folder Tahribat.com Forumları
linefolder Python
linefolder Python İle Resim Pixel Yoğunluğunu Okuma ?

Python İle Resim Pixel Yoğunluğunu Okuma ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mx0TBT
    Mx0TBT's avatar
    Erkek

Başlık çok açıklayıcı olmamıs olabilir.

yukarıdaki resmi 1 ve 0 lar ile okumaya çalışıyorum.

y ve x ekseninde yukarıdaki resmi pixel olarak 1 ve 0 ile okudumuzda,

x ekseninde 0 inci pixelden son pixele 33 kadar  yoğunluğu (y eksenine göre toplam) sıraladığımızda

[ 0.  0.  0.  0.  0.  0.  0.  0.  0.  0.  0.  0.  0.  0.  0.  0.  6. 10. 8.  8.  8. 11. 17. 21. 32. 32. 26. 19. 10.  6.  6.  1.  0.  0.  0.  0. 0.  0.  0.  0.  0.  0.]

ve aynı şekilde y ekseni için sıraladğımızda

[ 1.  2.  3.  4.  4.  4.  5.  6.  5.  6.  6.  7.  7.  8.  9. 11. 14. 14. 14. 12. 11.  7.  5.  5.  7. 11.  9.  4.  2.  2.  2.  3.  3.  3.  3.  2.]

2 adet listemiz oluşuyor.

listelerin başlangıcı 0 ıncı pixel den 35 e ve 33 gidiyor.

Bu listelerde max ve min yoğunluk olan index aralıklarını bulmak istiyorum. x ekseni için örn  en büyükler (17. 21. 32. 32. 26. 19)  23 ve 28 arasındaki pixel ler,

0 hariç en küçükler (10.  6.  6.  1. ) 30 ve 33 pixeller arası

bunu bir türlü kodlayamadım, yardımcı olabilir misiniz ?

Aslında hepimiz eksiğiz biraz Leylası olmayan mecnunlarız Ne sıcacık bir ismail abimiz var. Nede kötü zamanda Yanımızda olan İskender babamız Ne mahellemizi mahalle yapan Erdal bakkalımız ne her kapıyı açan yavuz abimiz nede bize doğru yolu gösteren dedemiz.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Ne iş için olduğunu anlayamadım. Ne için kullanılacak? Bölümleme yapmadan nereye göre yoğunluk karşılaştırılacak? Görüntü her zaman tek parça mı?

...ve can alıcı soru: Şeklin ağırlık merkezi daha işe yarar değil mi?

Olaylara karışmayın!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mx0TBT
    Mx0TBT's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı

Ne iş için olduğunu anlayamadım. Ne için kullanılacak? Bölümleme yapmadan nereye göre yoğunluk karşılaştırılacak? Görüntü her zaman tek parça mı?

...ve can alıcı soru: Şeklin ağırlık merkezi daha işe yarar değil mi?

Şekillerin düzensizliğinden dolayı ağırlık merkezi işe yaramadı. 

Hocam yön ok lar üzerinde çalışıyorum, yön bulma konusunda sıkıntı yaşıyorum. Görüntü her zaman tek parça.

şöyle bişey geldi aklıma uzun bir yöntem.

listeyi 4 er 4 er bir eksilterek toplamları karşılaştırmak gibi

Aslında hepimiz eksiğiz biraz Leylası olmayan mecnunlarız Ne sıcacık bir ismail abimiz var. Nede kötü zamanda Yanımızda olan İskender babamız Ne mahellemizi mahalle yapan Erdal bakkalımız ne her kapıyı açan yavuz abimiz nede bize doğru yolu gösteren dedemiz.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Sadece bu veriden bir şey çıkarmak beni aştı. Yatay ve dikey histogramlar bir sonuç üretti mi?

Dikey histogram

[ 1

2

3

4

4

4

5

6

6

8

0

0

]

yatay histogram

[ 0

0

5

4

5

0

...] gibi.

Olaylara karışmayın!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mx0TBT
    Mx0TBT's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı

Sadece bu veriden bir şey çıkarmak beni aştı. Yatay ve dikey histogramlar bir sonuç üretti mi?

Dikey histogram

[ 1

2

3

4

4

4

5

6

6

8

0

0

]

yatay histogram

[ 0

0

5

4

5

0

...] gibi.

sağol hocam, histogramları anlamaya çalışıyorum şimdi.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Kadane’s Algorithm

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Ocr algoritmalarinda (basit) train isleminde bu yontemi kullaniyorlar. Onlara bakabilirsin istersen. (Hatta universitede pattern recognition dersinde boyle birsey yapmistik)

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

soruyu tam anlamamakla birlikte anladigim kadariyla cevaplayayim :)

pixelleri yatay ve dikey olarak saydirip yazdirmissin (o verileri dikey ve yatay histogram gibi düsünebiliriz) ve en cok yogunlugun hangi aralikta oldugunu bulmaya calisiyorsun..

Böyle ise: su sekil bir sey yapabilirsin..

Öncelikle bu araligi nasil dinamik yaparsin onu bilmiyorum ancak sabit aralik üzerinden gidersek yani 4 index deger araligina bakarak gitmek istersen

dizinin ilk 4 elemanindan baslayarak toplayacaksin

var max=0, baslangic=0, bitis=0;

Döngü

var sonuc dizi[i] +dizi[i+1] +dizi[i+2] +dizi[i+3]

if(sonuc>max)

{

baslangic = i;

bitis = i+3;

}

i++;

--- Döngü bitti

print(En cok pixel araligi baslangic  ve bitis. Toplam pixel: max)

kisaca aciklarsam, ilk dört elemani aliyorsun ve sayisal degerlerine bakiyorsun ve max degeri ile karsialstiriyorsun, max degeri en yüksek pixel sayisini tutuyor. eger max'tan büyükse o araligi baslangic ve bitis degerlerine yaziyorsun ve max degerine toplam pixel sayisini yaziyorsun. Daha sonra diziyi 1 kaydiriyorsun ayni islemi 2. elemandan itibaren toplam 4 eleman alip yapiyorsun.. daha sonra yine bir kaydiriyorsun.. döngü sartini toplam yatay ve dikey index sayisina göre belirleyeceksin vee istersen 4'lü gruplara ayirmak yerine toplam yatay ve dikey index sayisi kaca tam bölünüyorsa ona göre yapabilirsin yani 3'e tam bölünüyorsa 3 sayisinin toplamina bakarsin, 4 e tam bölünüyorsa üstte yaptigim gibi (dizi[0] + dizi[1]... gibi ) 4 sayinin toplamina, 5 e bölünüyorsa 5 sayinin toplamina.. bunlardan baska biriyse en standard olarak 3 ya da 4 sayiyi toplarsin..

umarim anlatabilmisimdir :)

kolay gelsin

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Renk 2  bit mi?

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Hangi ölçekte yoğunluk arıyorsun? 

1 piksel lik ölçekte ararsan her beyaz piksel 0 her siyah piksel 1 yoğunlukta olur..

2x2 mı 3x3 mü 4x4 mü? 

Düşey eksende yoğunluk arıyorsan matrisin her satırındaki 1 leri toplat

Yatay eksende yoğunluk arıyorsan her sütun vektöründeki 1leri ... hmm bunları yapmışsın sanırım..

Senin sorunun ölçek.. yogunlugu da tarif edip  olceklendirmen gerek

1 piksel çözünürlükte bakarsan yoğunluk tarifin 2bit olur dolu boş gibi bu da resmin kendisi çıkar 

Alansal yorgunluğu söz konusu piksel ve temas ettiği diğer 8 pikselle 0 ila 9 arası bir yoğunluk ölçeğin olur.(hepsi beyazsa 0 hepsi siyahsa 9)

Tabi köşe ve kenara gelen pikseller için yoğunluğu düzeltmen gerek..

Örnek köşe elemanda 9 değil 4 pikselin olacak bunu 4/9la çarpacaksın  bunu her bir piksel için yaparsan yoğunluk haritan çıkar sanırım..

.

kenar  elemanda 6 elemana bakabileceksin burdada 6/9 ile 

Ya da yüzde olarak incelenen bölgede radyus dahilinde dolu piksellerin  inceleme bölgesindeki piksel sayısına [4▪ 6▪ya da 9'a]oranı x 100 deyip yüzdelik bir harita çıkarırsın..

Atom hacminin yuzde 99.999999u boştur ama çekirdeğe bakarsan 10 üzeri bilmem kaçlar mertebesinde yoğunluk vardır.. ölçek yani..

Filin neresini tutarsanız orasını görürsünüz..

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek
    ltcelik bunu yazdı

Filin neresini tutarsanız orasını görürsünüz..

Konu nasıl buraya geldi

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
Toplam Hit: 2909 Toplam Mesaj: 19
python python liste python matematik