Sese Duyarlı Led Yapımı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dertli
    dertli's avatar
    Erkek

hacular

şimdi sese duyarlı led yapıcam. malzemeleri aldım ancak sorun var ki led az yanmaktada yada herhangi bir şekilde tepki vermemekte.

izlediğim yol ise şöyle ;

bd243c transistör

led

kablo

adapör 12 v

jack + jack çoklayıcı

hoparlör

gibi malzemeleri birleştirdim ancak olmadı ya bir yerde eksik var yada yanlış bişey var. aşağıdaki resime göre aynısını yaptım ancak olmadı. ne gibi hata yapmış olabilirim ? 

normalde tip 31 kullanmış herkes ancak bd243c de aynı işi görmekte diyorlar. zaten piyasada tip31 bulmak ayrı bir dert. perpada bile bd243 zor buldum.

http://m1308.hizliresim.com/1d/h/rhn00.jpg

imzayı bıraktım basıyorum artık
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek

5 yil once boyle bir konu acmistim, kimse yardimci olamamıştı. 

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    byhackerx12
    byhackerx12's avatar
    Erkek

Bende bi ara heves ettim sonra öyle kaldı, vu tower yapmak istemiştim. Şunları bir incele belki çözersin olayı.

https://www.youtube.com/watch?v=iUhIEPEc8y8

https://www.youtube.com/watch?v=dIYQ0l-WAZI

byhackerx12 tarafından 14/Şub/16 21:16 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek

hocam söylüyorum iyi oku :D

Şimdi devreni kurdun müziğini açtın ama ledler kısık yanıyosa yada yanmıyorsa başlat menüsündeki sesi 100 yapıyosun

Hala olmadı mı şarkının çaldığı programdan da sesi 100 yapıyosun 

Yine mi olmadı kabloları tek tek kontrol ediyosun temassızlık var mı diye 

Hala mı kısık yanıyo 12v adaptörünün şuanki amperinden daha yüksek amperde bir adaptör alıyosun onu bağlıyosun devrene.

Aynı sistem bendede var. Çok para harcadım 30 40 lira kadar ama sonunda başardım :D

Müziğin sesini bilgisayarından 100 yapıyosun sonra hoparlörden kısıyosun. Şimdi ledler jaktan çıkan voltaja göre az yada çok yanıyor. Sen sesi 100 yaparak en yüksek voltajı vermiş oluyosun. Yani ledler alabilieceği en parlak duruma gelmiş oluyor.

Sonra müziğin sesinden rahatsız oluyosun ve hoparlörden sesi kısıyosun. AAA Ledler hala parlak. Yüzünde bi nuri alço gülümsemesi oluşuyor ve işine gücüne devam ediyosun

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

Transistoru ters baglamissin ondan olabilir))) bd243 u baglati srmasini bi kontrol etmeni tavsiye ederim birde bagladigin led kac mt ayrica kac amper adaptor kullaniyordun???

delimiyim ben?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    risk53
    risk53's avatar
    Erkek

ben yapmıştım geçenlerde güzel çalıştı Kullandığım transistor TIP122 elimdeki devre senin paylaştığınla aynı devre

edit: ben 3.5mm çıkıştan almadım bağlantıyı bilgisayara bağlı 2+1 logitech ses sisteminin bass kısmındaki hoparlore bağladım

risk53 tarafından 14/Şub/16 22:07 tarihinde düzenlenmiştir

#....
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dertli
    dertli's avatar
    Erkek
    ayhun bunu yazdı

Transistoru ters baglamissin ondan olabilir))) bd243 u baglati srmasini bi kontrol etmeni tavsiye ederim birde bagladigin led kac mt ayrica kac amper adaptor kullaniyordun???

Resimdekiyle ayni. Led metresel olarak degil. 5 cm 1 metre arasi denedim degisik uzunluklarda.

Adaptor 12 v 1.2 a

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek
    dertli bunu yazdı
    ayhun bunu yazdı

Resimdekiyle ayni. Led metresel olarak degil. 5 cm 1 metre arasi denedim degisik uzunluklarda.

Adaptor 12 v 1.2 a

sen benim dediklerimi yaptın mı hocam ? 

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dertli
    dertli's avatar
    Erkek
    GodKlaus bunu yazdı
    dertli bunu yazdı
    ayhun bunu yazdı

Adaptor 12 v 1.2 a

sen benim dediklerimi yaptın mı hocam ? 

Yaptim ama az isik veriyor. 

Yuksek ses vermem gerek oda ortaligi oynatiyor

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

selam hocam,

verdiğin transistörlere baktım 

tip31, bd241 ve bd243c

bunların tümünün bacak bağlantıları BCE şeklinde yani bacak bağlantılarında problem yok.

Teknik açıklama istersen: (BCE-> B:beyz, C:Collector, E:Emiter, 1. uç beyz, 2. uç collector, 3. uç emiter oluyor)

Beyz e gelen akım collector-emiter arasını kısa devre yapıyor böylece devre kendisini tamamlamış oluyor. yani 12 volt un artı ve eksi ucu ledlerin uçlarıyla birleşmiş olduğundan ledler yanar. 

sorununa gelince, tip31 ve bd241 (eklediğin resimde tip31 ya da bd241 denmiş) bunların Ib lerine bakarsna 1A yazar, ama senin kullandığın bd243c de ise Ib değeri 2A olduğu için (transistörlerin datasheetlerine bakabilirsin), verdiğin akım transistörün iletime geçmesini sağlamıyor. O yüzden seçeceğin transistör daha düşük değerlerle iletime geçmesi lazım.

Detay istiyorsan buraya bakabilirsin: http://www.learningaboutelectronics.com/Articles/How-to-calculate-the-base-current-ib-of-a-transistor

unbalanced tarafından 14/Şub/16 22:37 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dertli
    dertli's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

selam hocam,

verdiğin transistörlere baktım 

tip31, bd241 ve bd243c

bunların tümünün bacak bağlantıları BCE şeklinde yani bacak bağlantılarında problem yok.

Teknik açıklama istersen: (BCE-> B:beyz, C:Collector, E:Emiter, 1. uç beyz, 2. uç collector, 3. uç emiter oluyor)

Beyz e gelen akım collector-emiter arasını kısa devre yapıyor böylece devre kendisini tamamlamış oluyor. yani 12 volt un artı ve eksi ucu ledlerin uçlarıyla birleşmiş olduğundan ledler yanar. 

sorununa gelince, tip31 ve bd241 (eklediğin resimde tip31 ya da bd241 denmiş) bunların Ib lerine bakarsna 1A yazar, ama senin kullandığın bd243c de ise Ib değeri 2A olduğu için (transistörlerin datasheetlerine bakabilirsin), verdiğin akım transistörün iletime geçmesini sağlamıyor. O yüzden seçeceğin transistör daha düşük değerlerle iletime geçmesi lazım.

Detay istiyorsan buraya bakabilirsin: http://www.learningaboutelectronics.com/Articles/How-to-calculate-the-base-current-ib-of-a-transistor

Ne yapicam simdi hacu. Bilale anlatman lazim biraz. :)

Toplam Hit: 2137 Toplam Mesaj: 13
led