Şehrin Nemini Almak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek
    Megalados bunu yazdı
    furkiak bunu yazdı

En ideal çözüm nemden su üretmek olur. Yanlış bilmiyorsam böyle bir cihaz yapıldı. Bu cihazların daha büyük halini uretip şehirlerdeki gereksiz heykel,kule, vazo gibi eserleri bu tip cihazlarla değiştirmek. Evlerin çatılarina bu cihazlari koymak. Otomatik olarak havadaki nemi azaltıp. Su kaynaklarını arttırmaya yarar. 

Cihazlarida güneş enerjisine bağlarsın yenilenebilir bir sirkülasyonu başlatırken. Fakat bu Türkiye gibi ülkelerde imkansızdır. Toplu olarak hareket edilmediginde ise yaramaz. Bunu öncelikle zengin muhitlerde zengin sokak ve mahallelerde yapmak lazım. Tabi bunu yaparken havadaki yer yaz olan standart %70 nemin farzimihal %40 a düşmesi sonucu oluşacak olan doğal dengenin değişmesi yönünde araştırma yapmak gerekir. Doga ile oynamak büyük sıkıntılar açar örneğin kargaları öldür keneler çoğalsın 

Nem yuksekken bir klima evden 2-3 saatte 10-15 litre su çıkartabiliryorsa havadaki nemden ciddi oranda su biriktirip sebekeye aktarilabilir. Nemi fazla olup, su kaynaklari az olan bölgeler var. İçme suyuna bile çevrilebilir. 

Şehri akvaryum içine alırsan olur... 

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

Hoca, hoca! Göl hiç maya tutar mı?

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meraclitus
    Meraclitus's avatar
    Erkek

Daha önce iklimlendirme firmasında çalışmış biri olarak. Büyük seviyede klima santralleri kurulumu yapıyordum. Kapalı alanlar için özellikle kapalı havuz nem alma santrali kurulumu çok yaptım. Ortamdaki nemi alabilmek için ortamı kurutmak gerekiyor buda havayı ısıtarak oluyor. Nasıl evdeki sobalar evi kuruturdu önüne su koyardık buhar yapsın diye . Böyle bişi olabilmesi için önce havayı kurutmaya çalışıp kuruyan bir yandan  havanın nemini toplamak gerekiyor. Devasa kanallar vs görüntü olarak hiç hoş olmayan birşey olur. Herşeyi geçtim açık alanda doğal olmayan yollarla nem toplamak imkansız gibi birşey . Çok yüksek enerji kaybı kafamda canlanan o kanallar borular hiç hoş değil inanın :)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek

En dogali o bolgeye en uygun en kayipsiz en direncli planlı ağaç ekimi büyükçe orman özetle

Bizim metropol sehirler de nem çok , araç+betonarmeden 

Bi 40 50 yıl sonra çok çekeceğiz bu plansizliklari (: , Nasanın yayınladığı harita vardı gecen uzaydan data ustune. Türkiye de yeraltı suyu da hic hic kalmamış gibi bir seydi. Yarrraa yemissiz.

Kurtlar tasma takmaz....
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo
    Megalados bunu yazdı

Simdi basliga bakıp olur mu öyle şey diyenler olabilir ama gelecekte sehirlerin iklimlerine mudahale edilerek daha uygun hava kosullari yaratilacagina ongormeyen yoktur. Kimseye utopik gelmez. Sadece nasıl olacağını henuz bilmiyoruz. Belki ben bulmusumdur. Fikrimi elon muska ulastirmadan once size anlatayim dedim :)

Mesela hava 32 derece nem %70'ken kesinlikle dayanilmiyor sıcağa ama nem %35'lere inerse 32 derecede bile sıcak çok bunaltmiyor. Kabul edilebilir seviyede oluyor. genelde bunaltici olan sicakla nemin birlesmesi. Akdeniz bogesinde bunaltici  sicaklar deyincede akla hemen nemin yüksekliği gelir zaten. Nem büyük problem.

Ev için nem makinalari var biliyorsunuz. Bunlarin devasa boyutlarda olanlarinin tasarlanmasi ve sehrin belli noktalarina yerlestirilmesi havadaki nem oranini düşürebilir.  Böyle bir sey yapilabilirse kimse evinde klima acmaz, camlar acilir hem elektirik tasarrufu yapilir hemde herkes temiz hava alir. İcerde de disarda da rahat edilir. Belki bunlar güneş enerjisi ile çalışabilir. Belediyelerin kontrolunde olur. Cihazlarin sunumu belediyelere yapılir mesela. %70'leri geçen nem %40'larin altina bile cekilebilse kabul edilebilir hava koşulları yaratılabilir diye düşünüyorum. Hatta bunun patentini alip zengin olmayı düşünüyorum. Ilk yelpazeyi bulan adamdan ne farkim var benim ?

Ne diyonuz ?

Küresel ısınma için de dev klimalar yerleştirme önerisi bekliyorum

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek
    LaNCeLoT bunu yazdı

En dogali o bolgeye en uygun en kayipsiz en direncli planlı ağaç ekimi büyükçe orman özetle

Bizim metropol sehirler de nem çok , araç+betonarmeden 

Bi 40 50 yıl sonra çok çekeceğiz bu plansizliklari (: , Nasanın yayınladığı harita vardı gecen uzaydan data ustune. Türkiye de yeraltı suyu da hic hic kalmamış gibi bir seydi. Yarrraa yemissiz.

Su üretmek kolay lakin miktar aile bazında yetiyor, bez su kulesini sistemini denedim ağustosta günlük 20 litre veriyor. Bir aileye 10 adet lazım yani 200m2 alanı olması lazım. 

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kanakan
    Kanakan's avatar
    Erkek

Bu Nemin, kurakligin, yagmursuzlugun Caresi Orman.

Bendende iki Fikir.

1.Fikir Fidan diken Robot.

İşi gücü Fidan dikecek.Fidanlari alip cukur kazacak Fidani cukura koyup cukuru kapatacak Bir baska Robotta bu dikilen Fidanlara cansuyu verecek.Bunlar kendi bataryalarini günes enerjisinden dolduracak.Bunlardan atacaksin 10 tanesini boş bir araziye yada dağa yada ovaya bunlar devamli Fidan dikecekler.

2.Fikir

Her okulda 3.siniftan itibaren sinif gecmenin sartlarindan biri 5 Fidan dikmek yaparim.

Evlenenlere 5 Fidan dikme sarti, degilse Nikah yok.

Askerlik terhisinde 5 Fidan dikme sarti, degilse Terhis yok.

Bazi basit suclarda Sosyal proje olarak 20-30 fidan dikme cezasi v.s.g

Bu yöntemler cagaltilabilir...

Gaye herkese agac diktirmek.

Kanakan tarafından 07/Ağu/22 12:24 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cuneyd
    cuneyd's avatar
    Erkek
    Kanakan bunu yazdı

Bu Nemin, kurakligin, yagmursuzlugun Caresi Orman.

Bendende iki Fikir.

1.Fikir Fidan diken Robot.

İşi gücü Fidan dikecek.Fidanlari alip cukur kazacak Fidani cukura koyup cukuru kapatacak Bir baska Robotta bu dikilen Fidanlara cansuyu verecek.Bunlar kendi bataryalarini günes enerjisinden dolduracak.Bunlardan atacaksin 10 tanesini boş bir araziye yada dağa yada ovaya bunlar devamli Fidan dikecekler.

2.Fikir

Her okulda 3.siniftan itibaren sinif gecmenin sartlarindan biri 5 Fidan dikmek yaparim.

Evlenenlere 5 Fidan dikme sarti, degilse Nikah yok.

Askerlik terhisinde 5 Fidan dikme sarti, degilse Terhis yok.

Bazi basit suclarda Sosyal proje olarak 20-30 fidan dikme cezasi v.s.g

Bu yöntemler cagaltilabilir...

Gaye herkese agac diktirmek.

Yani teknolojik çözümlerden, makinelerden daha çok bu iyi :) orman. Abdurrahman dilipak gibi Esrar bile dikilebilir :)) çok hızlı büyüyor, diğer ağaç türlerinden çok daha az şeye ihtiyaç duyuyor. Kocaman ağaç gibi olanları falan var. Yani yapılabilir aslında bunlar da :) 5 yılda kocaman ormanlar elde edebiliriz. 

Siz cebit"e gidin Tayyip sizi yakalicak :B adama o kadar laf sölediniz,küfrettiniz :P sizi tahribat.com t-shirtleri ile yakalicak,böle kıcınıza kıcınıza sopaylan vuracak :B Tayyip sizi ağaca vurduracak :B sonra da cemil cicek"e vericek :B / yeah Cemil cicekkk :B
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tusubasan
    tusubasan's avatar
    Erkek
    Megalados bunu yazdı

Simdi basliga bakıp olur mu öyle şey diyenler olabilir ama gelecekte sehirlerin iklimlerine mudahale edilerek daha uygun hava kosullari yaratilacagina ongormeyen yoktur. Kimseye utopik gelmez. Sadece nasıl olacağını henuz bilmiyoruz. Belki ben bulmusumdur. Fikrimi elon muska ulastirmadan once size anlatayim dedim :)

Mesela hava 32 derece nem %70'ken kesinlikle dayanilmiyor sıcağa ama nem %35'lere inerse 32 derecede bile sıcak çok bunaltmiyor. Kabul edilebilir seviyede oluyor. genelde bunaltici olan sicakla nemin birlesmesi. Akdeniz bogesinde bunaltici  sicaklar deyincede akla hemen nemin yüksekliği gelir zaten. Nem büyük problem.

Ev için nem makinalari var biliyorsunuz. Bunlarin devasa boyutlarda olanlarinin tasarlanmasi ve sehrin belli noktalarina yerlestirilmesi havadaki nem oranini düşürebilir.  Böyle bir sey yapilabilirse kimse evinde klima acmaz, camlar acilir hem elektirik tasarrufu yapilir hemde herkes temiz hava alir. İcerde de disarda da rahat edilir. Belki bunlar güneş enerjisi ile çalışabilir. Belediyelerin kontrolunde olur. Cihazlarin sunumu belediyelere yapılir mesela. %70'leri geçen nem %40'larin altina bile cekilebilse kabul edilebilir hava koşulları yaratılabilir diye düşünüyorum. Hatta bunun patentini alip zengin olmayı düşünüyorum. Ilk yelpazeyi bulan adamdan ne farkim var benim ?

Ne diyonuz ?

Bu tarz projeleri destekleyecek kadar refah seviyemiz yüksek olsa keşke, hatta pilot il olarak Adana'yı seçseler gündüz oturduğumuz yerde ter döküyoruz geceleri klima olmasa asla uyuyamazsın e klima oluncada elektrik faturası her yaz aynı bok anlayacağın

1,999...9'u bize 2 diye yutturmaya çalışan bir dünyanın çacuklarıyız.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek

https://i.hizliresim.com/57nd2th.jpg

şu taşın biraz daha büyüğünü koydun mu 4 bi etrafa nem filan kalmaz hemde altına su olarak biriktirir.

https://www.facebook.com/watch/?v=3422084664682681

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
Toplam Hit: 2275 Toplam Mesaj: 27
nem sıcak