folder Tahribat.com Forumları
linefolder Müzik & Sinema & Tiyatro & Kitap & Televizyon & Seminerler & Edebiyat
linefolder Quantum Fiziğini Anlamak Ve Öğrenmek İstiyorum Kitap Önerisi

Quantum Fiziğini Anlamak Ve Öğrenmek İstiyorum Kitap Önerisi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HaYVaN
    HaYVaN's avatar
    Erkek
    Kitaplardan daha çok anlaşılabilirlik açısından görsel eğitim setlerine (animasyon falan fistan) ve bol deneyleri içeren makalelere yönelmeni tavsiye ederim. Kuantum mekaniğini öğrenmek içinse einstein amcamızın rölativite teorisini de incelemeni önerebilirim öncelikle..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    n2n2
    n2n2's avatar
    Erkek

Piyasada kuantum adı altında saçma sapan metafizik new age falan zırvaları dolaşıyor dikkatli ol, secretvari kitaplardan uzak dur (türkiyede bu işi r.şanal falan yapıyor), hepsi kafayı bozmuş hayalperestlerin uydurukları:D Kuantum evet normal bir fizik konusu gibi salt bilimsel değildir fakat metafizik zırvaları gibi salt felsefik de değildir. Yani her iki safta da ön hazırlığın olması yararınadır ki bu hem temel fizik bilgisi, hem de temel felsefe birikimi demek. Ancak bundan sonra fizikçiler için değil de, normal bizler için yazılmış basitleştirilmiş kitapları anlayabilirsin. 

Yukarda arkadaş tübitak yayını kitap tavsiye etmiş bak tıpkı onlar gibi, okuyacağın kitabı seçerken mutlaka official bir bilim enstitüsü (harun yahya tipi bilim araştırma cartı curtu değil) kaynaklı yayınları seç. Ama yok ben hayal dünyasına yaşıcam falan diyosan dediğim gibi bi sürü bilim kurgu işi var kuantum adı altında en dandik kitapçılarda bile bulmakta zorluk çekmezsin lakin bunların hiçbir bilimsel dayanağı ve güvenilirliği yoktur.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wasd
    wasd's avatar
    Erkek

wert bunu yazdı:
    -----------------------------

Atatürk öldükten sonra bile Türkiye bilime önem vermiş son zamanlarda neden böle olmuş

bu nekadar daoğrudur tartışılır ama böle bişi buldum

1956 senesinde İstanbul'a gelip konferanslar veren Heisenberg, bir konferansında sözlerini şöyle bitirmiştir: "Bütün nutuklarımda, atomdaki enerjiden nasıl istifade edilebileceğini anlattım. Şimdi aklımıza haklı olarak, şu soru gelmektedir: Bu muazzam kudreti, küçücük yere kim ve nasıl koydu?" 

Biraz kuantumdan zarar gelmezde full heisenberg geçiyo, herşeyi belirsizlik ilkesiyle bağdaştırıp açıklıyolar nerdeyse.Schrödingerin kedisi olayındaki gibi anlatılıyo olaylar sürekli.Yani aslında hem öyledir hem böyle,ama dışardan bi etkileşim olduğu anda superpozisyon durumu ortadan kalkar ve durum kuantumdan çıkıp normale döner diyo.Yani var ama göremezsin diyo.Benim burdan çıkardığım şey; ya bu adamlar bir yerlerde yanılıyorlar, yada böyle birşey var ve gelecekte ortaya müthiş bi teknoloji çıkacak :D hani bilimkurgu gibi geliyo ama gerçeklik payıda olan müthiş şeyler.kuantum bilgisayarından fln bahsediliyo,bikaç kere tekrar tekrar okudum ve bütün olayını kavradım,eğerki bu tarz bişey yapılırsa hayal bile edilemiyecek şeyler olur :) neyse merak eden okusun araştırsın :P :D r. şanalın kitabını tavsiye etmiyorum bu arada,cinci hoca gibi yazmış herif,kişisel gelişim kitabından başka bişey değil bi boka yaramaz anlıycağınız...

:)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    thanatosus
    thanatosus's avatar
    Erkek

wert bunu yazdı:

shadowan bunu yazdı:
    Bende notları var fizikçiyim fakat biz bile anlamakta zorlanıyoruz,sizin bi işinize yaramaz.

laaa sen kaçıncı sınıfsın merak ettim :D 

Ben 5'i bitirdim uzattım hayırlısıyla bi dönem daha okuayacağım :)

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HolySeclorum
    HolySeclorum's avatar
    Erkek
    shadowan bunu yazdı:
    wert bunu yazdı:

shadowan bunu yazdı:
    Bende notları var fizikçiyim fakat biz bile anlamakta zorlanıyoruz,sizin bi işinize yaramaz.

Elinizdeki ders notlarını paylaşsanıza amme hizmeti olarak =)

Her Hakkım Saklıdır
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek

shadowan bunu yazdı:
    wert bunu yazdı:

hangi okul dai

benimde 3 bitti 4 olduk ama deslerin hepsi 3. sınıf dersi amk ama bakınca başarısız dönem yok :S

benim 5 sene artık 1 sende nazar boncuğu girdiğim sene bölüm mezun bile vermemişti :D

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KafirImam
    KafirImam's avatar
    Erkek

Çok ağır bi konu seçmişsin kendine öğrenmek için , bu sadece seninle kısıtlı değil tabi ki ...

Çünkü her Quantum öğrenmek isteyen öğrenemez , ne kadar çalışırsan , düşünürsen düşün belirli bir IQ seviyesinin üstünde olman gerek :)

ve .. dikkat et , delirme :)

başarılar :)...

O da yok.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek
    HolySeclorum bunu yazdı:
    shadowan bunu yazdı:
    wert bunu yazdı:

shadowan bunu yazdı:

Elinizdeki ders notlarını paylaşsanıza amme hizmeti olarak =)

birde sana en büyük tavsiyem şu olacak sakın olduğun yerde derslere gidip gelme bir sürü aktiviteler kongreler konferanslar oluyor onların hepsine katılmaya çalış 

dediğim gibi mesela heryıl ağutosun sonu eylülün başında bodrum da parçacık hızlandırıcıları yaz okulu yapılıyor gitmeni tavsiye ederim bu sene gidecektim gidemedim seneye kararlıyım gitmeye sende bölyle etkinliklere katıl yoksa ot gibi kalırsın mezun olunca 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hasattt
    hasattt's avatar
    Erkek

arkadaslar kuantum okadar kolay bir alan degıl yada soyle soyleyım :

sıze teorik kısımları ılgı cekıcı gelıyor . halbukı ıslemlerıne gırdınızmı ıllah dedırtırıyor. ben fızık okuyorum ve her sınavımda  en za 20 sayfa problem cozuyorum ( abartısız arkadslar ) . yani anlayacagınız bence bulasmayın kuantuma :D 

E=mc2 ise F=m.a dır
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek
    hasattt bunu yazdı:

arkadaslar kuantum okadar kolay bir alan degıl yada soyle soyleyım :

sıze teorik kısımları ılgı cekıcı gelıyor . halbukı ıslemlerıne gırdınızmı ıllah dedırtırıyor. ben fızık okuyorum ve her sınavımda  en za 20 sayfa problem cozuyorum ( abartısız arkadslar ) . yani anlayacagınız bence bulasmayın kuantuma :D 

aha ulan tbtde de amma fizikçi varmış :D 

Toplam Hit: 7287 Toplam Mesaj: 33