayi yaparken python da öğrenirsin ilgin varsa. Zira bir chat dosyası icin yaptığını her chat dosyası icin yapman gerekeceği için programlama ve otomasyon işini kolaylaştırır.

Istediğin ari dataya ulaştıktan sonra diger arkadasin onerdigi gibi basit bir word counter veya iyi analiz yapicam diyorsan "python data analysis" veya "data analysis with R" gibi aramalar yapabilirsin. R data analizinde kullanilan bir programlama dili. Ben hic ogrenmedim, pythona göre nasıl bir avantaji var bilmiyorum. Ama python öğrenmesi kolay bir dil ve Türkçe İngilizce kaynak bol.

Ha bir de iyice bu işin içine girerim, çok ilgiliyim diyorsan NLP diye bir alan var. Natural language processing, doğal dil işleme. Bilgisayar programları kullanarak doğal insan dillerini anlama üzerine. Türkçede zemberek diye bir oluşum vardı, github.com'da bulursun sanırım zemberekNLP idi. Özetle şöyle soyliyim, makineye bir cümle veriyorsun, makine sana cümlenin öğelerine ayırıyor, ekleri kökleri ayiriyor, duygu analizi yapıyor (mutlu, üzgün, heyecanli vs), daha nice metabilgiler çıkarabiliyorsun.

Teknoloji geliştikçe insanın kendini anlaması kolaylaşıyor. Data is God olduğu için de datada kendimizi görmemiz de tarihte hic olmadığı kadar kolay. Tabii bunun için su an bir app yok, ama sen bu işe kafayı takarsan bir app çıkarabilirsin. Zengin de olursun. 23andme gibi şirketler gen datana bakarak analiz yapıyor. Sen de bir şirket kurup müşterinin özel mesaj datasına bakarak kişilik analizi yapabilirsin.

Kolay gelsin, silikon vadisine taşınınca beni unutma.

manialith tarafından 09/Haz/21 15:50 tarihinde düzenlenmiştir

Im Boned, All Boned.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crystalmeth
    crystalmeth's avatar
    Erkek

openai var bende.

siz texti çıkartıp atın ben vereyim size kelimeleri

“Fortes Fortuna Adiuvat”
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek

@ManiaLith , sondaki 4 paragraf şahâne olmuş. dâhâ sonra profiline atayım. ``, )

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek

@ManiaLith Hocam çok güzel bilgiler ve rota vermişsin fakat bende bunu yazacak coderlık yani varsa öyle hazırda bi app kullanmak istiyorum diye sordum. App'siz oalyın nasıl olabileceğini de gayet güzel anlatmışsın ama o şekilde ne kadar verimli olur bilemem çok ayıklama gerektirecek gibi :) Dahası bu ayıklamayı telde yapmak sıkıntı