folder Tahribat.com Forumları
linefolder Webmaster ve Yazılım Geliştiriciler
linefolder Sayfada Bol Javascript Mi Bol Php Mi Kullanmalı?

Sayfada Bol Javascript Mi Bol Php Mi Kullanmalı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

merhaba arkadaşlar yazdığım sitede tek sorguda çekebileceğim ama parça parça yapıştırmam gereken uzun bir tablo var (ortalama 500 olur heralde)

bunu şimdi ben olması gerektiği yerlere parça parça bölüştüreyim mi?

yoksa bi tane full javascript çıktı alayım da o şekilde mi yerleştireyim?

performans açısından hangisi daha iyi olur.

kofcu tarafından 02/Şub/16 01:53 tarihinde düzenlenmiştir

ben de sevgiden yanayım...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

selam,

js ve php nin yapısı bildiğin gibi farklı, birisi server tabanlı diğeri client tabanlı çalışıyor. Hangisi daha uygun senin sistemine bağlı, ilk açılışta tüm verileri yükleyebilirsin ya da bu veriler sabit ise ve çok değişken değilse cache olayını araştırmanı tavsiye ederim (php tarafında),

bunun haricinde verileri ihtiyaç halinde çekmek en mantıklısı gibi geliyor bana. O yüzden ajax kullanabilirsin. Mesela google da bir resim arat, aşağı indikçe fotoğraflar yüklenir, arkaplanında asenkron çağrılan bir servis vardır. Belki ajax değildir ama o tarz bir şey.. 

Bunun haricinde node.js/angular.js gibi teknolojilere de bakabilirsin.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

selam,

js ve php nin yapısı bildiğin gibi farklı, birisi server tabanlı diğeri client tabanlı çalışıyor. Hangisi daha uygun senin sistemine bağlı, ilk açılışta tüm verileri yükleyebilirsin ya da bu veriler sabit ise ve çok değişken değilse cache olayını araştırmanı tavsiye ederim (php tarafında),

bunun haricinde verileri ihtiyaç halinde çekmek en mantıklısı gibi geliyor bana. O yüzden ajax kullanabilirsin. Mesela google da bir resim arat, aşağı indikçe fotoğraflar yüklenir, arkaplanında asenkron çağrılan bir servis vardır. Belki ajax değildir ama o tarz bir şey.. 

of şu ajax işi doğru yaa... gereksiz yere kullanılmayacak olan tonlarca kod yazmış, gereksiz , tonlarca sorgu yapmış oluyorum ajax ı bilmediğim için. aslında çok basit bir çalışma prensibi vardı gördüğümde ama hiç pratik yapmadığımdan hiç aklıma gelmedi kullanmak...

heh neler yazdım neler bi görseniz :) php -> html -> javascript -> html -> javascript tarzı şeyler, hepsi birbiri içinde :D

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek

sorunu tam anlayamadım ama sistem kaynaklarının yoğun kullanıldığı anlık kullanıcısı çok olan bir site ise yükü olabildiğince tarayıcıya bindirmekte fayda var. yani sunucu mümkünse sadece işin mantık kısmını yürütsün, aracı olsun; veri ile kullanıcı arasında köprü olsun. PHP de sunucu tarafında dikkatlice kullanılsın. ikisi de kulanılmalı.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    kofcu bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

selam,

of şu ajax işi doğru yaa... gereksiz yere kullanılmayacak olan tonlarca kod yazmış, gereksiz , tonlarca sorgu yapmış oluyorum ajax ı bilmediğim için. aslında çok basit bir çalışma prensibi vardı gördüğümde ama hiç pratik yapmadığımdan hiç aklıma gelmedi kullanmak...

heh neler yazdım neler bi görseniz :) php -> html -> javascript -> html -> javascript tarzı şeyler, hepsi birbiri içinde :D

hocam ajax da bir şey yok, serverdaki fonksiyonu çağırıyorsun sadece.. node.js ve angular.js  de benzer işleri yapıyor daha gelişmiş imkanlar da sunuyorlar ama belki karmaşık olabilir biraz daha..

istiyorsan biraz youtube daki örneklere bak.. angular ve node.js için artık hangisi hoşuna giderse ama önce bir ajax ı öğren. Düzgün bir kaynak bulabilirsen çabuk ilerlersin.. o kadar zor değil..

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek
    kofcu bunu yazdı

merhaba arkadaşlar yazdığım sitede tek sorguda çekebileceğim ama parça parça yapıştırmam gereken uzun bir tablo var (ortalama 500 olur heralde)

unbalanced hocama katılıyorum.

Evente bağlı olarak çalışan bir sistem oluşturabilirsin her event sana cevap gönderir.

Diyelim sayfa da 10 yazı olsun.

Alt alta yazdığını düşün her biri milyon karakter vs olsun.

Sen önce ilk 100 karakterini getiren bir sorgu yazarsın

Devamını gör butonu olur. Ona basarsa da milyon karakteri sadece o kısım için getirirsin.

Bunu dğer bahsettiğin parça parça işlemlere uygulayabilirsin diye düşünüyorum.

zeybekustasi tarafından 02/Şub/16 02:30 tarihinde düzenlenmiştir

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek
    RockZs bunu yazdı

sorunu tam anlayamadım ama sistem kaynaklarının yoğun kullanıldığı anlık kullanıcısı çok olan bir site ise yükü olabildiğince tarayıcıya bindirmekte fayda var. yani sunucu mümkünse sadece işin mantık kısmını yürütsün, aracı olsun; veri ile kullanıcı arasında köprü olsun. PHP de sunucu tarafında dikkatlice kullanılsın. ikisi de kulanılmalı.

aslında yazdığım site kullanıcı yoğunluğu olacak bir site değil ama ne olur ne olmaz ben yine serverımı koruyayım diye düşünerekten bol javascript li yaptım.

sorum da mesela bu kadar javascript e yüklenmek doğru mu server kullanımını kısıp performans artıracağız derken kullanıcının ramini zorlamayalım mı mesela?

ha yaklaşık (her bölüm için tekrar edeceği için) 500 600 tane javascript kodu çalışsa çok sorun olmaz diyorsanız. (sadece ilk girişte bir kere yüklenecek) o zaman sorun yok böyle devam ediyorum...

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    zeybekustasi bunu yazdı
    kofcu bunu yazdı

Evente bağlı olarak çalışan bir sistem oluşturabilirsin her event sana cevap gönderir.

Devamını gör butonu olur. Ona basarsa da milyon karakteri sadece o kısım için getirirsin.

@kofcu, bak bu adam angular.js uzmanı oldu :) ondan yardım isteyebilirsin.. en azından kaynak konusunda yardımcı olur

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    zeybekustasi bunu yazdı
    x

@kofcu, bak bu adam angular.js uzmanı oldu :) ondan yardım isteyebilirsin.. en azından kaynak konusunda yardımcı olur

@Unbalanced hocam, bizi uzman kelimesine layık gördüyse ne mutlu. 

Şaka yapmıyorum hocamdır bir çok konuda.

Kendisi hatırlar mı bilmem üniversitede ilk yılımda bilgisayarıma bağlanıp for döngüsünü tam 40 dakka üşenmeden örneklerle anlatmıştır.

Ve bunun gibi bir çok şeyi kendisinden ve tavsielerinden öğrendim.

Onun için öncelik onun cevaplarındadır :=) 

zeybekustasi tarafından 02/Şub/16 02:42 tarihinde düzenlenmiştir

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    zeybekustasi bunu yazdı
    kofcu bunu yazdı

Bakalım ya kör topal bir şekilde yolu tamamlayıp siteyi açmayı düşünüyorum aslında, okul açılınca hiç zamanım olmuyor. Tamamlayabilirsem bu hafta içinde gösteririm size çağdışı sitemi :D bi yerden yayına başladıktan sonra artık teknolojiyi yavaş yavaş eklerim diye düşünüyorum. yardımlarınız için teşekkür ederim. Evet benim ilacım asenkron js. Adamlar zamanında bu benim soruyu sorup cevabını da icat etmişler zaten :)

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Sunucun ne kadar geç yanıt verirse, kullanıcı o kadar çalışmadığını düşünür ve uzaklaşır sitenden.

Burada da en uzun süren işlemler veritabanı işlemleri oluyor genelde. 

Her zaman kullanıcının göreceği kadar ya da bi tık fazlasını yükle. Görmeyeceği şeyi ilk etapta yüklemenin sunucuyu yavaşlatmaktan başka bir işe yaramaz.

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
Toplam Hit: 3173 Toplam Mesaj: 14
javascript php performans