folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder RFID Teknolojisi Ve Maliyeti Hakkında

RFID Teknolojisi Ve Maliyeti Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lordvader89
    lordvader89's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Müridler merhaba,

Kafamdaki bir proje için RFID kullanmayı planlıyorum. İstanbul buluşmasında RFID ile alakalı bir mürid var idi ama mahlasını unuttum. RFID maliyetli nedir ne değildir. Kart içerisine yüklenecek dataların maliyeti ne olur.

Bir örnek vereceğim, oradaki sistemi göz önünde tutarak maliyet hakkında aşağıya yukarı bir şeyler söylerseniz sevinirim.

http://www.youtube.com/watch?v=TfwKJ97T9C0&feature=player_embedded

Videodaki olay, blogda şu şekilde tarif edilmiştir;

http://www.esatgulen.com/2011/06/renault-rfid-ile-begendiriyor.html

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Balyoz99
    Balyoz99's avatar
    Erkek

RFID ile ilgili bilgilerim oldukça yüzeysel o yüzden olsaı bir fiyat veremem ancak videodaki gibi bir sistem kurmak istiyorsan terminallerin ve yazılımın maliyeti kartlardan ve okuyuculardan daha fazla olur.

arbeit macht frei
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lordvader89
    lordvader89's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Balyoz99 bunu yazdı:
    -----------------------------

RFID ile ilgili bilgilerim oldukça yüzeysel o yüzden olsaı bir fiyat veremem ancak videodaki gibi bir sistem kurmak istiyorsan terminallerin ve yazılımın maliyeti kartlardan ve okuyuculardan daha fazla olur.

-----------------------------

Peki yazılım için hangi dil kullanılıyor? Basic falan değil umarım.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lordvader89
    lordvader89's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Yukarı - Arkadaşlar iş ciddiye bindi. Buradan RFID ile ilgili bir firmada çalışan arkadaşlara ulaşmam ve onlara, detaylı bir sunum için randevu vermem gerekiyor.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sniperscope
    sniperscope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Hocam ben KEYENCE e RFID projeleri yapiyordum. Bizim orada kullandigimiz C ve VB idi.

Bilgisayarinda bir adet emulator olmak zorunda (Test amacli)(Eger o disk halen evde ise programi sana gondereyim).

Ben Keyence icin RFID kullanan El terminalleri gelistiriyordum.

Benim calisma seklim suydu mesela:

Bilgisayarima takili bir tane anten vardi.

Daha sonra program arayuzunu bilgisayardaki emulator da yapip anten vasitasiyla el terminaline yukluyorduk.

Daha sonra El terminali okudugu her barkod u veya RFID chipinin bilgilerini kablosuz olarak ana makineye gonderiyordu.

Benim kullandigim terminaller sunlardi :

http://www.welcat.co.jp/products/rfid/xit160brc/

http://www.keyence.co.jp/barcode/rfid/rf_500/

Edit: Orayi bilmiyorum ama Japonya'da tek bir RFID kartinin maliyeti o zaman 14 dolar falan idi. Turkiye de kac paradir hicbir bilgim yok. Ama cok pahali olacagini tahmin etmiyorum.

"Yer yuzunde hic bir pislik yoktur ki; altindan bir yahudi cikmasin" Adolf Hitler... "Turkiye de hicbir pislik yokturki altindan cemaat cikmasin" SniperScope "Nerede yavşak, hırsız varsa hepsi Allahçı" Fazil Say
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lordvader89
    lordvader89's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

sniperscope

Peki bu ve benzeri proje yada projelerde üstlenme gibi bir durumun var mı? 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sniperscope
    sniperscope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Valla dostum hic sanmiyrum cunku elimde yiginla is var.

Ama takildigin yer olursa ve yardim edebilcegim birseyse yardim ederim.

"Yer yuzunde hic bir pislik yoktur ki; altindan bir yahudi cikmasin" Adolf Hitler... "Turkiye de hicbir pislik yokturki altindan cemaat cikmasin" SniperScope "Nerede yavşak, hırsız varsa hepsi Allahçı" Fazil Say
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    golgi
    golgi's avatar
    Erkek

belki yardımcı olur 24 dolara rfıd okuyucu modül satıyolar  hem uygulama örnekleri falanda var

http://www.mikroe.com/eng/products/view/185/rfid-reader-board/

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek

incele http://www.tahribat.com/Forum-Radyo-Frekansli-Kartlar-Radio-Frequency-Id-Rfid-Hakkinda-79677/

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SharpShooter
    SharpShooter's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

uygulamayı yazacağın dil sana bağlı hacım,

biz c#.net ile yazmıştık. ama ben yazan takımda değildim o yüzden daha fazla detay bilmiyorum

ama maliyetli bir iş, bir üniversitede yoklamaları bu şekilde aldırıcaktık.kapı girişlerine 2 alıcı, giren öğrencinin cebinde ki rfid kimlik kartını okuyacaktı.ama üniversite devlet ünisi olduğu için masrafını kaldıramayıp iptal ettirmişti projeyi :) (tek modül pahalı olmaz ama her sınıfı düşününce ciddi para ediyor) bizde ki antenler bildiğin çanak gibiydi (yarısı kadar)

- xx yerde hata var. - ya aslında kod şöyle sanıyor olabilir bla bla bla - olm kendine gel kodlar düşünmez - ...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lordvader89
    lordvader89's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Benim aklıma takılan şu, 

Bir kartın tekrar tekrar, defalarca içindeki verileri değiştirmek mümkün mü?

Bir de biz projeyi tamamen Sosyal Medya kampanyalarımızdan birisinin kapsamında düşünüyoruz o yüzden bilgimiz yok. Profesyonel anlamda uğraşan arkadaşlar, teklif verebilir. Tabi detayları konuşursak.

Toplam Hit: 3359 Toplam Mesaj: 14