folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilgisayarla İlgili Diğer Konular
linefolder SEOCU'nun Bilgisayar Özellikleri Nasıl Olmalı ?

SEOCU'nun Bilgisayar Özellikleri Nasıl Olmalı ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kafkavari
    kafkavari's avatar
    Erkek

Yuksek donanımlı bilgisayara ihtiyacın yok dostum.  Genel standartlarda alacagin bilgisayar işini görecektir.

Bana gore 8gb ram i5 ssd barındıran bir cihaz yeterli.

Ben seo dibine kadar ogrecegim bunun için front-end back-end kavramlarına hakim olayım.  Düzenleme yapabilecek seviyede front end olayım diyorsan yine bu bilgisayarlar işini görecektir. 

Render almıyorsun birşeyi derlemiyorsun. 

En fazla yapacagin crawl etmektir. Onlarında kullandığı ram ve cpu miktarı belli. Işinin çoğunlu chrome üzerinde olacak. 

Onpage seo yaparken kısmı front end bilgisine sahip olmak yeterli. Yazılım ekibini rahatlıkla yonlendirebilirsin. 

Kısacası Seo ve Sem için donanımı yüksek cihazlara gerek yok. Kendini geliştirmeye bak. 

Mesele, Türkiye'nin şeftali yerine, motor üretmek istemesiydi. N. Erbakan
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

kendi tecrübelerimden söyleyebilirim ki : 

çok yüksek bir cpu ya ihtiyacın yok. 8. nesil i5 ler baya güçlü zaten (15 watt la çalışan 8. nesil mobil işlemcim 6. nesil 4 çekirdek ve 45 watta çalışan i7 ile yakın performans veriyor)

lakin seocu adam zibilyon tane tab açar ve tüm işini browserdan yürütür diye düşünüyorum. bolca ram (32 falan) bide sağlam bir ssd alman yeterli olacaktır bence. 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hybris
    Hybris's avatar
    Erkek

@sRcN 

hocam evvela konu "seocunun bilgisayar özellikleri" idi. ben buna istinaden sorguladım tam olarak ihtiyacınız nedir ne yapıyorsunuz diye.

senin bahsettiğin olaya dönecek olursak kemikleşmiş ilkel bir düşünce var ortada.

10 sene öncesindeki gibi ben doğru description, title gireyim, h1 h2 yerinde kullanılsın. nofollow linkler vereyim edu backlink alayım vs vs. üst sıralara çıkabilirim diye düşünülüyor.

konu şu ki google artık günümüzde bunlara değil temelde ux ve özgün içeriğe bakıyor. sayfan ne kadar sürede yükleniyor, hangi segmentteki ziyaretçi sitende ne kadar vakit geçiriyor, fontlarında kullandığın renkler doğru mu, butonun yerleşimi doğru yerde mi vs. bunları sorgulayan algoritmaları var. 

geliştirici ekibi pagespeed insights verileri ile zaten bunları kabaca halledebiliyor. içerik içerisindeki tagların doğru kullanımı ise frontend developer ın görevi. güncel toolları kullanabilen senior bir frontend dev (webpack, sass vs) tagını nerede kullanması gerektiğini zaten bilir schema.org a bakmasını da. bunun tespitini yapmasını da. zaten google da tepeye oynayan siteleri incelerseniz tagların çok da özenli kullanılmadığını görürsünüz.

senior bi developer içeriğin url pathi değiştiğinde cloudflare dan veya kullandığı webserver üzerinden tek satır ile 301 yönlendirmesi yapabildiği için senior dev olmuştur zaten. devops sistemi ölçekleyebildiği için uptime yüksektir ve google her geldiğinde o içeriği yerinde tekrar bulabilir.

yani günümüzde seocunun html kodlarının arasında veya infrastructure da falan herhangi bir yeri yorumu yok.

litespeed kullanalım abi ben müşterilerimde hep onu öneriyorum diyen adamı devops ciddiye almaz. sitenin başlığını şu puntoyla şuraya yazalım diyen adama ux ekibi güler.

bu işlerin karşılığı artık digital marketing. doğru içeriği doğru insanlara farklı kanallardan ulaştırmak esas mevzu.

Hybris tarafından 03/Ağu/19 20:15 tarihinde düzenlenmiştir

agile isn’t how fast you can go, it’s how fast you can turn.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    jargonphp
    jargonphp's avatar
    Erkek
    kafkavari bunu yazdı

Yuksek donanımlı bilgisayara ihtiyacın yok dostum.  Genel standartlarda alacagin bilgisayar işini görecektir.

Bana gore 8gb ram i5 ssd barındıran bir cihaz yeterli.

Ben seo dibine kadar ogrecegim bunun için front-end back-end kavramlarına hakim olayım.  Düzenleme yapabilecek seviyede front end olayım diyorsan yine bu bilgisayarlar işini görecektir. 

Render almıyorsun birşeyi derlemiyorsun. 

En fazla yapacagin crawl etmektir. Onlarında kullandığı ram ve cpu miktarı belli. Işinin çoğunlu chrome üzerinde olacak. 

Onpage seo yaparken kısmı front end bilgisine sahip olmak yeterli. Yazılım ekibini rahatlıkla yonlendirebilirsin. 

Kısacası Seo ve Sem için donanımı yüksek cihazlara gerek yok. Kendini geliştirmeye bak. 

teşekkür ederim anlatımınıza sağlık

“Bâkî kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş”(Gazel-i Baki)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek

seocu için celeron makine 2 ekranlı olsa yeter.. gerisi teferuat ama gorsel calısacaksan iyi bişi al..

Toplam Hit: 1514 Toplam Mesaj: 16
masaüstü bilgisayar toplama