Sabetayistler

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Asi
    Asi's avatar
    Dişi

Uzun zamandır bu konuyu araştırıyorum Hem netten hem bazı kitaplardan ve bu konuya ilgisi olan arkadaşlarla tartışıyoruz. Bazı sitelerden alıntılarla konuyu açıklık getireyim. Ve düşüncelerinizi merak ediyorum.

Öncelikle sebatay sevi kimdir. Sabetayist nedir?

1626’da İzmir’de yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Din adamı olarak yetiştirilen Sabetay Sevi, 39'uncu yaşının eşiğinde yoğun bir mistisizme saplandı. Toplumu kurtarabilecek ilâhi bir güce sahip olduğunu söylemeye başladı ve 31 Mayıs 1665 tarihinde Mesih olduğunu ilân etti. Yahudi inancına göre Mesih (kurtarıcı), kendilerine bu günkü İsrail topraklarında bağımsız bir devlet kuracak ve dünyanın dört bir yayına dağılmış olan Yahudiler'i bir araya toplayacaktır.
    Bu akım, Hristiyanlar arasında etkileşimlere, Müslümanlar arasında ise sert ve ciddî tartışmalara yol açtı. İnsanlar, Sabetay Sevi'ye tapmaya, sinagoglardaki konuşmalarından sonra taşkınlıklar yapmaya başladılar. Kimse, neler olabileceğini kestiremiyordu. Sabetay Sevi, oluşmasına yol açtığı heyecan seline kapıldı. Taraftarlarıyla birlikte Osmanlı Devleti'nin başşehri Istanbul'a doğru yürüyüşe geçti. Bu olay üzerine Sevi tutuklandı ve yargılandı.

Sultan Dördüncü Mehmet, çok uzun süren yargılamayı perde arkasından takip etti. Yargılama sonunda Sabetay Sevi'nin önüne iki seçenek kondu: İddialarından vazgeçmezse öldürülecek, Müslümanlığı kabul ederse, hayatı bağışlanacaktır. Sevi: "Bu can bu bedende olduğu sürece Müslüman'ım." der, Aziz Mehmet Efendi adını alır. Taraftarlarının bazıları bu ihaneti kabullenmez ve intihar ederler. Çoğunluk ise Müslümanlığı kabul eder. Mesih, yâni kurtarıcı, kendisini kurtarabilmek için dinini değiştirmiştir. Bir müddet sonra da taraftarları arısındaki intiharları durdurabilmek ve insanları kendisine çekebilmek için bir çıkış yapar: Cübbesinin içine bir kuş yerleştirerek topluluğunun huzuruna çıkar. Burada cübbesinin önünü açarak sakladığı kuşu uçurur. "Can bedenden çıktı." Diyerek, eski dinine döndüğünü îma eder. Bu durum, yetkililerin gözünden kaçmaz. 1676 yılında Arnavutluk'a sürgüne gönderilirler ve Sabetay Sevi, aynı yıl Arnavutluk'ta ölür.

SABETAYİST
    Sabetay Sevi ve yandaşlarına, dinlerinden döndükleri için, 'dönme' veya 'avdeti' denilir. Fakat onlar, İslâmiyet'i kabul ettiklerini söylemelerine, görünüşte Müslüman gibi hareket etmelerine rağmen, gerçekte Musevîliğe inanmaktadırlar.

Ve sabetayisler kendilerini gizlemek için tarikatlara katılıp dergahlara giderler. Bektaşilikten mevlevilige kadar bit çok inancın dergahlarında mürid oldular. Bir çok sabetayist çocukların eğitimine önem verdiler ve mason locaları sayesinde bir çok ülkenin önemli yerlerinde ve devletin kilit noktaşlarında görev almalarını sağladılar. Size bir kaçta isim ve link veriyorum.

Bezmenlar, çapa ailesi, zorlu ailesi, koç ailesi, fahri korutürk, ismail cem, cem boyner, merve sevi, sezen aksu, cemil ipekçi, sertap erener ve en önemlisi Atatürkün bile sabetayist olduğu söyleniyor.

http://www.sabetay.50g.com/

Doğuşumdaki tek olağanüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdir.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AmoR
    AmoR's avatar
    Erkek

Soner Yalçın'ın  Beyaz Müslümanlar adlı kitabında buna benzer bişeyler yazıyodu hatta bu yazının kaynağı o olabilir fakat ''Sezen Aksu, Atatürk, Vehbi Koç vs..'' gibi anlamsız bağdaştırmalar araştırmanın inanırlılığına gölge düşürüyor.

Sanki bu konu hakkında insanları aydınlatmak için değilde Provakatif amaçla ele alınan yazılar gibi oluyor sonunda. 

Those who speak know nothing,And find out to their cost, Like those who curse their luck in too many places, And those who fear are lost...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    efrasyap
    efrasyap's avatar
    Erkek

varlıgından hep söz edildi ama  hiç deşifre olmadı yada yok

atatürkünde bu dönmelerle işi yok alakası yok 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    goldfinger
    goldfinger's avatar
    Erkek

aydınlatıcı bi yazı olmuş bu sebataycılar benim de ilgimi çeken bi konuydu

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Asi
    Asi's avatar
    Dişi

Ben Atatürk sabetayisttir demiyorum sadece okuduklarımı aktarıp düşüncelerinizi istiyorum bence bu basit bir konu değil o kadar çok araştırıp okudumki bu konu derinleştikçe derinleşiyor size bir link daha veriyorum

http://ozgurdurus.wordpress.com/2007/04/13/ataturk-sebatayist-mi/

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HAYVANYASAR
    HAYVANYASAR's avatar
    Erkek

Çok teşekkürler aydınlatıcı bir paylaşım olmuş...

Yalnız ailesi zamanında sabetayist olanlardan geliyor diye sabetayist denmemesi lazım kişilere. Verilen sitedeki "Sabataylist" bölümüne baktım da çok komik isimler var...

Blogum; http://hayvanyasar.blogspot.com/
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmiRReiS
    EmiRReiS's avatar
    Erkek

Atatürk'ün de sebatayist olduğunu biz değil, konusunda uzman tarihçiler araştırarak cevap verebilirler. Yalnız olsa bile söylenceğini sanmam, böyle bir olgu kaos yaratır.

Bir de Soner Yalçının okduğum kitaplarındaki bir çok şey doğrudur. Yıllar önce Abdullah ÇAtlı ve o zamanki oluşumla ilgili konular, şuan ergenekonda gün yüzüne çıkıyor. O adam kaliteli bir yazar...

.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NovalgiN
    NovalgiN's avatar
    Erkek

Atatürkle ilgili idda şöyle bildiğim kadarıyla;

Atatürkün gittiği şemsi efendi ilkokulu sadece sabetayist ailelerin çocuklarını kabul ediyormuş.  Ama tam olarak bu budur diye kimse bişey söylemedi. Yalçın Küçük bu konu hakkında bayağı bi araştırma yapmıştı.

Yağmur dindi, yağmura inandık.|www.birboluiki.net
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    goldfinger
    goldfinger's avatar
    Erkek

atatürkü boşverin biz günümüzdeki sabataycilere bakalım

http://www.sabetay.50g.com/

link teki siteyi biraz inceledim kimler var kimler ünlü gazetecilerden sanatçılara hatta generaller bile var ve bir sürü ünlü iş adamları

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AmoR
    AmoR's avatar
    Erkek
    Asi bunu yazdı:
    -----------------------------

Kimse sen öyle söyledin demiyor hatta isteniliyorsa uzun süre tartışılabilir bu konuda ama verdiğin adresteki bilgilerin doğruluğunu ıspatlayacak hiçbir kaynak yok.

Adı verilen ''Itamar Ben-Avi'' nin, bahsi geçen kitabının hangi tarihte yazıldığıda önemli. Çünkü Itamar Ben-Avi nin hayatına kısa bi gözgeçirirsen aşırı milliyetçi bi siyonist olduğunu ( Çekirdekten ) görüceksin.

Büyük bi dehayı kazanma çabası sonucu böyle bişeyi yazmış olacağını tahmin ediyorum :

Edüt: Itamar Ben-Avi bahsi geçen kitabı 1950 yılında kaleme almış. Sence kaleme alınış amacı dediğim gibi değil mi ? 

Those who speak know nothing,And find out to their cost, Like those who curse their luck in too many places, And those who fear are lost...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Asi
    Asi's avatar
    Dişi
    EmiRReiS bunu yazdı:

Bir de Soner Yalçının okduğum kitaplarındaki bir çok şey doğrudur. Yıllar önce Abdullah ÇAtlı ve o zamanki oluşumla ilgili konular, şuan ergenekonda gün yüzüne çıkıyor. O adam kaliteli bir yazar...

Evet Soner Yalçın geniş bilgi kaynaklarına sahip ve gerçek bir araştırmacı zaten bu konulara merak salmam onun kitaplarını okumakla başladı.

Toplam Hit: 4474 Toplam Mesaj: 12