folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Saydam Buz Yapmak İçin Önerileriniz?

Saydam Buz Yapmak İçin Önerileriniz?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Darkparadise
    Darkparadise's avatar
    Dişi
    samaccc bunu yazdı

Hazır buzlar saydaamı acaba . Tekellerde oluyor 

Alkolikler cevaplar belki :)

Hazır paketlerdeki buzlar saydam değil. Piknik yerlerinde de satılıyor :) bunu bilmek için alkolik olmaya gerek yokmuş yani 😅 hepsi aynı marka/firma ürünü mü bilmiyorum, markadan markaya değişir mi orasını da bilemem işte.

Darkparadise tarafından 16/Ağu/21 01:10 tarihinde düzenlenmiştir

Dışarıda Issızlık Bensiz, Bendeyse Yalnızlık Issız...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

Ben viski için şekiilli buz yaparken cok uğraştım bunnun ile. Tamamen şeffaf cam gibi yapmayı becerdim ama uğraşı fazla olduğu için zor geliyor.

1 suyun içinde tuttuuğu oksijen oranını düşürmek için kaynatip soğutmak gerek.

2 suyun içinde kalan hava partikullerini düzgün çikarta bilmek için yavas soğutmak gerek. bunun için buz dolabi derin dondurucu gibi bir sey kullanıyorsanız 3-4 saklama kabini iç içe koyarak dolaba koymaniz lazim.

3 titresim, yavas yavas dondurdugunda buzun orta kesimleri şeffaf olsada alt kesimlerinde kalan hava kabarciklari beyaz görüntü veriyor bu yuzden 5-10 dk'da bir suyun bulundugu kabi 1-2 dk boyunca tıtretmek gerek bu bu sayede suyun donmuş bölümlerinde ki kabarciklar donmamış bolumlerinden yukari doğru cikip üst kisimlara gidecek buzun kendisi seffaf kalacaktir.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    d3lete
    d3lete's avatar
    Erkek

Distile su bulup dondurmayı denermisin , muhtemelen olacaktır

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Antikky
    Antikky's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

utu suyu dondurmayi dener misin

Umursamaz Tavrımın Hastası Olunuz.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Çok ilginç konu ben de denicem. Kaynayıp yavaş soğumuş saf suyu vibratöre bağlayıp pilini de dolabın dışına bantladık mı olur gibi. Ama su zaten oksijenden oluşuyor ayrıştırırsak hidrojen patlar :d

...said addicted.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kukunku
    kukunku's avatar
    Erkek

Arçelik bunun için aparat yaptı ve patent aldı. Tam şeffaf buz yapan makina var, fiyatlar uçuk. Dediğim aparatla tamamen kontrollü soğutma ile normal dolapta bu tür buz yapılıyordu. Ticarileşti mi bilmiyorum

Edit:gavurda da varmış

https://www.amazon.com/ClearlyFrozen-High-Capacity-Clear-Maker/dp/B078ZM3F8G

kukunku tarafından 16/Ağu/21 21:20 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    csabanci
    csabanci's avatar
    Erkek

konu içeriklerini ve diğer yazılanları hızlı hızlı okudum öneri verildiyse affola.

ilk önce buz mu gerekiyor buz formunda görünümünde birşey mi? eğer form yani görsel olarak ise 

https://www.akakce.com/kokulu-tas-kalibi/en-ucuz-rtv2-kalip-silikonu-1-kg-fiyati,323781294.html?ref=808&gclid=CjwKCAjwmeiIBhA6EiwA-uaeFUCuFvapWLk5V4jGXOTNh2zFKrvjX4Loif1yxJ7gU7BtUfTS_1MyzBoC7poQAvD_BwE

linktekini incelersen farklı markalar vsvs vardır rtv2 silikonu alıyosun. sonra kalıbını cıkarıcağın doğru istediğin ölcü ve şekillerde prototip hazırlıyosun belki alçı saten alcı olabilir özellikle su zımparası mı deniyor ne ise ismi suyun altında parlak yüzey olsun diye zıplaralıyosun bu linkteki rtv 2 ile kalıbını cıkarıyosun. sonra reçine döküyorsun fakat 25 30 derece sıcaklık şartlarında ısı tabancasıda var ise parlak ve şeffaf yüzey olusturabiliyorsun reçine ile.

2ci secenek gerçekten buz lazım ise eğer çeşme suyu değilde satın su alıyorsun sonra yukarıdaki secenekte olusturduğun kalıba döküyorsun sonra buz dolabınn buzluğuna koycağını var sayarsak soğutma ısısını düşürüyrsun dolabın sok etkisi yaratmamak adına soğutma derecesini kademeli düşürüyorsun bu sayede sok etkisi yaratmadan dondurma işlemi yapıyorsun hava kabarcıkları olusmuyor. fakat söyle bi durum su görünümünde farklı sıvılar dondurabilirsin özellikle su olması gerekmiyor ise

kalıp işi aklına yatar ise detay verebilirim yatmaz diye kısa kestim.

Evrim içi mürit..laugh is live..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OCEANUS
    OCEANUS's avatar
    Erkek

islem tamamdir yardimci olan arkadaslara tesekkur ederim :)

KNOWLEDGE IS POWER!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yustang
    yustang's avatar
    Erkek

akü suyu saf su kullan olur:)

HAYATTAKİ PÜRÜZLERİ EKSİK OLAN KISIMLARINI TAMAMLAMAK İÇİN KULLAN. O ZAMAN HAYAT DAHA KULLANIŞLI VE GENİŞ OLUR.
Toplam Hit: 2125 Toplam Mesaj: 20
buz kalıbı saydam buz buz