Raspberry Pi Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

merhaba arkadaşlar bi arkadaşım için raspberry pi alacaz ancak sıfır yerine 2. el düşünüyoruz ama alırken nelere dikkat etmek gerek bilgisi olan arkadaşlar paylaşablir mi ? sahibinden.com üzerinden bakacagız .

hangi model almalıyız ? 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kernel_Panic
    Kernel_Panic's avatar
    Erkek

https://www.raspberrypi.org/products/raspberry-pi-3-model-b/

Bu en son versiyonu da bende kutulu kit almak istiyorum adaptör dahil. 

Hvor ulvens ører er, er ulvens tenner nær...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Kernel_Panic bunu yazdı

https://www.raspberrypi.org/products/raspberry-pi-3-model-b/

Bu en son versiyonu da bende kutulu kit almak istiyorum adaptör dahil. 

model b almak lazım yani acaba ikinci el alırken nelere bakmak lazım

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Rpi3 Model B alacaksın. Overclock edilmemiş ve tercihen sadece bilgisayar olarak kullanılmış (elektronik projesine konu olmamış) olmalı. Tavsiyem budur fakat bunların hiçbirini kanıtlayamayacağın için hazır çalışan bir şeyi (adaptör, sd kart, kutu) gözünle görerek alabilirsin.

Hangi amaçla kullanacaksın? Sadece sbc olarak ise: 

- Lemaker Banana Pi/Pro,

- Foxconn SuperPi,

- Bilimum Allwinner chipsetli sbc

Elektronik projeler için:

- Raspberry Pi,

- BeagleBoard

alabilirsin.

Olaylara karışmayın!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı

Rpi3 Model B alacaksın. Overclock edilmemiş ve tercihen sadece bilgisayar olarak kullanılmış (elektronik projesine konu olmamış) olmalı. Tavsiyem budur fakat bunların hiçbirini kanıtlayamayacağın için hazır çalışan bir şeyi (adaptör, sd kart, kutu) gözünle görerek alabilirsin.

Hangi amaçla kullanacaksın? Sadece sbc olarak ise: 

- Lemaker Banana Pi/Pro,

- Foxconn SuperPi,

- Bilimum Allwinner chipsetli sbc

Elektronik projeler için:

- Raspberry Pi,

- BeagleBoard

alabilirsin.

hocam amac keyif olacak birlikte kullanacaz mesela tbt de bir kaç gün önce güzel şeyler paylaşıldı belkide yedekleme ünitesi olarak kullanacaz yada ne bileyim farklı amaçlar içinde olabilir. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

O şekilde kullanacaksan RPi iyidir hocam. Ben superpi de kullanıyorum, herhangi bir problem yok. Sıfırı 50 TL civarı. İşte SD kart (mikrosd değil), adaptör vs. 70-80'e gelir fakat bu işlerle uğraşmayı sevmiyorsan uğraştırabilir. Normal pc kullanımı için yeterli superpi (işte debian temelli dağıtım, masaüstü, ofis programları, firefox...). Öyle çok performans bekleme zaten. En hızlısı PIII 500-600 MHz'ye anca denktir piyasada bulabileceklerin.

Olaylara karışmayın!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı

O şekilde kullanacaksan RPi iyidir hocam. Ben superpi de kullanıyorum, herhangi bir problem yok. Sıfırı 50 TL civarı. İşte SD kart (mikrosd değil), adaptör vs. 70-80'e gelir fakat bu işlerle uğraşmayı sevmiyorsan uğraştırabilir. Normal pc kullanımı için yeterli superpi (işte debian temelli dağıtım, masaüstü, ofis programları, firefox...). Öyle çok performans bekleme zaten. En hızlısı PIII 500-600 MHz'ye anca denktir piyasada bulabileceklerin.

anladım hocam aslında bakıyorumda artık bu tür pc ler çok iyi ufak işler için modül modül kullanabiliyorsun yedekleme sistemleri için ufak yerler için ideal  yada reklam engelleme için vb...  ben raspi bakayım  şöyle adaptörü olan 100 tl filan bulsam yeter kutusuna ihtiyaç yok :)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pc_kiyatrist
    pc_kiyatrist's avatar
    Erkek

Hocalar ben de konuyu baltalamadan bir şey sorayım. Bu tür cihazlarda işletim sistemi yüklü geliyor mu ? Kullanan arkadaşlar bu durumu nasıl yapıyor? Ayrıca üzerinde hiç depolama birimi yok değil mi yanlış anlamadıysam.

- anlat + "malı Arap Faik'ten alıyorduk, Karabük'te ikinci yükleme yapılıyordu. Adana'ya kadar da ben kullanıyordum kamyonu" -ne diyorsun? + ne diyeceğim, siz kaçırdınız, siz anlatın..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    pc_kiyatrist bunu yazdı

Hocalar ben de konuyu baltalamadan bir şey sorayım. Bu tür cihazlarda işletim sistemi yüklü geliyor mu ? Kullanan arkadaşlar bu durumu nasıl yapıyor? Ayrıca üzerinde hiç depolama birimi yok değil mi yanlış anlamadıysam.

sd kart takıyorsun hocam bir çok sistem var yükleyebilecegin öyle zor degil :) 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pc_kiyatrist
    pc_kiyatrist's avatar
    Erkek
    KaptaN bunu yazdı
    pc_kiyatrist bunu yazdı

Xp ya da linu atabiliyoruz yani hocam öyle mi ? :) Bayağı kafama yattı bu iş güvenlik kameraları ve torrent için kullanabilirim  :D

- anlat + "malı Arap Faik'ten alıyorduk, Karabük'te ikinci yükleme yapılıyordu. Adana'ya kadar da ben kullanıyordum kamyonu" -ne diyorsun? + ne diyeceğim, siz kaçırdınız, siz anlatın..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    pc_kiyatrist bunu yazdı
    KaptaN bunu yazdı
    pc_kiyatrist bunu yazdı

Xp ya da linu atabiliyoruz yani hocam öyle mi ? :) Bayağı kafama yattı bu iş güvenlik kameraları ve torrent için kullanabilirim  :D

XP olmaz. Windows 10 IoT, çeşitli Linux dağıtımları (Raspian, Armbian, Bananian, Debian vs.) ile BSD dağıtımları kullanabiliyorsunuz. Android çalışıyor diye iddia edilse de düzgün çalışanla karşılaşmadım henüz. Güvenlik kamerasını bağlayabileceğiniz herhangi bir özel port yok bunlarda. Ethernet, USB, Wifi, zorlarsak I2C, SPI, UART var.

Bazı sbc'lerde sata portu var. Doğrudan 2,5' diskleri bağlayabilirsiniz fakat adaptörünüz iyi olmalı. Aksi halde harici beslemeli disk kutusunu USB ile kullanabilirsiniz. Sonuçta *nix sistemler. Torrent, AP, DNS, file server, web server, dns server gibi amaçlarla kullanılabilir.

Olaylara karışmayın!
Toplam Hit: 3261 Toplam Mesaj: 29
raspberry pi