folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Rutubet Ve Küflü Oda Nasil Adam Edilir ?

Rutubet Ve Küflü Oda Nasil Adam Edilir ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hakkinen
    Hakkinen's avatar
    Erkek

Beyler kaldigim odada nem rutubet küf almis basini gitmiş. Haftanin 3-4 günü iş yerinde kaliyorum o yuzden evi fazla havalandiramadim.

Rutubet kokusu ve duvarlari küf kapladi. Şimdi evi havalandir ve nem cihazi gibi onerilerden öte. Ilk basta var olan rutubet ve küfü bu igrenc

Kokuyu gidermem lazim. Sonrasinda önlemleride alicam. Kesin çözüm eşyalari sirkeli su ile silmek. Evi 2-3 gün araliksiz havalandirdiktan sonra 

Odayı boyatmak. Ama butce yetersiz. 300-350 gibi bir butce ayirdim bunun icin. Fazlasi cikmaz. Sorum ise;

Duvarda 2-3 kat farkli boya var. Dökülen yerlerden gördüm. Nem ve küf önleyici boya icin komple tüm duvari kaziyip boyamak mi gerekiyor. Yoksa var olan boyanin üstune kat geçsek olurmu ? Ve bunun icin ustaya gerek varmi ? Elime firça boya alip kendim yapabilir miyim acaba ? 

Kendini beğenmişlik, hakedilmelidir.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tahriford
    Tahriford's avatar
    Erkek

Boş bir vaktinde , uygun boyayı al , eline bir de rulo al . Sakin sakin 3 kat boya , mis gibi olur. Boya kaliteli olursa rutubetten kurtulursun. Acil çözüm ise odanın köşelere karbonat dolu kaplar yerleştir . Nem ve kokuyu kısmen halleder. Sirke kullanılmaz genellikle , onun yerine çamaşır suyu ve su karışımıyla duvarlar silinir ve ev havalandirilir 

imza: ben
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek

Ya bana kalırsa küflü nemli evde yaşamamalısın, hastalanacaksın...! O evlerin adam edilebilirliğini bilmiyorum ama adam olursa bilemem..

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi

Sirkeli suyla sadece daha cok nemlendirirsin hicbir ise yaramaz. Oncelikle nemin kaynagini bul. Ust kattan yan daireden catidan gelen su varsa onu onarmalisiniz. Evde devamli hava akisi olmasi lazim bunun icin evde olmadigin zamanda bazi pencereleri her zaman aralik birakabilirsin. Vantilator de iyi bir destek atar. Kuflu kisimlari 1:4 camasir suyu:su ile sil, sirkeyle degil. Ve hep kuru tut, vantilatorle oralari hizla hedef alabilirsin. Sorun gecene kadar evde bulundugunda maske kullanabilirsin.

Edit. Onun disinda odalar kucuk ve cok kuflu kisimlar yere yakinsa oralara kucuk kaplar icinde kedi kumu da konabilir, mucize bir cozum degil ama nemi tutmakta faydasi olur.

izzmarit tarafından 16/Tem/18 08:44 tarihinde düzenlenmiştir

sigara değil, balık olan.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek

Belki faydası olabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=EfDOMyjeAls

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek

Hocam Turkiye'de nasil denir tam bilmioyrum icinde chlorine(klor) olan giysileri beyazlatmak icin kullanilan , bizim burada (lefkin) olarak adlandirdigimiz temizleyiciler var. Ahanda bu

Bunlardan bir bos spreyin icine doldur. Sonra camlari ac ve agzini kapatarak kuflu yerlere sik. Bir muddet oylece birak ve git hafifce ovala. Cabucak gittigini goreceksin.

Bisey birakmaz :)

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    perize
    perize's avatar
    Erkek

çamaşır suyunda sıkılmış pamumuklu kumaşla tavanı silmek 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

zahmetlidir... duvar kazınacak. bir kat çimento bazlı su sutucu kimyasal boya fırçası ile yedirilecek...

ince sert mavi fileli strafor kaplanacak... file üstüne su tutucu çimento bazlı kimyasal ile kalekim karıştrılarak duvar yeniden sıvanacak. bir kac gün sonra boyanacak.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    telekom
    telekom's avatar
    Erkek

Once rutubetin kaynagini bulacaksin; duvarlar terleme mi yapiyor, ust katin borularindan biri mi patlakta sizinti yapiyor, yagmur sizintisi mi var vs..

Sonra bir spatulayla onceki boyayi kanirta kanirta kaziyacaksin. Sonra astar boyayi vur, en sonunda da kuf ve mantara karsi etkili normal boyani uygularsin (muhtemelen astar boya daha once uygulanmistir ama kaziyacagin icin ve rutubetten dolayi onun da gitmis olma ihtimali olacak).

Daha once uygulanan boya da onemli; sivamak icin samanla kirmizi topragi mi karistirmislar, kirec mi kullanmislar, boya plastik mi yoksa slikon mu bunlara bakarsin.

Benim tercihim kirec kullanmak (eskiler bunu kullandigi icin sagligimi etkilebilecek konularda yeni cikan urunlere hep on yargiyla yaklasirim; eskiden nasil yaparlarmis okurum, avantaj - dezavantaj karsilastirmasi yaparim).

Kirec degilde boya tercih edecek olursam da plastik boyayi tercih ederim. Silikon boya duvarlara nefes aldirmiyor, plastik bu konuda daha iyi.

En onemlisini yazmayi unutmusum, havalandirmak ve gunes isigi onemli.

telekom tarafından 16/Tem/18 13:31 tarihinde düzenlenmiştir

vatandaşa kafam girsin!..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

Neden rutubet . Arkasında banyo wc vs varmı . Dış cephe mi . 1 duvarı mı bütün odamı . 

Su kaçağı dışardan su alma yoksa 

Oda iyice havalandırılmalı 

Ispatula ile iyice kazılmalı 

1 astar rutubet önleyici atılıp beklenmeli  20 tl falan 

2 gün sonra 1 kat daha astar 

1 gün iyice havalandırılmalı .

Sonra 2 3 kat boya  . 

Ama en önemlisi su gelişi varmı yokmu 

Evde menfez varmı ( hava deliği ) insanlar önemsiz zanneder ama camdan 1 delik evi ferahlatır .

samaccc tarafından 16/Tem/18 13:36 tarihinde düzenlenmiştir

Minimalist Değilim Tembelim
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hakkinen
    Hakkinen's avatar
    Erkek

Arkadaslar odanin tek duvarinda küflenme ve dokulme var. Kaynagini bilmiyorum diger odalarda yok fazla. Bu duvari komple kazitip rutubet onleyici cart curt ile tamir edip boyanmasi tahminen ne kadar tutar ? 

Kendini beğenmişlik, hakedilmelidir.
Toplam Hit: 2388 Toplam Mesaj: 12
nem rutubet küf duvar boya