folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder Rufus İle HDD'de Boot Oluşturmak [ÇÖZÜLDÜ]

Rufus İle HDD'de Boot Oluşturmak [ÇÖZÜLDÜ]

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek

Bilgisayarda ki SSD'nin bir kısmını ayırdım. Buna ubuntu'yu boot edip diğer ssd'ye kurucam. -Evde flash bulamadım malesef :( Anca 1-2 güne elime ulaşır.-

Fakat rufusu kullanırken ssdyi bulamıyorum. Bunun haricinde yumi yi kullandım fakat o da DD biçiminde boot dosyası oluştumuyor olacak ki boot olarak ssd'yi seçince grub hatası alıyorum. Sorunu anlamadım. Linux yükleme sayfası açılmıyor. Bunu biraz araştırdım prompt'a birkaç satır yazıp açıyorlar ama bende yemedi. 

https://i.hizliresim.com/sE379q.jpg

Bunun haricinde bir de boot-repair-disk ile çözmek gerekebilirmiş bunu öğrendim. Önceden linux yüklü iken silinmeye zorlandıysa bu sorun olabiliyormuş herhalde net bir bilgim yok. Bunu da indirdim yumi ile ssdye boot attım. Ama aynı sonuç açılmıyor. BIOS'u hem UEFI hem de eski tarzda ayarlayarak boot etmeye çalıştım ama olmadı. 

Elimde sadece microSD var onu da BIOS boot etmiyor. :) 2 gündür buna uğraşıyorum sinirim bozuldu :) Rufusla boot edebilsem olacak sanki ama o da ssd'yi ve ayırdığım kısmı görmüyor.

banneduser tarafından 05/Tem/20 21:43 tarihinde düzenlenmiştir

ride or die..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

O görmeme olayı millet yanlışlıkla hddyi formatlayıp image yazdırmasın diye koyulmuş bir güvenlik önlemi.

Dediğin olayı etcher ile ayarlından unsafe modu açarak yapabilirsin. Ama onda da direk hdd/ssd yi görür partition spesifik yazdıramıyorsun.

Yapabileceğin şey ilgili partitiona image i çıkarttıktan sonra bootice ile mbr recordden grub u ayarlamak olur. Ama tabi yazdığım kadar basit bir şey değil.

Artık bim/a101/şok gibi marketleri geçtim kırtasiyelerde bile flash disk satılıyor, dağın başında mı yaşıyon hocam nedir 1-2 günde ulaşması.

torpedo_XL tarafından 05/Tem/20 18:05 tarihinde düzenlenmiştir

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

Bu rufusu irlandali birinin yazdigini ilk ogrendigimde sasirmistim bayagi oyle hatirliyorum. Acik kaynaktir bu arada; https://github.com/pbatard/rufus

Konuya katkim sifir tabi bu arada.

anca gidersin...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek
    torpedo_XL bunu yazdı

O görmeme olayı millet yanlışlıkla hddyi formatlayıp image yazdırmasın diye koyulmuş bir güvenlik önlemi.

Dediğin olayı etcher ile ayarlından unsafe modu açarak yapabilirsin. Ama onda da direk hdd/ssd yi görür partition spesifik yazdıramıyorsun.

Yapabileceğin şey ilgili partitiona image i çıkarttıktan sonra bootice ile mbr recordden grub u ayarlamak olur. Ama tabi yazdığım kadar basit bir şey değil.

Artık bim/a101/şok gibi marketleri geçtim kırtasiyelerde bile flash disk satılıyor, dağın başında mı yaşıyon hocam nedir 1-2 günde ulaşması.

yok hocam internetten satın alıcam da gelmesi uzun sürecek diye diyorum. Bu arada olayı çözdüm. microsd'ye rufusla ubuntuyu yaktım sonra bunu böldüğüm ssdye kopyaladım şaşırıtıcı şekilde boot oldu. 

@garga eyw hocam genel kültür iyidir.

ride or die..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo
    banneduser bunu yazdı
    torpedo_XL bunu yazdı

yok hocam internetten satın alıcam da gelmesi uzun sürecek diye diyorum. Bu arada olayı çözdüm. microsd'ye rufusla ubuntuyu yaktım sonra bunu böldüğüm ssdye kopyaladım şaşırıtıcı şekilde boot oldu. 

@garga eyw hocam genel kültür iyidir.

ctrl+shift+b gibi bi kısayolu olcaktı o limitörü kaldırma şeysinin bi ara kafayı yakmıştım win 7 yükleyeceğim diye olmadıydı gerçi bende. (Win 7 yüzünden) 

Çok sıkılıyom
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Ulen helal olsun iste görmek istedigim hareketler.

Adam konuyu cözmüs ve cözümünü de anlatmis.

Sorunu olan sorunu aciyor. Sonra bir sekilde biryerden cözümünü bulup hallediyor. Gelip buraya cözümü yazmak yerine bütün yazdiklarini silip "cözdüm" yazip konuyu silmelerini istiyorlar.

Bir gün ban yiyecek bu yüzden biri ama dur bakalim.

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek
    underzero bunu yazdı

Ulen helal olsun iste görmek istedigim hareketler.

Sorunu olan sorunu aciyor. Sonra bir sekilde biryerden cözümünü bulup hallediyor. Gelip buraya cözümü yazmak yerine bütün yazdiklarini silip "cözdüm" yazip konuyu silmelerini istiyorlar.

acima boyle yapana abi.

gonder 1 hafta hava degisimine.

arkanda biz variz korkma :D

az insan çok huzur.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    abdullahazad bunu yazdı
    underzero bunu yazdı

Ulen ,helal olsun, iste görmek istedigim hareketler.

acima boyle yapana abi.

gonder 1 hafta hava degisimine.

arkanda biz variz korkma :D

ben de artırıyorum, 1hafta + 1gün  olsun diyorum. ^^`

~@~

(yalnız şuna(yukarıdan 3ncü,eğik paragraf'a) ben de bi eğreti oluyorum)

RitmFarbRacourci tarafından 06/Tem/20 12:12 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
Toplam Hit: 1234 Toplam Mesaj: 8
ubuntu dual booting rufus