Saman Ev Yapimi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patron_38
    patron_38's avatar
    Erkek
    wordros bunu yazdı
    patron_38 bunu yazdı
    wordros bunu yazdı
    patron_38 bunu yazdı
    wordros bunu yazdı

Kerpiçten yap üzerine samanla dekor yap.

Hacim dogru bilgiye bir ulassam kale yapacam kendimede :) dogru duzgun bilgi yok anasini satiyim 

Çevrende kesin yaşlı köyde yaşayanlar vardır, ben o tarz birilerinden bilgi almıştım, kalıplarla kerpiç tuğlalar yapıp kullanıyorlarmış eskiden, videolar vardı diye hatırlıyorum ama ayrıntılı bilgiyi dekorasyoncu varsa tanıdığın ondan veya inşaat ustalarından bulabilirsin. Böyle döküman bulmak zor, yabancı dilin varsa yabancı forumlara biraz göz gezdir.

Ne dogru duzgun bilgi var ne video , yabanci kaynaklardada durum bu ,

@wordros  beraber yasariz artik :)

Ben en son dükkanımı dekor yaparken bu tarz şeyler araştırmıştım, https://www.facebook.com/mottokokorec sayfadan dükkanın fotoğraflarına bakabilirsin, okadar saçma gereksiz şeyleri değerlendirip bu hale getirdim ki, ve okadar zevk aldım ki yaparken. Tavsiye ederim. Fakat fikirleri birleştirerek devam etmek ve en önemlisi tam yönlü araştırman gerekiyor yapacağın herşeyi, ufak, tefek hayvanlarıda göz önünde bulundur.

Bakalim hacim artik yapboz taktigi ile yapicaz birseyler 

yan cizdim
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    buber.
    wordros
    wordros's avatar
    Erkek
    patron_38 bunu yazdı
    wordros bunu yazdı
    patron_38 bunu yazdı
    wordros bunu yazdı
    patron_38 bunu yazdı
    wordros bunu yazdı

Hacim dogru bilgiye bir ulassam kale yapacam kendimede :) dogru duzgun bilgi yok anasini satiyim 

Çevrende kesin yaşlı köyde yaşayanlar vardır, ben o tarz birilerinden bilgi almıştım, kalıplarla kerpiç tuğlalar yapıp kullanıyorlarmış eskiden, videolar vardı diye hatırlıyorum ama ayrıntılı bilgiyi dekorasyoncu varsa tanıdığın ondan veya inşaat ustalarından bulabilirsin. Böyle döküman bulmak zor, yabancı dilin varsa yabancı forumlara biraz göz gezdir.

Ben en son dükkanımı dekor yaparken bu tarz şeyler araştırmıştım, https://www.facebook.com/mottokokorec sayfadan dükkanın fotoğraflarına bakabilirsin, okadar saçma gereksiz şeyleri değerlendirip bu hale getirdim ki, ve okadar zevk aldım ki yaparken. Tavsiye ederim. Fakat fikirleri birleştirerek devam etmek ve en önemlisi tam yönlü araştırman gerekiyor yapacağın herşeyi, ufak, tefek hayvanlarıda göz önünde bulundur.

Sen sanırım boş bir arsayı değerlendirmek istiyorsun, peki bütçen yokmu abi ? Prefabrik dik bitane, dışını istediğin gibi giydir ?

alektamovikmovik
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patron_38
    patron_38's avatar
    Erkek
    wordros bunu yazdı
    patron_38 bunu yazdı
    wordros bunu yazdı
    patron_38 bunu yazdı
    wordros bunu yazdı
    patron_38 bunu yazdı
    wordros bunu yazdı

Sen sanırım boş bir arsayı değerlendirmek istiyorsun, peki bütçen yokmu abi ? Prefabrik dik bitane, dışını istediğin gibi giydir ?

benimki biraz heycan hacim stres atmak vakit gecirmek kendim ugrasmak istiyorum kafa dagitmak istiyorum , 

yan cizdim
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek
    patron_38 bunu yazdı

Murid kardesler selamler

Saman ev yapimi icin yeterli dokuman bulamiyorum bu konuda bilgisi olan arkadas varsa bir kac soracaklarim var

Saman balyasi zamanla cururmu veya kuculme olurmu? dayim dediki 20 kilo gelen saman 1 sene sonra 10-12 kilo geliyor dedi boyle birsey oldugunda hacimsel olarakda degisme oluyormu ?

http://www.moladayim.com/wp-content/uploads/2016/01/saman-ev-samanev-5.jpg

Bu sekilde yaptigimda 1 yil sonra tepeme cokermi ?

Yapan eden bilen varsa bilgi verirse cok sevinirim 

Saygilarimla 

Çürür, balyayı klor arsenik karışımı suya sokup çıkarıp kurutacaksın, balyayı bozmadan iki taraftan tel içine alacaksın, dıştan betonla sıvarsın olur sana saman duvarlı ev.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Enquinx35
    Enquinx35's avatar
    Erkek

Gaz betondan yap hocam 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    COURAGE_x
    COURAGE_x's avatar
    Erkek

Eskiden klasik kerpic duvar icin, nehir yatagindan kil toprak getirir samanla karistirip, kaliba alip duvar orerdik  bu toprak cinsi suyu ceker basta ama yaz kurakliginda cok sertlesir.

Evin dami mese calilari veya benzeri! Topragin ilerki zamanlarda oda havasi degisiminden dokulmemesi icin, sonrasinda Kireçli toprak kullabirdik, içerisinde, kil, kum, humus ve kireç barındıran toprak türüdür.

Bu tür topraklar kolay işlenemezler. Ayrıca suyu da geçirmezler.

Kis aylarinda yogun yagmura dayansada kar suyu daha keskin oldugundan emer dami sisirirdi, bu kayadan islenmis eni 30-40cm uzunluk 70-80cm yuvarlastirilmis, iki yani oyulup,iki yana gecirilen demir yardimi ile cekilir.

Bu islem yagmur veya kar suyunun sisirdigi veya bosluk olusturdugu oyuklari kapatmak sıklasmasi, dam damlamamasi icindir,

Uzun yagmur ve sulara dayanikli olmasi topragin samani sert tutmasi icin, kışın arada bir once biraz saman sonra tuz serper tasi gezdirirsin, koyde halen bu sistemi kulanan 2-3 ev kalmistir.

Altın'ı olan kuralı koyar,kuralı koyan altın'ı alır!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheGoFReT
    TheGoFReT's avatar
    Erkek

1,5 litrelik su şişelerinin içine toprak doldurup güzelev yapan birini görmüştüm 

http://tikla.net/ durma tıkla =)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CiRKiN
    CiRKiN's avatar
    Erkek

Çürüme yapar zamanla hafifler amcan doğru söylemiş ve hacmen dağılmaya başlar

ev yapacaksan dezenfekte olayına çok dikkat etmen gerekir hocam. Pire bit eski samanlık veya saman yığını gibi yerlerde çok görülür 

birde yağmur yaş değince pis bi kokusu oluyor onu da düşünmeyi ihmal etme...

tüm bunların dışında yine de yapmak istiyorsan ve kayserideysen tedarik konusunda yardımcı olurum bizim çiftliğe gelirken sana da getirtiriz 

JACK TİESTO TAHRİBAT ... FAKİR BİR ŞİMAL KİLİSESİNDE ŞEYTAN İLE RAHİBİN MACERASI
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erdem358
    erdem358's avatar
    Erkek

Ekolojik evler diye bir belgeselde anlatıyorlardı ama adını hatırlayamadım ısı ve ses konusunda çok iyi diyordu ev sahibi. bildiğin beton bina gibi duruyordu dularların sıvası kalıp kalıptı bir kaç parçayı çıkartıp duvarı göstermişlerdi 

Yav he he
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kral.
    C-force
    C-force's avatar
    Erkek

Yillardir Hayalimdir seni iyi anliyorum allah yardimcin olsun avantaj ve dezavatajlarini iyi değerlendir ama 

Müsait bir ara editlicem

Bazen Varsın , Bazen Yoksun...
Toplam Hit: 3840 Toplam Mesaj: 29
saman ev