folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Rüzgar Jeneratörü Yaptım Elektriğe Elektrik Demiyorum - 2

Rüzgar Jeneratörü Yaptım Elektriğe Elektrik Demiyorum - 2

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    musa-90
    musa-90's avatar
    Erkek

Müridler daha önceden böyle bir şey yapmıştım ve en sonunda bakım için indirdiğimde çalındı.

Tahribat ailesi yeni versiyonla uğraştığımı biliyor ve bu hafta sonu malzemeleri temin etme ve denemeler ile geçirdim. Sizleride aydınlatacak videolar çektim.

Eski konu : http://www.tahribat.com/Forum-Ruzgar-Jeneratoru-Yaptim-Elektrige-Elektrik-Demiyorum-184178/

Müridler bizim ufaklığın arkadaşında 2 tane elektrikli bisiklet varmış, yatıp duruyormuş bende o dönem elektirikli bisiklet motoru arıyordum bizim ufaklık pazarlık ederek 2 sini 250 tl ye aldı. Ama karavanaya tabi, çalıştığını bile bilmeden yatırdık bu parayı neyse sonra söktük parcaladık. Bir tanesinde sensör arızası vardı tamir ettik diğerinde ise motor sürücüsü(beyni) arızalıyı bende zaten tamir olmasını çok istemedim rüzgar jeneratörü yapıcam diye :)

Neyse bugün elektrikli bisikletin herşeyini parcaladım. Zaten elektrikli bisiklette piyadada bulunan 125 cclik motorlar vardı mondial filan onlara çok benziyor firma benzinli motor gibi üretmiş sonradan elektrikliye çevirmişler,

Bu motor daha önce yaptıgım rüzgar jenaratöründe kullandığım motordan daha güçlü, eskisi 250 wattlıktı bu ise 800 wattlık.

Videolar çektim demiştim bu ilk videoda el ile hafif cevirmeme ragmen 12 volt 50 wattlık spot ampulu çok rahat yakıyor kısaca hafif bir çevirme ile bile 4 amper akım çekmiş olduk.
    Video 1

https://www.youtube.com/watch?v=Ncmp8A2snIY

Video 2

https://www.youtube.com/watch?v=Utz2YLCrANY 

Bu video da stantda motoru oturttum ve bir iç lastigide kayış gibi kullanarak matkapla cevirdim maksimum voltaj olarak 21- 23 volt arasında aldım. Ses sizi yanıltmasın matkap deli gibi dönüyor ama elektrikli bisikletin motoru yavaş dönüyor. daha önceki yaptığım versiyonda ben bunun daha hızlılarını gördüm zaten rüzgar gülünü bitirince ben 50 volta kadar elektrik alacagıma inanıyorum kuvvetli rüzgarlarda tabi.

Video 3

https://www.youtube.com/watch?v=0H8_eYHhvtQ

Bu videoda yüke bağladım ve voltajı ölctüm voltaj videoda görüldüğü gibi 11 - 13 volt arasında geziyor ve aynı zamanda 12 volt 50 wattlık spot ampulu yakıyor. Tekrar hatırlatıyorum kesinlikle matkabın sesine kanarak çok hızlı dönüyor hissii yaratmasın. Matkabın 10 dönüşü jantın 1 dönüşüne denk geliyor.

Ayriyeten aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi 1 tane daha 50 watlık ampul ekledim ve 11 volt aldım. Yani toplamda 100 watt çektim buda 12 volt 8 ampere denk gelir.

Sistemi elektrikli bisikletten söktügüm arka kısmını aynen kullanıcam. Şu şekilde yapmayı planlıyorum.

Bugün tornacıya gittim görüştüm adama anlattım 70 - 80 tl fiyat istedi. Maaşta daha yatmadığından bekletiyorum.

Müridler elimde elektrikli bisikletten çıkma parcalar var bunlar benim işime yaramıyor ve birazda paraya ihtiyacım var. Bilmiyorum satılır mı işe yarar mı ama satılabilecek parcaların fotoğrafını çektim. Bu konuda maddi biraz destege ihtiyacım var son 150 TL gibi bir rakama tamamını mal edicem.(Tornada dahil ) En azından maaş yatana kadar işlere devam etsem.

Elimde 2 adet lastik var, arka lastikte bir tane fitil var sadece, çok kullanılmamış dedi lastikci ve dubleks olduğu için lastikciye söktürdüm tekrardan kullanılsın diye.

Elimde 2 adet var ve tanesine 15 TL istiyorum.

Ayrıyeten ön jant var elimde üzerinde hidrolik firen sistemi var hidrolik fren sistemi ile birlikte 40 TL istiyorum.

2 adette elimde arka amartisör var bunlarında tanesine 15 TL istemekteyim.

Pazarlık edebilisiniz ama fiyatalar yeterince altta öldürmeyin paraya ihtiyacım olmasa zaten çok önemsemem, bitirmek istiyorum artık bu rüzgar gülünü....

Desteğiniz, ilginiz ve yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Poizoom
    Poizoom's avatar
    Erkek

Yalnız hocam evde kendin elektrik üretiyorsan dikkat et, devlet bir sınırdan sonra vergi alıyormuş diye duydum Gizli

EDiT : http://320volt.com/500-kilovat-elektrik-uretimi-izinsiz-lisans-yok/

Poizoom tarafından 16/Şub/14 22:27 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    musa-90
    musa-90's avatar
    Erkek

Burayı da alayım bitince projnin tamamını yayınlarım.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek
    Poizoom bunu yazdı

Yalnız hocam evde kendin elektrik üretiyorsan dikkat et, devlet bir sınırdan sonra vergi alıyormuş diye duydum Gizli

Adam 800 wattlık motor kullanıyor sen 500 kilowatt ın üstünden bahsediyorsun. Zaten o kadar elektrik üretmek demek küçük çaplı santral kurmak demektir. 500 kilowatt ile değil kendi evini koca apartmanın elektrik ihtiyacını karşılarsın.

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TR-SCOPJE
    TR-SCOPJE's avatar
    Erkek

Merakla takip ediyorum. Allah yardımcın olsun..

Yargılamak için bilmek, bilmek için anlamak, anlamak için dinlemek gerekir...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Poizoom
    Poizoom's avatar
    Erkek
    torpedo_XL bunu yazdı
    Poizoom bunu yazdı

Adam 800 wattlık motor kullanıyor sen 500 kilowatt ın üstünden bahsediyorsun. Zaten o kadar elektrik üretmek demek küçük çaplı santral kurmak demektir. 500 kilowatt ile değil kendi evini koca apartmanın elektrik ihtiyacını karşılarsın.

Elektrikten anlamıyorum hocam, ama yinede dursun mesaj. Arkadaş belki ilerde işi büyütmek ister :)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

hocam umarım iyi iş çıkartırsın elektrik saatini söker atarsın :)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JiggSaw
    JiggSaw's avatar
    Erkek

Bizi de kurtar hocammm :D

Bu ay yıne gelmıs 230 TL amk ...

İmza YOK !!!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

aküye yükle elektriği hacı

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ArmadA
    ArmadA's avatar
    Erkek

bakım indirdiğinde çalınmışmı :S hangi manyak ne die çalar lan onu anladığı bişimiş demeki merakta olabilir :S

Living Death
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeg392
    zeg392's avatar
    Erkek
    ArmadA bunu yazdı

bakım indirdiğinde çalınmışmı :S hangi manyak ne die çalar lan onu anladığı bişimiş demeki merakta olabilir :S

Hurda diye çalmıştır hacı ..

Toplam Hit: 3796 Toplam Mesaj: 16