RAM Yükseltme Hk.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kralsam
    kralsam's avatar
    Erkek

Merhabalar,

Kullanmakta olduğum laptop ram'imi 16'dan 32GB a çıkarmayı düşünüyorum. Boşta çalıştığım temel şeylerle 8GB seviyelerinde dolu(chrome tek başına 1.5GB yiyor). Doğal olarak yeterli gelmiyor.

Sanıyorum samsung 2x8GB so-dimm 2933Mhz ram var. Başlangıçta iki yeni 16GB ram alıp değiştireyim diğerleri de yedek kalsın diye düşünüyordum. Ama fiyatlara bakınca çok mantıklı gelmedi. Bu kapsamda bir fiyat bir teknik anlamda iki sorum var.

1- Bu ram'leri satmak istesem sizce kaç liradan satılabilir?

2- Anakart chipset hm470 diyor. Bu anlamda 3200Mhz alabilir miyim yoksa 2933Mhz mi aramalıyım? Sanırım daha az bulunuyor. 

Donanımcı arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Üzülme...!!! İstediğin Bir Şey Olmuyorsa, ya Daha İyisi Olacağı İçin yada, Gerçekten de Olmaması Gerektiği için Olmuyordur. (Hz Mevlana)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek

16 Gb yetmediğini nasıl tespit ettin ? Kalan 8 GB için 20 tane tab açsan bile fazlasıyla yeter. Benim oyun bilgisayarımda 16 GB var ramin yetersizliğinden dolayı bir sorun ile karşılaşmadım. Fiyatlar bu haldeyken acele edip almayı planlıyorsun galiba. Stok sorunlarını saymıyorum bile. 

1 - Ram modeli bilmeden söylemek zor fakat 8Gb so-dimm modellerine mhz değerlerine görmezden gelerek letgo, sahibinden de bakındım. 250 - 400 tl arası oynuyor. 

2 - Sadece chipset bilgisi ile bunu söylemek zor. Laptop marka model bile bilinnmiyor. Desteklediği hız profillerine bakılmalı. En kesin çözüm laptop markanın destek servisini arayarak bilgi alabilirsin.  

hypnot1c tarafından 13/May/21 17:04 tarihinde düzenlenmiştir

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kralsam
    kralsam's avatar
    Erkek
    hypnot1c bunu yazdı

16 Gb yetmediğini nasıl tespit ettin ? Kalan 8 GB için 20 tane tab açsan bile fazlasıyla yeter. Benim oyun bilgisayarımda 16 GB var ramin yetersizliğinden dolayı bir sorun ile karşılaşmadım. Fiyatlar bu haldeyken acele edip almayı planlıyorsun galiba. Stok sorunlarını saymıyorum bile. 

1 - Ram modeli bilmeden söylemek zor fakat 8Gb so-dimm modellerine mhz değerlerine görmezden gelerek letgo, sahibinden de bakındım. 250 - 400 tl arası oynuyor. 

2 - Sadece chipset bilgisi ile bunu söylemek zor. Laptop marka model bile bilinnmiyor. Desteklediği hız profillerine bakılmalı. En kesin çözüm laptop markanın destek servisini arayarak bilgi alabilirsin.  

Acele etmek gibi bir durum değil aslında tam olarak bu kararı vermekle ilgili. Malum dolar kurunun hızlı artışı sonucu alım gücümü daha da yitirmeden alsam mı düşüncesi ile niyetlendim. Laptop Lenovo 81Y600D5TX. Ama stok sorunları vs. ile dengesiz piyasa durumu varsa fahiş fiyatlar oluşmuş olabilir. İhtiyaç kısmına gelirsek browser kaynaklı değil kullandığım diğer yazılımları açtıkça sorun teşkil ediyor. Sıklıkla Vmware de sanal pc de açmam gerekebiliyor.  Şuanlık yaptığım işe yetiyor ama sınırlarda. Laptop alalı bir kaç ay oldu. Alırken 32GB ram olanı yoktu piyasada olanda çok fahiş fiyat farkı vardı.

Üzülme...!!! İstediğin Bir Şey Olmuyorsa, ya Daha İyisi Olacağı İçin yada, Gerçekten de Olmaması Gerektiği için Olmuyordur. (Hz Mevlana)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek
    kralsam bunu yazdı
    hypnot1c bunu yazdı

Acele etmek gibi bir durum değil aslında tam olarak bu kararı vermekle ilgili. Malum dolar kurunun hızlı artışı sonucu alım gücümü daha da yitirmeden alsam mı düşüncesi ile niyetlendim. Laptop Lenovo 81Y600D5TX. Ama stok sorunları vs. ile dengesiz piyasa durumu varsa fahiş fiyatlar oluşmuş olabilir. İhtiyaç kısmına gelirsek browser kaynaklı değil kullandığım diğer yazılımları açtıkça sorun teşkil ediyor. Sıklıkla Vmware de sanal pc de açmam gerekebiliyor.  Şuanlık yaptığım işe yetiyor ama sınırlarda. Laptop alalı bir kaç ay oldu. Alırken 32GB ram olanı yoktu piyasada olanda çok fahiş fiyat farkı vardı.

https://psref.lenovo.com/Product/Legion/Lenovo_Legion_5_15IMH05H?ch=600d&country=&se=true

Linkten Specification bölümünden bakabilirsin. 2933 ya da 3200 16X2 şeklinde alabilirsin. Yalnız uyarıda yinede işlemci kısıtlamasından dolayı 2933 görülebilir 3200 mhz takarsan. 

Memory

Memory Type[1]

• DDR4-2933
    • DDR4-3200

Memory Slots

Two DDR4 SO-DIMM slots, dual-channel capable

Max Memory[2]

Up to 32GB DDR4-2933 offering

Notes:
    • Installed memory is actually 3200MHz but may run at 2933MHz due to processor limitation
    • The max memory is based on the test results with current Lenovo® memory offerings. The system may support more memory as the technology develops.

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kralsam
    kralsam's avatar
    Erkek
    hypnot1c bunu yazdı
    kralsam bunu yazdı
    hypnot1c bunu yazdı

https://psref.lenovo.com/Product/Legion/Lenovo_Legion_5_15IMH05H?ch=600d&country=&se=true

Linkten Specification bölümünden bakabilirsin. 2933 ya da 3200 16X2 şeklinde alabilirsin. Yalnız uyarıda yinede işlemci kısıtlamasından dolayı 2933 görülebilir 3200 mhz takarsan. 

Memory

Memory Type[1]

• DDR4-2933
    • DDR4-3200

Memory Slots

Two DDR4 SO-DIMM slots, dual-channel capable

Max Memory[2]

Up to 32GB DDR4-2933 offering

Notes:
    • Installed memory is actually 3200MHz but may run at 2933MHz due to processor limitation
    • The max memory is based on the test results with current Lenovo® memory offerings. The system may support more memory as the technology develops.

Bu dokümanı biliyorum. Açıkçası endişem ram görmeme sorunu olabilir mi yönündeydi. 3200 biraz daha ucuz olacak sanırım. En azından şuan araştırmalarım o yönde. Cevaplar için teşekkürler hocam. 

Bu arada yazmayı düşünüyordum probleme yoğunlaşınca unuttum. Bayramınız mübarek olsun arkadaşlar. :)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

şu üçüne dikkat etmelisin,

1 sodimm olacak yani ufak ram olacak,

2 mhz zaten konuşulmuş

3 bir de yamulmuyorsam (yamuluyorsam düzeltin) ddr4L olmayacak ddr4 olacak

aslında speccy yükleyip ram sekmesinden bi SS atsana

bios güncellemesi varsa onu da yaparsın belki daha yüksek frekanslara çıkar  ram

noname tarafından 13/May/21 20:39 tarihinde düzenlenmiştir

...said addicted.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı

2 mhz zaten konuşulmuş

bios güncellemesi varsa onu da yaparsın belki daha yüksek frekanslara çıkar  ram

@noname bu konuda tecrübeli :) yakın zamanda laptopa ram eklemesi yaptı. 

@kralsam ek olarak alacağın rami bulursan burdan linkinide paylaşabilirsin. Ne eksik ne fazla bakabiliriz. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kralsam
    kralsam's avatar
    Erkek
    hypnot1c bunu yazdı
    noname bunu yazdı

2 mhz zaten konuşulmuş

@noname bu konuda tecrübeli :) yakın zamanda laptopa ram eklemesi yaptı. 

@kralsam ek olarak alacağın rami bulursan burdan linkinide paylaşabilirsin. Ne eksik ne fazla bakabiliriz. 

Şimdi hemen almayacağım ama muhtemel bu olabilir: https://www.webdenal.com/kingston-32gb-2x16-hyprx-d4-3200-hx432s20ib2k2-32_1026796.html

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kralsam
    kralsam's avatar
    Erkek

Aslında düşündüm de bu HDD madenciliği gibi bir saçmalıkla ram fiyatları da uçmasın sonra? Ne düşünüyorsunuz ? Laptop mining yapan var mıdır? Sanırım donanım kıtlığının çoğu kripto madenciler yüzündenmiş. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek
    kralsam bunu yazdı

Aslında düşündüm de bu HDD madenciliği gibi bir saçmalıkla ram fiyatları da uçmasın sonra? Ne düşünüyorsunuz ? Laptop mining yapan var mıdır? Sanırım donanım kıtlığının çoğu kripto madenciler yüzündenmiş. 

2018 dan beri değerli maden, dolar, euro, elektronik eşya gibi ticari değeri olan herşeyin değeri arttı. Ekonomi, covid, crypto coin, Taylandda ki susuzluk hatta Süveyş Kanalında ki gemi bile artış için bahane olabiliyor. Birde Chia Coin çıktı yetmezmiş gibi. Chia coin yeni yeni ama nereye gider bilemem.

Almaya planladığın ürünün 6 aylık fiyat değişimi : 

https://www.akakce.com/ram/en-ucuz-kingston-32gb-2x16-hyprx-d4-2666-hx426s16ib2k2-32-fiyati,959155792.html

Karar sana kalmış. İmkanın varsa ve elzem ihtiyaç olarak görüyorsan al derim. Şu 3 senedir keşke şunu alsaydım şu zamanda dediğim çok şey oldu. Ram bu kategoriye girer mi bilemem. 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kralsam
    kralsam's avatar
    Erkek
    hypnot1c bunu yazdı
    kralsam bunu yazdı

2018 dan beri değerli maden, dolar, euro, elektronik eşya gibi ticari değeri olan herşeyin değeri arttı. Ekonomi, covid, crypto coin, Taylandda ki susuzluk hatta Süveyş Kanalında ki gemi bile artış için bahane olabiliyor. Birde Chia Coin çıktı yetmezmiş gibi. Chia coin yeni yeni ama nereye gider bilemem.

Almaya planladığın ürünün 6 aylık fiyat değişimi : 

https://www.akakce.com/ram/en-ucuz-kingston-32gb-2x16-hyprx-d4-2666-hx426s16ib2k2-32-fiyati,959155792.html

Karar sana kalmış. İmkanın varsa ve elzem ihtiyaç olarak görüyorsan al derim. Şu 3 senedir keşke şunu alsaydım şu zamanda dediğim çok şey oldu. Ram bu kategoriye girer mi bilemem. 

Üstad finanssal olayı çok güzel aynı bakış açısı ile görüyorum.  Aslında vmware konusunu iptal edersem çok gerekli olmaya bilir. Onun için ikinci el topladığım bir sunucu var onu kullanabilirim ama meretin elektrik faturasına dayanamıyorum. Birde şimdiki adresimde elektrik dalgalanmaları çok oluyor.  Neyse öncelikler arasına sokup sokmama açısından bir değerlendirme yapmam lazım.

Teknik bir soru daha sorayım şimdi bu lenovo kılavuzunda 32GB destekler diyor. Ama işlemci 10750h a baktığımda 128GB a kadar destekler diyor. Bu adamlar denemedikleri için alt değeri yazıyor olabilir mi? Ya da anakart tasarımı ve kullanılan chipset'ler mi limitliyor?

kralsam tarafından 14/May/21 01:49 tarihinde düzenlenmiştir

Toplam Hit: 1572 Toplam Mesaj: 13
ram yüksetme