folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder Raspberry Pi 2 'De Grafiksel Arayüz Oluşturma (Yardım)

Raspberry Pi 2 'De Grafiksel Arayüz Oluşturma (Yardım)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Emrekaya13
    Emrekaya13's avatar
    Erkek

Arkadaşlar merhabalar. Ben raspberry pi 2 modeliyle uğraşmaya başladım 3 haftadır. 3 hafta sonunda gelebildiğim nokta; dokunmatik ekran lcd bağlayıp işletim sistemi kuruldu, python dili ile terminalden temel GPIO pinlerini kontrol edebiliyorum. Kafamı yoran bir konu görsel bir arayüz ekranı ile bu GPIO pinlerini kontrol etmek. Bunun iç,in Kivy adlı programı yükledim fakat pek bi oynama yapamıyorum bu programda. Hazır grafik arayüzleri dışında bir ilerleme kaydedemedim. 

Benim sorum , bu platformda grafik arayüz tasarımı yapabileceğim bir program varmıdır bildiğiniz? PyQT, Qt creator,Qt Desinger,Qt5,Qt4 ..... diye bir sürü seçenek çıktı karşıma. Bunların hakkında bilgisi olan varsa beni bilgilendirirse ve de örnek bir proje paylaşabilirse çok sevinirim.. İyi çalışmalar vesselamm..

Emrekaya13 tarafından 29/Tem/16 16:47 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

GTK veya QT ile grafik arayüzü programı yapabilirsin. Ben fi tarihinde(5 yıl önce felan) QT Designer kullanıyordum.

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Mono, Raspbian'da mükemmel çalışıyor. C# biliyorsan, windows forms uygulamalarını pi'de çalışabilecek şekilde taşıyabilirsin.

Olaylara karışmayın!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Emrekaya13
    Emrekaya13's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı

Mono, Raspbian'da mükemmel çalışıyor. C# biliyorsan, windows forms uygulamalarını pi'de çalışabilecek şekilde taşıyabilirsin.

C# bilgim % 60 seviyelerinde. Visual Studuo ile internetten yararlanarak istediğim arayüzü tasarlayabilirim. Bu tasarladığım forms uygulamasını mono aracılığıyla pi'de  çalıştırabileceğimi mi demek istediniz? Mono hakkında bi bilgim yok açıkcası.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo
    Emrekaya13 bunu yazdı

Arkadaşlar merhabalar. Ben raspberry pi 2 modeliyle uğraşmaya başladım 3 haftadır. 3 hafta sonunda gelebildiğim nokta; dokunmatik ekran lcd bağlayıp işletim sistemi kuruldu, python dili ile terminalden temel GPIO pinlerini kontrol edebiliyorum. Kafamı yoran bir konu görsel bir arayüz ekranı ile bu GPIO pinlerini kontrol etmek. Bunun iç,in Kivy adlı programı yükledim fakat pek bi oynama yapamıyorum bu programda. Hazır grafik arayüzleri dışında bir ilerleme kaydedemedim. 

Benim sorum , bu platformda grafik arayüz tasarımı yapabileceğim bir program varmıdır bildiğiniz? PyQT, Qrcreator,Qt Desinger,Qt5,Qt4 ..... diye bir sürü seçenek çıktı karşıma. Bunların hakkında bilgisi olan varsa beni bilgilendirirse ve de örnek bir proje paylaşabilirse çok sevinirim.. İyi çalışmalar vesselamm..

Hepsi aynı ürünün laciverti.QR Creator ü ilk defa duydum o ayrı.Ayrıca PyQT5 veya  4 yüklediğinde yanında Designer'ı ile birlikte kurabiliyorsun.Designer ile sürükle bırak yöntemle aldığın .ui dosyasını da terminalden py dosyasına çevirebiliyorsun ama tavsiye etmem çünkü oldukça karışık bir çıktısı olacaktır.

Başlangıç için Tkinter kullanabilirsin sanırım.

http://effbot.org/tkinterbook/frame.htm burası çok güzel bir kaynaktır tkinter için.Kivy nin albenisi android vs ortamlarda çalışabilmesi.QT ise C++ ( C de olabilir ) yazılmış bir grafiksel arayüz PyQT de pythona port edilmiş hali.

örnek bir proje paylaşamıyorum ama konularım , konular var forumda.Çok ufak bir araştırmayla deliler gibi kaynağa ulaşabilirsiniz bu konuda.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Emrekaya13
    Emrekaya13's avatar
    Erkek
    0x656e bunu yazdı
    Emrekaya13 bunu yazdı

Benim sorum , bu platformda grafik arayüz tasarımı yapabileceğim bir program varmıdır bildiğiniz? PyQT, Qrcreator,Qt Desinger,Qt5,Qt4 ..... diye bir sürü seçenek çıktı karşıma. Bunların hakkında bilgisi olan varsa beni bilgilendirirse ve de örnek bir proje paylaşabilirse çok sevinirim.. İyi çalışmalar vesselamm..

Hepsi aynı ürünün laciverti.QR Creator ü ilk defa duydum o ayrı.Ayrıca PyQT5 veya  4 yüklediğinde yanında Designer'ı ile birlikte kurabiliyorsun.Designer ile sürükle bırak yöntemle aldığın .ui dosyasını da terminalden py dosyasına çevirebiliyorsun ama tavsiye etmem çünkü oldukça karışık bir çıktısı olacaktır.

Başlangıç için Tkinter kullanabilirsin sanırım.

http://effbot.org/tkinterbook/frame.htm burası çok güzel bir kaynaktır tkinter için.Kivy nin albenisi android vs ortamlarda çalışabilmesi.QT ise C++ ( C de olabilir ) yazılmış bir grafiksel arayüz PyQT de pythona port edilmiş hali.

örnek bir proje paylaşamıyorum ama konularım , konular var forumda.Çok ufak bir araştırmayla deliler gibi kaynağa ulaşabilirsiniz bu konuda.

Çok sağolasın bu değerli bilgilerin için. Araştırmalarımı çok yaptım açıkcası. Tam birine başlıycam derken hoop başka bi yorum geliyo. O yüzden kivy'ye başladım ama şimdide işin içinden çıkamadım. Başlangıç olarak Tkinter ve QT ile eş zamanlı yürümeye çalışıcam. İnşallah bir sonuç alabilirim.

Bu nalet işlemciyi deştikce içinden bir sürü bilgi fışkırıyo ama sevdiriyo işte kendini. Eğer bu süre zarfı içinde birşeyler geliştirebilirsem paylaşacağım inşallah.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo

Eğer class vs yapısına hakimsen yani oop programlama bilgisine sahipsen direk QT ile devam et tkinter ı boşver.Ama yok değilsen Tkinter ile başla sonra qt geçersin.QT oldukça fazla fonksiyona sahip bir arayüz sistemi .

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    Emrekaya13 bunu yazdı
    YeniHarman bunu yazdı

C# bilgim % 60 seviyelerinde. Visual Studuo ile internetten yararlanarak istediğim arayüzü tasarlayabilirim. Bu tasarladığım forms uygulamasını mono aracılığıyla pi'de  çalıştırabileceğimi mi demek istediniz? Mono hakkında bi bilgim yok açıkcası.

Evet, çalışır. Yeter ki .net içinden çıkma (winapi, 3. parti bileşen ya da com wrapperlar kullanma). Hatta xbuild ile visual studio 2013'te oluşturduğum projeyi (sln dosyasını göstererek) derledim. 

Olaylara karışmayın!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek

QT,Tkinter, GTK arayüz (GUI) oluşturmak için kullanılan kütüphanelerdir. Python'a yeni başladıysan Tkinter kullanmanı tavsiye ederim. Kodu her yerde yazabilirsin, sonuçta raspide çalıştıracaksın ama genelde linux sistemlerde python ile geliştirme yapmak daha rahat oluyor.

Python için en iyi Türkçe kaynak: www.istihza.com

Ancak mümkün olduğunca İngilizce kaynaklardan yararlanmanı tavsiye ederim.

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Emrekaya13
    Emrekaya13's avatar
    Erkek
    0x656e bunu yazdı

Eğer class vs yapısına hakimsen yani oop programlama bilgisine sahipsen direk QT ile devam et tkinter ı boşver.Ama yok değilsen Tkinter ile başla sonra qt geçersin.QT oldukça fazla fonksiyona sahip bir arayüz sistemi .

Malesef. Tam olarak yazılımcı değilim ben. Mekatronik benim bölümüm, hepsinden biraz biraz ama birinden tam olarak bilgi sahibi olmaya çalışıyorum. Yazılım olarak C++,C, C# az çok java var işte. Raspberyyle bi proje yapayım dedim nerelere götürdü beni :) 

Sağolasın..

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Emrekaya13
    Emrekaya13's avatar
    Erkek
    Lightsaber bunu yazdı

QT,Tkinter, GTK arayüz (GUI) oluşturmak için kullanılan kütüphanelerdir. Python'a yeni başladıysan Tkinter kullanmanı tavsiye ederim. Kodu her yerde yazabilirsin, sonuçta raspide çalıştıracaksın ama genelde linux sistemlerde python ile geliştirme yapmak daha rahat oluyor.

Python için en iyi Türkçe kaynak: www.istihza.com

Ancak mümkün olduğunca İngilizce kaynaklardan yararlanmanı tavsiye ederim.

Sağolasın üstat. Şimdi deneme yaptım Tkinter ile gayet iyi sonuç aldım. Biraz bu programda piştikten sonra diğerlerine geçeceğim.

Kesinlikle ingilizce kaynaklar çok verimli ama ingilizcem yeteri düzeyde değil. Anca translate ile bişeyler anlayabiliyorum.  Tavsiyelerin için teşekkürler :)

Toplam Hit: 2226 Toplam Mesaj: 15
linux python raspberry pi