folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Sensörler Hakkında Bilgi. Mühendis Ve Teknikerleri Alalım Buraya

Sensörler Hakkında Bilgi. Mühendis Ve Teknikerleri Alalım Buraya

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    habitrail
    habitrail's avatar
    Erkek

tekerleğe encoder takıcaksın hocam onunla ne kadar mesafe yol adın ne kadar döndün çok rahat bilebilirsin. emin ol yaptığın projenin tek zor kısmı kamera ile yapıcakların yani nasıl bir görüntü işleme yapıcaksın gerisi çocuk oyuncağı:D

illaki mesafe ölçüp bu kadar gidicem demene de gerek yok kamera cisimi algılamada kullanılıp sensörle mesela cisime 30 cm yaklaşınca dur muhabbeti de yapabilirsin:D

Düşünmeden öğrenmek vakit kaybıdır.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Branxian
    Branxian's avatar
    Erkek

Gideceği mesafeyi encoder ile yapıcaksan yüksek pals sayan (örn: 1000pals) encoder al. Hassasiyetini arttırırsın.

Çünkü düşük palsli encoderlarda hep bir hassasiyet sorunu yaşadım. :p

Kurtla sevişen mazoşist koyun
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nitrous
    Nitrous's avatar
    Erkek
    ya bu robotik ne mübarek şeymiş böyle dandik bi park sensörüyle baya bi iş hallettim sayende hacı dur bakalım daha nasıl kolaylaştıracaz işi:) aslında en basiti hedef noktaya bi verici yerleştirip sensörün onu görüp ona yaklaşmasi ama o da diğer tùrlü işcilik ve maliyeti arttırıyor. Gidim bi tane yüz takip özellikli kamera alıp söküp sensör ve devreleri bağlayıp hedef noktayada vesıkalık resim mi assam ne yapsam?:)

<< Nitrous@TahriBaT.com >>
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    slanger
    slanger's avatar
    Erkek

kolay gelsin :)

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Branxian
    Branxian's avatar
    Erkek

Hocam hedef noktaya koyduğun sensörün tepki süresinide hesaba katman gerekiyor.

Çünkü ufak bir parazitte bu süre uzar.

Normalde 0.1 sn'de tepki veriyorsa, bir parazitte bu süre uzar. Buda 2-3 mm veya daha fazla kayıplara neden olabilir hızlı bir bant ise.

Kurtla sevişen mazoşist koyun
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    habitrail
    habitrail's avatar
    Erkek

varsayıyorum elinde bir kamera var ve yazılımsal olarak aldığın görüntünün ortasına dikey olarak bir çizgi çizdin ardından görüntü işlemeye girer burası (renk olarak, cismin şekline göre, alanına göre vs... diye ayrım yaptırabilirsin) bir cisim belirleme yaptın. Ardından olay cisim çizginin ne tarafında mesela sağda mı? sol motora güç vericek çizgi ile çakıştırdığı zaman iki motora birden güç vericek ve cisime doğru yönelmiş olucak belirli mesafeye gelincede sensör yardımıyla algılayıp durucak.

Tabiki de bu bir senaryo ve ortama göre değişebilir. bu senaryo da engel yok, çevresel bir etki yok mesela ve en önemlisi de sen ne kadar profesyonel bir şey yapıcaksın?

Düşünmeden öğrenmek vakit kaybıdır.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nitrous
    Nitrous's avatar
    Erkek
    kolay gelsin temenmisinde bulunan mürid eyvallah. Müritler hassasiyet ve profesyonellik 2. Planda şu an. Önce projeyi kafamda tamamlayıp kağıda dökeceğim gerekenleri temin edip prototip üretimine geçeceğim mekanik kısmının çizimleri tamam cnc torna injeksiyon işleri falan var işte o arada elektronikte tamam sensörler ve yazılım kısmı kaldı işte onuda sizinle aşacak gibiyim. Prototipi yaparda çalıştırırsam artık ince mevzulara girerim hoş şu ana kadar geldiğim nokta şaka yapmıyorum dünyada örneği patenti düşüncesi dahi yok zaten işin üstesinden gelirsem tahribat tshirtiyle röportaj verirken ödül alırken falan görürsünüz beni o derece iddalıyım. Neye yaradığı konusunda değilde neye yaramadığı konusunda bir ıp ucu vereyım işşizliğe hiç mi hiç yaramıyor malesef.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anarsistherif
    anarsistherif's avatar
    Erkek

sanirim yardimci olmuslar ama belirteyim, sensorler sadece algilar ona gore sinyal gonderir. geri kalan herseyi mikro islemcilerle pic ile falan hallediceksin. 

=)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nitrous
    Nitrous's avatar
    Erkek
    x3uqm4 bunu yazdı:
    -----------------------------

sanirim yardimci olmuslar ama belirteyim, sensorler sadece algilar ona gore sinyal gonderir. geri kalan herseyi mikro islemcilerle pic ile falan hallediceksin.

-----------------------------
    Daha iş çok hocam o boyuta girmedim sensörler konusunda görüntüden koordinat verme hedef belirleme kısmı kafamda halen pek olgunlaşmadı ayrıca diğer alternatiflerede açığım. Bu arada makine motorlu değil yani asil güç aktarma hareket kabiliyeti hidrolik pinomatik sensörsüz olarak kontrolünü joystick kumandası ile yapabileceğim kart ve roleler mevcut. Ben bu sensör ile melez bir sistem amaçlamaktayım hem manuel hareket hemde sensör yardımı ile oto hareket olacak. Bu arada programlama arayüz entegreler için sadece ihtiyaçlarımı belırtıp dışarıya yaptıracağım hem hızlandırır benı hemde hassas konular ufak bir kod hatası ya da yanlis bi lehım sistemi altust edebilir.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    THT2005
    THT2005's avatar
    Erkek

kendi kendine park eden focus :) gibi.

Burası Türkiye... Yaşanacak , Yaşanmış , Yaşanan olayların hepsi normaldir.
Toplam Hit: 2863 Toplam Mesaj: 23